ERKĖS: kaip nuo jų apsisaugoti?

Pavasarį kartu su gamta pabudo ir maži, tačiau labai pavojingi gyviai – erkės! Aktyvios, keliauti mėgstančios mamos ypatingai daug laiko praleidžia gryname ore, gamtoje. Surinkome ir dalinamės naudingais patarimais, kaip savo šeimą apsaugoti nuo erkių įkandimo.

Drąsiai leiskite vaikus stovyklauti gamtoje – svarbu tik tinkamai juos paruoškite!

Pagrindinė informacija apie erkes

Aktyvios erkės paprastai būna 10 – 20 centimetrų aukštyje, tačiau gali būti randama ir iki 1 metro aukštyje. Jos negali skraidyti, dažniausiai ant žmogaus patenka būtent kai žmogaus oda susiliečia su žole. Šie parazitai mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą, todėl nešienautos pievos, bruzgynai, krūmynai – ideali erkių buveinė. Erkės mėgsta įsisiurbti į švelnesnės odos vietas, todėl pats įsisiurbimas gali įvykti net ir po valandos. Erkinio encefalito užkratas yra erkių seilėse, todėl gali būti perduodamas vos tik įsisiurbus. Na o Laimo ligos užkratas egzistuoja žarnyne, todėl šiam užkratui patekti į žmogaus organizmą prireiks daugiau laiko. Dėl šios priežasties rekomenduojama radus erkę, kuo greičiau ją pašalinti (nemaigyti, netampyti, o tiesiog ištraukti). Visiškai nėra skirtumo, į kurią pusę įsisiurbusį parazitą sukti. Taip pat nepergyvenkite, jeigu nepavyko ištraukti visos erkės – likusi delelė bėgant laikui išnyks.

Apsauga nuo erkių – tinkama apranga

Prieš planuodami laisvalaikį praleisti gamtoje, rekomenduojame pasirinkti tinkamą garderobą. Rinkitės vienspalvius šviesius drabužius, patartina ilgomis rankovėmis. Dėvėkite saulės kepurę, ilgas kelnes ir kojines. Patariame vaikams kelnes sukišti į kojines ir einant į mišką apsiauti guminius batus. Norint dar efektyviau apsisaugoti nuo erkių, rekomenduojame dėvėti specialias erkes atbaidančias kojines. Sparta Textile iš specialių siūlų, kurie gamyboje buvo apdoroti natūraliais repelentais numezgė kojines. Poveikis išlieka net iki 50 skalbimų! Sparta Textile specialiomis kojinėmis aprūpino ne tik suaugusiuosius, bet ir mažąsias kojytes: asortimente rasite kojinių nuo 22 dydžio. Šios šukuotinės medvilės ir specialiaus Prolen®IXO-polipropileno pluošto kojinės nedirgina ordos bei nesukelia alergijos ar kitų pašalinių poveikių. Kojinės yra efektyvi apsauga nuo erkių, nes būtent per kojas dažniausiai erkės patenka ant žmogaus kūno.

Efektyvi ir nekenksminga apsauga nuo erkių

Tickless Baby – tai patikima, testuota ir sertifikuota apsauga nuo erkių. Jos veikimo principas – prietaisas skleidžia 40 kHz ultragarso impulsus, kurie žmogaus (tiek kūdikio, tiek suaugusiojo) ausiai nėra kenksmingi, tačiau trikdo erkes. Nuo ultragarso skleidžiamų impulsų erkės praranda gebėjimą surasti auką, todėl net jeigu ir užlipa ant žmogaus ar gyvūno – nesielgia taip, kaip įprastai. Šis prietaisas yra bekvapis, netoksiškas, neskleidžia jokių chemikalų, veikia iki 1,5 metro spinduliu, tod4l galite naudoti kūdikiams apsaugoti. Mėgaukitės pasisėdėjimais gamtoje ant pledukų ar tiesiog pasivaikščiojimams mišku. Prietaisas nėra atsparus vandeniui, tačiau patekus keliems lašams – nieko nenutiks. Prietaiso veikimo laikas nuo 9 iki 12 mėnesių. Jums pakaks vieną kartą prietaisą pritvirtinti prie vaiko drabužių ar aksesuarų (pavyzdžiui batų ar vežimėlio) ir mažylis bus apsaugotas! Daugiau apie šį prietaisą skaitykite ir įsigyti galite čia.

Yra ultragarsiniai prietaisai ir suaugusiems bei namams – apsaugoti nuo gyvūnų parnešamų erkių. Šiuo metu „Keliaujančios mamos” elektroninėje parduotuvėje yra taikoma sezono pradžios nuolaida visai ultragarsinei apsaugai nuo erkių – kad būtumėte saugesni!

Patarimai grįžus namo

Praleidus dieną lauke (ypač gamtoje, kur dominuoja aukšta žolė ar miškinga vietovė) rekomenduojame grįžus namo atidžiai save apsižiūrėti, dėvėtus drabužius išskalbti, iššukuoti plaukus ir išsimaudyti. Pastebėjus erkę – ją nedelsiant pašalinti, o įkandimo vietą stebėti. Požymiai gali atsirasti net ir praėjus 21 dienai po erkės įkandimo. Jeigu atirado panašūs į peršalimo ligą požymiai (karčiavimas, kūno maudimas, galvos skausmas) – nedelsiant kreipkitė į gydytoją. Anksti diagnozavus laimo ligą, ją galima išgydyti antibiotikais. Vaistų nuo erkinio encefalito nėra, egzistuoja tik skiepas arba prevencija.

Skiepai, apsaugantys nuo erkių pernešamų ligų

Apsisaugoti nuo erkių sukeliamos ligos, vadinamos erkiniu encefalitu, galima ir skiepu.  Norint, kad apsauga nuo šios ligos pilnai įsigaliotų, reikalinga pilnai įvykdyti skiepų programą, t.y. vakcinuotis 3 kartus. Antrasis skiepas gali būti atliktas po 1 – 3 mėnesių nuo pirmojo arba po 14 dienų pagal pagreitintą skiepijimosi programą. Trečiąjį skiepą reikėtų pakartoti praėjus 5 – 12 mėnesiams po antrojo skiepo. Tačiau net ir po dviejų vakcinų susidaro pakankama apsauga. Vėliau palaikomosios vakcinos rekomenduojamos kas 3 – 5 metus. Skiepų nuo Laimo ligos nėra išrasta.

Nėra jokio reikalo gyventi baimėje ar pagal lietuvių liaudies patarlę: „bijai vilko – neik į mišką“. Būkite aktyvūs, keliaukite ir pramogaukite gryname ore, tačiau nepamirškite tinkamai pasirūpinti savo šeimos apsauga. Skiepytis ar ne – jūsų pasirinkimas. Tačiau repelentinė ar ultragarsinė apsauga visiškai nekenkia jūsų kūnui ar sveikatai, todėl rekomenduojame saugoti save ir savo artimą.

#erkės #apsauganuoerkiu #keliaujanciosmamos #poilsisgamtoje #ticklessbay #gamta #reklama

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas