Kelionės Lietuvoje

Jurbarkas garsus ne tik pilimis: idėja šeimoms su vaikais

Trūksta idėjų artėjant savaitgaliui ar atostogoms? Nenorite niekur skristi į užsienį? Turime šaunių idėjų Lietuvoje keliaujant vaizdingu Nemuno krantu ir atrandant Jurbarko krašto lobius. Jurbarko kraštas garsus ne tik Panemunės ir Raudonės pilimis, bet turi ir kitų paslėptų perliukų, kuriuos mes išbandėme ir pasidalinsime su jumis. Taigi, ką Jurbarkas gali pasiūlyti šeimoms su vaikais?

Jurbarkas garsus savo pilimis ir ne tik jomis!

Jau daug kartų esame keliavę nuostabiu Panemunės keliu, bet vis aplinkybės neleisdavo čia stabtelėti ilgėliau. Tad šįkart išsiruošėm net dviem dienom – kaip tik puikus planas, kuriuo galėsite pasinaudoti savaitgaliui, o iš tikrųjų drąsiai rasite čia ką veikti ir visą savaitę ar ilgiau.

Ką aplankėme ir pamatėme mes:

  • Panemunės pilį, kurioje grožėjomės kunigaikščių ir bajorų interjerais, gėrėme ponių arbatą, apžiūrėjome virtuvę, vaistinėlę, žvilgtelėjome net į to meto pilies kalėjimą. Čia dabar šeimininkauja Vilniaus dailės akademija – tai istorija persipina su menais.
  • Raudonės pilį – kur pilies menėje klausėmės bajorų šeimos meilės istorijos ir ragavome pilies šeimininkų pamėgtus „varienikus” ir obuolių pyragą.
  • Veliuonos miestelį, kur smagu prasilėkti dviračiais (nebūtina turėti savo) ar užkopti į muziejų po atviru dangumi – Veliuonos piliakalnį.
  • Dalyvavome edukacijose, kurias galite išbandyti ir jūs: Sūrio džiazas (tai ir edukacija kaip gimsta įvairių rūšių sūriai, ir gurmaniška lietuviškų sūrių degustacija). Apie prie Nemuno vykusį sėlininkų gyvenimą klausėmės jaukiame GenysCamp kempinge ir ragavome sėlininkų sriubos virtos ant laužo. Sandros menų namuose savo rankomis gaminomės  ir „kepėme” glazūros pakabukus net 1000 laipsnių krosnelėje. Čia galite edukacijose „išsikepti” ne tik juos, bet ir  visiems gerai žinomą desertą „žagarėlius”, tačiau visiškai kitos nei įprasta įdomios formos ar charakteringą šiam kraštui kūgelį. Klausėmės Jurbarko krašto milžinų istorijų, lankėmės žymaus skulptoriaus V.Grybo muziejuje, kur su meile apie jo darbus ir gyvenimą pasakoja jo anūkė.
  • Pravažiavome per Nemuną ilgiausiu Lietuvoje automobilių tiltu.
  • Grožėjomės gamta ir piliakalniais: Sudargo piliakalnių kompleksas, aukščiausios Lietuvoje žemyninės kopos (Kaskalnio geomorfologinis draustinis) ir žmonių nepaliesta gamta Karšuvos girioje, kur galite sutikti laisvai gyvenančius elnius, šernus ar briedžius.
  • Galima pamatyti unikalią prezidentūrą po žeme ir raketų bazę.

Tad apie viską plačiau su mūsų įspūdžiais.

Panemunės pilis

 Panemunės (arba kitaip vadinamos Vytėnų)  pilies plytos jau iš toli kviečia lankytojus sustoti bei užsukti pasižvalgyti. Užsukome ir mes. Pilyje radome ne tik muziejų, bet ir meną skleidžiamą Vilniaus dailės akademijos studentų. Norintys pasigrožėti Panemunės kraštu iš aukščiau – kviečiami užlipti į 7 aukštų pilies bokštą. Mylintiems istoriją be galo patiks Žemaitijos kunigaikštystės valdytojų reprezentacinių apartamentų interjerų ekspozicija bei vienintelė Lietuvoje išlikusi ir restauruota XVIII a. dvaro virtuvė. Edukacijos metu čia galima tapti virėju, kunigaikštienės siuvėja ar net kalėjimo sargu, paragauti sveikatinančios arbatos iš pilies vaistinėlės, užuosti specialiai šiai piliai sukurtą aromatą.

