Susipažinkime: keliaujanti daugiavaikė mama Mantė

Susipažinkime: keliaujanti daugiavaikė mama Mantė

Kartu su keturiais savo vaikais viena keliaujanti Mantė Rimkevičiūtė: „Tai lengviau nei sėdėti namuose“

Susipažinkime: keliaujanti daugiavaikė mama Mantė. Keturis vaikus viena auginanti Mantė Rimkevičiūtė juokiasi, kad negali būti „normali“ mama, nes visada buvo spalvinga asmenybė. „Buvau tikrai nepatogi paauglė – savo tėvams nepavydžiu“, – prisipažįsta.

Kai kuriems Mantės vardas ir pavardė gali pasirodyti girdėti, o veidas – matytas. Nieko keisto: Mantė buvo vienintelės Lietuvoje merginų pankroko grupės „Muscat“ bosistė, taip pat skandalingos pop grupės „Meškiukai“ narė. Greta muzikos beveik visada buvo ir sportas – karatė. Šios veiklos Mantė neapleido net ir tapusi mama – 2012 m. sėkmingai sudalyvavo karate čempionate Lenkijoje ir iš ten grįžo su bronzos medaliu! Šiuo metu ji sako atradusi rankdarbius, kurie leidžia atskleisti savo kūrybinę pusę, be to, laisviau planuotis darbo ir poilsio laiką.

Kelionės – dar viena Mantės aistra. Tiesa, tapusi mama nebetranzuoja, kaip tai darydavo anksčiau. Dabar dažniausiai su keturiais vaikais keliauja kemperiu. „Žmonės skirtingi, bet man tikrai lengviau su jais keliauti nei sėdėti namuose“, – tikina Mantė.

Šiuo pasakojimu ji norėtų įkvėpti ir kitas vienišas daugiavaikes mamas drąsiau elgtis ir dažniau užvėrus namų duris iškeliauti. Mantė – viena iš moterų, prisijungusių prie Keliaujančių mamų bendruomenės socialinės iniciatyvos, skirtos daugiavaikėms ir vienišoms mamoms, ir tapusi jos ambasadore.

Pirma kelionė – su 8 mėn. kūdikiu į Ispaniją

Kelionėmis Mantė „susirgo“ paauglystėje. Mažai kas pasikeitė ir 2009 m. gimus pirmajam sūnui.

„Jam buvo 8 mėnesiai, kai išvažiavome kemperiu į Ispaniją ir ten važinėjomės dvi savaites. Situacija buvo tokia, kad draugas turėjo grįžti į darbą Ispanijoje, o jo kemperis liko autoservise Lietuvoje. Kas atveš? Aišku, kad aš!“, – prisiminė Mantė. Kelionė tęsėsi traukiniais – jais pasiekė Nyderlandų sostinę Amsterdamą, Prancūzijos sostinę Paryžių. Į Lietuvą jauna mama grįžo lėktuvu. Tokia įsimintina buvo pirmoji sūnaus kelionė, trukusi beveik mėnesį.

„Biudžetinėse“ kelionėse – daugiau patirčių

„Praktiškai visos mūsų kelionės yra biudžetinės. Tikrai ne tos, kur viskas įskaičiuota ir suplanuota. Labai dažnai išvažiuojame net nežinodami, kur tiksliai nakvosime, valgysime, kada grįšime. Tiesiog išvažiuoji ir važiuoji“, – prisipažino keturių vaikų mama. Ji supranta, kad toks keliavimas su vaikais priimtinas ne visiems. Tačiau jos pačios nežinia negąsdina, priešingai – suteikia daugiau laisvės: „Sustoji tada, kada ir kur norisi, nes neturi įsipareigojimų, kad būtent tą dieną turi būti kažkurioje konkrečioje vietoje. Palengva, kaip einasi, taip ir keliauji“.

Anot Mantės, toks keliavimas naudingas vaikams, nes suteikia daug progų mokytis savarankiškumo. Nuo kūdikystės su mama daug keliaujantys pašnekovės vaikai yra drąsūs ir atviri pasauliui. Mantė juokauja, kad jie tikrai ne iš tų, kurie bijos vietinių paklausti to, kas juos domina. „Net kai gerai nemokėjo anglų kalbos, norėdavo savarankiškai susitarti, pvz., nusipirkti bilietus „Legolende“ Miunchene“, – pasakojo pašnekovė.

Nereikia pildyti vien vaikų norų

Yra tėvų, kurie atostogaudami su vaikais, stengiasi suplanuoti būtent jiems skirtą maršrutą. Mantė su tuo nesutinka. „Aš manau, kad turi būti įdomu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Reikia ieškoti „viduriuko“. Aukotis dėl vaikų tikrai neverta, bet kartais visai smagu ir mums, suaugusiems, pažadinti vidinį vaiką ir papramogauti kartu. Legolende aš važinėjausi traukinukais, šaudžiausi vandens šautuvais – buvo labai smagu, tikrai nesijaučiau nuskriausta“, – sakė pašnekovė.

Mantės šeima yra išbandžiusi įvairias transporto priemones. Tačiau labiausiai pasiteisino jau minėtas kemperis. „Aš ir keturi vaikai esame gana nestandartinis skaičius. Daug viešbučių 5-iems žmonėms nelabai ką turi pasiūlyti, ypač jei nori ekonominio varianto. Aš nekalbu apie užsienį, panaši situacija ir pas mus, Lietuvoje. Į standartinį kambarį netelpame, o „liuksas“ – per brangus. Pastebėjau, kad žmonės nėra geranoriški: kai sakau, jog didieji vaikai gali miegoti ant žemės, miegmaišiuose (abu jie skautai – aut. past.), nesileidžia į kalbas“, – pasakojo pašnekovė. Keliaujant kemperiu šeima nakvoja kempinguose, palapinėse, „Airbnb“ ir panašius variantus. Čia, kaip sako Mantė, kai jau norisi normaliai nusiprausti ir išsimiegoti lovose.

Vis dėlto labiausiai kemperis jai patinka dėl laisvės pojūčio: vietose, kur patinka, galima sustoti ir pabūti ilgiau, nusukti, užsukti – viską planuojiesi pats, nepatirdamas streso, kad kažkur nespėji.

Patarimas mamoms: prašykite pagalbos!

Dalindamasi įspūdžiais apie savo keliones su vaikais Mantė atskleidė ir vieną dalyką, kurio būtina išmokti kiekvienai vienišai mamai (ir ne tik jai).

„Aš pati to dar mokausi, bet suprantu, kad reikia: tai prašyti pagalbos, nebijoti užduoti kvailo klausimo. Pavyzdžiui, buvome Latvijoje prie jūros. Kempinge palapinėje vaikai miegojo pietų miego, o aš bijojau nueiti iki tualeto. Galvojau: „Maža kas, atsibus, išsigąs, nueis į kopas, į jūrą“. Tačiau kitą dieną nutariau nebesikankinti: nuėjau pas šalia įsikūrusius žmones (jie buvo lietuviai!) ir paprašiau, kad pasaugotų mano vaikus. Atrodo, nei liežuvis iškrito, nei kas nutiko. Žmonės džiugiai sutiko ir man ramu buvo. Reikia kartais drąsos paprašyti pagalbos“, – mintimis pasidalino pašnekovė.

Dar vienas patarimas – leisti vaikams patiems ruoštis kelionėms. Žinoma, iš pradžių mamos pagalbos prireiks, bet ilgainiui susiformuos įgūdis, tad jie tai galės atlikti ir vieni – mamai užteks patikrinti. Pavyzdžiui, didieji Mantės vaikai jau senokai patys žino, kad prieš kelionę turi patys pasirūpinti jiems reikalingais daiktais. Tarp jų būtinai turi būti bent vienas atsarginis rūbų komplektas, batai, apatiniai (taisyklė galioja ir savaitgalio kelionei į sodybą, ir ilgesnei išvykai).

Nemažai streso ruošiantis kelionėms patiriama planuojant, ką ir kur vaikai valgys. Mantės patirtis rodo, kad čia taip pat nereikėtų persistengti.

„Vaikams patinka paprastas maistas, o neretai geriausias restoranas – greito maisto restoranas“, – juokiasi pašnekovė, pridūrusi, kad svarbu balansas: nieko nenutiks, jei vieną kelionės dieną vaikai valgys vien sumuštinius, užkandžius ir kitą mažiau sveiką. Svarbu, kad, esant galimybei, jie gautų ir vaisių, daržovių bei kito sveiko maisto.

Po Europą „tranzavo“ pamelavusi tėvams

Skirtingai nei jos vaikai, pati Mantė keliauti pradėjo ne vaikystėje. Tai nutiko tik paauglystėje. „Vaikystėje nekeliavau, mano šeima buvo gana konservatyvi ir tradicinė: atostogaudavo rugpjūčio mėnesį. Dvi savaitės kaime, dvi – Palangoje toje pačioje viloje ir tame pačiame kambaryje su pietumis vienoje ir toje pačioje kavinėje“, – prisiminė Mantė. Atėjus paauglystei ji suprato, kad nori kažko daugiau. „Tėvams buvau sunki paauglė“, – neslėpė. Būtent tuo laikotarpiu ji leidosi į pirmąją kelionę į užsienį: pamelavusi tėvams, jog geografijos mokytoja organizuoja išvyką į Prahą gavo sutikimą ir pinigų kelionei. O iš tiesų leidosi į nuotykius pakeleivingais automobiliais. Tuomet jai buvo 16 metų.

Anot Mantės, būtent tuomet ji suprato, koks įdomus jai pasaulis ir kaip jai patinka keliauti traukiniais, pakeleivingais automobiliais – nesvarbu kuo. Tas laisvės jausmas, jai kalbant ir prisimenant šias keliones, jaučiasi ir dabar.

Laisvės ir laimės siekį ji skiepija ir vaikams. „Mano požiūris toks: mokykla moko matematikos, lietuvių kalbos, o aš, kaip mama, esu atsakinga už jų pasaulėžiūrą. Stengiuosi leisti patirti, daryti klaidas, iš jų mokytis. Didžiausias noras – kad būtų laimingi. O tam nebūtina pabaigti universitetą. Žinoma, jei nori jį baigti, kodėl gi ne?“, – savo mamystės filosofiją atskleidė pašnekovė.

„Viena auginu 3+ vaikus“ – „Keliaujančių mamų“ socialinė iniciatyva

Mantė – viena iš pirmųjų daugiavaikių vieniškų mamų, kuriai „Keliaujančios mamos” suteikia galimybes daugiau keliauti ir aktyviai leisti laiką su vaikais. Ši parama skiriama įgyvendinant socialiniams verslams skirtą projektą „Įjunk poveikį“, kurį įgyvendina „Versli Lietuva“.

Drąsiname mamas neužsidaryti namuose. Tačiau stengiamės ne tik jas padrąsinti, tačiau ir sudaryti sąlygas nemokamai keliauti, aplankyti įdomias vietas.

Norinte prisidėti prie daugiavaikių mamų turiningo laisvalaikio? Galite paremti vienišas daugiavaikes mamas pervedant paramą į VšĮ „Keliaujančios mamos“ sąskaitą, paskirtyje nurodant „Perku gerą darbą“ arba „Svajonei“.

Rekvizitai:
VšĮ Keliaujančios mamos
Adresas: Grikšų g. 15, Lyveriai, Klaipėdos r.
Jei dėl kažko dvejojate ar turite klausimų, mielai atsakysime el. paštu info@keliaujanciosmamos.lt , arba per Facebook ir Instagram.

Taip pat įgyvendinant šį projektą pristatytas ir pirmasis toks Lietuvoje interaktyvus žemėlapis, kuris skirtas šeimoms su vaikais. Tai žemėlapis, kuriame pažymėti objektai, kurie skirti vaikams – parkai, žaidimų aikštelės, pažintiniai takai, pramogos, nakvynės vietos. Visi objektai aplankyti mamų su vaikais, tad prie kiekvieno objekto galite rasti įvertinimą. Įvertinimas Jums suteiks informacijos ar vieta pritaikyta lankymusi su vežimėliu, ar yra vystymo stalas, ar saugu su vaikais, ar yra kur gauti šilto maisto ir t.t.
Norite atsirasti žemėlapyje – susisiekite su mumis.

"KELIAUJANČIOS MAMOS" ŽEMĖLAPIS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas