Mokykla jūros ritmu: ugdymas šeimoje keliaujant

Artėjant vasarai visi ruošiasi  artėjančioms atostogoms, išleistuvėms darželių ir mokyklų. O „Keliaujančios mamos” kalbina mamą Ugnę, kuri pristato kitokį šeimos ritmą ir požiūrį į mokyklą keliaujant aplink pasaulį laivu.

Jums taip pat gali patikti kitas straipsnis „Kelionės ir gyvenimas su vaiku laive”.

Pasaulio pažinimas bei mokslai jūros ritmu

Gyvenimą jūroje, keliaujant laivu aplink pasaulį ir lankant įvairias šalis, daugelis pažįsta tik iš perskaitytų Hemingvėjaus knygų ar įvairių filmų. Prieš metus klaipėdietė Ugnė Fink-Jensen ir jos vyras danas Soren dėl savo svajonės išdrįso kardinaliai pakeisti gyvenimą. Pora įsigijo laivą, kuris tapo naujaisiais šeimos namais, ir su dviem mažamečiais vaikais bei šuniuku Skiperiu leidosi į gyvenimo kelionę… aplink pasaulį.

Kur yra namai?

Mūsų namas Lietuvoje, o namai – ten kur mūsų laivas yra išmętęs inkarą ir kur yra visa šeimyna. Tai yra ne vieta žemėlapyje ar betoninės sienos, o ten, kur širdis randa ramybę ir artimus žmones.

Kodėl kelionės būtent laivu?

Nuotykiai ir tyrinėjimas:

Plaukimas aplink pasaulį suteikia galimybę atrasti naujas vietas, įsigilinti į skirtingas kultūras ir susitikti su įvairiais laukiniais gyvūnais. Atviros jūros siūlo begalines nuotykių ir tyrinėjimo galimybes. Aš myliu nuotykius.

Laisvės jausmas ir iššūkiai

Svajonė apie buriavimą aplink pasaulį man simbolizuoja troškimą ištrūkti iš kasdienio įprasto gyvenimo ir streso suvaržymų, suteikiant laisvės ir autonomijos pojūtį.

Ryšys su gamta ir minimalistinis gyvenimo būdas:

Buriavimas suteikia galimybę giliai susijungti su natūralia aplinka. Atviras vandenynas, kintantys orai ir nuostabūs saulėlydžiai nuolat primena apie gamtos grožį ir galią. Gyvenimas buriavimo laive, keliaujant aplink pasaulį, dažnai reikalauja minimalistinio, tvaresnio gyvenimo būdo, remiantis ribotais ištekliais ir mokantis išsirinkti, kas iš tiesų svarbu.

Šeimos katamaranas iš drono skrydžio

Kokybiškas laikas su artimaisiais

Nuotykis, plaukiant aplink pasaulį, suartina žmones, leidžia praleisti daugiau kokybiško laiko su mylimais žmonėmis, kuriant brangius prisiminimus ir stiprinant šeimos ryšius. Kalbant apie vaikus, mums yra be galo svarbu nuo ankstyvos vaikystės kurti artimą ryšį su vaikais.

Paminėjote minimalistinį gyvenimo būdą bei tvarumą

Taip, tai labai svarbu. Mūsų septynmetė dukra ypač domisi tvarumo tema, kas atsispindi jų kasdienėje veikloje ir švietimo procese. Šeima aktyviai įtraukia tvarumo principus į mokymosi turinį, nuo atsakingo vandens naudojimo laive iki atliekų rūšiavimo ir gamtos apsaugos. Kelionės metu vaikai turi galimybę iš arti stebėti gamtos grožį ir pažeidžiamumą, susitikti su vietos bendruomenėmis, kurios gyvena arti gamtos ir priklauso nuo jos išteklių, taip pat dalyvauti ekologinėse iniciatyvose, kurios skatina tvarumą. Šios patirtys padeda ne tik suprasti tvarumo svarbą, bet ir mokytis, kaip praktiškai prisidėti prie aplinkosaugos. Ugnė ir Sorenas tiki, kad svarbu vaikams ne tik teoriškai suprasti tvarumo principus, bet ir patirti juos praktiškai. Tokios patirtys yra sunkiai pakeičiamos tradiciniame klasės ugdyme, nes tikrasis supratimas ir sąmoningumas ateina per asmenines patirtis, o ne per teorines pamokas. Taigi, mūsų šeimos sprendimas mokyti vaikus namuose ir kelionėse suteikia unikalią galimybę formuoti atsakingą ir tvarų požiūrį į aplinką.

jau pavyko aplankyti

Nuo 2023 m. balandžio (Velykų) persikraustėme į laivą „pilnu” etatu Prancūzijoje, kur yra „Outremer” laivų statykla. Aplankėme Prancūzijos ir Italijos Viduržemio jūros pakrantes bei salas, Maltą, Graikijos salas, Ispanijos pakrantę, Gibraltarą, Maroko dalį, Kanarų salas ir netrukus aplankysime Madeirą.

Reakcijos aplinkos

Ugnė atskleidžia, kad jų sprendimas pradėti kelionę aplink pasaulį laivu sukėlė įvairiausias reakcijas: nuo nuoširdaus palaikymo iki rimtų nuogąstavimų. Ji įsitikinusi, kad artimųjų išreikšti nerimai buvo tiesiog jų asmeninių baimių atspindys. Ugnė pasakoja, kad jų šeima sistemingai ir atsakingai ruošėsi šiam gyvenimo posūkiui net septynerius metus. Jau metus trunkanti jų kelionė įrodo, kad net ir pačios drąsiausios svajonės gali tapti tikrove. Artimiausi žmonės dažniausiai jaudinosi dėl galimų pavojų, sveikatos rizikų ir, žinoma, vaikų švietimo (artiksliau vaikų nėjimo į mokyklą).

Vaikų ugdymas šeimoje

Kai kurie kelia klausimus, kodėl mūsų vaikai nelanko mokyklos. Tiesą sakant, artimiausioje aplinkoje tokių klausimų nedaug, tačiau kartais sulaukiame piktesnių pastabų. Mūsų vaikai šiuometu nelanko mokyklos, nes ugdymas vyksta šeimoje. Tokia mokymosi forma yra įteisinta Lietuvoje jau keturi metai.

Man džiugu, kad tiek aš, tiek mano vyras dalyvauja vaikų ugdyme. Nors mūsų vaikai seka nustatytą mokymo programą, atlieka užduočių pratybas ir dalyvauja internetinėse pamokose, didžiąją mokymosi dalį sudaro mokymasis iš patirčių.

Kokį progresą pastebite vaikuose dabar, po metų gyvenimo laive?

Sunku apibūdinti, kiek daug mūsų vaikai užaugo per šiuos metus. Tiek naujos patirtys, tiek  individualus dėmesys parodė, kad vaikams nereikia 8 valandas per dieną sėdėti prie knygų. Vaikai tapo drąsesni ir bendraujantys, o tiek jų tarpusavio, tiekvisos šeimos santykiai sustiprėjo. Nerealu, kad didydis mokymasis vyksta ir per kasdienį pasaulio pažinimą keliaujant. Mes aptariame lankytas vietas, žiūrime į žemėlapius ir planuojame keliones kartu. Tokie užsiėmimai stiprina šeimos ryšį ir suteikia vaikams praktinio pažinimo, kuris pranoksta įprastą mokymąsi klasėje.
Tiesą sakant, mes visi augame ir mokomės iš įvairių patirčių, žmonių ir kultūrų, su kuriomis susiduriame. Ši kelionė ne tik leidžia mums sustiprinti šeimos ryšius, bet ir kurti nepamirštamus bendrus atsiminimus. Gyvenimo būdo laisvė gali padidinti produktyvumą, nes suteikia naują perspektyvą ir atnaujina energiją man darbui, tačiau tai taip pat primena man apie svarbą sutelkti dėmesį į kitus gyvenimo aspektus, ne tik darbą.

Mūsų vaikai lengvai susibendrauja su bet kokio amžiaus ar kultūros vaikais, tad su socializacijos problemomis nesusidūrėme.

Tolimesni pamąstymai apie ugdymą šeimoje

Vienas iš pagrindinių ugdymo šeimoje privalumų – galimybė individualiai pritaikyti mokymo planą kiekvienam vaikui, atsižvelgiant į jo poreikius, pomėgius ir mokymosi tempą. Mokymo proceso organizavimas šeimoje yra struktūruotas taip, kad kiekvienas vaikas gautų asmeniškai pritaikytą ugdymą. Naudojame įvairias internetines platformas ir mokymosi programas, kurios padeda vaikams mokytis savarankiškai. Taip pat, porą kartų metuose vyksta atsiskaitymai su mokykla Lietuvoje, kurioje vaikai yra prirašyti.

Ar visi gali ugdyti šeimoje?

Vis dar dažnai pasitaiko klausiančių, ar ugdymas šeimoje yra įmanomas. Ugdymas šeimoje Lietuvoje yra įteisintas jau ketverius metus, tačiau skeptiškai nusiteikusių žmonių vis dar yra. Dažniausiai išgirstamas požiūris yra tas, kad vaikai privalo lankyti mokyklą. Kiekviena šeima renkasi jiems tinkamiausią sprendimą, o mūsų pasirinkimas šiandien yra toks: mūsų vaikai mokosi ne tik iš knygų, bet ir iš kasdienių patirčių, susidurdami su įvairiomis kultūromis ir gamta, dalyvaudami kasdienėse laivo priežiūros ir valdymo veiklose. Tai suteikia jiems įvairiapusiškus įgūdžius, kurie praverčia ne tik mokantis, bet ir formuojant asmenybę. Nors anksčiau neturėjau tvirtos nuomonės apie ugdymą šeimoje, šiuo metu esu įsitikinusi, kad jei ateityje svarstysime mokyklą, ją rinksime labai atsakingai. Mums svarbu, kad vaikams būtų užtikrintas grynas oras, atsižvelgiama į jų stipriąsias puses, asmeninis ryšys ir paruošimas ateities gyvenimui.

Jei kitos keliaujančios šeimos nuspręstų ugdyti vaikus šeimoje – ką reiktų daryti?

Jei svarstote galimybę ugdyti vaikus šeimoje, pirmiausia rekomenduočiau susirasti Ugdymo šeimoje asociaciją socialiniuose tinkluose ir jos internetinėje svetainėje. Ten daug naudingos informacijos. Be to, jei planuojate, kad jūsų vaikai nuo kitų mokslo metų pradėtų ugdymą šeimoje, svarbu laiku surinkti ir pateikti visus reikiamus dokumentus. Primenu, kad dokumentų surinkimo terminas – birželio 1 diena.

Kokie tolimesni Jūsų šeimos planai?

Ugnė neslepia, kad jų šeima ketina ir toliau keliauti jūromis bei vandenynais dar mažiausiai penkerius metus. Nuo rudens jų maršrutas apims Cabo Verde, Braziliją, Karibų salas, Panamos kanalą, Galapagus, Tahiti, Naująją Zelandiją, Vanuatu, Australiją, Balį, Reunioną, Pietų Afriką, Šv. Helenos salą, vėl Braziliją ir Karibų salas, baigiant JAV. Tai yra mūsų planai iki 2028 metų. Kaip viskas klostysis, parodys laikas.

Ugnės šeimos nuotykius galite stebėti „Instagram” paskyroje @voysailing arba peržiūrėti laidą  (2024 m. balandžio 2 dienos laidą „Bus Visko” per LNK Go).

Dalinamės tikromis patirtimis

Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:

Keliones su vaikais uzsienyje

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas