Atviros durys kaime

Rugsėjo 4–6 dienomis Lietuvos kaimo turizmo sodybos kviečia į svečius. Prie jau 4-ąjį kartą organizuojamo renginio šiais metais jungiasi 74 dalyviai, nepaisant susiklosčiusios situacijos – net 11 dalyvių daugiau nei praėjusiais metais. Sodybos, ūkiai, amatininkų ir kūrybos studijos, kaimo bendruomenės, muziejai, bitynai, parkai ir kitos organizacijos atvers savo duris ar pakvies į gamtą.

Tai puiki proga turiningai praleisti laisvalaikį, susipažinti su jų kasdiene veikla, pabūti gryname ore, bet ir dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, degustacijose ir kitaip pramogauti. Nemažai sodybų kvies ragauti tradicinių regionų patiekalų, nuo čirvinių blynų ir žolelių arbatos iki krosnyje keptų sraigių ir beržų sulos. Taip pat sudalyvauti užsiėmimuose ir sužinoti kaip atrodo pieno produktų kelias nuo ganyklos iki stalo, kaip kepama duona ir net pasivažinėti traktoriumi. Vynuogės, levandos ar pluoštinės kanapės vis dar retai sutinkamos Lietuvoje, todėl bus galima susipažinti ir su šiais augalais ir iš jų gaminamais produktais.

Netrūks ir aktyvios veiklos ar sveikatinimo procedūrų – akcijos dalyviai galės leistis į žygius miškuose ar upėmis, ieškoti lobių, mėgautis pirtimi, sužinoti gydomųjų žolelių paslaptis ir bičių teikiamas naudas (ir tai tikrai ne vien medus!). Lauks ir viena įdomiausių ir unikaliausių vietų – net 2 km ilgio basakojų takas, kuriame pėdomis galima išbandyti įvairiausius paviršius. Mažieji lankytojai galės iš arti pamatyti ne tik įprastus kaimo „gyventojus“, tokius kaip ožkos, karvės ar vištos, bet ir alpakas, kalakutus, ponius ir mažiausius Europoje veislinius galvijus. Kultūros mėgėjai taip pat ras ką veikti: lauks dvarai, muziejai, kūrybinės pamokos (nuo verpimo iki keramikos), taip pat bus galima pasinerti į senovės lietuvių švenčių ir apeigų pasaulį.

Dalyvių tikrai daug – galite rinktis pagal regioną, pomėgius, o mes savo ruožtu atrinkome mums pačius įdomiausius objektus, ką tikrai rekomenduojame aplankyti su vaikais ir šeima.

Sužinokite, kas yra bičiulystė

Lietuviškas kaimas neįsivaizduojamas be bičių ir be bičiulystės fenomeno. Tad jei nuo seno svajojote apsilankyti pas bitininkus, nepraleiskite „Atvirų dienų kaime“ – jūsų lauks Violetos ir Juozo Kuklių bitynas, kuriame galima ne tik degustuoti medų, bet ir pamatyti, kaip liejamos natūralaus vaško žvakės. Didžiųjų Šelvių kaimo bendruomenės įkurtame medaus edukaciniame centre galima išbandyti 8 edukacines veiklas susijusias su bitininkyste.

Trakų rajone įsikūręs Almos ir Audriaus Kasperavičių bitynas KUPA lauks visas tris akcijos dienas. Užsiregistravę galėsite sudalyvauti viename iš 4 edukacinių užsiėmimų visai šeimai, susipažinsite su kosmetika ir skanėstais iš bičių produktų, sužinosite, kaip gaminamos žvakės. Gintauto Grigaičio bityne rasite terapinį namelį ir sudalyvausite degustacijose. O štai kaimo turizmo sodybos „Šušvė“ šeimininkai bitininkai kvies paragauti net 9 rūšių midaus. Ir tai tikrai ne viskas!

Sraigių „ganyklos“ ir gardėsiai

Pasiilgusiems kelionių egzotikos Atviros durys kaime taip pat turi, ką pasiūlyti. Panevėžio rajone, Trakiškio kaime gyvenanti Janina Krikštaponienė jau bene 10 metų augina afrikines sraiges. Jų čia gyvena daugiau nei 100 tūkstančių, tačiau vienos suaugusios sraigės svoris yra vos 20–25 gramai, tad bendrai paėmus svorio ne tiek ir daug.

