Kaip vaikus vežti saugiai? Vaikas automobilyje.

Vaikas automobilyje yra mūsų kasdienybė. Tačiau kiekvienos, ypač naujagimio susilaukusios mamos, rūpestis – kaip vaikus vežti saugiai, kaip teisingai pasirinkti autokėdutę ir išvengti skaudžių klaidų?

„Keliaujančios mamos” patarimus vežant vaikus automobilyje galite rasti ir ankstesniame  straipsnyje „Vaikas keliauja automobiliu – kaip pasiruošti, ką pasiimti, ko tikėtis?”

Kaip vaikus vežti saugiai?

Apie tinkamiausias autokėdutes ir dažniausiai tėvelių daromas klaidas patarimais dalinasi vairuotojų mokytoja, Youtube kanalo „Moteris prie vairo“ autorė Solveiga Dambrauskaitė-Bakutienė.

Kėdučių rūšys

Visi vaikai iki 135 cm ūgio vežami turi sėdėti specialioje jų ūgiui ir svoriui pritaikytoje atitinkamos grupės automobilinėje kėdutėje.

Jos yra skirstomos pagal vaiko svorį į penkias grupes:

  • 0 grupė skirta kūdikiams nuo gimimo iki 10 kg;
  • 0+ grupė iki maždaug 15 mėnesių amžiaus, <13 kg;
  • I grupė, nuo  9 mėnesių iki 4 metų, 9kg – 18kg;
  • II grupė, nuo 4 iki 6 metų, 15kg – 25kg;
  • III grupė, nuo 6 ki 10 metų, 22kg – 36 kg.

Tačiau prekyboje galima rasti ir „augančias“ kėdutes kurios apima kelias kategorijas ir tika ilgesniam naudojimui.

Svarbu pasirinkti pagal tinkamos kategorijos kėdutę, nei per didelę, nei per mažą. Tinkamos kategorijos kėdutėje eismo įvykio metu vaikui bus užtikrinamas didžiausias saugumas. Vežti mažamečio vaiko prisegto suaugusiojo diržu, arba vos kelių metų vaiko pasodinto ant paaukštinimo skirto vyresniems vaikams – negalima. Eismo įvykio metu netinkamai prisegtas vaikas gali išslysti iš diržo ir patirti daugybinių sužalojimų.

Kokią kėdutę rinktis?

Pirmiausiai reikia apsispręsti ar pirksite naują ar naudotą kėdutę. Renkantis naują parduotuvėje būsite ramūs jog kėdutė sertifikuota ir nedalyvavo eismo įvykyje, tačiau jei nuspręsite rinktis naudotą, pirkti turėtumėte tik iš patikimų rankų. Naudoti kėdutės kuri jau dalyvavo eismo įvykyje – negalima.

Kėdutės gali būti tvirtinamos:

  • automobilio saugos diržu;
  • isofix tvirtinimu.

Abi sistemos yra saugios, tačiau laikoma jog isofix yra patikimesnė, nes leidžia išvengti žmogiškųjų klaidų atsirandančių tvirtinant saugos diržu. Pagrindinis skirtumas tarp šių sistemų tas jog kėdutę tvirtinamą saugos diržu galima įmontuoti kiekviename automobilyje, o isofix tik automobiliuose, kuriuose yra ši sistema. Tad prieš pasirinkdami isofix kėdutę turėtumėte įsitikinti jog ši sistema yra tame automobilyje kuriame ketinate vežti vaiką.

Vienas iš svarbiausių aspektų renkantis kėdutę yra kryptis į kurią yra nukreiptas vaiko veidas. Vaikai gali būti vežami prieš transporto priemonių judėjimo kryptį arba pagal – veidu į priekį. Nustatyta jog važiavimas veidu į galą yra kelis kartus saugesnis.

Vaikas automobilyje. Kaip vežti saugiai?

Dažniausiai daromos tėvų klaidos

Ką daryti jei lipama į kitą automobilį, kuriame nėra specialios kėdutės vaikui? Dažnai užduodami tėvų klausimai kuriuos girdime ir atsakymai į juos:

  • ar galima naudoti „pašikniukus”, kurie yra skirti vyresniems vaikams? – NE;
  • ar galima prisegti vaiką tiesiog saugos diržu? – NE;
  • ar galima vaiką saugiai laikyti ant kelių? – NE.

Nors tėvai dažniausiai žino kaip tinkamai ir saugiai prisegti vaiką kėdutėje, tačiau ne retai skubėdami ir nesureikšmindami vaiko prisegimo svarbos padaro klaidų. Pavyzdžiui neįtempia tinkamai dirželių ir palieka per didelį laisvumą, prisega vaiką aprengtą žieminiais viršutiniais drabužiais, pamiršta išjungti oro saugos pagalvę, arba palieka pavojingų daiktų automobilio salone.

Kokios gali būti visų šių klaidų pasekmės, kokia saugiausia vieta vaiko kėdutei automobilyje, kaip matyti ką veikia gale prisegtas vaikas, kada ir kodėl reikia išjungti oro saugos pagalves? Visą išsamią informaciją pamatysite šiame 9 minučių Solveigos Dambrauskaitės-Bakutienės „Moteris prie vairo” video  po kurio tikrai žinosite kaip vaikus automobilyje vežti saugiai!

Turite patarimų keliaujančioms šeimoms su vaikais? Esate aplankę įdomių vietų? Išbandę smagių pramogų? Pasidalink savo įspūdžiais su kitais! Parašyk mums el.paštu keliaujanciosmamos@gmail.com , žymėk mus savo kelionėse socialiniuose tinkluose, dalinkis patirtimi “Keliaujančių mamų” Facebook” grupėse skirtose kelionėms su vaikais Lietuvoje ir užsienyje.

 

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas