Vilma Vainorė Keliaujančios mamos įkūrėja

Misija (ne)įmanoma – atostogos ir kelionės su vaikais

Vilma Vainorė projektą „Keliaujančios mamos“ iš asmeninio poreikio įkūrė prieš keletą metų, pastebėjusi, kad aiškios ir nuolat atnaujinamos informacijos apie keliones su vaikais, ypač mažais, internete labai trūksta. Ir neapsiriko, nes ši veikla seniai peržengė uždaros „Facebook“ grupės rėmus ir dabar socialiniuose tinkluose vienija daugiau nei 100 tūkst., o specialiai tam sukurtame internetiniame tinklaraštyje – daugiau nei 50 tūkst. su mažais vaikais keliauti norinčių žmonių, kurie ne tik ieško patarimų, bet ir organizuojasi bendras keliones. Su Vilma kalbamės apie tai, kas sunkiausia keliaujant, kokių klaidų reikia vengti ir kokius „namų darbus“ privalu atlikti, kad kelione mėgautųsi visa šeima.

Natūralu, kad žmonės imasi įgyvendinti kažkokią idėją tada, kai kažko neranda prireikus. Taip atsirado ir jūsų projektas „Keliaujančios mamos“, kuris padeda šeimoms su mažais vaikais tinkamai pasiruošti kelionei ir nepadaryti apmaudžių klaidų dėl nežinojimo.

O kokia didžiausia klaida yra įvykusi jums pačiai ir ko iš to galėtų pasimokyti kitos mamos?

Kadangi keliaudavau ir iki gimstant vaikams, ir gana aktyviai su vyresnėle jai pradėjus lankyti mokyklą, skaudžių ar „brangių“ pradedančios keliautojos klaidų pavyko išvengti. Tačiau gimus mažajai, patyriau nepatogumų, nes dėl kai kurių dalykų neišmanymo atrodė, kad pirmosios kelionės su mažu vaiku kelia ženkliai daugiau streso nei malonumo.

Pirmiausia kilo tokių klausimų, dėl kurių, kol keliaujame vieni, nekvaršiname sau galvos, pavyzdžiui, ar galima vežtis vežimėlį, jei taip – kokį, ar galima jį vežtis nemokamai, kur jį priduoti, kaip pirkti bilietą kūdikiui iki 2 metų, kaip, keliaujant su vaikais, ištverti ilgus skrydžius ar keliones automobiliu, ką daryti, kad vaikui neskaudėtų ausyčių skrendant lėktuvu ar nepykintų važiuojant ir pan.

Taip pat ne paskutinėje vietoje lieka ir kiti kelionėse aktualūs klausimai – pavyzdžiui, ką daryti, jei keliaujant su mažu vaiku, vežiesi nemažai daiktų, o prireikia į tualetą ar net susergama? Taip man ir kilo „Keliaujančios mamos“ bendruomenės idėja – kad būtų vieta, kurioje būtų galima patogiai rasti atsakymus į visus klausimus apie keliones su vaikais, būtų aktyvi palaikanti bendruomenė, reikalingų bei išbandytų daiktų kelionėms parduotuvė ir būtų galima surasti bendrakeleivių bendroms mamų kelionėms.

Jeigu tai galima pavadinti klaida, kurios vengiu iki šiol – pirkti masines keliones tik todėl, kad siūloma „gera kaina“ ar „didelė nuolaida“. Pirmiausia – kas tinkama suaugusiems keliautojams, gali būti labai brangi klaida keliaujant su vaikais. Net vykstant su šeima į taip įprastą Turkiją, yra rekomendacijų, į kurias būtina atsižvelgti, kad kelionė netaptų blogais prisiminimais: visada reikia įvertinti, ar tinkamu sezonu vyksite, nes dažnai kainos ne sezono metu yra mažesnės, ar nebus per karšta arba atvirkščiai – ar bus šildomi baseinai, kol neįšilęs oras, ar nevargins mašalai, kokie skrydžių laikai ir trukmė, koks atstumas nuo oro uosto iki viešbučio ir daug kitų detalių, apie kurias kelionėse be vaikų dažnai nepagalvojame.

Manau, kad dauguma keliauti su mažais vaikais vis dar nedrįsta dėl galybės sklandančių mitų, o kokius dažniausiai iš naujokų tenka girdėti jūsų bendruomenėje?

Dažniausiai girdimi mitai yra šie – „vaikai nieko neatsimins“ ir, kad „reikia palaukti, kol vaikai paaugs“, tačiau „Keliaujančios mamos“ paneigia abu. Net jei vaikai neprisimins pirmųjų savo kelionių, jas atsiminsite jūs, be to, kelionės formuoja ryšį su vaikais, jų metu galite skirti jiems daugiau laiko ir dėmesio, kartu patirti kažką naujo. Beje, vaikai po kiekvienos kelionės patobulėja – tai pastebi visos keliaujančios šeimos: keliaudami jie įgyja daugiau patirties nei gyvendami „namai-darželis“ ar „namai-mokykla“ rutinoje, atranda ir suvokia tautų bei kultūrų skirtumus, mokosi geografijos ir biologijos ne iš knygų, lavina skonį ragaudami skirtingų šalių patiekalus, kitaip tariant, supranta, kad turime vieną gražią planetą, kurią būtina saugoti.

Tačiau, rūpesčių keliaujant su vaikais turėtų būti nemažai. Iš jūsų patirties – kas sunkiausia?

Tiesą pasakius, kai žinai kaip pasiruošti, to sunkumo keliauti būna tiek pat, kiek namie likus su mažaisiais, skirtumas tik tas, kad, nors mamų atsakomybės kelionių metu niekur nedingsta, visa rutina persikelia į nepažįstamą aplinką. Svarbiausia – neapsikraukite nereikalingais daiktais, nes, tikriausiai, keliausite ne į negyvenamas dykumas, tad nusipirkti kokį žaislą ar papildomą drabužį tikrai rasite kur, su savimi turėkite tik būtiniausius dalykus: dokumentus, šiek tiek grynų pinigų, sveikatos ir kelionių draudimą (tai itin aktualu keliaujant su vaikais), kelioninę vaistinėlę, jeigu staiga prireiktų, kelionės pradžiai – įprasto maisto ir sauskelnių, porą komplektų rūbų, kurie gali būti sluoksniuojami pagal orą, užkandžių ir veiklų kelionės metu.

Beje, nereikia baimintis, nes daugumoje šalių (net kalbant apie gana ekstremalias keliones į Afriką, Antarktidą, Indiją, Peru ar plaukiant laivu aplink pasaulį) keliaujama ir su vaikais. Net atvirkščiai – yra šalių, kur vaikai yra dievinami ir ten jiems visada suteikiamos pačios geriausios sąlygos. Pavyzdžiui, Europoje pietiečiai labai myli vaikus, tad nusiteikite, kad Italijoje ar Ispanijoje neprasilenksite nepakalbinti ir visada sulauksite pagalbos, keliaujant Azijoje, vaikai taip pat labai meiliai priimami (gal net per meiliai santūrių lietuvių akimis).
Tačiau planuojant savo kelionę, reiktų pasidaryti ir „namų darbus” – susižinoti, ar patogu toje šalyje migruoti viešuoju transportu, jei prireiktų, ar patogus susisiekimas automobiliu, ar dideli atstumai, ar yra vaikams įdomių veiklų, kurias galėtumėte įtraukti į savo maršrutą, ir, kokios vyrauja apgyvendinimo sąlygos (ar yra kondicionieriai ir pan.). Svarbiausia kelionėse su vaikais neišsikelti labai griežtų, tikslių ir perkrautų planų kuo daugiau pamatyti. Turėkite nusimatę kelis pageidaujamus objektus, o visa kita palikite ekspromtui pagal šeimos nuotaikas ir kitas aplinkybes. Tuomet kelionė teiks malonumą, galėsite vaikams leisti ramiai pailsėti, pažaisti, kartu pavalgyti, mėgautis buvimu kartu – kai gera vaikų ir tėvų nuotaika, tai ir kelionės lengvesnės!

 

Prakalbote apie namų darbus. Ne mažesnis iššūkis keliaujant – nepasiimti per daug ar per mažai daiktų, kažko nepamiršti, ką jau kalbėti, kai tenka pasirūpinti kelių šeimos narių bagažu. Apie ką patartumėte pagalvoti?

Esminiai dalykai – tvarkingi ir galiojantys šeimos narių dokumentai, šiek tiek grynų pinigų ir draudimai sveikatai bei kelionei, o kiti daiktai priklauso nuo pasirinktos kelionių krypties.