Užsukę pas J. Krikštaponienę sužinosite, kas yra sraigių „ganyklos“, kokį maistą šeimininkė ruošia sraigėms, susipažinsite su sraigių auginimo džiaugsmais ir vargais, paragausite sraigių. Ūkio šeimininkė gamina paštetą, įdarus pyragėliams, sraiges apkepa su česnaku ir pan. Ji teigia, kad sraigių mėsą žmogaus organizmas pasisavina lengvai, joje yra daug mikroelementų. Išbandykite patys!

Sūrio gamyba

Ritinių bendruomenės centre įsikūrę „Sūrio namai“ kviečia į edukacinę programą „Kaimiško sūrio gimimas“. Jos metu sužinosite lietuviško sūrio istoriją, mušite sviestą ir skanausite sūrį.

Išmokite kepti šakotį

Iš Vokietijos į Lietuvą XIX a. atkeliavęs šakotis iš pradžių keptas vienuolynuose ir klebonijose, o vėliau taip išpopuliarėjo, kad tapo neatskiriama mūsų šventinio stalo dalimi. Šakotis mus labiausiai džiugina skoniu, o užsienio svečius žavi išskirtine išvaizda ir gamybos būdu, reikalaujančiu įgūdžių ir kantrybės. Ar žinojote, kad perpjovus šakotį perpus, galite pabandyti suskaičiuoti, kiek kartų buvo pilta tešla.

Visas šakočio paslaptis galėsite sužinoti Rokiškio rajone, Juodupės miestelyje įsikūrusioje Laimutės Sadauskienės kepykloje, veikiančioje beveik 25-erius metus. Čia nuo seno kepamos bandelės, sausainiai, pyragai, tortai, meduoliai „Grybukai“ ir, žinoma, tradiciniai lietuviški šakočiai. Šalia kepyklos įrengtuose „Šakočių ir baravykų namuose” vyksta edukacinės programos, kurių metu tiek maži, tiek dideli gali patys kepti baravykus arba šakočius.

Jei norite išbandyti jėgas ar paragauti seilę varvinančių skanėstų, sudalyvaukite nemokamoje šakočio kepimo ir degustavimo pamokoje. Akcijos metu net bus renkamas aktyviausias šakočio kepėjas!

Žirgai, mažiausi poniai ir avytės

Norite vaikams parodyti mažiausią pasaulyje ponį? Keliaukite į Alantos žirgyną, kur galėsite susidraugauti su nė metro nesiekiančiais Šepardo poniukais. Taip pat čia iš arti galėsite susipažinti su seniausia pasaulyje laikoma naminių arklių rūšimi – žymiaisiais žemaitukais.

Pakruojo rajone įsikūręs “Margas Ponis” pakvies į edukacinę programą, kurios metu galėsite pabalnoti žirgą, sušukuoti ponį ar pajodinėti. Sodyboje “Gyvas kalnas” lauks be galo įdomi pažintis su įvairiais gyvūnais, o avytes galėsite paglostyti “Gamtos kišenėje”.

Prancūzijos dalelė Lietuvos kaime

Negalėjote šią vasarą keliauti – nieko tokio. “Lavender village”, “Levandų ūkis” ir “Levandų uostas” pakvies susipažinti su žaviosiomis levandomis, kurios nukels Jus į Provansą, jų auginimo ypatumais Lietuvoje, pakvies į degustacijas ir ekskursijas.

Kokius augalus ir gėles galima valgyti

Norite sužinoti, kokį gėlės žiedą galima valgyti ar kaip panaudoti vaistažoles? Tuomet būtinai atvykite į “Žolynų namus”. Čia galėsite sužinoti kokius kultūrinius augalus galima valgyti, kurių ne. Sužinosite apie kvapniąją aniužę – naują žolės rūšį Lietuvoje, išgirsite apie skaistenio gydomąją galią ir katžolės universaliąsias savybes. Išmoksite panaudoti jurginų gumbus, bei pamatysite retos rūšies juodąją varnalėšą.

