Pramogos vandenyje – sukilimas pilvuke?

Keliaudami su vaikais, nepriklausomai nuo sezono, ieškome kuo daugiau pramogų, o geriausia, jei tos pramogos yra vandenyje. Vasarą traukiame prie ežerų ir jūros, mielai mėgaujamės ir baseinais, ypač keliaudami į užsienio viešbučius. Deja, šie malonumai turi ir blogąją pusę – bakterijas ir virusus. Ar ir jūs apie jas pagalvojate leisdami vaiką į baseiną?

Tikriausiai visiems tėvams žiūrint į besipliūškenantį baseine vaiką kyla mintis – kažin, ar švarus tas vanduo, ar vaikas nepasigaus kokio žarnyno viruso. Vis dėlto viliamės, kad vaiko imunitetas atlaikys, kad kaip nors prisitaikys prie aplinkos.

Kelionės ir maudynės – išbandymas atsparumui

Tyrimai rodo, kad vaiko imuninė sistema formuojasi iki 3 metų. Palaipsniui, vaikui susiduriant su nešvarumais ir nesteriliais paviršiais, išugdoma imunologinė „atmintis“ – vaiko organizmas atpažįsta grėsmes ir mokosi į jas reaguoti.
Deja, kartais mažojo keliautojo organizmas nesugeba duoti atkirčio naujovėms. Svečiose šalyse, kur organizmas susiduria su tokiais patogenais, kuriems mūsų imuninė sistema nėra pasirengusi, žarnyno infekcijos yra gana dažnos.

Dar ir pačios kelionės metu, vaikai iš įprastos jiems aplinkos staiga susiduria su daugybe naujų mikroorganizmų transporte, oro uostuose ir stotyse, vėliau ragaujant vietinį maistą, o galų gale ir maudantis baseinuose ir jūrose. „Naujų atradimų” pasekmės – dažnas viduriavimas, pykinimas, pilvuko skausmai. Vaikų ligų gydytoja, Dr. Indrė Plėštytė – Būtienė atkreipia dėmesį, kad čia ypač vaikų tyko ir sekantis pavojus – nusilpus organizmui lengviau pasigauti ir kvėpavimo takų bei kitas infekcijas.

Kokie pavojai tyko baseinuose?

Vilniaus visuomenės sveikatos centras vykdydamas baseinų kontrolės patikrinimus ir juose įrengtų dušų vandens tyrimus, neretai nustato mikrobiologinę vandens taršą. Specialistai pažymi, kad vandenyje aptinkama auksinio stafilokoko, koliforminių bakterijų, legionella bakterijų, žaliamielės pseudomonos, žarninių lazdelių.
Auksinis stafilokokas, koliforminės bakterijos, žarninės lazdelės į baseinų vandenį patenka nuo lankytojų. Žaliamielė pseudomona baseinų vandenyje aptinkama, kai netinkamai valoma ir dezinfekuojama baseinų vandens filtravimo sistema, o legionella bakterijos atsiranda, kai palaikoma per žema karšto vandens temperatūra.
Šiems mikroorganizmams sunaikinti dažniausiai baseinų vandens dezinfekcijai pasirenkamas chloras. Visgi nustatoma, kad ne visada baseinai dezinfekuojami tinkamai.

Kaip apsaugoti vaikus nuo bakterijų prie vandens telkinių?

Tikriausiai pilnai nuo jų apsisaugoti vandens telkiniuose nepavyks – vaikais pliuškendamiesi baseine ar ežere vis tiek turės sąlytį su vandeniu, smėliu ir augalija, o tuo pačiu ir su visais ten esančiais parazitais, virusais ir bakterijomis.

Tačiau padėti gali kai kurie paprasti žingsniai:

  • prieš lipant į baseiną būtina nusiprausti po dušu – tai padeda pašalinti nuo kūno visus nešvarumus – kosmetikos likučius, prakaitą;
  • prieš lipant į baseiną, visada reikėtų apsilankyti ir tualete – einant į tualetą ar persirengimo kambarius būtina avėti šlepetes, kad iš šių patalpų į baseinų vandenį neatneštume mikroorganizmų (fekalinių bakterijų, papilomos virusų ar net grybelių);
  • plauti/dezinfekuoti rankas po maudynių, ypač jei išlipęs iš vandens ar pažaidęs paplūdimyje vaikas nori užkandžio;
  • valgyti tarp maudynių tik išplautus vaisius, daržoves, gerai apdorotus ir negendančius per greit produktus;
  • paaiškinkite vaikams, kad jokiu būdu negertų vandens iš baseino ar gamtos telkinio, o jeigu jo pateko į burną, kad nenurytų;
    po vandens pramogų reikėtų nusiprausti po tekančiu vandeniu su muilu;
  • imunitetą stiprinti reiktų nuolat – valgyti daug vaisių ir daržovių, raugintų produktų, sveikai gyventi ir leisti daug laiko lauke;
  • jeigu žinote, kad keliaujant ar poilsiaujant prie vandens sunku bus užtikrinti tinkamą higieną, oro sąlygas ir mitybą, specialistai rekomenduoja prieš kelionę ir jos metu pavartoti tinkamų probiotikų, kurie sustiprina žarnyną, o tuo pačiu ir visą organizmą.

Ar gerosios bakterijos nepakenks?

Mamų rekomenduojami Biogaia lašiukai mažyliams arba kramtomosios tabletės jau paaugusiems vaikams tai visiškai natūralus papildas. Jis mažajam žarnynui padovanoja atitinkamą kiekį Lactobacillus reuteri Protectis bakterijų. Būtent šios bakterijos natūraliai aptinkamos žmogaus organizme, todėl yra ir unikaliai prie jo prisitaikiusios ir jau daugelį metų laikomos naudingomis nuo pat gimimo.

Bijoti, jog papildomos bakterijos pakenks ar sudarys bakterinį perteklių, tikrai neverta. Vaikų ligų gydytoja, vaikų alergologė-pulmonologė Dr. Indrė Plėštytė – Būtienė pažymi, jog žmogaus organizme yra tokia daugybė įvairių rūšių mikroorganizmų, kad rekomenduojama dozė lyg „lašas jūroje” tik minimaliai papildo bakterijų ūkį, kad visa sistema veiktų sklandžiau.
Dėmesys atsparumui – visus metus

Specialistai ragina organizmą stiprinti visus metus. Sveika, turtinga natūraliais vitaminais dieta, bei pakankamas miego kiekis padeda vaikui stiprinti savo atsparumą. Taip pat pozityviai veikia ir laiko leidimas gryname ore – būtent tada organizme gaminasi vitaminas D, atsakantis už imunitetą. Be to, šis vitaminas yra būtinas taisyklingai naujagimių ir kūdikių raidai, nes atsako už augimą ir kaulų stiprumą. Tad leidžiant laiką lauke, ypatingais atvejais pravartu stiprinti vaiko mikroflorą ir gerosiomis bakterijomis, kad vaiko organizmas išliktų pasiruošęs duoti atsaką naujoms grėsmėms.

PARUOŠTUKAS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

Instagram
YouTube
LinkedIn
Meniu