Mimoza – pavasario gėlė Belgijoje ir Prancūzijoje

Briuselyje gyvenančių lietuvių vaikų internetinis žurnaliukas Maklinėtojai apsilankė  Belgijos miestelyje Banše (pranc. Binche) vasario mėnesį vykstančiame karnavale ir susižavėjo augalu Mimoza. Žmonės karnavale ne tik puošėsi karnavalinėmis kaukėmis, mušė būgnus, bet ir puošėsi geltonais žiedais – kas nešėsi puokštes, kas užsikišę už skrybėlės ar įsisegę švarko atlape.

Mimoza – pavasario gėlė Belgijoje ir Prancūzijoje. Mimoza priklauso pupinių šeimos augalų grupei. Jos tėvynė yra Brazilija, tačiau mimoza plačiai paplitusi Afrikos, Amerikos ir Rytų Azijos regionuose. Gyvojoje gamtoje priskaičiuojama apie 550 mimozos rūšių. Šis augalas gali būt auginamas ir kaip kambarinė gėlė.

Jautrioji mimoza

Jautrioji mimoza arba dar kitaip vadinama – gėlė-drovuolė (angl. Shameplant) yra labai įdomus augalas. Kai prie jo prisilieti, jis suskleidžia savo lapelius, taip saugodamasis nuo pavojaus. Atsitiesia po 15-20 minučių, bet geriau per daug neliesti, nes kai ji suskleidžia lapelius, ji nebekvėpuoja ir jos vystymosi procesas sustoja, todėl jei per daug liečiat mimozą, ji gali greitai nugeibti. Naktį lapai ir neliečiami susiglaudžia – taip ji miega.

Vasarą žydi rutuliškais rausvai violetiniais žiedeliais, kurie užauga lapų pažastyse.

„Auksinė“ mimoza

“Auksinė” mimoza iš Banšo karnavalo. Jos žiedai geltoni ir lapeliai nesusiskleidžia taip, kaip jautriosios mimozos, nors lapeliai labai panašūs. Ši mimoza yra dekoratyvinė ir pardavinėjama dėl savo gražių žiedų.

Prancūziškai ši gėlė dar vadinama aukso lietumi (pranc. Pluie d‘or). Šis augalas yra didžiulis: gali siekti 3-10 metrų aukščio ir 2-4 metrus pločio. Kasmet paauga 30-60 cm. Augalas gali gyvuoti iki maždaug 50 metų.

Vasario ir kovo mėnesiais keliaujant po Pietų Prancūziją, galima pamatyti daugybę akį traukiančių geltonai žydinčių augalų. Jie traukia akį saulės spalvos ryškiai geltonais žiedeliais ir kvepia medumi!

Jeigu kada keliausite po Pietų Prancūziją, būtinai pravažiuokite Mimozų keliu (pranc. La Route des Mimosas). Jis tęsiasi 130 km ir aplankomi 8 kaimeliai. Sausio 15 – kovo 15 dienomis tuose kaimeliuose vyksta ir Mimozų šventės. Turėtų būti gražu!

Mimoza daugiausia auginama mažuose šeimos ūkiuose, perduodant auginimo tradicijas iš kartos į kartą. Mimozų laukai Pietų Prancūzijoje tęsiasi maždaug 200 hektarų ir kasmet užaugina 500 tonų derliaus. Jų kainos svyruoja apie 5-6 eurus už kilogramą.

Pasirodo, mimoza auginama ne tik dėl grožio, bet ji naudojama ir įvairiai produkcijai gaminti. Pavyzdžiui, iš mimozos gaminamas sirupas, saldainiai, gėrimai, muilas.

PARUOŠTUKAS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

Instagram
YouTube
LinkedIn
Meniu