Pasimatymas su raganomis ir lėlėmis

Sakoma, kad prieš porą metų įkurtas Raganų muziejus Pačkėnuose (Utenos r.) yra vienintelis raganų muziejus Lietuvoje, o kiekvienas eksponatas (raganos–lėlės) turi savo istoriją, kurią lankytojams atskleidžia tikra gyva Raganaitė. Anot muziejaus vadovės Loretos Mikalauskienės, raganų nereikėtų bijoti, todėl kviečia su jomis susipažinti iš arčiau. Lankytojai muziejuje taip pat galės paragauti stebuklingų arbatų, saldainio intriguojančiu pavadinimu „Rūpužėlė šokolade“. Taip pat įsigyti nuo blogos akies ir užkalbėjimų saugančių suvenyrų. Sužinoti, kokių edukacinių užsiėmimų suaugusiems ir vaikams galima užsisakyti.

Rokiškio rajone esančiame teatre – muziejuje „Lėlių namai“ „Atviros dienos kaime“ akcijos metu lankytojus pasitiks žavingi personažai – senolis Ąžuolas ir greituolė Gilė, lapė ir gandras, žąsys ar dvaro šuo. „Lėlių namų“ kolekcija nustebins ir daug ko Lietuvoje mačiusius keliautojus – muziejaus įkūrėja Dalia Ziemelienė nuo 1999 m. surinko apie 1500 lėlių iš viso pasaulio.

Mokslininkų sodyba

Nuo magijos iki etnologijos ar net mokslo – ne taip ir toli. Sargeliuose (Raseinių r.) įsikūręs mokslo, kultūros ir meno centras, kuriam priklauso mokslo daktarai, ūkininkai, bedarbiai ir jaunimas, etnologijos, antropologijos, biologijos ir kitų sričių ekspertai. Šios unikalios vietos siela – dr. Daiva Šeškauskaitė, dainų atlikėja ir tradicinių lietuviškų apeigų vedėja, savo žiniomis noriai dalinasi su sodybos lankytojais.

„Atviros dienos kaime“ akcijos metu sodybos lankytojai sužinos apie lietuvių senąjį tikėjimą ir ryšį su gamta. Mokslininkai užsukusius kvies į žygį pelkėje, per kurį susipažindins su ypatingais augalais ir gyvūnais, pavedžios po pievas ir parodys vaistažoles. Taip pat bus galimybė dalyvauti aliejaus ir hidrolatų gaminimo pamokose ir degustacijose, mokytis kepti duoną ar išbandyti ūkio darbus. Vakare lauks sutartinių giedojimas ir apeigos šventvietėje.

Svečiuose pas Joną ir Juliją

Jis – ne šiaip Jonas, jis – pats Jonas Basanavičius, tad besidomintys Lietuvos istorija turėtų pasinaudoti proga ir apsilankyti Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Vilkaviškio rajone, Jono Basanavičiaus gimtinėje. Gydytojas ir tautinio sąjūdžio veikėjas užaugo vienkiemyje, tad ekspozicijoje galima pamatyti ne tik asmeninių daiktų, bet ir XIX a. pab. –XX a. pr. baldų, interjero detalių, tekstilės. Rugsėjo 5 d. čia vyks tradicinis rudens renginys – Sūduvos mėgėjų teatrų festivalis „Atžalynas“. Svečiai galės ne tik apžiūrėti sodybą, bet ir stebėti įvairaus žanro spektaklius, apsilankyti tautodailininkų ir amatininkų mugėje, degustuoti Suvalkijos regiono kulinarinį paveldą.

O ji – ne šiaip Julija, ji – Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė, visiems žinoma kaip rašytoja Žemaitė. Žemaitei skirtas memorialinis muziejus yra Plungės rajone. „Atviros dienos kaime“ akcijos dienomis lankytojai kviečiami susipažinti su rašytojos gyvenimu ir kūryba. O rugsėjo 5 d. bus proga išmokti pasigaminti kastinį, paragauti naminio sūrio ir žolelių arbatos. Bent vieną iš šių muziejų istorijos ir literatūros mylėtojams aplankyti tiesiog būtina!

Obliai, prosai ir kitos keistenybės

O štai neįprastų muziejų „medžiotojus“ turėtų suintriguoti Čekauskų etnografinis muziejus (Šakių r.). Į šį muziejų vilioja technologijų amžiuje primiršti žodžiai – oblius, prosas, varstotas, skiedros ir t.t. Lankytojus nustebins unikali, net 600 eksponatų turinti oblių kolekcija. Ši kolekcija papildyta kitais medžio apdirbimo įrankiais, kurių paskirtį teks atspėti, prosų (lygintuvų) kolekcija. Muziejaus bibliotekoje saugomas garsių lietuvių ir rusų rašytojų raštų rinkinys. Čekauskų etnografijos muziejus akcijos dienomis kvies užsukti susipažinti ir prisiliesti prie Lietuvos tautinio paveldo.

