Mėgstančios keliauti tikriausiai jau žino apie feisbuko grupę „Keliaujančios mamos“. Šita grupė labai naudinga savo praktiškais patarimais ir… įkvepiančiomis idėjomis, kad mažas vaikas netrukdo nukeliauti net į tolimiausius Žemės kampelius. Kalbamės su grupės įkūrėja ir „varikliuku“ Vilma Vainore.
– Kaip ir kam kilo pati idėja suburti keliaujančias mamas?
– Pati esu keliaujanti mama – daug metų su vyresniąja dukra dviese kartą ar du per metus išvykdavome patyrinėti kokią nors šalį – tai jau būdavo mūsų rudens ir žiemos atostogų tradicija. Tačiau, gimus jaunėlei, metus laiko keliones buvau atidėjusi, nes vis atrodė per anksti.
Tačiau, artėjant pirmajam mažylės gimtadieniui, susikaupiau pirmai kelionei su ja, juk gimtadienis smagesnis saulėtoje Italijoje nei po darganotu lietuvišku rudens dangumi.
Pradėjusi dairytis bilietų, supratau, kad man trūksta daug specifinės informacijos: ar galima pasiimti į lėktuvą kūdikiui vandens ar tyrelių, kokios sąlygos vežtis vežimėlį, kur jį priduoti ir pasiimti, ar vykstant su mažyliais yra kokių patogumų ar ribojimų oro uostuose ir lėktuvuose? Į tai anksčiau nė nekreipdavau dėmesio. Pasijaučiau visai „žalia“, o pradėjusi ieškoti trūkstamos informacijos internete, jos pasigedau dar labiau, nes klausimų tik daugėjo, o atsakymų neradau arba jie buvo netikslūs, pasenę. Tada ir gimė „Keliaujančios mamos“ – grupė feisbuke, siekianti apjungti keliaujančias mamas, kurios dalintųsi patirtimi, patarimais, idėjomis.
Pirmosiomis narėmis pakviečiau tapti savo drauges. Iš jų sulaukusi pritarimo ir palaikymo, kad tai labai reikalinga idėja, nusprendžiau turiningai panaudoti savo „mamos atostogas“ – skyriau savo laiką pomėgiui keliauti, o ilgametę patirtį rinkodaros srityje pritaikiau paversdama šią, atrodytų, eilinę feisbuko grupę į bendruomenę „Keliaujančios mamos“.
– Kokia dabar bendruomenė, kaip ji auga?
– Prieš 9 mėnesius užsimezgusi idėja neįtikėtinu greičiu išaugo ir dabar jungia daugiau kaip keliolika tūkstančių aktyvių mamų. Dabar mamos gali rasti visus atsakymus į savo klausimus apie keliones su vaikais bei naujų idėjų vienoje vietoje. Reikia tik interneto paieškoje įvesti „Keliaujančios mamos“ ir pasirinkti sau patogiausią socialinę erdvę ar internetinę svetainę.
Registruotam prekės ženklui „Keliaujančios mamos“ šiandien priklauso uždara „Keliaujančios mamos“ grupė feisbuke, vienijanti daugiau nei 11 000 aktyvių keliautojų su vaikais ir norinčių tokiais tapti. Šioje grupėje vyksta diskusijos, ieškoma atsakymų į klausimus, dalijamasi patirtimi ir kelionių įspūdžiais, ieškoma bendrakeleivių bendroms mamų kelionėms.
Taip pat turime ir viešą „Keliaujančių mamų“ feisbuko puslapį (daugiau kaip 5000 sekėjų), jame vyksta įvairūs konkursai, kuriuose galima laimėti apsilankymus su vaikais įvairiose pramogų vietose, parodose, parkuose. Gražiausiais ir įdomiausiais kelionių kadrais dalinamės instagrame. Jau turime ir interneto svetainę www.keliaujanciosmamos.lt , kurioje visą kelionėms su mažaisiais reikalingą informaciją ir įdomiausias istorijas sutelksime vienoje vietoje, skelbsime specialius pasiūlymus, kviesime istorijomis dalintis ir keliaujančias mamas tinklaraštininkes.
Bendruomenė jungia įvairiausias keliautojas – nuo nedrąsiai pirmąją kelionę planuojančių nėštukių ar su kūdikiais šiltuose kraštuose „žiemojančių“ mamų iki itin patyrusių keliautojų – keliaujančių su vaikais po kalnus, apsigyvenusių egzotiškose šalyse, išmaišiusių Europos žemyną automobiliais ar tiesiog drąsiai vykstančių į keliones su trimis, keturiais ar net penkiais (!) vaikais. Mamos renkasi ir skirtingus keliavimo būdus – nuo kemperių iki kruizinių laivų, nuo ekonominio tipo iki prabangių kelionių.
– Grupėje bendrauja ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje išsibarsčiusios lietuvės, tad jų patarimai tikrai vertingi, nes tik mamos žino, į ką reikia atkreipti dėmesį kelionėse su vaiku, o ir kas geriau patars kitoms mamoms nei vietinės? Kokias ribas mokosi peržengti mamos? Tikriausiai atsikrato išankstinių baimių apie keliones su vaikais?
– Dažniausiai visos baimės ir sunkumai slypi mūsų galvose ir yra tik įsivaizduojami. Bet neretai prie jų prisideda ir mus supanti aplinka. Juk kiek dažnai girdime, kad „spėsite pakeliauti, kai vaikas užaugs“, „kam tokį mažiuką varginti, juk nieko neprisimins“, drąsos į kelionę išsiruošti su vaikais neprideda ir gąsdinimai apie siaučiančias pasaulyje ligas, terorizmą bei panašūs stereotipai. Tačiau net užsidarius tarp keturių sienų neįmanoma apsisaugoti nuo visko… Todėl aš dažnai vadovaujuosi girdėta fraze – visos didelės kelionės prasideda nuo pirmo žingsnio. Svarbiausia pasiryžti kelionei, o jei nedrąsu vienai, galima rasti kitų mamų kompaniją grupėje ir svajonę įgyvendinti. O tai tikrai veikia!
Pati ilgą laiką buvau „saugi“ keliautoja po Europą, bet visada norėjau aplankyti Aziją, tačiau viena su vaikais nesiryžau.
Keliaujančių mamų grupėje kilus diskusijai ta tema, susipažinau su kitomis mamomis Diana ir Asta. Ir štai taip, gana netikėtai net mums pačioms, vedinos savo svajonių, po poros savaičių atsidūrėme Tailande su savo vaikais, kuriems tuo metu buvo nuo 1 iki 2 metukų. Visą kelionę susiplanavome savarankiškai, patarimais padėjo ir kitos grupės mamos, buvusios Tailande. Bendraudamos vaiberiu nusipirkome bilietus ir užsisakėme pirmai parai nakvynę, o gyvai susipažinome tik Vilniaus oro uoste.
Neslėpsiu, baimių ir sunkumų kelionėje buvo, bet kasdien jų mažėjo. Pati kelionė Vilnius-Oslas-Krabi (Tailandas) truko beveik parą, išlipus iš lėktuvo mus pasitiko +37 laipsnių karštis, drėgmė ir 5 valandų laiko skirtumas. Tačiau tai mažiausiai rūpėjo mūsų vaikams! Jie puikiai jautėsi, nes mamos buvo šalia. Ėjimas džiunglėmis kelis kilometrus su vaikais ant rankų, tam kad išsimaudytume natūraliuose smaragdiniuose baseinuose, tikrai nebuvo labai lengva, bet buvo verta!
Apsilankymas ligoninėje – neplanuotas, trumpalaikis ir jau užmirštas dalykas. Užtai tikras šviežių vaisių skonis ir kvapas, neįprastai spalvoti saulėlydžiai ir džiunglių garsai, kalnų šventykla su budistų vienuoliais, plaukimas tradicine tailandiečių valtimi ir vakarais „dingstanti“ jūra, pasivažinėjimai tuk-tukais, naktiniai turgeliai ir tailandietiški masažai – štai čia tai nuotykis, kurį verta patirti ir prisiminti!
– Kokių įdomių komplektacijų esate išbandę – keliauja kelios mamos, keliolika, keliasdešimt? Su kiek vaikų?
– Naujų metų naktį visada sugalvoju norą-planą ateinantiems metams.
Kadangi vis dar esu „mamos atostogose“ šiemet naujametinis noras buvo kas mėnesį aplankyti vis kitą šalį, dalinantis įspūdžiais su kitomis mamomis ir jas padrąsinti. Sausį su dukromis išvykau į Fuerteventurą, kur aktyviai leidome laiką, važiavome į ekskursijas, daug vaikščiojome, bet dar kartą įsitikinau, kad kelionėse su vaikais kartais tikrai reikalinga antra suaugusiojo nuomonė ar papildoma pagalbos ranka. O tada ir gimė minėta bendrų mamų kelionių idėja ir po truputį ji buvo išbandyta jau kitą mėnesį.
Dažniausiai kartu keliaujame 2–3 mamos ir tiek pat vaikučių. Didesniam būriui jau būtų sudėtinga, nes, pasirodo, net lėktuvuose yra tik tam tikras skaičius kūdikiams skirtų saugos diržų, jau nekalbant apie pervežimus nuskridus į vietą, kai būtų reikalingas didelis kiekis saugos kėdučių, lovelių. Idealus kartu keliaujančių mamų skaičius 2 arba 4, nes tada ekonomiškiau užsakyti viešbučius, laivo kajutes, transportą.
Labai svarbu atsižvelgti į tai, kad vaikai būtų panašaus amžiaus, kad jų dienos ritmas ir interesai daugmaž būtų panašūs.
Bendros mamų kelionės, kuriose man pačiai su dukra teko dalyvauti, prasidėjo vasario mėnesį nuo Kipro salos, kovą tris savaites praleidome Tailande, balandį lankėmės Italijoje ir San Marine, gegužę išbandėme kelionę keltu į Švediją, o dabar tradicija ieškoti bendrakeleivių jau išplito grupėje – laisvai gimsta naujos kelionių idėjos, mamos jungiasi kelionėms, o visa „Keliaujančių mamų“ bendruomenė nekantriai laukia pasidalinimų įspūdžiais ir patirtimi iš visų keliautojų.
Mamos labai vertina visas kelionių istorijas ir maršrutus tiek užsienyje, tiek Lietuvoje, nes dažnai tai tampa idėja kitoms.
Kuo daugiau kelionių istorijų, tuo paprasčiau rasti sau artimas kryptis, keliavimo būdus ar lankytinas vietas. Ir tikrai nebūtina, kad visos istorijos būtų kaip iš žurnalų viršelių, nes puikiai žinome, kad, keliaujant mamai su vaiku ar net keliais, dažniausiai nelieka laiko pozavimams. Tačiau informatyviąją pusę bandome atsverti ir akis palepinti ir išdailintais kadrais – mielai bendradarbiaujame su mamomis tinklaraštininkėmis, instagramerėmis, kurios savo istorijomis iš kelionių nori pasidalinti su „Keliaujančių mamų“ auditorija. Tad įvairių temų ir patarimų apie keliones „Keliaujančiose mamose“ vis daugėja.
– Kokių protingų ir beprotiškų idėjų turite ateičiai?
– Viena beprotiška, bet, manau, tikrai įgyvendinama idėja yra, padedant „Keliaujančių mamų“ bendruomenei, su vaikais „apkeliauti“ visą pasaulį! Kas savaitę feisbuko grupėje skelbiame šalį ir kviečiame mamas dalintis nuotraukomis iš savo kelionių su vaikais toje šalyje. Gražiausiomis, įdomiausiomis, smagiausiomis ir daugiausiai patiktukų sulaukusiomis nuotraukomis pildysime aplankytų šalių nuotraukų „žemėlapį“ www.keliaujanciosmamos.lt svetainėje. Labai tikiuosi, kad ateis laikas, kai visos pasaulio šalys bus aplankytos ir iliustruotos mamų nuotraukomis! Tada drąsiai galima bus sakyti, kad neįmanomų kelionių su vaikais nėra, tai tik požiūrio ir nusiteikimo klausimas. Be to, juk taip smagu bus užsukti į šį „Keliaujančių mamų“ nuotraukų „žemėlapį“ ir akies krašteliu pažvelgti į šalį, į kurią ruošiesi ar dar tik svajoji nuvykti!
Tikrai tęsime ir bendrų mamų kelionių tradiciją, jau žvalgomės dar neišbandytų kelionių rudeniui. Norisi šiek tiek pabėgti nuo „viskas įskaičiuota Turkijoje“ standartų, dažniausiai siūlomų keliaujantiems su vaikais.
Prie protingų idėjų priskirčiau tikslą „Keliaujančias mamas“ paversti pirmu pavadinimu, kurį prisimintumėte pagalvojus apie keliones su savo vaikais. Ir visai nesvarbu, ar ieškotumėte atsakymo į klausimą, ar norėtumėte pasidžiaugti įvykusia kelione, ar rasti idėjų bei specialių pasiūlymų naujoms, – tikiuosi, „Keliaujančios mamos“ jums suteiks visą reikalingą informaciją ir kitų mamų patarimus bei padrąsinimą!
O jei norite prasmingai ir turiningai prisidėti prie tolesnio bendruomenės augimo, kartu smagiai leisti laiką su savo vaikais tyrinėjant įdomias vietas, turite įdomių idėjų ir organizacinių gabumų jas įgyvendinti, laukiame Jūsų laiško el. paštu keliaujanciosmamos@gmail.com, esame pasiruošusios dalintis nuotykiais kartu!
– Kokia tokio klubo nauda – idėjinė, motyvacinė ar ir praktinė?
– „Keliaujančios mamos“ – iš asmeninio pomėgio keliauti ir informacijos trūkumo pavirto į rimtą socialinį projektą. Bendruomenė, jungianti keliaujančias mamas, ne tik geriausiai supranta ir palaiko viena kitą, bet ir skatina mamas atsiverti, nebijoti, tobulėti ir pažinti pasaulį ne iš televizoriaus ar kompiuterio ekrano, o kelionėse.
Praktinė nauda irgi akivaizdi – visą informaciją galite rasti lengvai vienoje vietoje. Ir tai ne reklaminiai kelionių pasiūlymai, o tikros kitų mamų kelionių patirtys, rekomendacijos ir patarimai iš pirmų lūpų. Nedrįstate išsiruošti į kelionę su vaikais viena, – raskite tokią pat bendramintę mamą ir įgyvendinkite svajonę keliauti kartu!
Taigi, jei pritrūksite idėjų kelionėms ar turėsite klausimų, – visada Jums pagelbės „Keliaujančios mamos“, kurias tikrai lengvai rasite feisbuke!