Švenčionių rajonas – tai tas kraštas, kuriame pačios gamtos toli ieškoti nereikia. Tereikia tik išeiti iš vadinamos komforto zonos, atsitraukti nuo šiandieninių populiariųjų ekranų ir nukeliauti pažinti gamtos su vaikais iš arčiau. Itin aktualu tai daryti būtent su vaikais, su ta amžiaus grupe, kuri, deja, bet šiandien vis mažiau būna gamtoje. Tad net ir su mažiausiomis savo atžalomis kviečiame iš arčiau pažinti ne tik gamtos grožį, bet ir aplankyti konkrečius gamtos ir kultūros paveldo objektus, esančius Sirvėtos regioniniame parke. Švenčionių rajonas: pažinti gamtos su vaikais
Daugiau idėjų pasivaikščiojimui pažintiniais takais rasite čia: Neries regioninis parkas. Pažintiniai takai su vaikais.
Pažinti gamtos – iš „natūralaus” vadovėlio
Sakoma, kad geriausi atradimai yra tie, kurie gaunami iš „natūralaus“ vadovėlio – pačios gamtos. Vaikai mokykloje mokosi pažinti pasaulį iš vadovėlių, naudojasi įvairiomis mokymosi priemonėmis, mokytojų padedami ieško informacijos papildomuose šaltiniuose. Tačiau didžiąją dalį kokybiško gamtos pažinimo kiekvienas vaikas gauna būtent pats būdamas gamtoje ir ją tyrinėdamas iš arti. Žinoma, būti, tai tikrai nelygu pažinti. Būti gamtoje – gal daugiau tiktų palyginimui su – ilsėtis joje. O štai atrasti naujų dalykų be noro ir bent trupučio pastangų, kažkiek sunkiau.
Lankytojų centras – dvarvietės komplekse
Kelionę siūlome pradėti nuo Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centro, kuris įkurtas Šventos dvarvietei priklausančiame viename iš pastatų – buvusiame svirne. Atvykę į Šventos kaimą, iš pradžių kartu su vaikais galite susipažinti su pačia dvarviete ir išsibarsčiusiais jos fragmentais (dvaru, kumetynu, koplytėle, liepomis). Žinoma, labiausiai akį patrauks minėtas restauruotas pastatas, kuriame yra Sirvėtos regioninio parko direkcija ir Lankytojų centras. Kelionę siūlome pradėti būtent nuo Lankytojų centro, nes jame rasite vidaus ekspoziciją mitologijos tema ir pagrindinį simbolį – Gyvybės medį. Jo viduje galima klausyti Švenčionių krašto sakmių įrašų ir žinias apie mitologiją bei gamtą pasitikrinti žaidžiant žinių žaidimą. Supažindinant vaikus su sakmėmis, laisvalaikiu kartu su jais siūlome paskaityti būtent Šarūno Laužadžio knygeles, kurios skaitytojus žavi ne tik turiniu, bet ir gražiomis iliustracijomis.
Mitologinis takas
Sirvėtos regioninio parko simbolinis paukštis kukutis toliau kelionę su vaikais kviečia tęsti Šventos miške, kur yra Mitologinis takas su 17 akmeninių skulptūrų baltų dievams. 1,3 kilometro ilgio takas – patogi erdvė pažinčiai su mitologijos tema. Jame rasite skulptūrų, kuriose atskleisti ne tik rečiau girdimi dievų pavadinimai (Kremata, Aušlavis, Žemėpatis,…), bet ir patrauklus jų esmės ir prasmės perteikimas akmenyje – skulptūroje. Tenka pripažinti, kad be išsamaus gido pasakojimo dievų įkūnijimą skulptūrose realu kiekvienam lankytojui suvokti vis kitaip. O vaikai jas neretai interpretuoja itin šiuolaikiškai – sutapatindami dievus ne su sakmių ar pasakų būtybėmis, o su šiuolaikiniais animacinių filmų herojais. Negalime sakyti, kad tai yra blogai ar neteisinga. Juk mažieji gyvena savame kontekste, todėl ir tapatinimas savotiškai kitoks. Tačiau parodyti, papasakoti, pristatyti ir tikrąją tiesą – tai jau pačių suaugusiųjų pareiga. Tako pabaigoje mažųjų pravartu paklausti, ką įsiminė ar suprato būdami miške bei susipažinę su senosiomis lietuvių dievybėmis ir mitologinėmis būtybėmis. Savarankiškai vaikštinėjantiems take bendram suvokimui, nors ir minimaliam, padeda informaciniai stendai, lentelės su dievybių vardais ir skulptūrų autorių pavardėmis.
O smalsiausiems siūlome Sirvėtos regioninio parko internetinėje svetainėje (www.sirveta.lt) surasti knygelę „Mitologinis takas“ ir ją atsisiųsti skaitymui. Šis nedidelės apimties leidinys – puiki priemonė išsamiai savarankiškai pažinčiai su Mitologiniu taku. O mėgstantiems filmuotą medžiagą, internete rekomenduojame peržiūrėti trumpą filmuką pavadinimu „Mitologinis takas“ (aut. Marius Semaška).
Lauko muzikos instrumentai
Pačioje Mitologinio tako pabaigoje ypatingai vaikų dėmesį turėtų patraukti gamtos apsuptyje įrengti lauko muzikos instrumentai, kuriais išgaunama melodija – itin maloni. Noriai jais groja net ir suaugusieji. Netoliese yra Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokykla, o rekreacinė zona Mitologinio tako pabaigoje pritaikyta švietėjiškai veiklai bei turizmui: sutvarkytas tvenkinys, įrengta pavėsinė, suoliukai, laužavietė. Tai patogi ir jauki vieta ne tik ilgesnį laiką apsistojantiems netoliese esančioje Gamtos mokykloje, bet ir pavieniams lankytojams, norintiems atrasti gamtos grožį bei tuo pačiu pailsėti.
Šventos pažintinis takas
Kartu su vaikais kviečiame pasivaikščioti ir Šventos pažintiniu taku, kurio pradžia – netoli lauko muzikos instrumentų, kitoje kelio pusėje. Tako pradžioje yra informacinis stendas, kuriame surašyti objektai, esantys take (meletos uoksas, pilkapiai, skruzdėlynai ir kt.). Tai natūralus miško takas, kuriuo vaikštant itin patogu tiesiog grožėtis gamta. Take esantys nedideli informaciniai stendai taip pat yra viena iš priemonių savarankiškai lankytojo kelionei. Planuojantiems kelionę su vaikais, rekomenduojame praeiti tik dalį viso tako (apie 2-3 km), nes visas nuvingiuoja gerokai toliau per saugomą teritoriją ir įveikti 9 km – ne kiekvienam paprasta. Tad pailsėję prie Ilgio ežero, galite grįžti tuo pačiu taku per mišką į Šventos kaimą.
Kačėniškės piliakalnis ir pažintinis takas
Norinčius vaikams parodyti kitokią, išskirtinę gamtą, siūlome nuvykti ir pasivaikščioti Kačėniškės piliakalnio pažintiniu taku. Tai vieta, kurioje įvairaus amžiaus lankytojai turi galimybę pamatyti kitokį kraštovaizdį ir išskirtinę augaliją, nes aplinkui atsiveria kalvotas reljefas ir pelkėtos vietovės. Taku žygiuokite kartu su vaikais ir visada atrasite ką nors naujo. Grožėkitės pelkių augalija, skaitykite detalią informaciją apie pelkių augaliją stenduose ir tikrai nenusivilsite, kad pasirinkote dalį laisvalaikio praleisti gamtoje. Mat tako pabaigoje dar pasieksite įspūdingo grožio Kačėniškės piliakalnį.
Būnant ant/prie piliakalnio, kuris ribojasi su Mergežeriu (Senoliai sakydavo, kad ten trys nuskendusios mergos įtraukia visus vyrus… Tad būkite atsargūs ir šiandien ten lankydamiesi…), neabejotinai pajusite Sirvėtos regioninio parko išskirtinę vertę – itin raiškų Švenčionių aukštumos reljefą, kuriame išsibarstę kaimai, pavienės sodybos, piliakalniai. O dauguma vietovių apipintos legendomis ir padavimais. Privalu paminėti ir upes bei ežerus, kurių saugomoje teritorijoje netrūksta. Lankytojus jie žavi patraukliais savo pavadinimais ir, žinoma, formomis, kurios visą teritorijos kraštovaizdį tik dar labiau paįvairina. Įvertinkite Kačėniškės piliakalnį ir virtualioje erdvėje. Tikrai suprasite, kad jį filmuojant ir fotografuojant galima pamatyti visais metų laikais vis kitokį. Internete ieškokite vaizdo įrašo pavadinimu „Piliakalnis“ (aut. Marius Semaška).
Lino verdenės šaltinis
Aplankykite dar vieną gamtos paveldo objektą – Lino verdenės šaltinį. Šaltinis, kuris šniokščia visus metus ir gėlu, geležies prisotintu vandeniu, maitina Sėtikio ežerą – lankytojų pamėgtas objektas, šalia kurio yra poilsiui gamtoje skirta erdvė. Tai uždara vieta miško apsuptyje, toliau nuo apgyvendintų vietovių. Lino verdenės šaltinio vardas žavi jo atsiradimu, kuris pasakojamas minėto autoriaus Šarūno Laužadžio sakmėje „Lino verdenės šaltinis“. Kaip ir minėta, šio teksto įrašo galite klausyti būdami Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centre naudodamiesi pagrindiniame ekspozicijos simbolyje – Gyvybės medyje esančia patogia erdve pažinčiai su Švenčionių krašto sakmėmis ir padavimais.
Labiausiai pamėgtos šeimų
Aplankyti visus minėtus gamtos ir kultūros paveldo objektus galima per vieną dieną. Tačiau tai ne visos saugomoje teritorijoje esančios lankomos vietos. Siūlome jums tas vietas, kurios yra labiausiai pamėgtos šeimų. Žinoma, gražiausia minėtose vietose šiltuoju metų laiku, kai daugiau žalumos, tačiau mėgstantys žiemą, taip pat atras gamtos grožį. Tikimės, kad neilga kelionė po Sirvėtos regioninį parką nenuvils mažųjų keliautojų, o juos tik praturtins žiniomis ir gilesniu gamtos bei kultūros paveldo pažinimu.
Informacinė medžiaga paruošta kartu su Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro specialistais
Dalinamės kelionių patarimais ir patyrimais
Turite patarimų keliaujančioms šeimoms su vaikais? Esate aplankę įdomių vietų? Išbandę smagių pramogų? Pasidalink savo įspūdžiais su kitais!
- Parašyk mums el.paštu keliaujanciosmamos@gmail.com ,
- žymėk @keliaujancios_mamos savo kelionėse instagrame,
- dalinkis patirtimi “Keliaujančių mamų” Facebook” grupėse skirtose kelionėms su vaikais Lietuvoje ir užsienyje.