Raudonės pilis

Aplankėme ir ne mažiau įspūdingą Raudonės pilį. Čia mus pasitiko to kaip tikrus to laikmečio svečius. Išgirdome ne tik pilies šeimininkų meilės istoriją, ragavome jų mėgstamiausius virtinius „varienikus”, skanavome obuolių pyrago galantiškai pateikto pilies šefo. Šias edukacijas-degustacijas galima užsisakyti, pilyje surengti renginį ar šventę, pavyzdžiui gimtadienį.

Pilį gaubia nepaprasto grožio parkas. Jame įsikūrę dekoratyviniai tvenkiniai, antrą šimtmetį menantis, dviejų stambių vyrų skersmens kaštonas, senoji Raudonės liepa bei juodoji tuopa. Raudonės pilyje taip pat galima užlipti į 33,5 m aukščio pilies bokštą. Viršūnėje atsivers nuostabi Nemuno slėnio ir Raudonės miestelio panorama.

Dvarų mėgėjus kviečiame pasižvalgyti ir po kitus dvarus:

Belvederio dvaras išsiskiria savo toskaniškuoju stiliumi. Ne veltui Belvederis išvertus iš italų kalbos reiškia „gražus vaizdas“. Nepagailėkite laiko ir užlipkite vienerių metų trukmę žyminčiomis 365 pakopomis ir aplankykite retų medžių parką bei rūmų pastatus.

Jurbarko dvaro parkas yra pačiame Jurbarko mieste, vakariniame pakraštyje. Jurbarko širdis, miesto švenčių vieta, bei nuostabus gamtos kampelis mieste. Šiandien vietoj buvusių rūmų stovi keturių kolonų portikas, primenantis rūmų didybę, o išlikusiuose dvaro fligeliuose šiuo metu įsikūrę Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centras ir Jurbarko krašto muziejus, buvusioje dvaro raštinėje veikia didžio Lietuvos skulptoriaus Vinco Grybo memorialinis muziejus. Visgi, kaip ir kunigaikščių laikais, šurmulys parke netyla iki šiol. O vaikštinėdami naujai nutiestais parko takeliais pastebėsite jų dangos kaitą – taip pažymėtos kadaise čia stovėjusių pastatų vietos.

Edukacijos ir degustacijos

Išmėginę valgių ir gėrimų pilyse, su džiaugsmu tęsėme apsilankymą Jurbarke užsukdami edukacijų būdu pažinti ir į kitas šio krašto įdomybes:

Sūrio džiazas

„Sūrio džiazas“ – Jurbarko krašte įsikūrusi šeimos sūrinė, kurioje iš šviežio ir natūralaus ūkyje gaunamo karvių pieno, gaminamas ir brandinamas fermentinis sūris ir kiti pieno produktai.
„Sūrio džiazo“ sūriai ir pieno produktai yra aukščiausios kokybės, be sintetinių priedų ir kitų nenatūralių stabilizatorių. Rankų darbo sūrio gamybai naudojamas pienas, fermentai ir natūralūs prieskoniai: druska, cukrus, pipirai, žolelės ir kt.

Nors po degustacijos jautėmės kaip po geros vakarienės, neatsispyrėme pagundai čia pat įsigyti išraugautų ir labiausiai patikusių sūrių, panna cotos, karamelės…

Sandros meno menai

„Sandros menos namai” kviečia Jus ieškoti mitinių milžinų, galingų gamtos jėgų ir realių asmenybių didelių darbų pėdsakų Jurbarko krašte. Programą sudaro dvi dalys – ekskursija ir edukacija.

Jurbarko miestas, dvaro parkas ir V. Grybo muziejus, Nemuno pakrantės šiapus ir anapus Šimtmečio tilto, net iki pat Sudargo piliakalnių, žmonės dirbę ir kūrę Nemuno apylinkėse – tai vis neatrasti ar nepažinti milžinų palikti ženklai šiame nuostabiame krašte. Jiems surasti, pamatyti ir atpažinti yra skirta ekskursija, kuri gali būti organizuojama aplankant šias vietas gyvai arba virtualiai kūrybinėje erdvėje Sandros meno namuose Jurbarke.

Vinco Grybo memorialinis muziejus

Pabuvoję edukacijoje apie milžinų pėdsakus, labai norėjome kuo daugiau ten išgirstų vietų aplankyti gyvai. Patikėkite – net labai verta! Pavyzdys V.Grybo muziejus, kuriame atėmė žadą ne tik įspūdingi jo darbai, šiltas skulptoriaus vaikaitės pasakojimas, bet ir  daugybė meninių akcentų ir edukacijų. O V.Grybo muziejaus edukacinis centras „Menų namukas” skirtas visiems!

Muziejuje rasite V. Grybo gyvenimo ir kūrybos ekspozicijas, Lidijos Meškaitytės miniatiūras, edukacinę vitražų ekspoziciją.

Atradimai gamtoje

Ar žinojote, jog Jurbarko rajone galima pasivaikščioti jūros dugnu?! Keliaujant Karšuvos girioje (Karšuvos giria, 73145) galite išvysti tauriuosius elnius, šernus, briedžius bei kitus miško gyvūnus. Miško takelis veda Viešvilės rezervatu, kuriame išvysite kaip atrodo žmogaus nepaliesta gamta. Paėjėję šiek tiek toliau, įkopsite į aukščiausias Lietuvoje žemynines kopastai Kaskalnio geomorfologinis draustinis. Slinkdami ledynai soformavo šį kraštovaizdį, kur kadaise čia ir buvo jūros dugnas. Norėdami atsikvėpti, sustokite šiaurinėje Kaskalnio draustinio pusėje esančioje Svarkalnio aikštelėje.

Prieš išvažiuodami namo būtinai užsukite į Šimkaičių miške Jono Žemaičio – Vytauto požeminę prezidentūrą (1951-1953m.) ar buvusią raketų bazę Šilinės miške, kurioje SSRS laikais buvo laikomos karinės raketos.

Sudargo piliakalnių kompleksas

Kitapus Nemuno dar viena itin rekomenduojama lankytina vieta yra Sudargo piliakalnių kompleksas. Jame išvysite net 5 piliakalnius, galėsite pereiti basų kojų taku. Piliakalnių teritorija – puikiai sutvarkyta, o vaizdai tiesiog atima žadą. Pažadame, jog niekur Lietuvoje neišvysite tokios panoramos kaip nuo Vorpilio piliakalnio! Viduramžiais čia stovėjo viena svarbiausių gynybinių pilių kovose su kryžiuočiais. Jų pulkai dažnai puldinėjo Sudargą, ir 1317 metais kryžiuočiams pavyko sudeginti Sudargo pilį, gynusią kelią į Lietuvą. Kautynėse didikas Sudargas žuvo, o jo šeimyna pateko į nelaisvę. Gyvenvietė buvo žvėriškai nusiaubta. Po šių įvykių pilis neatstatyta, tačiau pati gyvenvietė neišnyko.

Kur apsistoti?

Pagal kiekvieno skonį: stovyklavietė, kempingas, viešbutis

Camp Genys

Nameliai ir kempingas su vaizdu už milijoną ant pačio Nemuno kranto! Prižiūrėta teritorija, tvenkinys, jaukūs namukai, pavėsinė, kurioje galite sudalyvauti edukacijoje apie sėlininkus ir jų gyvenimo būdą šiame krašte, vaikams rasite priemonių darbeliams, šeimininkai priims lyg savo šeimos narius, o gal net nustebins sėlininkų barščiais gamintais ant laužo. Užsisakyti galite čia arba pasiteirauti daugiau tiesiai svetingųjų šeimininkų čia.

Editos apartamentai

Modernūs viešbučio tipo apartamentai, mėgstantiems viešbučio patogumus. Įsiregistravimas autonominis, kambariai jaukūs, švarūs, yra mini šaldytuvas, priemonės prausimuisi, rankšluoščiai, privatus parkingas. Apartamentai atitinkantys visus viešbučio standartus. Pasižvalgyti ir užsisakyti galite čia.

Armenos stovyklavietė

Kubilai, pirtelės, nameliuose – viso 30 miegamų vietų, stovyklavietė palapinėms, baidarės plaukti Dubysa, tvenkinys su smėlio paplūdimiu, tinklinio aikštelė. Viskas šeimos poilsiui!

Gyvūnai netoli Jurbarko

Gyvūnų ūkių aplink Jurbarką, o ir visoje Lietuvoje galite rasti  atsidarę „Keliaujančios mamos” Google Maps gidą su virš 100 tokių vietų! Nuorodos pas gyvūnus čia.

Ką aplankyti nedideliuose Panemunės miesteliuose?

Apsilankyti siūlome ir muziejuje po atviru dangumi – tai yra Veliuonoje. Čia kviečiame pasigrožėti Veliuonos piliakalniu, „paklaidžioti“ po miestelį ar išbandyti nuotaikingas Veliuonos kultūros centro edukacijas, kurių metu galėsite geriau susipažinti su Vytautu Didžiuoju.

DVIRAČIŲ trasa VELIUONOS miestelyje (su vaikais galima dviračiams turi specialius karučius vaikams). 3 kilometrų ilgio, prasideda automobilių stovėjimo aikštelėje Draugystės g. 3A, pro bažnyčią, Vytauto Didžiojo paminklą.

Dviračių nuoma: 2 val. 3 Eur. Telefonas: +370 679 21 462, +370 447 42 623  El. paštas: veliuona@jurbarkas.lt

Užsukite ir į Viešvilės miestelį, kuriame labai kūrybinga bendruomenė nuolatos sukuria  įdomius kūrinius puošiančius šį miestelį. O svarbiausia tikrai patiks mažiesiems! Šiuo metų atvykę į Viešvilės miestelį išvysite plaukiojančias lelijas, kuriose yra įsikūrę linksmos varlytės. Ramiai atsipalaiduoti vietiniai traukia link Viešės upelio, kuriame įrengtas žuvitakis. Šis padeda atkurti žuvų išteklius upelyje ir kartu atveria nuostabų slėnį svajingiems pasivaikščiojimams. O karštą vasaros dieną atsigaivinti žuvitakyje.

Jurbarkas ir elektromobiliai

Atvykome į šį kraštą elektromobiliu, tad patarimai juos vairuojantiems. Kadangi Jurbarkas visais laikais buvo tarsi kelių ir regionų kryžkelė lengvai pasiekiamas iš bet kurios Lietuvos pusės yra ir šiuo metu, net vairuojant elektromobilį. Pakrovimo stotelės (tiesa ne greito krovimo) yra įrengtos ir Veliuonoje, ir prie Raudonės pilies, ir pačiame Jurbarke prie autobusų stoties. Tad be didelio vargo galite „pamaitinti” savo plieninius žirgus kol edukuositės, degustuosite ar ilsėsitės naktį.

Na, ir būdami Jurbarke, pirmą kartą pervažiavome ilgiausiu Lietuvoje automobilių tiltu, kuriam jo statybos metu buvo suteikta net 100 metų garantija (tai ir vienas iš milžinų, kuriais garsėja Jurbarkas, tad apie tiltą įdomios informacijos sužinojome edukacijoje „Sandros menų namuose”).

Panemunėje ne tik automobiliu, bet ir pėščiomis

Specialus maršrutas miesto svečiams

Specialiai Jurbarko miesto svečiams yra sukurtas maršrutas – lankytina vieta “Kauno gatvė pasakoja”. Kauno gatvė – tai seniausia Jurbarko gatvė, kurioje driekiasi Jurbarko senamiestis. Keliaudami šiuo maršrutu išvysite Švč. Trejybės bažnyčią su milžinišku varpu, sutiksite paslaptingą Panteros skulptūrą, o atgaivai pakvies fontanas. Jurbarko Kauno gatvė buvo pagrindinė miesto verslininkų vieta, todėl Kauno g. 33 išvysite ir tarpukariu veikusį pirmąjį bankelį. Keliaudami pažintiniu maršrutu taip pat pamatysite monumentalią skulptūrą su Seredžiaus ir Viešvilės miesto herbais, kuri pasakoja apie šių miestelių grožį, kviečia juos aplankyti bei pažinti.

Šv. Jokūbo kelias

Turbūt daug kam girdėtas per Ispaniją besidirekiantis šv. Jokūbo kelias. Visuomet svajojote jį įveikti? Džiugi žinia, kad Lietuvoje taip pat driekiasi šis piligriminis maršrutas. Kelias veda per 8 seniūnijas: Viešvilės, Smalininkų, Jurbarkų, Jurbarko miesto, Skirsnemunės, Raudonės, Veliuonos ir Seredžiaus. Pekelėse išvysite metalinius kryžius, nykstančias kapinaites, gėrėsitės nuostabiu Nemuno slėniu bei įspūdingomis anksčiau aprašytomis pilimis.

Dėkojame Jurbarko turizmo ir verslo informacijos centrui už kvietimą aplankyti Jurbarko kraštą ir informaciją bei nuotraukas.

Kviečiame dalintis patirtimis

Neseniai lankėtės ar aptikote „Keliaujančių mamų“ dar neatrastą įdomią vietą? Rašykite mums – mielai pasidalinsime su kitomis šeimomis!