Kelionės Užsienyje

Kruizinio laivo prabanga tapusi kasdienybe

Daugelis mūsų keliavo arba ateityje planuoja keliauti su vaikais automobiliais, traukiniais, lėtuvais ir dviračiais. O ar kada pagalvojote apie kelionę kruiziniu laivu? Manote, kad tai tik turtuolių pramoga? Keliaujančių mamų grupėje sutikome Ingą Rakitaitę Bowie – lietuvaitę , 3-jų vaikučių mamą, gyvenančią Prancūzijoje ir dirbančią kruizinių laivų statybos įmonėje Chantiers de l’Atlantique, kuri mielai sutiko mums atverti duris į Kruizinių laivų pasaulį. Tai kas ten per paslaptingas gyvenimas vyksta, ar galima jais keliauti su vaikais ir ar būna, kad užpuola jūrligė. Apie viską trumpai mums pasakoja Inga.

– Jums kruiziniai laivai tai kasdienybė, tačiau daugeliui mūsų tai atrodo kaip nepasiekiama prabanga. Kiek kainuoja kruizinės kelionės, ar iš tikrųjų kruiziniai reisai skirti tik išrinktiesiems?

– Jokiais būdais ne, o gal nebe. Galbūt anksčiau, kai vieną kruizinį laivą statydavo dvejus metus, tačiau dabar vienu metu yra statomi net trys kruiziniai laivai! Kelionės kaina didžiąja dalimi priklauso nuo pasirinkto maršruto (Europa, JAV ar Artimieji Rytai) bei nuo kajutės tipo (vidinės kajutės pigesnės nei turinčios balkonus). Brangiausios yra suite tipo kajutės su jacuzzi, kai kuriuose laivuose esančios net per du aukštus. Už tokią gali tekti sumokėti ir 40 000 Eurų savaitei.

– Jūs tokius laivus pažįstate iš vidaus. Kaip jie atrodo, ką galima ten rasti? Kodėl jie vadinami miestais ant vandens?

– Tai iš tiesų yra miestai ant vandens. Garsiausių vardų parduotuvės, SPA centrai, kirpyklos, kavinės ir restoranai, baseinai bei vandens pramogos, vaikų kambariai, formulės 1 simuliatoriai, kazino, gyvų augalų parkai, teatrai, meno galerijos… Įžengus į laivą iškart pajunti prabangą, visur blizga veidrodžiai, šviestuvai, įvairūs paveikslai, kiliminė danga. Kajutės lyg iš aukščiausios klasės viešbučio, apgalvota kiekviena smulkmena, prabangesnėse kajutėse visą įrangą galima valdyti balsu. O laivo įgula yra itin paslaugi, kalba daugeliu užsienio kalbų ir yra visada pasirengusi jums padėti. Kiekviename aukšte yra skaitmeninis laivo „žemėlapis“, padedantis susigaudyti, kur tuo metu esi.

– Net sunku įsivaizduoti kiek laiko, lėšų ir darbo reikalauja tokios prabangos sukūrimas! Minėjote, kad dabar laivai yra statomi greičiau, tad kiek laiko reikia norint sukurti kruizinį laivą? Ir ar įmanoma įvertinti kiek kainuoja vieno tokio laivo statyba?

– Kruizinio laivo statyba trunka apie 15-18 mėnesių. Pavyzdžiui naujausio Celebrity Apex laivo statyba kainavo apie 1 mlrd eurų. Laive gali plaukti apie 3500 keleivių ir 1300 įgulos narių.

– Neseniai būtent apie šį ką tik baigtą statyti kruizinį laivą Celebrity Apex pasakojote ir Keliaujančių mamų grupėje feisbuke. Apžvelkime, koks tai laivas ir kuo jis skiriasi nuo kitų?

– Apex yra antrasis laivas iš Celebrity serijos (po Celebrity Edge). Tai 5* unikalaus dizaino laivas, turintis „Magiškojo kilimo“ koncepciją. Tai yra kylanti platforma, sumontuota ant išorinio laivo korpuso, kuri bus naudojama kaip prieplauka, baras, baseino denio prailginimas ar restoranas, priklausomai nuo dienos plano ar lygio, kuriame ji sustos. Šioje platformoje telpa 100 žmonių. Atrodo tikrai įspūdingai!

– Kruiziniai laivai yra didžiuliai, masyvūs, keliolikos aukštų – ne vienam kyla baimė, kad toks gigantiškas statinys neišlaikys viso svorio. Ar kruizai yra saugus būdas keliauti?

– Laivai dideli, sunkūs, tačiau ir jų tūris toks, kad laivas be problemų išsilaiko ant vandens.

– Ar ir kruiziniuose laivuose kenčiama nuo jūros ligų, siūbavimų? O gal jie jaučiami mažiau negu įprastuose laivuose ar keltuose? Jeigu vis dėlto prireikia pagalbos, ar galima tikėtis gauti pagalbos?

– Dideliuose kruiziniuose laivuose siūbavimų nesijaučia, nebent patektumėt į labai didelę audrą. Tačiau tokie dalykai numatomi stebint orų prognozes ir esant bent menkiausiam pagrindui laivas lieka uoste. Gydytojai, be abejo, yra, todėl visada galite jaustis saugūs.

– Jūs dirbate įmonėje, kuri stato tokius vandens gigantus. Ar teko ir pačiai plaukti kruiziniu laivu ir išbandyti savo darbą?

– Kol kas neteko. Kai jau buvome nusprendę plaukti, nebebuvo bilietų į norimą maršrutą šalia JAV krantų. O paskui pradėjau lauktis vaikelio, todėl kelionę atidedame netolimai ateičiai 😊

– O ar kruiziniais laivais įmanoma keliauti su vaikais, ypač visai mažiukais?

– Tikrai taip. Į keliones galima imti vaikučius nuo 6 mėn. arba 1 metų (priklauso nuo kruizinių laivų bendrovės).

– Ar yra vaikams ką veikti kruiziniuose laivuose, ar gali būti, kad ten vaikams atsibos ir bus neįdomu?

– Taip, laivuose pilna pramogų vaikams nuo 3 metų, iki 3 metų vaikučius reikėtų prižiūrėti patiems. Yra Lego kambarys, kompiuterinių žaidimų kambarys, karstynės laivo viršutiniame denyje, baseinai, čiuožyklos. Taip pat būna rengiami spektakliai ar kitokie pasirodymai mažiesiems.

– Gal galite patarti, ką reikėtų žinoti, kam pasiruošti ir ką pasiimti, ruošiantis į kelionę kruizu su vaikais?

– Reikėtų atkreipti dėmesį kur keliaujat, ar bus laiko juostos pasikeitimas, nes vaikai į tai reaguoja labiau nei suaugusieji. Taip pat kokios pramogos siūlomos, kokio amžiaus vaikams, ar kelionė labiau rekomenduojama šeimoms, ar jaunavedžiams, ar yra šeimyninės kajutės, auklytės ir pan. Iš esmės reikėtų sau užduoti tuos pačius klausimus kaip ir renkantis atostogoms viešbutį su „viskas įskaičiuota“ 😊

– Esate 3 vaikučių mama. Ar dažnai keliaujate su šeima? Kokiu transportu ir kokiomis kryptimis teko keliauti su vaikais?

– Taip, be galo mėgstam keliones! Kol kas maišome Europą. Su vyriausiuoju Oskaru (11 m.) keliaujame nuo 4 metų visomis transporto priemonėmis – lėktuvais, traukiniais, automobiliu. Gimus viduriniajai (2 m.) kol kas keliavome tik su automobiliu. Kadangi jau septinti metai gyvename Prancūzijoje, Paulos pirmoji kelionė automobiliu buvo į Lietuvą, kai jai tebuvo 2,5 mėnesio. Tačiau su tokio amžiaus leliuku keliauti tikrai nesunku, ypač kai pagrindiniai poreikiai yra tik pienelis ir miegelis 😊 Vėliau (6,5 mėn.) automobiliu važiavome į Donostiją – Sant Sebastian‘ą Ispanijoje – tiesiog tobula vieta šeimoms. Gražūs paplūdimiai, žydras dangus, maloni šiluma, daug vietų pasivaikščioti bei žaidimų aikštelių vaikučiams. O su mažuoju Herkumi (3 mėn.) kol kas dar niekur nebuvome nukeliavę, ir panašu, kad dėl korona viruso greit neišvažiuosim…

– Koks būtų Jūsų patarimas nesiryžtantiems išbandyti vandens kelionių su vaikais?

– Tiesiog pasiryžti 😊 Iš tiesų siūlyčiau pabendrauti su tomis šeimomis, kurios jau išbandė tokį keliavimo būdą ir nebūtinai tik su lietuvių šeimomis, internete galima rasti forumų ir anglų kalba. Reikėtų tiesiog išsakyti savo abejones, nuogąstavimus ir nebijoti paprašyti patarimo.

– Na ir dar negaliu nepaklaust – ar epidemija ir valstybių vykdomos priemonės paveikė ir Jūsų įmonę, darbus, statybas?

– Be abejo, įvedamas visuotinas karantinas Prancūzijoje turėtų sustabdyti ir mūsų darbus. Tačiau pasitikime savo klientais, jų sprendimais, todėl labiau galvojame ne apie neatliktus darbus, o apie dirbančius žmones. Padarėme ir išdalinome atmintines su prevencinėmis priemonėmis, atsakome į darbuotojų klausimus, tačiau panikos nejaučiame. Visi yra sąmoningi, stengiasi saugoti save ir kitus, tad belieka būti kantriems ir tikėtis epidemijos atsitraukimo.

Su Inga Rakitaite Bowie kalbėjo Barbara Charyton
Inga Rakitaitė Bowie – lietuvaitė dirbanti kruizinių laivų statybos įmonėje Chantiers de l’Atlantique, įsikūrusioje nedideliame Prancūzijos mieste Saint-Nazaire. Šiame mieste įsikūrė ir Inga su šeima, nes kaip sako, miestas nors ir nedidelis, tačiau ant vandenyno kranto ir jame yra viskas, ko reikia šeimoms – darželiai, mokyklos, universitetas, parkai, vaikų žaidimų aikštelės, skate parkas, nuostabi pakrantė pasivaikščiojimams, dviračių takai ir pan., o 6-as pagal dydį Prancūzijos miestas Nantas vos už 60 km. Inga su vyru augina 3 vaikučius.
„Keliaujančių mamų“ komentaras:
Taip jau sutapo, kad dar prieš įsisiautėjant COVID19 virusui, šių metų sausio mėnesį dar spėjome išbandyti kelionę kruiziniu laivu Jungtiniai Arabų Emyratai (Dubajus)-Kataras-Omanas. Toks kelionės būdas mums labai patiko – siūbavimo nesijautė, nors oras nelepino, veiklos buvo tikrai daug – visų net nespėjome per savaitę išbandyti, visos paslaugos pradedant maitinimu ir baigiant pramoginiais pasirodymais atitiko ir net lenkė 5* viskas įskaičiuota viešbutį. O kur dar tikrai patogus keliavimo būdas – kai kas rytą atsibundi vis prie kito nepažinto kranto ir pailsėjus ir sočiai papusryčiavus gali leistis į vis naujus nuotykius… Arba tiesiog praleisti dieną ant laivo viršutinio denio prie baseino
Daugiau apie mūsų kruizą galite rasti Keliaujančių mamų Instagram paskyroje, tam sukurtoje įrašų serijoje štai čia: KRUIZAS JAE-Kataras-Omanas