Zarasuose ne tik ežerai – ką veikti su vaikais?

Vos 150 km nuo Vilniaus yra vieta įžymi savo ežerais. Tačiau keliaudami su vaikais atrasite čia ne tik vandens pramogų, bet ir pabūvosite bunkeriuose, pamatysite kaip veikia vandens malūnai ir pamatysite seniausią Lietuvos ąžuolą.

Nors Zarasai yra šalies pakraštyje, o dažnas lietuvis juos mato tik važiuodamas į kaimyninę Latviją, tai nuvykti čia tikrai verta. Šis kraštas slepia tiek daug įdomybių, kad visų jų nespėsite pamatyti ir išbandyti net per visą savaitgalį! „Keliaujančios mamos” kartu su Zarasų turizmo informacijos centru pristato jums vietas, kurios bus ypač įdomios šeimyninėms išvykoms su vaikais. Tad prisisekite diržus ir vykite tyrinėti, bet nepamirškite ir maudymosi aprangos, nes šis kraštas ypač turtingas ežerais.

Zarasų krašto muziejus

Pažintį su šiuo miestu geriausia pradėti nuo jo istorijos. Zarasų krašto muziejuje susipažinsite su krašto istorija, pamatysite sakralines skulptūras, kraštiečio dailininko M. Šileikio dovanotą tapybos darbų kolekciją. Muziejuje nuolatos veikia įvairios laikinos parodos, vyksta įvairūs kultūros renginiai, vykdomos edukacinės programos vaikams. Visai čia pat veikia ir Zarasų viešoji biblioteka – moderni, saugi, kūrybiška ir visiems prieinama atvira erdvė.

Šeimos skaitmeninių veiklų centre siūloma: interaktyvus turas dviračiu po Pietų Latgalą ir Rytų Aukštaitiją, kelionės su virtualios realybės akiniais po Utenos, Zarasų, Latvijos Daugpilio ir Preilių miestus, Kinect judesio viktorinos, judrieji žaidimai Xbox platformoje, Lego Mindstorms robotų konstravimo užsiėmimai, įvairūs stalo žaidimai šeimoms, šviesos stalas su spalvas keičiančia šviesos lenta vaikų kūrybiškumui ir emocijoms ugdyti, piešti kinetiniu ir kvarciniu smėliu.

Adresas: D. Bukonto g. 20, Zarasai 8 385 52456

Apžvalgos ratas ir Zaraso ežero pakrantė

Po pažinties su istorija laikas pasigrožėti vaizdais. Nuo 2011 m. pastatyto unikalaus Lietuvoje statinio virš Zaraso ežero atsiveria įspūdinga ežero panorama. Apžvalgos rato aukštis siekia 17 metrų, skersmuo – 34 metrus. Nusileidę iki ežero pakrantės, 1,5 km ilgio pasivaikščiojimo taku pasieksite Didžiąją salą, pakeliui grožėdamiesi skulptūromis ir fontanu.

Adresas: D. Bukonto g. 20, Zarasai

Zaraso ežero didžioji sala ir vandenlenčių parkas

Didžioji sala, užimanti net 44 hektarus, yra išskirtinių renginių ir festivalių rengimo vieta, patraukli aktyvaus poilsio mėgėjams. Joje sutvarkyta paplūdimio infrastruktūra ir įrengta ilgiausia Baltijos valstybėse vandenlenčių trasa. Sala patraukli ir poilsiaujančioms šeimoms, nes joje yra vandens batutų parkas ir puikus paplūdimys su daugybe žaidimo aikštelių.

Adresas: Salos g., Zarasai

Zarasaičio ežero pakrantė ir šuolių bokštas

Zarasaičio ežero paplūdimys su atviru plaukimo baseinu ir 10 metrų šuolių bokštu – vienintelis Lietuvoje. 2014 m. atnaujinta šuolių bokštą ir baseiną juosiančio tilto infrastruktūra.

Adresas: Zarasaičio ežero pakrantė ties Aušros g.

Skulptūrų parkas Didžiojoje saloje

Medinės skulptūros simbolizuoja šešis ežerus, supančius Zarasus.

Adresas: Salos g., Zarasai

Šlyninkos vandens malūnas

Už penkių kilometrų nuo miesto esančiame trijų šimtų metų senumo malūne lankytojai turi galimybę ne tik paragauti čia pat kepamų tautinio paveldo blynų ar duonos, bet ir įsigyti malūne maltų miltų ar kruopų. Susitarus malūnininkas praves ekskursiją po veikiantį vandens malūną.

Adresas: Šlyninkos k., Zarasų r. 8 686 23348

Stelmužės ąžuolas

Stelmužės ąžuolas – Lietuvos gamtos paminklas, vienas seniausių ąžuolų Europoje, o Lietuvoje pats seniausias ir storiausias medis. Spėjama, kad jo amžius yra per 1500 metų. Ąžuolas yra 23 m. aukščio, 3,5 m. skersmens ir 13 m. apimties prie žemės (kamienui apimti reikia apie 13 vidutinio sudėjimo žmonių).

Adresas: Stelmužės k., Zarasų r.

Marimonto vandens malūno liekanos

XIX a. II p. ant Zalvės upelio buvo įrengta užtvanka bei pastatyti malūnas su pikliumi bei lentpjūvė. Malūnas, lentpjūvė, karšykla veikė net ir pokario metais, tačiau 1946 ar 1947 metus kilus gaisrui viskas sudegė ir iki mūsų dienų išliko tik akmeninio mūro likučiai bei akmenimis grįsto senkelio (bruko) atkarpa.

Adresas: Marimonto k., Zarasų r.

Sartų regioninio parko lankytojų centras

Lankytojų centro ekspozicijoje įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai. Ekspozicinėje sienelėje galima pamatyti filmukus apie Sartų ežero atsiradimą. Atskiras stendas skirtas žirgų lenktynėms.

Adresas: Vytauto g. 5, Dusetos, Zarasų r. 8 385 56849

Antalieptės kabantis tiltas

Pėsčiųjų tiltas per Šventąją Antalieptėje įrengtas 1986 m. Jis medinis, pakabinamas ant metalinių lynų, o jį laiko dvi poros betoninių stovų su atramomis ir atotampomis. Tiltas ypač įdomus vaikams ir jų vadinamas „beždžionių tiltu“. 1999 m. tiltas įrašytas į istorijos ir technikos paveldo objektų sąrašą.

Adresas: Tarp Daugailių g. ir A. Žilėno g., Antalieptė, Zarasų r.

Tiltiškių vandens malūnas – radijų muziejus

Tiltiškių vandens stovi ant Šventosios kranto. Anksčiau čia ne tik malė, lentas pjovė, bet čia įsižiebė pirmoji elektros lemputė Zarasų krašte. Nenuostabu, kad čia anksčiau veikė Energetikos muziejus. Šiandien į šį gražų vandens malūną vertėtų užsukti ir dėl čia įsikūrusio radijų muziejaus.

Adresas: Tiltiškių k., Zarasų r. 8 667 85555

Gražutės regioninio parko lankytojų centras

Lankytojų centras – tai vartai į Gražutės regioninį parką, vieta, kurioje geriausia suplanuoti ir pradėti savo kelionę po parką. Lankytojų centre teikiama profesionali, visapusiška informacija apie Gražutės regioninio parko lankytinas gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdį ir biologinę įvairovę.

Adresas: Laisvoji aikštė 14, Salakas, Zarasų r. 8 670 97265

V. Žilinskienės „Jūrų muziejus“

Gražutės regioninio parko lankytojų centre įsikūręs Vidos Žilinskienės „Jūrų muziejus“ yra bene labiausiai nuo vandenyno nutolęs jūrų muziejus. Tai unikali per 30 metų kaupta jūros gyvūnų, spalvingųjų koralų, kriauklių, suvenyrų ir fosilijų kolekcija, kurių yra ne mažiau kaip 4000.

Adresas: Laisvoji aikštė 14, Salakas, Zarasų r. 8 670 97265

Pirmojo pasaulinio karo vokiečių įtvirtinimai

1914 metais Europoje įsiplieskus Pirmojo pasaulinio karo veiksmams, Zarasus vokiečių kariuomenė užėmė 1915 m. rugsėjo 18 d. Fronto linija, nusistovėjusi rytinėje dabartinės Lietuvos dalyje, Zarasų krašte tęsėsi beveik palei dabartinę Lietuvos ir Latvijos sieną. Šiuo metu dar yra išlikę įvairiausios paskirties statiniai: bunkeriai, ugnies pozicijos, didelis karo lauko ligoninės kompleksas, artilerijos sandėliai ir valdymo štabai. Jeigu vyksite su vyresniais vaikais, jie tikrai liks sužavėti.

Adresas: Žygio vadovo paslauga Sėlių a.22, Zarasai 8 682 40988

PAŽINTINIAI TAKAI

Ilgašilio pažintinis takas

Keliaudami 240 m. įrengtu mediniu taku per Ilgašilio pelkę, lankytojai susipažins su saugomomis pelkinėmis buveinėmis, čia augančiomis retų augalų rūšimis, vykdomais gamtotvarkos darbais.

Adresas: Sartų regioninis parkas, 8 385 56849

Šavanos pažintinis takas

Tai pirmasis geologinis takas Lietuvoje, kurio ilgis 1,5 km. Šavaša – ypatinga Lietuvos upė. Jos slėniai – svaiginančio aukščio, o vandenys krenta net 8-11 metrų kas vieną kilometrą. Kaip tikroje kalnų upėje! Tarp aukštų upės slėnių XIII-XVIII a. buvo pasislėpusi senovės lietuvių šventykla, kurioje išlikęs mitologinis Lūžų akmuo su dubeniu.

Čia ir rasite ir šaltinį “šveicarką” – jis ypatingas tuo, kad sudaro „gyvo“ šaltinio įspūdį, nes vanduo jame, regis, kunkuliuoja. Ši vieta vietiniu vadinama “Šveicarka” ir sako, kad joje esantys šaltiniai − nepaprasti ir turi gydomųjų savybių. Žmonės tiki, kad nusiprausus šaltinio vandeniu pagyjama nuo sąnarių skausmo, akių ligų.

Adresas: Gražutės regioninis parkas, Zarasų r. 8 670 97265

Degučių pažintinis takas

Degučių pažintinis takas skirtas Degučių kraštovaizdžio draustinio vertybėms pristatyti. Apsilankę take susipažinsite su šimtamečio pušyno augalija ir gyvūnija, pamatysite paslaptingąjį akivarą, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas pelkių orchidėjas, užkopsite į vaizdingą Degučių piliakalnį. Takas paženklintas rodyklėmis ir mėlynos spalvos ženklais, jo ilgis – 3 km.

Adresas: Gražutės regioninis parkas, Degučiai, Zarasų r. 8 670 97265

Salako pažintinis takas

Salako pažintinis takas – tai istorinį Salako miestelį ir jo apylinkes reprezentuojantis, beveik 5 km ilgio, žiedinis maršrutas, vedantis Luodžio ežero pakrante ir lankytinomis Salako miestelio vietomis.

Adresas: Salako paplūdimys, Zarasų r.

EDUKACIJA

Žaidimų kambarys „Zarasiukas”

Tai žaisminga erdvė šeimai, kurioje organizuojamos šeimos šventės, kuriamos išradingos edukacinės programos, diskotekos ir kitos smagios veiklos vaikams.

Adresas: Donelaičio g. 5, Zarasai 8 684 44939

Šlyninkos vandens malūnas

Už penkių kilometrų nuo miesto esančiame trijų šimtų metų senumo malūne lankytojai turi galimybę ne tik paragauti čia pat kepamų tautinio paveldo blynų ar duonos, bet ir įsigyti malūne maltų miltų ar kruopų. Susitarus malūnininkas praves ekskursiją po veikiantį vandens malūną, o malūninienė – edukacinę duonos kepimo programą.

Adresas: Šlyninkos k., Zarasų sen., Zarasų r. 8 686 23348

Antalieptės žirgai

Edukacinės pamokėlės žirgininkystės tematika, mokymai jodinėti.

Adresas: Taikos g. 19, Antalieptė, Zarasų r. 8 650 15521

Ūkis „Lapės slėnis“

Šeimininkai kviečia savo akimis pamatyti gražuolius gyvūnus, su jais pabendrauti, pajodinėti ūkio žirgais, atitrūkti nuo kasdienių rūpesčių ir miesto šurmulio, pabūti gražioje aplinkoje, gerai praleisti laiką ir parsivežti lauktuvių – vietinės ūkio produkcijos.

Adresas: Indrajos g. 10, Brogiškių k., Zarasų r. 8 699 47146

E. Čypo amatų centras

Medžio drožėjas Erikas Čypas – sertifikuotas tautodailininkas, įkūręs Amatų centrą, kuriame kuria vienetinius medžio drožinius ir norintiems išmokti drožti organizuoja edukacines programas. Dėl apsilankymo būtina susitarti iš anksto.

Adresas: K. Būgos g. 1, Dusetos, Zarasų r. 8 610 26296.

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas