Veiklos vaikams Pakruojyje

Pakruojis jau daugelį metų yra žinomas dėl unikalaus dvaro, kuriame vyko Tado Blindos istorijos veiksmas. Tačiau Pakruojis stebina dar ir gamtos grožiu, Lietuvos švietėjų muziejais bei nepaprastų daiktų legendomis. „Keliaujančios mamos“ kartu su Pakruojo verslo informacijos centru keliauja po miestą ir apylinkes ieškodami įdomiausių vietų vaikams.

Tiems vaikams, kurie neabejingi istorijai arba technikai, o gal tiesiog mėgsta didžiulius statinius, Pakruojis tikrai patiks. Čia rasite ne tik didingą dvarą, bet ir tikrus milžiniškus vėjo malūnus, stūksančius laukuose. Kai kurie yra puikiai išsilaikę, pvz. Stačiūnų malūnas, kituose išliko dar technologinė įranga, pvz. Bačiūnų vėjo malūne.
Na o jei jūsų paaugliai mėgsta šiurpuliuką keliančias istorijas, išsiruoškite su jais į legendomis apipintų akmenų paieškas. Tik Pakruojo apylinkėse rasite „velnio sostą“, akmenį su dubenėliais -„velnio kulnimis“ bei „Marijos pėdą“.

Pakruojo Dvaras

Pakruojo dvaro sodyba – didžiausias iki šių dienų išlikęs dvaro pastatų kompleksas Lietuvoje (47 statiniai), įrašytas į Lietuvos rekordų knygą kaip didžiausia saugoma dvaro sodyba. Dauguma lietuvių su dvaro apylinkėmis yra pažįstami iš legendinio „svieto lygintojo“ ir „razbaininko“ Tado Blindos legendinių žygių, kilusių būtent šiame krašte. Tai didžiausias dvaras Lietuvoje, kuriame istorija tampa gyva patirtimi.

Čia organizuojamos edukacijos, kuriuose teatralizuotai ir atraktyviai supažindinama su tradiciniais amatais: pas dvaro bitininką liejamos žvakės, atliekami dvaro ūkio darbai, kerpamos avys ir veliama vilna, galima susipažinti su kalvio amatu, svečiuojamasi pas malūnininką, dvaro gaspadinę ir patį baroną.

Adresas: Karčiamos g. 9, Pakruojis

Rozalimo miško parkas

Rozalimo pažintinio tako ilgis apie 4 km. Eidami visu maršrutu, rasite 18 informacinių stendų, naujai įrengtas atokvėpiui skirtas vietas. Keliaujant šiuo taku pamatysite Lapgirių ozą, pasigrožėsite kerinčiais Paežerių tvenkinio užutekiais, sužinosite apie Zigmantiškų mitologinį akmenį, parke augančius augalus ir gyvenančius paukščius ir žvėris.

Miško parke įrengti rekreaciniai takai, mediniai liepteliai, automobilių stovėjimo aikštelės, laužavietės, apžvalgos aikštelės, skirtos miško biologinės įvairovės stebėjimui. Miško parke jaunųjų miško bičiulių laukia mediniai atrakcionai, sukurti lietuvių liaudies pasakų motyvais.

Susipažinus su Rozalimo miško parku ir rekreaciniais takais, galima aplankyti Rozalimo miestelį, kuris yra visai šalia pušyno.
Organizuojamos pažintinės ekskursijos į Rozalimo miško parką ir Rozalimo miestelį.

Adresas: Rozalimas, Pakruojo raj.

Klovainių ąžuolas

Gamtininkai skaičiuoja, kad medžiui gali būti apie penkis šimtus metų. Pasakojama, kad ant jo šakų baudžiavos laikais kabėjęs varpas, kviesdavęs baudžiauninkus į darbą.
Ąžuolas lankomas, yra populiari kraštiečių susitikimų vieta. Ąžuolas tebeauga: šaltiniuose randama, kad jo aukštis siekė 28 metrus, o kamieno apimtis – beveik 6 metrus.

Adresas: Klovainiai, Pakruojo raj.

Pakruojo Vienybės aikštės fontanas

Fontanas atidarytas 2018 metais ir tapo smagia stotele vaikštant po miestą ir lankant objektus.

Adresas: Vienybės a., Pakruojis

Pakruojo parkas ir dvigubas kabantis tiltas

1974 m. Kruojos slėnyje įkurtas 14 ha. miesto parkas – renginių bei poilsio vieta. Vėliau parkas pasipuošė medžio skulptūromis. Pastaraisiais metais skulptūros restauruojamos ir statomos naujos. Skirtinguose Kruojos krantuose išsidėsčiusias senąją ir naująją miesto dalis jungia trys kabantieji pėsčiųjų lieptai ir du tiltai. 2016 m. Pakruojo Rotary klubo iniciatyva Pakruojo miesto parke pasodintas sakurų sodas.

Pakruojo krašto muziejus ,,Žiemgala‘‘

Muziejus įkurtas buvusioje vidurinėje mokykloje. Muziejaus įkūrėjas ir vadovas buvo anglų kalbos mokytojas, literatas Juozas Šliavas. Muziejuje sukaupta virš 6000 eksponatų, vienas gausiausių – archeologijos skyrius. Muziejaus parodų salėje eksponuojami darbo ir buities reikmenys, žemdirbystės technika, namų apyvokos daiktai.

Adresas: Vienybės a. 14, Žeimelis, Pakruojo raj.

Stačiūnų vėjo malūnas

Malūnas pastatytas 1890 m. Šiuo metu Stačiūnų vėjo malūne atidaryta malimo įrangos ekspozicija. Taip pat eksponuojamos nuotraukos iš Stačiūnų bendruomenės gyvenimo, renkami įvairūs liaudies buities įrankiai, rengiamos kilnojamosios ekspozicijos, rengiamos edukacinės programos. Lankytojai priimami iš anksto susitarus.

Adresas: Malūno g. 4, Stačiūnai, Pakruojo raj.

Anglių degykla

Pastatas mena dar 1883 m., archeologai išsiaiškino, kad čia buvusi anglių degykla. Šiuo metu pastate įkurta ekspozicija „Geležies kelias”.

Adresas: Karčiamos g., Pakruojo km., Pakruojis

Akmenėlių Dvaras

Čia būtina apsilankyti gamtos mylėtojams – čia vedamos ekskursijos po dvarą, mėgaujantis dviejų hektarų teritorijoje esančiais sodais. Dvare rengiami ir kultūriniai vakarai. Nuo 2019 metų Akmenėlių Dvaras pripažintas Lietuvių artdeko menininko ir lėlininko Stasio Ušinsko atminimo vieta.

Adresas: Petrašiūnų g. 6, Akmenėlių km., Pakruojo raj.

Prof. S. Ušinsko memorialinis kambarys – muziejus

Profesorius Stasys Ušinskas buvo vienas žymiausių XX amžiaus lietuvių dailininkų, taip pat buvo lėlių teatro bei multiplikacijos pradininkas.
Būtina išankstinė registracija.

Adresas: S. Dariaus ir Girėno g. 15, Pakruojis

,,Myliu žirgą‘‘

Tai Janeliūnų šeimos ekspozicija, kuri tikrai patiks žirgų mylėtojams ir asmenims neabejingiems šių gyvūnų grožiui. Trijose salėse eksponuojama daugiau nei 3 tūkst. įvairių eksponatų: keramikos dirbinių, paveikslų, suvenyrų, antikvarinių daiktų, indų, žaislų, o visur pavaizduoti būtent žirgai. Čia rengiamos ir edukacijos šeimoms.

Adresas: Karčiamos g. 1, Pakruojo km., Pakruojo raj.

Siaurukas

Stotis vokiečių kariuomenės pastatyta per Pirmąjį pasaulinį karą, tiesiant Gubernijos ir Pasvalio siaurojo geležinkelio linijas. Buvusioje siaurojo geležinkelio stotyje, dabar veikia autobusų stotis, kurioje galima pamatyti senąjį siauruką.

Adresas: Vilniaus g. 22A, Pakruojis

Petrašiūnų geležinkelio muziejus

Stoties pastate įrengta muziejinė ekspozicija. Tai vienas iš Lietuvoje veikiančių dviejų siaurojo geležinkelio muziejų. Didžiąją Petrašiūnų ekspozicijos dalį sudaro tarpukario Lietuvos fotografijos, kuriose užfiksuoti geležinkelio tiesimo ir statybos darbai, garvežių raida, geležinkelininkų gyvenimo ir darbo akimirkos. Stenduose eksponuojamos Antrojo pasaulinio karo laikų dokumentų kopijos, maisto kortelės, reichsmarkės, geležinkelininkų pažymėjimai, uniformų ženklai, pinigų persiuntimo maišeliai, antspaudai, darbo įrankiai, bėgių padėklai, kelio ženklai, matavimo prietaisai, ratastabdžiai.

Adresas: Petrašiūnų km., Klovainių sen., Pakruojo raj.

Gedimino Ališausko akmenų muziejus

Tai unikalus gamtos kampelis, kuriame paprasti lauko rieduliai virsta stebuklingais akmenimis. Beveik 4 ha teritorijoje – nepakartojami alpinariumai, skulptūrų kompozicijos, tvenkiniai ir įvairialapė žaluma. Čia sodybos šeimininko senelio klėtyje įrengtas technikos ir kaimo buities muziejus, lauko pakraštyje – galingos ir jau užmarštin grimztančios sovietinės technikos ekspozicija. Sodyboje organizuojami įvairūs renginiai ir rengiamos pažintinės ekskursijos. Būtina išankstinė registracija.

Adresas: Striukų km., Pakruojo raj.

Guostagalio akmuo „Velnio krėslas“

Tai masyvus, pilkos spalvos akmuo. Akmuo yra 2,5 m ilgio ir 2 m pločio, 1 m aukščio virš žemės paviršiaus. Akmuo yra su išskelta rieve lyg kėdės atlošu. Anksčiau netoli jo buvo didžiulė pelkė vadinama Velniabala. Pasakojama, kad ant šio akmens naktimis sėdėdavęs velnias ir rūkydavęs pypkę. Praeinantiems pro šalį velnias siūlydavęs pasikeisti pypkėmis ir taboka. Jei koks žmogus susigundydavęs, tai namo parėjęs vietoj brangios pypkės rasdavo tik medžio šakelę, o vietoj tabokos – sutrūnijusių lapų saują.

Adresas: Guostagalis, Pakruojo raj.

Paežerių akmuo su dubenėliais (Užtvankos saloje)

Akmuo – rusvai mėlynas granitas, plokščiu, lygiu paviršiumi, 2×1,6 m dydžio, 80 cm aukščio. Yra apie 50 dubenėlių ant akmens viršutinės plokštumos, Dubenėliai ant akmens – ,,velnio kulnys”, dubenėliuose susirinkusiu lietaus vandeniu žmonės gydydavo akis (Šliavas J., 1975.P.112). Kada akmenys dar buvę minkšti, čia velniukai mėgdavo kelti vestuves ir kulnimis akmenį išvaikščiojo – pasidarė duobutės. Kartą velniams vestuves bekeliant, užėjo audra, Perkūnas trenkė į akmenį, velniukai nudardėjo į pragarą, po to nebesirodydavo (Tarasenka P., 1958. P.34; galutinai neaišku, ar padavimas ne apie Šeduvos vls. Paežerių akmenį – V.V.). Kitų manymu – po akmeniu buvo paslėpta aukso.

Adresas: Paežeriai, Pakruojo raj.

Zigmantiškių akmuo su Marijos pėda

Pasakojama legenda apie piemenėliams ant šio akmens pasirodžiusią Mariją, tad akmenį žmonės laikė šventu. Atsiminimuose yra rašoma, jog žmonės čia kažkada keliais ėję, o tikėdami šio akmens stebuklinga galia, atsiskeldavę gabalėlį ir juo namuose trindavę skaudamas vietas.

Adresas: Rozalimas, Pakruojo raj.

,,Margas ponis‘‘

Šiame žirgyne vyksta ne tik jojimo treniruotės ir jojimas gamtoje. Čia gamtos ir gyvūnų apsuptyje yra rengiami vaikų gimtadieniai, fotosesijos, šventės su žirgais.

Adresas: Kruojos g. 51 a, Dvariškių km., Pakruojo raj.

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas