Banšo eitynės – karnavalas Belgijoje

Briuselyje gyvenančių lietuvių vaikų internetinis žurnaliukas Maklinėtojai dalijasi savo įspūdžiais iš Belgijos Banšo eitynių (pranc. Carnaval de Binche).

Banšo eitynės – karnavalas Belgijoje. Tai vienos seniausių eitynių Belgijoje, rengtos dar 1394 m., galbūt ir dar seniau, 2003 m. įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą. Vyksta tris dienas (ne veltui belgai šias Užgavėnių laikotarpio savaitės atostogas vadina „Karnavalo atostogomis“) – sekmadienį, pirmadienį ir antradienį, iki pat Pelenų trečiadienio.

Eitynių atomazga – antradieninės (Užgavėnių antradienio – pranc. Mardi Gras) persirengėlių, vadinamų „Žiliais“ (pranc. Gilles) eitynės – jie nešasi krepšelius (su apelsinais, kuriuos mėto žiūrovams), pasipuošia vienodomis aprangomis, kaukėmis, puošniomis stručio plunksnų kepurėmis. Žiliais gali būti tik vietiniai Banšo (Binche) miesto gyventojai (berniukai ir vyrai), o pats žilių persirengimo paprotys radosi nuo 1795 m. Tapti žiliu ir dalyvauti eitynėse ne tik smagi pareiga, bet ir didelė atsakomybė: žiliams neleidžiama prisėsti kartu su žiūrovais, jie visą dieną mušant būgnams turi dalyvauti eitynėse, jiems negalima… būti apgirtusiems bei išeiti iš miesto ribų eitynių metu. Vien tik žilio kepurė sveria 3 kg! Ji gaminama 80 valandų, kainuoja 3000 eurų. Žilio rūbus pagaminti kainuoja dar apie 600 eur. Tiesa, prašmatnią kepurę ir rūbus galima tiesiog išsinuomoti už 300 eurų.

Be įspūdingų rūbų Banšo eitynėse galima pamatyti dar vieną išskirtinį šventės simbolį – mimozas. Šia gėle, kuri Belgijoje vadinama pirmąją žiemos gėle, eitynių dalyviai seniau puošdavo savo skrybėles, kol ilgainiui, ji tiesiog tapo būtinu šventės atributu: jos žiedus segamasi į atlapus, nešamos puokštės, žmonės ją dovanoja vieni kitiems (sakoma, kad mimoza neša laimę).

Mieste veikia ir Tarptautinis eitynių ir kaukių muziejus (pranc. Musée international du Carnaval et du Masque), tad bet kada galima jį aplankius sužinoti apie visus šių papročių būtovės slėpinius.

Šiemet dėl korona viruso pandemijos eitynės Banše nevyks, tačiau eitynių dvasią tikrai galima bent šiek tiek pajusti šiame muziejuje.

Maklinėtojai pernai apsilankė ir jame, ir pačiose eitynėse – mes tikrai patariame nepraleisti progos sužinoti apie vieną įdomiausių Belgijos papročių.

 

PARUOŠTUKAS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

Instagram
YouTube
LinkedIn
Meniu