“Vinetu kaimas” ir pramogos ne tik vaikams

Kad Vinetu kaimas tai vieta ypatinga daugeliu atžvilgiu, jau nebe naujiena, informacija apie nepaprastą kaimą-muziejų po atviru dangumi Klaipėdos rajone jau ne pirmus metus sklinda po Lietuvą ir už jos ribų.

Atvykusiuosius čia pasitinka draugiškas šuo aviganis ir autentiškais indėnų rūbais pasipuošę šeimininkai, kurių indėniškas pasisveikinimas Ahoy iš karto perkelia atvykėlius į tolimą Amerikos žemyną. Čia laisvai risnoja žirgai, pievose ganosi avys, burbuliuoja kalakutai. Kaimą supa aukšti ryškiaspalviai obeliskai ir tradiciniai indėnų tipiai, kuriuos galima ne tik apžiūrėti, bet ir pasilikti nakvynei.

Vinetu kaime bemat galvoje iškyla skaitytos vaikystėje knygos apie narsius indėnų vadus ir greitus jų žirgus. Nieko keista, kad mamos, nemažiau nei vaikai, norėjo išbandyti siūlomas pramogas. Mažieji lankytojai, kas su mamom, o kas ir vieni, gali pabandyti atsisėsti ant žirgo. Berniukai skubėti prie lankų, kur juos taiklumo kantriai gali mokyti pats Vinetu genties vadas. Vyresni vaikai (ir ne tik) šiame kaime gali savo jėgas išbandyti ir kirvio ar ieties metimo rungtyse, sudalyvauti tikrame senovinių ginklų mūšyje, išbandyti savo pusiausvyrą ant kojūkų ir vikrumą pasitikrinti, perbėgant per tvenkinį rąstu.

Čia vietiniai indėnai gali aprodyti akmeninį labirintą, kurį įveikus ir jo centre tupinčiam ereliui pasakius savo norą – jis būtinai išsipildo vos per kelias dienas. Kai visi norai išsakyti, pažintis persikelia į namą-muziejų. Lankytojų laukia ne tik originalių indėniškų daiktų ekspozicija, kurioje ir buivolo kaukolė, lapių kailiai, autentiški paveikslai, knygos, papuošalai, sapnų gaudyklės, bet ir tikri indėnų būgnai, kuriuos visų lankytojų, tiek mažų, tiek didelių, džiaugsmui galima išbandyti patiems! Smagiai visiems pašėlus pagal būgnų ritmus, be galo įdomu jaukiai susėdus ant kilimų išgirsti ir indėnų tautos istorijas, kurias įdomiai ir įtraukiančiai veda kaimo šeimininkai.

Ką dar siūlome aplankyti

Norite apsilankyti namelyje medyje ar sužinoti apie Kalifornijos sliekus – Jūsų laukia “Namelis medyje”. Įdomu susipažinti su Labanoro girios turtais – leiskitės į žygį su eiguliu. Sodyba “Kanapinė Šironija” kvies iš arčiau susipažinti su pluoštinėmis kanapėmis, o sodyba “Šušvė” paragauti net devynių rūšių midaus.

Trūksta dar idėjų? Visas jas galite rasti internetinėje svetainėje Atostogos kaime. Joje galima rasti žemėlapį, visų dalyvių aprašymus ir pasiūlymus akcijos dienomis. Taip pat šioje svetainėje pateikiame visą naujausią informaciją. Rekomenduojame iš anksto susiplanuoti maršrutą – kviečiame ir skatiname aplankyti ne vieną objektą, o kelis. Tačiau būtinai atkreipkite dėmesį, jog visi objektai turi nustatytą lankymo laiką, planuodami turėkite tai omenyje! Taip pat didžioji dalis akcijos dalyvių prašo, kad su jais lankytojai susisiektų iš anksto, kad galėtų planuoti savo srautus, vaišes svečiams, ekskursijas, užsiėmimus ir kitas veiklas.

PARUOŠTUKAS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

Instagram
YouTube
LinkedIn
Meniu