  • Drabužiai ir avalynė. Nepasiduokite pagundai apsikrauti drabužiais, geriau naudokitės toje šalyje veikiančiomis skalbyklomis (tai itin populiari ir nebrangi paslauga Azijos šalyse) ir į kelionę pasiimkite jau „patikrintus“ batus, kad netektų gydyti pūslių jau po pusdienio.
  • Vaistinėlė. Susiruoškite minimalią vaistinėlę sau ir vaikui: vaistus nuo skausmo ir karščiavimo, dezinfekavimo priemonių (visada turiu antiseptinių servetėlių ir purškiamą antiseptiką leidžiamoje skrydžiams pakuotėje), gerųjų bakterijų ir vaistų virškinimo sistemai, priemonių nuo pykinimo, termometrą, jei vaikas alergiškas – vaistų nuo alergijos, kremų jautriai odytei – nuo iššutimų, jei vykstama kur karšta – nuo saulės ir po nudegimų, kur šalta – apsaugai nuo šalčio. Nepamiršti derėtų ir ausų kištukų nuo ausyčių skausmo.
  • Vaikų pramogos ir maistas. Į lėktuvą pasiimkite vaikų mėgstamų užkandžių, nes įprastai skrydis virš debesų juos paverčia alkaniausiais žmonėmis pasaulyje, o jūs nenorėtumėte tuo metu būti įstrigusi su jais ore turėdama tik kelis sausainukus iš lėktuvo meniu. Visada turėkite kelionės metu reikalingą kiekį gėrimų (vaikams iki 2 metų jie neribojami) ir maisto, atsarginį komplektą rūbų persirengti susitepus ar apsipylus (tai dažnai pasitaiko su vaikais), taip pat rekomenduojame turėti mamos rankinėje telpantį vienkartinį puodelį staiga prispaudus „reikaliukui“ ar kelionėje užsupus ir papildomą maišelį šiukšlėms – patikėkite, jų bus nemažai. Veikloms imkite patogius, neužimančius daug vietos daiktus, kuriuos galėsite vėliau išmesti – pavyzdžiui, žurnaliukus ir daugkartinius lipdukus.
  • Lėktuve. Mažos kūdikių ausytės yra ypač jautrios slėgio pokyčiams lėktuvo salone kilimo ir tūpimo metu, todėl pasiimkite čiulptuką, kad jie galėtų žįsti – tai padės sumažinti spaudimą ir vaikas jausis patogiau. Ir būtinai prisiminkite, kad net kūdikiui, neturinčiam savo atskiros vietos lėktuve, dažniausiai priklauso neregistruojamas daiktų krepšys ir pora kūdikio daiktų nemokamai (vežimėlis ir automobilinė kėdutė) – tikslias sąlygas reikia visada tikrintis aviakompanijoje, kuria skrendate.

O kokius reikalavimus keliate kosmetikos priemonėms, kurios keliauja su jumis?

Nesvarbu, kokia atostogų kryptis, drėkinamasis veido kremas ir lūpų balzamas yra privalomi daiktai kelioninėje kosmetinėje. Žinoma, įprastai šampūną ir dušo želė galima rasti viešbučiuose. Bet nebūsite garantuoti, kokios jie sudėties, ar tinka jautriai vaikų galvytės bei kūno odai, gal tos kosmetikos kvapas jus erzins. Todėl geriausia vežtis jau išbandytus produktus.

Tiesa, kadangi keliaujant lėktuvu kosmetikos priemonės ir kiti skysčiai turi atitikti saugos reikalavimus – būti ne didesnėse kaip 100 ml talpose, antiseptiką, vaiko dušo želė ir pan., įsipilu į vienkartinius indelius su dozatoriais. Taip pat praktiška vietoje aliejaus plaukams buteliuko į kosmetinę įsimesti kelias plokšteles 1 mililitro talpos vitaminų plaukams kapsulių – būtent tiek, kiek reikia vieno plovimo metu.

Antras svarbus momentas – visada ir kelionėse, ir kasdieniame gyvenime sau ir vaikams kosmetiką renkuosi kuo natūralesnę, be kenksmingų ar nevienareikšmiškai traktuojamų priedų – sulfatų (SLS, SLE), parabenų, formaldehido, ftalatų, dirbtinių dažiklių, mineralinio aliejaus, EDTA, talko ir aliuminio. Jei renkuosi apsaugą nuo saulės – tai mineralinę, kremus – be kancerogeninių medžiagų, ekologišką dantų pastą, švelnią plaukams ir aplinką tausojančią kosmetiką bei daugkartinę ekologišką makiažo nuvalymo kempinėlę, kuriai nereikia jokių papildomų priedų.

Trečia – nepamirškite, kad kelionių metu kaip tik labiau reikia pasirūpinti savo ir vaikų oda bei plaukais, nes dažnai juos išsausina kaitri atostogų saulė, chloruotas baseinų ar sūrus jūros vanduo. Jūsų kūnas taip pat turi atostogauti, todėl atostogų metu naudojama kosmetika turėtų būti tikrai kokybiška, drėkinanti ir maitinanti.

Dėmesio! Visos keliaujančios mamos su kodu „mamoskeliauja20” gauna specialią nuolaidą patogiems kasdienai ir kelionėms vitaminams „Ellips”, kuriuos pagal savo plaukų būklę galite išsirinkti ir įsigyti su nuolaida galite čia. Tam pravers nemokamas plaukų testas online čia.

Daugiau reikalingų kelionėms su vaikais daiktų ir nuolaidų ieškokite čia.

Ir pabaigai – kaip, keliaujant su mažais vaikais, išvengti piktų žvilgsnių lėktuve?

Vaikas – toks pat keleivis, kaip ir visi, tad jis turi pilną teisę skristi. Ir visiškai nereikia nerimauti dėl kitų – svarbiausia pasirūpinti savo vaiku, kad jis jaustųsi kaip įmanoma patogiau, jam neužgultų ausyčių, būtų užkandęs, kiek įmanoma pailsėjęs ir užsiėmęs. Ir, kaip mėgstu pajuokauti, kam nepatinka vaikų kaimynystė lėktuve, visada gali rinktis verslo klasės ar privačius skrydžius.

Šis straipsnis buvo publikuotas „Mamos žurnale”, Ellips.lt bei lrytas.lt

 

Dalinamės tikromis patirtimis

Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:

Keliones su vaikais uzsienyje

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas