Kelionės Lietuvoje

TOP 12 įdomiausių ir unikaliausių vietų Šilalėje

Keliaujančios mamos su vaikais keliauja ne tik po pramogomis garsėjančius Lietuvos kurortus, bet noriai lanko ir mažai kam pažįstamus miestelius ir vietas. Šiandien mamos lankosi ir pasakoja apie Šilalę ir dar kartą kartoja „Lietuva, tu nuostabi!”. Keliaujame su vaikais po Šilalės kraštą ir pasakojame, kur galima rasti didžiausių Lietuvos nutrūktgalvių ir drąsuolių gimtinę, bandome išsiaiškinti ar galima gyventi ir dirbti ąžuolo drevėje ir išbandome virš sraunios upės kabančius medinius tiltus. Apie visą tai ir dar daugiau mūsų TOP 12 vietų Šilalėje ir aplink ją.

Poilsiavietė prie Paršežerio ežero

Karštą vasaros dienos ekskursiją pradedame nuo vandens pramogų ir lankome didžiausią natūralios kilmės vandens telkinį Tauragės apskrityje – Paršežerį. Pasak vieno padavimo, šią duobę išrausė vienas didelis juodas paršas į kurią vieną naktį nusileidęs didelis vandens debesis su žuvimis. Paršežerio stovyklavietė- puiki vieta pasivaikščiojimui, poilsiui ir pramogoms. Stovyklavietėje galite rasti pokylių salę, lauko paviljoną, vasaros namelius, vietas palapinėms ir kemperiams, krepšinio ir tinklinio aikšteles, vaikų žaidimo ir sūpynių zoną, vandens pramogoms skirtą inventorių, vietoje veikiančią parduotuvę. Stovyklavietės plotas – net 5 ha, todėl vietos ir vandens tikrai užteks visiems.

Paršežerio pėsčiųjų pažintinis takas

Jei kelionės į Šilalę metu, jūsų nedžiugina karšti orai, rekomenduojame kartu su visa šeima išbandyti tikrą mitologinę ir paslaptingą odisėja. Šis pažintinis takas Sietuvos kraštovaizdžio draustinyje, ne trumpas, jo ilgis net 13,8 km, bet su šiek tiek vyresniais vaikais puiki idėja tikram šeimos iššūkiui. Parke yra takai, stendai, suoliukai, net 3 mediniai tiltai ir kita pėstiesiems pritaikyta infrastruktūra. Takas prasideda ir eina pietine Paršežerio pakrante — Ežero pelke, šioje atkarpoje galima susipažinti su vertingomis žemapelkės biocenozėmis. Iš žemapelkės takas veda į Rešketų kaimą, kurio senkapyje palaidoti 1863 m. sukilėliai. Toliau takas suka link Šilinkalnio. Iš ten — prie Paršpilio piliakalnio, šalia jo yra Parškalnis — senovės gyvenvietė, pro Burbiškių senkapius iki Sietuvos kūlgrindos. Grįžtant pasuka prie mitologinio šaltinio, vadinamo „Milžinų maudykla“. Šalia šaltinio įrengtas tiltelis, per kurį patenkama į dešinį Sietuvos krantą. Čia takas veda į Pjaunios mišką ir aukštapelkę, kuria praeinama mediniu taku. Grįžtama į tą pačią stovyklavietę. Tinka keliauti su didesniais vaikais, kadangi trasa yra su įvairiomis kliūtimis.

Dionizo Poškos Baublių muziejus

Kitas įdomus ir net pasakas primenantis objektas tai pirmasis senienų muziejus Lietuvoje – Baubliai. Sakote muziejai nuobodu? Garantuojame šis vertas dėmesio. Šis muziejus yra išskaptuoto ąžuolo kamiene, šį muziejų 1812 m. įrengė žemaičių bajoras, rašytojas ir istorikas, kultūros šviesuolis Dionizas Poška. Ąžuolą, kuriam tuomet buvo apie tūkstantis metų, žmonės vadino Baubliu. Baublyje D. Poška dirbo ir ilsėjosi. Čia jis sudėjo archeologinius radinius, istorinę ir etnografinę medžiagą, senovės dievų atvaizdus, įžymių žmonių portretus ir daugiau kaip 200 knygų bibliotekėlę. 1824 m. šalia Baublio pastatytas antrasis ąžuolo kamienas (Baublio brolis). Baubliai – senovės lietuvių kultūros paminklas, neturintis analogo, visoje Lietuvoje.

Lakūno Stasio Girėno gimtinė-muziejus Vytogaloje

Ar jūsų vaikai jau girdėjo pasakojimą apie tikrus Lietuvos nutrūktgalvius lakūnus Darių ir Girėną? Jei ne pats laikas! Vytogala – tai vieno iš lakūno Stasio Girėno 1933 m. su Steponu Dariumi perskridusio Atlantą ir žuvusio Soldine, gimtinė. S. Girėnas tarnavo Amerikos karo aviacijoje, vėliau lankė skraidymo mokyklą, tapo patyrusiu lakūnu. Atstatytoje žemaitiškoje troboje, įkurtas memorialinis muziejus, kur gyvai galėsite pajusti, kokioje aplinkoje gimsta pačios nutrūktgalviškiausios idėjos. Čia įrengta S. Girėnui, jo skrydžiui per Atlanto vandenyną ir Vytogalos kaimo istorijai skirta ekspozicija. O gal net pateksite į kiekvienais metais vykstančią šventę S. Girėno ir S. Dariaus skrydžio per Atlantą paminėjimui, kurioje dalyvauja aviatoriai, sportininkai, muzikantai, taip pat rengiamos dviratininkų ir bėgikų varžybos bei kitos šventės.

Medvėgalio piliakalnis

Tikriems istorijos ir karžygių mylėtojams, rekomenduojame nepralėkti pro šalį ir aplankyti didingąjį Medvėgalio piliakalnį. Legenda pasakoja, kad ant jo stovėjusią žemaičių pilį kartą apgulę kryžiuočiai. Gynėjai matę, kad jėgos nelygios, baigiasi maistas ir būtina kreiptis pagalbos į kaimynus. Tačiau tuomet neatsiradę narsuolių, kurie ryžtųsi išeiti iš tvirtovės. Tik dvi merginos vaidilutės žemaitiškai tarusios: „Medvi galem“. Ankstų rytmetį, kai priešai dar miegojo, pasinaudodamos slapta kūlgrinda, jos nubėgusios į Šatriją. Atvykus pagalbai, žemaičiai bendromis jėgomis kryžiokus sumušę, išgelbėję pilį, kurią nuo tol, prisimenant merginų posakį, imta vadinti Medvėgaliu. O istorikai sako, kad piliakalnyje stovėjusi Medvėgalio pilis buvo viena iš svarbiausių Medininkų krašto ir visos Žemaitijos tvirtovių. Pirmą kartą paminėta 1316 m. Smagiam šeimos piknikui ir nuostabioms istorijoms skirta vieta, kurią turėtų aplankyti kiekvienas lietuvis.

Bilionių piliakalnis

Jei Medvėgalio neužteko, o mažieji prašo daugiau istorijų ir įspūdingų piliakalnių rekomenduojame kitą, Bilionių piliakalnį. Piliakalnis, vadinamas Šventkalniu ar Švedkalniu, įrengtas atskiroje didelėje kalvoje. Piliakalnis buvo įtvirtintas net 5 įtvirtinimų linijomis, kurių teišliko nežymios liekanos. Tačiau, be galo įdomu, tai, kad istoriografijoje Bilionių piliakalnį bandoma sieti su 1336 m. kryžiuočių sunaikinta Pilėnų pilimi, kurios tragedija, taip gerai pažystama kiekvienam istoriją besižavinčiam lietuviui.
Piliakalnis pasiekiamas iš Kaltinėnų – Laukuvos plento Bilioniuose pasukus į dešinę (šiaurę), už 650 m lauko keliuku į dešinę (rytus) pavažiavus 700 m (yra kairėje). Apie piliakalnį žinomi 39 padavimai.

Etnografinė Jono Rupšlaukio (Bilionių) sodyba

Su šeima į senovės Lietuvą padės nusikelti, pačioje Bilionių piliakalnio papėdėje, per stebuklą išsaugota XIX a., Jono Rupšlaukio etnografinė sodyba. Ši sodyba ir vieta stebuklingo grožio – pakalnėje stūkso ežerėlis su salomis, už žiogrinės tvoros kyla pilies terasos, o kieme, po langais trys ąžuolai. Visa sodyba aukštumoje, pakraštys gausiai apželdintas beržais, ąžuolais ir gluosniais. Dviejų galų troba, ąžuolinių sienojų svirnas, keturšlaičiais stogais prisidengęs rąstinis klojimas švenčiausia vieta susirinkti kaimo kultūros žmonėms. Per sodybos langus matosi šalia stūksantis Bilionių piliakalnis.

Upynos liaudies amatų muziejus

Jei su šeima įkvėpti istorijos siekiate dar labiau pažinti senovės lietuvio gyvenimą, rekomenduojame aplankyti Upynos liaudies amatų muziejų. Pagrindinė ekspozicija įrengta buvusiame klebonijos svirne. Pirmajame muziejaus aukšte eksponuojami įvairūs archeologiniai radiniai (akmeniniai bei geležiniai kirviai, žalvariniai papuošalai ir kt.), gausūs liaudies meno dirbiniai, bažnyčios ir mokyklos istoriją atspindintys eksponatai. Čia vyksta parodos, saugomi kraštotyriniai darbai. Antrajame muziejaus aukšte įvairių amatininkų: stalių, račių, kalvių, kailiadirbių, siuvėjų, audėjų darbo vietos, jų įrankiai ir gaminiai. Ekspozicija tęsiasi ir lauke. Ant muziejaus sienų pritvirtinta daugybė senoviškų kaltinių kryžių. Prie pietinės sienos surikiuoti koplytstulpiai ir stogastulpiai. Muziejaus kitame pastate, buvusiame sandėlyje, randami įvairūs didesni ūkyje naudoti padargai ir mechanizmai – plūgai, arpai, dyzeliniai motorai. Šie eksponatai atspindi žemdirbystės XIX – XX a. raidą.

Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus/turizmo informacijos centras

Jei jus taip pat žavi edukacinės veiklos ir gilesnis krašto pažinimas rekomenduojame aplankyti V. Statkevičiaus muziejų, kuriame rasite ir turizmo informacijos centrą. Muziejuje susipažinsite su Šilalės krašto istorija, muziejaus fonduose sukaupta virš 23 000 archeologijos, istorijos, numizmatikos ir etnografijos eksponatų. Parodų salėse rengiamos tautodailininkų, profesionalių menininkų, mėgėjų ir mokinių parodos. O dar daugiau informacijos apie įvairias veiklas, ekskursijas su gidu, lankomus objektus rasite turizmo informacijos centre, kur mielai išklausys jūsų norus ir klausimus ir patars ir pasiūlys, tai kas būtų įdomiausia ir geriausia.

Lakštingalų slėnis

Vienas gražiausių pavadinimų ir vietų kurią būtina aplankyti su vaikais šiame rajone. Nors pavadinime žadamų lakštingalų greičiausiai neišvysite taip paprastai, tačiau garantuojame, slėnis tikrai abejingų nepalieka. Kelio Šilalė – Tauragė pusiaukelėje yra Alijošiškės gyvenvietė, pro kurią einantis siauras asfaltuotas keliukas nusileidžia į gražų Akmenos slėnį. Kuriame labai gražiai sutvarkyta visa aplinka. Čia vinguriuoja upė, tvenkiniai ir patogūs pėsčiųjų takai, kuriuos puošia gėlynai, pavėsinės, mediniai tiltai ir net vienas kabantis tiltas. O patiems ištvermingiausiems galima užlipti laipteliais, pasigrožėti upės skardžiais ir visu slėniu iš viršaus. Ši vieta abejingų nepalieka, nei vietinių, nei pirmą kartą čia užklydusių lankytojų.

Kelpšaičių parkas

Jei gyvenate mieste ir svajojate apie tiesiog pabuvimą gamtoje, galite aplankyti Kelpšaičių parką, kuris buvo įkurtas 1990 m. Rietavo miškų urėdijos Labardžių girininkijos girininko Jono Šedbaro iniciatyva. Parką puošia tvenkiniai, pavėsinės, medžio skulptūros, įrengtos žaidimų ir pasirodymų aikštelės. Šalia parko yra automobilių stovėjimo aikštelė, vienoje parko pavėsinių – lauko židinys. Čia daugiau kaip 24 ha miško. O augalėlių mylėtojai parke galės pamatyti virš 80 iš įvairių pasaulio šalių atkeliavusių introdukuotų ir 15 vietinių medžių rūšių.

Pėsčiųjų – dviratininkų takas aplink Šilalės miesto tvenkinį

Vykdami susipažinti su Šilale galite pasiimti ir savo dvirates transporto priemones ir išmėginti 2 km ilgio taką aplink Šilalės miesto tvenkinį. Užtvanka stūkso pačiame miesto centre. Prie jo vyksta miesto renginiai, o 2012 m. įrengtas fontanas, tapo miesto akcentu. Aplink tvenkinį, įvairiose vietose pastatytos medinės pavėsinės. Nuo tvenkinio pėsčiųjų taku galime pasiekti vaikų žaidimo ir paplūdimio tinklinio aikšteles. Šalia tvenkinio įrengtas bendruomenių parkas, kuriame yra suoliukai, lauko treniruokliai. Tai viena iš mėgstamiausių šilališkių poilsio vietų, kur susijungia aktyvus laisvalaikis, gamtos apsuptyje, su miesto linksmybėmis.