Ar galima su vaiais keliauti į Afriką? O jei dar ir savarankiškai? Ar tai įmanoma? Pasigrožėkime mamos Evelinos kelione su šeima į Maroką ir visos abejonės išsisklaidys!
Užburiantis Marokas
Marokas – oficialiai vadinamas Maroko Karalyste – tai valstybė Šiaurės vakarų Afrikoje. Rytuose ribojasi su Alžyru, pietuose – su Vakarų Sachara, vakaruose – su Atlanto vandenynu, o šiaurėje – su Gibraltaro sąsiauriu ir Viduržemio jūra. Gyventojų skaičius virš 37 milijonų.
Atlaso kalnai ir maži miesteliai juose, serpantinai ir kriokliai, Atlanto vandenynas ir prieskonių kvapas, Sacharos dykuma ir raudonas smėlis, byrantis į batus ir kišenes, siauros Medinos gatvelės ir gražiausi sodai, pasislėpę jose. Nepaprastai skanus maistas ir draugiški žmonės, visą tai radome vienoje šalyje. Vienareikšmiškai užbūrė mus. Dvi savaitės prabėgo kaip viena. Tas nepaprastas jausmas saulę pirmą naujų metų rytą pasitikti aukštai kopose.. Jau svajoju sugrįžti ten!
Savarankiška šeimos kelionė
Keliavome su 4 vaikais (4 , 8, 14, 18 metų). Vykome savarankiškai, pasirinkome skrydį Varšuva – Marakešas (mokėjome po 180 EUR, rankinis bagažas ir vienas didelis registruotas visiems). Skrydžiai iš Varšuvos gaunasi pigesni ir tiesiogiai, apie 5,5 val. Skristi rinkomės į Marakešą, ne į Agadirą, nes ten toks turistinis reikalas, kad susidarysite neteisingą įspūdį apie Maroką. Keliavome nuomotu automobiliu, policijos keliuose nemažai, kartais matuoja greitį, be to, gale sėdintys būtinai turi prisisegti saugos diržus, nes policija tai labai žiūri. Automobilio nuoma, kaip pvz.: Dacia Lodgy, atsiėjo 450 EUR/14 d., degalai 1,50 EUR/1 l.
Aplankytos vietos
Kelionėje užtrukome 2 savaites. Aplankėme: Marakešas – Imlil – Nkob – Merzouga – Imini – Agadiras – Marakešas.
Marakešas
Apsistojome pirmas tris naktis Marakeše. Būtina yra bent vieną nakvynę išbandyti tradiciniame riade – toks pastatas, kurio viduje yra baseiniukas, bet nėra stogo. Patarimas – nors tai ir Afrika, bet žiemą reikia renkantis nakvynę stebėti ar kambariuose yra kondicionieriaus šildymas. Nes kai lankėmės Naujų metų naktį, Maroke buvo -2 ir pataikėme patalpas be šildymo, tai miegojome su rūbais. Patariu nakvynes imti su pusryčiais, kad ramiai ryte pavalgyti, bet pietauti ir vakarieniauti tai tikrai rasite kur ir mieste. Į Mediną (senamiestį) taksi nevažiuoja, atveža priepat ir išleidžia, o viešbučio šeimininkai ateina pasitikti ir paimti bagažo su specialiais ratukais.
Marakeše pirma būtina aplankyti vieta – Jema el Fna aikštė. Buvome ir dieną ir naktį. Visko labai daug – kvapai, spalvos, visi kviečia ir vilioja, vaikai susigundė paragauti net sraigių sriubos, reikia stebėti, kad neužliptum ant kokios rodomos gyvatės… Vaikams labai patiko!
Secret Jardin – vidury siaurų gatvelių atokvėpis – žalia oazė, sodai, kavinukės. Aišku ten viskas brangiau nei aplinkinėse kavinėse.
Vietas valgyti rinkomės pagal Google įvertinimus, kurie gana tikslūs, nei karta nenusivylėme, rinkdavomės, kad būtų ne mažiau 4,8. Paprastai valgoma terasoje virš pastatų. Pusryčiai valgomi riaduose taip pat ant stogų, taip pusryčiaujant pasitinkama saulė. Labai gražus vaizdas. Kavinėje gausūs pietūs 6 asm. ~25-30 EUR. Praktiškai visur galima atsiskaityti kortelėmis. Daug mažų maisto parduotuvių ir didžiulių ,,Carefour”. Vanduo mieste geriamas iš buteliukų, kalnuose – iš krano.
Dar lankėmės Bahia Palace ir Badi Palace – rekomenduojame. Vaikams iki 12 metų bilietai į lankytinas vietas yra pusė kainos. Bet jei paauglys aukštas, tai jau amžiaus niekas neklaus, skaičiuos kaip suaugusį.
Imlil
Tuomet vykome iš Marakešo pro kalnus Imlil miestelį. Per bookingą užsakant nakvynę šeimininkai iš anksto klausia ar norėsite ne tik pusryčių, bet ir vakarienės su šeimininkų šeima. Tai žinokite tai ir reiškia, kad jie pakvies jus vakarieniauti kartu – valgyti tai ką ir jie bei kartu su šeimininkais. Tai mums, 6 asmenų šeimai, gana triukšmingos tokios vakarienės gaudavosi, norėjosi šiek tiek privatumo. Kaina tokios vakarienės paprastai 10 eur žmogui (priima ir eurus, ir dolerius, nebūtina turėti vietinės valiutos). Kavinėse mūsų šeimai pietūs kainuodavo iki 30 eur, kai rinkomės tai ką norime įskaitant desertus ir gėrimus, bet patirtis vakarienės su vietine šeima taip pat įdomi.
Iš kalnų miestelio Imlil dauguma ima gidą ir eina vaikščioti. Gidas panašiai kainuoja 50 dolerių 4 valandoms. Mes mėgstame viską daryti savarankiškai, savo vaikų tempu, tad pažiūrėję Google ėjome patys, bet pamatėme visus vaizdus, krioklius, užsukome į tradicines kavines (prie krioklio jas visada rasite). Atsigerkite tradicinės mėtų arbatėlės ir užsisakykite tradicinį tadžiną, gamtoje prie krioklių – tai viena iš būtinų patirčių Maroke.
Vėlgi, žiemą vakarais ir naktį kalnuose būna minusas, dieną – karšta.
Patirti dykumą
Iš Imlilo judėjome link dykumos. Nakvynę pasirinkome senoviniame miestelyje Enkob, šalia oazės, su nuostabiais saulėlydžiais. Čia namai stovi po 200 metų, šeimininkai mielai pasakoja savo istoriją, pasiūlo jau minėtą vakarienę su savo šeima. Rinkomės pagal aukščiausius įvertinimus, žmonės labai draugiški, europietiškai nusiteikę. gatvės švarios, plaunamos, nesimėto šiukšlės, nėra elgetų.
Atvykus į Merzougos dykumą, taip pat pasinaudojant Google radome kavinukę, kurios šeimininkas padeda „visais klausimais”. Ten ir pavalgėme, ir sužinojome kur rasti skalbyklą (už 5 kg – 3 eurai, viskas atiduodama išdžiūvę, sulankstyta.).
Privažiavus dykumą, yra vartai, kur siūloma begalė ekskursijų. Vietiniai džipu už 10 eur užveža į kopą pasitikti saulės. Mes į aukščiausią kopą lipome savarankiškai, vaikams labai patiko bėgioti kopa. Kilome apie valandą, nusileidome per kelias minutes bėgte pilnomis kišenėmis smėlio. Patariama atvykti labai anksti prieš kylant saulei, nes ir saulėtekis nuostabus, o pakilus saulei darosi labai karšta.
Imini miestelis – pusiaukelė iki Agadiro
Šiai pusiaukelei pasiekti reikia apie 7 valandų važiavimo. Nakvynę rinkomės kazbach senoviniame namelyje riado stiliumi su vidury augančiu apelsinmedžiu. Pusryčiams vaišinama berberišku jogurtu, panašus kaip graikiškas tik saldesnis, virtais ir keptais kiaušiniais, blynais iš kukurūžų miltų.
Agadiras – visiškai turistinis miestas
Čia svečiavomės savaitę. Mums pasirodė tai turistams skirta vieta, jau neturinti tos vietinės auros. Bet nuo Agadiro apie 5 km nutolusi krokodilų parką paliko labai didelį įspūdį. Už 6 žmones sumokėjome apie 25-30 eur. Įspūdinga! Įskaičiuotos papildomos pramogos vaikams – piešimas ant veidų. Kava nebrangi, bet neapsigaukite su ledais – labai brangūs. Tikrai verta apsilankyti.
Agadire labai patiko medina. Ji buvo sugriauta per žemės drebėjimą, tad viskas atkurta naujai pagal autentiškas nuotraukas. Akims atgaiva ir malonumas – aplink vaikšto povai, daug kavinukių, net norėjosi pasilikti čia gyventi.
Kita lankoma vieta Agadire – Oufela – didžiulis kalnas su gynybine tvirtove. Galima pasiekti pėsčiomis, taksi arba keltuvu. Labai patartina ten važiuoti sutikti saulėlydį.
Agadiras taip pat garsėja savo turgumi – souq. Milžiniškas, tad labai atkreipkite dėmesį kur įeinate, nes lengva pasiklysti. Turguje kaip ir visur – būtina derėtis. Kainas galima sumažinti apie trečdalį. Bet reikia eiti, jei planuojate kažką daug įsigyti, kitu atveju – rekomenduojame savo laiką skirti pažinti Maroko gamtai.
Marokas – neišsemiamas
Dauguma žmonių bendrauja anglų ir prancūzų kalbomis. Visur labai tvarkinga, švaru ir saugu, dideli prekybcentriai, pritaikyta turistams, patogu keliauti. Afrika, bet ne Afrika, daug užsieniečių su vaikais. Turėjome planą važiuoti dar ir į šiaurę, ir į pietus, bet su vaikais atstumai buvo gana dideli, važiavimo po 7 valandas. Marokas paliko labai gerą įspūdį. Ir nors pasaulis labai didelis ir įvairus, mes nusprendėme, kad į Maroką tikrai norėsime grįžti.
Dėkojame mamai Evelinai Tylertienei už nuotraukas ir pasakojimą!
Keliauji užsienyje su vaikais?
Mamos savo patirtimi apie užsienio keliones dalinasi čia: Keliaujančios mamos (apie užsienį)
Kartu keliaujame, pramogaujame, dalinamės nuolaidomis: KM Klubas
Nenori praleisti įdomių kelionių istorijų su vaikais? Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį.
#marokas #sachara #lankytinosvietosmaroke #keliaujanciosmamos #kelionessuvaikais