Pusiaukelėje tarp Utenos ir Biržų yra miestas, kuriame galima rasti tikrų tikriausių milžinų pėdsakų. „Keliaujančios mamos“ kartu su Kupiškio Turizmo ir verslo informacijos centru pasakoja kaip iš pypkių atsiranda piliakalniai ir kur dar Lietuvoje rasti marias.
Kupiškis, atitolęs nuo sostinės vos 120 km, turi ką apie save papasakoti. Retas žino, kad šis miestas, panašiai kaip Kaunas, turi savo marias! Šiltuoju sezonu jose vyksta ypatingai daug veiksmo – čia įsikuria vandens batutų parkas, galima pasiplaukioti vandens dviračiais ar net milžiniška gulbe. Tačiau ir atėjus rudeniui čia nestinga veiklos. Paslapčių megėjai gali atrasti piliakalnio legendas, mokslo genijai svarstys kaip keturi akmenys išlaiko visą namelį, gamtos mylėtojai pasivaikščios po rudenėjantį Uošvės liežuvį, o istorijos detektyvai gali paieškoti lobių Adomynės dvare. Kupiškio turizmo centras organizuoja ir specialią ekskursiją vaikams „Kartu su vaikais milžinų keliais“, kurioje dalyvaujant aplankysite įdomiausius šio miesto objektus.
Kupiškio (Aukštupėnų) piliakalnis su milžinų pėdsakais
Pažintį su Kupiškiu pradėkite nuo bene seniausio jo objekto – piliakalnio, apie kurį sakoma, jog kilęs iš pelenų. Senas padavimas byloja:
„seniai seniai gyveno du milžinai: vienas Paketurių kaime, kitas — Aukštupėnų kaime. Juos abu skyrė Lėvens upė ir slėnis. Jiedu mėgo pypkiuodami pasikalbėti. Jų pypkės buvo ilgos ir susisiekdavo toj vietoj, kur dabar yra piliakalnis. Kada abu milžinai baigdavo pypkiuoti, tada jie pelenus iškratydavo ten, kur jų pypkės susisiekdavo. Jie tiek ilgai gyveno, kad ilgainiui iš pypkių pelenų susidarė kalnas, Kupiškio piliakalnis“.
Įkopus į piliakalnį atsiskleidžia nuostabus vaizdas į Kupiškio marias ir apylinkes.
Adresas: Marių g. 9, Aukštupėnų k., Kupiškio r.
Daugiau apie Aukštupėnų piliakalnį
Kupiškio muzikinis fontanas
Po pažinties su istorija, laikas atsipūsti miesto aikštėje. Muzikinis fontanas esantis miesto L. Stuokos-Gucevičiaus aikštėje – tai šiuolaikinis meno kūrinys, kuris apjungia vandens, šviesos ir muzikos efektus.
Adresas: L. Stuokos-Gucevičiaus aikštė, Kupiškis.
Kupiškio marios
Esate apie jas girdėję? Tai ketvirtas pagal dydį dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje. 1984 m. užtvenkus Lėvens upę susiformavo 828 ha ploto ir 25 km ilgio dirbtinis vandens tvenkinys. Tai mėgstama kupiškėnų ir svečių poilsio vieta. Kasmet čia vyksta „Marių regata“, žūklės varžybos, įvairios šventės. Pakrantėse įrengtos maudyklos, vaikų žaidimų aikštelė, poilsio aikštelės, laužavietės, pavėsinės, stovėjimo aikštelės.
Adresas: Marių g. 9, Aukštupėnų k., Kupiškio r.
Uošvės Liežuvio dendrologinis parkas
Ši vieta tikrai privers nusišypsoti tėčius. Uošvės liežuvis tai pailgos formos sala mariose, kurioje įrengto dendrologinio parko plotas 8,97 ha. Parke auga daugiau nei 50 rūšių medžių, šalia kurių yra informacinės lentelės. Parko teritorijoje įrengti pažintiniai takai, poilsio aikštelės su pavėsinėmis, šiukšlinėmis, tualetais, numatyta vieta renginiams. Prie tiltelio į Uošvės liežuvį rasite nemokamą stovėjimo aikštelę.
Adresas: Marių g. 9, Aukštupėnų k., Kupiškio r.
Daugiau apie Uošvės liežuvio dendroparką
Muziejus po atviru dangumi“ – H. Orakausko skulptūros mieste
Henrikas Orakauskas gimė ir augo netoli Kupiškio krašto, Vyžuonose (Utenos rajonas). Kupiškyje gyveno ir kūrė nuo 1986 iki 2004 m. Skulptoriaus kūrybos sritys labai įvairios: metalo, medžio ir akmens skulptūra, piešiniai, grafika. Šiuo metu miestą puošia per dvi dešimtis šio skulptoriaus meno dirbinių. „Muziejus po atviru dangumi“ – tai turistinis maršrutas, atskleidžiantis savitą miesto veidą. Prasideda jis nuo medinių skulptūrų ir baigiasi metalo plastikos darbais: „Kupiškėnų vestuvės“, „Baltų pasaulio medis“, „Laiko spiralė“, „Besileidžiantis angelas“, kurių čia išvardinta tik dalis. Visko aprašyti neįmanoma, nes reikia atvykti, pamatyti ir pajusti savitas miesto erdves.
Adresas: Kupiškio miestas.
Daugiau apie muziejų po atviru dangumi
Kupos upės slėnio parkas
Kupos upės slėnis – svarbiausia Kupiškio gamtinė teritorija, kertanti miestą per patį vidurį. Kupa – tipiška šiaurės ir vidurio Lietuvos upė, kairysis Lėvens intakas, kuri žemupyje 3,2 km ilgio ruože kerta Kupiškio miestą, įgilintu slėniu dalindama jį į 2 dalis. Slėnyje įrengtos 2 apžvalgos aikštelės, pasivaikščiojimo takai, pavėsinės, suoliukai, pastatyti 2 tiltai.
Adresas: Vytauto g. , Krantinės g., Kupiškis
Daugiau apie Kupos upės slėnio parką
Kupiškio etnografijos muziejus
Kupiškio etnografijos muziejus įsikūręs buvusios mokyklos (1823 m.) akmens mūro pastate Gedimino g. 2. Pirmuosius lankytojus muziejus priėmė 1984 m. Etnografijos muziejuje ir jo filialuose saugoma daugiau nei 56 tūkst. eksponatų. Muziejaus dokumentų ir spaudinių rinkiniuose sukaupta medžiaga atspindi Kupiškio krašto bendruomenės veiklą. Muziejuje vykdomi edukaciniai užsiėmimai vaikams, moksleiviams ir suaugusiems. Rengiamos dailės, tautodailės, fotografijos ir kitos parodos.
Adresas: Gedimino g. 2, Kupiškis
Daugiau apie Kupiškio etnografijos muziejų
Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia
Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia – tikras milžinas. Iš kurios pusės bevažiuotumėte į miestą, pirmiausiai išvysite jos raudonų plytų bokštus. Istorikai mano, kad toje vietoje, kur dabar stovi Kupiškio bažnyčia, buvo senovės lietuvių kulto vieta arba laidojimo vieta. Vidus 3 navų, įrengti 5 altoriai. Skliautai gelžbetoniniai. Stogą puošia 22 kryžiai. Statyta 1900–1914 m. ir yra viena didžiausių Lietuvoje.
Adresas: Gedimino g. 1, Kupiškis
Daugiau apie Kupiškio Kristaus Žengimo į dangų bažnyčią
Adomo Petrausko muziejus ant keturių akmenų
Bokštas pastatytas ant 4 akmenų, kurie simbolizuoja 4 pasaulio kryptis (šiaurę, pietus, rytus ir vakarus). Šis bokštas – tai netradicinis pastatas, sukurtas pritaikius senųjų kaimo meistrų patirtį. Juozas Laužikas, padedamas Antašavos kolūkio statybininkų, jį pastatė 1980 m. Šis pastatas atkartoja netoliese esančios Uoginių Šv. Marijos Magdalenos koplyčios kontūrus. Čia lankytojai supažindinami su Adomo Petrausko gyvenimu, Uoginių kaimo istorija, žymiais uoginiečiais. O užlipus į apžvalgos aikštelę galima susipažinti su visa sodyba – muziejumi ir pamatyti koplytėlę.
Adresas: Muziejaus g. 3A, Uoginių k., Kupiškio r.
Daugiau apie Adomo Petrausko muziejų
Adomynės dvaras
Gražus ir retas romantiškojo klasicizmo medinės architektūros paminklas, įrašytas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Manoma, kad pastatytas vietinių meistrų rankomis XIX a. pradžioje. Šiuo metu dvaras restauruotas. Vyksta edukacinės programos vaikams ir suaugusiems. Edukacinės programos: „Smagu širdžiai, gardu pilvui“, „Lobio ieškojimas“.
Adresas: A. Vilėniškio g. 4, Adomynės k., Kupiškio r.
Daugiau apie edukaciją „Smagu širdžiai, gardu pilvui”
Daugiau apie edukaciją „Lobio ieškojimas”