„Keliaujančios mamos” vasarą atidarė aktyviai! Birželio 1 dieną šeimos rinkosi Ignalinos rajone. Visą dieną buvo suplanuotos veiklos: nuo Stripeikių bitininkystės muziejaus iki plaukimo baidarėmis iš Trainiškio stovyklavietės. Plaukimo maršrutas buvo pritaikytas šeimoms su vaikais, o jauniausias baidarininkas buvo nei metukų neturintis „Keliaujančių mamų Klubo” narės mamos Margaritos sūnus.
Plaukimą baidarėmis organizavo „Keliaujančios mamos Klubas”. Jeigu nori ir tu dalyvauti šios bendruomenės organizuojamose veiklose, prisijunk: Keliaujančių mamų KLUBAS
Stripeikių Bitininkystės muziejus
Šeštadienį, pirmąją vasaros dieną, „Keliaujančių mamų Klubo” mamų bei kitos aktyvios šeimos rinkosi Stripeikių bitininkystės muziejuje, kuriame klausėsi įdomios edukacijos apie bites bei medų. Po ekskursijos laukė poilsis, susipažinimas, bendras piknikas muziejaus teritorijoje. Muziejus turi 4 ha teritoriją su pavėsinėmis, žaidimų aikštele ir hamakais po liepomis. Kavinukė „Bitutė” kviečia mėgautis puikiais skoniais, tad atsipūsti tikrai buvo kur.
Apie Stripeikių bitininkystės muziejų:
„Senovinės bitininkystės muziejus pradėtas kurti 1978 metais, Tauragnos upelio pakrantėje, buvusioje sodyboje. Muziejaus sumanytojas, įkūrėjas ir ilgametis vadovas Bronius Kazlas. Jo pastangos ir atkaklumas lėmė, jog sumanymas buvo įgyvendintas. Restauruoti buvę pastatai, juose įkurdinta gausi ekspozicija. Pastatyta dešimtys ąžuolinių skulptūrų, kuriose atgimė senosios bitininkystės vaizdai. Lankytojams muziejus duris atvėrė 1984 metais.
Ekspozicija interaktyvi, pritaikyta individualiam lankymui. Joje ne tik senieji eksponatai, bet ir gausu autentiškos filmuotos medžiagos su angliškais subtitrais. Tiems kas nori daug sužinoti ir labiau mėgsta klausytis negu staityti – siūlome audiogidus. Kviečiame ir kitakalbius – visa ekspozicijoje pateikta informacija prieinama ir anglų, vokiečių bei rusų kalbomis.
Pažintinio turizmo, švietimo požiūriu šis nacionalinio parko objektas atlieka labai svarbų vaidmenį – čia lankytojai supažindinami su bitininkyste, jos raida Lietuvoje, jos savitumais, su bičių gyvenimu, jų vieta ekosistemoje, bičių ekologija. Muziejus labai svarbus propaguojant bitininkystę, kaip tradicinį amatą, ekologinės bitininkystės principus.”
Plaukimas iš Trainiškio stovyklavietės
Po įdomiai ir linksmai praleisto laiko muziejuje, patraukėme link Trainiškio stovyklavietės, iš kurios pradėjome ruoštis plaukimui baidarėmis. Pasirinkome maršrutą, tinkantį ir plaukimui su vaikais. Maršruto ilgis buvo apie 5 kilometrai, o plaukimas truko apie 2 valandas. Kadangi oras pasitaikė ypač geras, pasiekę finišą, galėjome pasimėgauti maudynėmis prie Ginučių malūno krioklio. Plaukimo metu šeimos galėjo mėgautis laiku kartu bei su kitomis šeimomis. Aktyviai leidžiant laiką gamtoje, maistas yra būtinas, ypač mažiems vaikams. Patys mažiausi kartu su tėveliais smaližiavo Fleur Alpine sausainiais.
Apie Trainiškio stovyklavietę
Ignalinos rajone įsikūrusi stovyklavietė siūlo vienos ar net daugiau dienų plaukimo baidarėmis maršrutus Aukštaitijos upių labirintais. Galima išsinuomoti ne tik baidares, bet ir irklentes. Suteikiama aukščiausios kokybės valčių nuomos paslauga Aukštaitijos nacionaliniame parke. Daugybė žmonių mėgsta vandens pramogos, kurios yra ne tik geras laiko praleidimo būdas, puikus pasirinkimas poilsiui, bet ir yra labai naudingos sveikatai. Vienos iš tokių pramogų yra maudynės karštame kubile ar pirtyje. Trainiškio stovyklavietė siūlo mobilaus kubilo bei pirties ant ratų nuomos paslaugas. Kontaktus susisiekimui rasite čia.
Mamų atsiliepimai
Mama Sandra: Ačiū už suorganizuotą ekskursiją, plaukimą, visą susibūrimą buvo labai smagu! Trimetė ir tėveliai parsivežė daug gerų emocijų ir prisiminimų.
Mama Simona: Esu dėkinga už suorganizuotą dieną.
Mama Egidija: Puiki diena! Buvo labai smagu. Emeto pirmas plaukimas baidarėmis – neabejoju, kad taps brangiu vaikystės prisiminimu. Dėkui labai! Tikrai labai smagios maudynės prie Malūno buvo, graži vieta.
Mama Margarita:
Mama Donata: Labai ačiū iniciatoriams – organizatoriams, labai įdomus muziejus, puikus maršrutas, labai gražios vietos, o svarbiausia – nuostabios akimirkos, pirmieji kartai ir padrąsinimas mamoms.
Mama Dovilė: Smagu kad keliaujančiom mamom ir lietus nebaisus. Iki kitų susitikimų, tikiuosi ledai pralaužti su baidarėmis ir mes dar kartosime.
Medkopio šventė Stripeikių Bitininkystės muziejuje
Aukštaitijos Nacionaliniame Parke, Stripeikių kaime, Ignalinos rajone Bitininkystės muziejuje kiekvienais metais per Žolinę, rugpjūčio 15 d., švenčiama Medkopio šventė. Stripeikių bitininkystės muziejaus Medkopio šventė, kaip geroji nematerialaus kultūros paveldo saugojimo patirtis ir veikla, įrašyta ir paskelbta UNESCO Šiaurės ir Baltijos šalių nematerialaus kultūros paveldo gerųjų praktikų portale.
Renginio tikslas – medkopio šventės formatu per kūrybinių raiškų įvairovę pristatyti bitininkystės etninę kultūrą ir kultūros paveldą, suaktyvinant kultūros edukacijos, bei kultūrinio turizmą plėtrą ir sklaidą regionuose; skatinti kultūrinių inovacijų partnerystes ir tarptautiškumą, bei, per patyriminį įsitraukimą atliepti į įvairiapusius šventės lankytojų poreikius.
Šventė per daugelį metų yra prisijaukinusi autentiškus amatininkus, edukatorius, lektorius, lietuviškos kultūros puoselėtojus, užauginta plati auditorija, apsilanko tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos. Šventėje dalyvauja JAV, Japonijos, Jungtinės Karalystės ambasadoriai, Lietuvos Respublikos prezidentai: Dalia Grybauskaitė, Gitanas Nausėda.
Kasmet teikiama paraiška Lietuvos kultūros tarybai, deja, bet šiemet finansavimo šventė negavo, iškilo grėsmė, kad ilgametė tradicija bus nutraukta – Medkopio šventė neįvyks. Dėl to ieškomi rėmėjai, kurie galėtų padėti išpildyti tikslą, kad Medkopio šventės Bitininkystės muziejuje tradicija tęstųsi ir šventė įvyktų šiemet, jau 40-tą kartą. Šiam tikslui įgyvendinti trūksta 10 000 Eur. Muziejus prašo Jūsų paramos. Bitininkystės muziejus yra biudžetinė įstaiga, turinti paramos gavėjo statusą – už suteiktą paramą yra dvigubai mažinamas pelno mokestis.
Sąskaitos numeris: LT09 4040 0636 1000 0286
Pervedimo paskirtis: Bitininkystės muziejaus projektui
Puoselėkime lietuvišką kultūrą kartu!
Rugpjūčio 15 d. Medkopio pabaigos šventės „Pagauk spiečių“ PRELIMINARI programa
Ankstyviems svečiams:
11.00 – Festivalio rytinė mankšta. Kūrybinio judesio patirtys “Bitės joga“ su sertifikuota jogos trenere Gabriele Sande.
Šventės atidarymas:
13.00 – Teatralizuotas šventės atidarymas, garbių svečių sveikinimai, Austėjos ir Bubilo dievybių pagarbinimo apeigos su etnomenininku Gediminu Žyliu. (Muziejaus lauko scenoje)
10.00 – 20.00 – Bičių produktų, kulinarinio paveldo ir tautodailės darbų kermošius.
13.30 – 17.00
Garsų kiemo „Bitės prisijaukinimas“ įsikūrimas. Bitės temos per muzikinių garsų patyrimines veiklas su skirtingais atlikėjais išgyvenimas.
Prof. kankliuotoja Milda Petkevičienė – tradicinio kankliavimo pristatymas/mokymai,
Kompozitorė/atlikėja Žemyna Trinkūnaitė – naujo kankliavimo būdo pristatymas/mokymai,
Etnomenininkas Gediminas Žilys – etnoapeigų bičių deivei Austėjai pravedimas,
Kūrėjas Audrius Šimkūnas (gamtos garsų įvairovės pristatymas/improvizacija/performansas)
Profesionalių atlikėjų muzikinės programos:
15.00 – Muzikinis performansas “Girių dvasios“. „Girių dvasios“ – tai unikalus elektroninės muzikos projektas pradėtas talentingo atlikėjo Evaldo Azbukausko. (Muziejaus lauko scenoje)
16.00 – Muzikinis performansas „Kosminė bitė“ su Jorige Jurgutyte. . (Muziejaus lauko scenoje)
19.00 – Gabrielė Vilkickytė atvyksta pas taikias bites! Bitininkystės muziejaus scenoje Gabrielės Vilkickytės muzikinė programa.
Naujienos!!! Tarptautinis lektorius, dr. Stefan Stangaciu (Rumunija) apie pasaulinę patirtį sveikatinantis bičių produktais. Svečiai/bitininkai – drevininkai iš Lenkijos „Bractwo Bartne“ („Drevininkų brolija“) ir bitininkų draugija iš Latvijos pristatys savo krašto kultūrinį ir bitininkystės paveldą bei skonius. Avilių paroda.
Amatų kūrybinių dirbtuvių įsikūrimas:
13.00 – 19.00 Midaus virimas su sertifikuotu midaus somelje Eriku Augustinavičiumi, kelminio avilio skobimas, drevinės bitininkystės mokymai su Lietuvos ir Lenkijos drevininkų asociacijomis, avilio pynimas su edukatore Simona Vatinaite, žolinių skulptūrų rišimas su meno kūrėja Viktorija Bitinaite, šiaudinių sodų vėrimas su edukatore Aušra Steikūniene, medkopio monetos kalimas su meistru Mantu Ališausku, bitės batika su Kristina Šoriene, Eugenijaus Raugo kūrybinės dekoravimo dirbtuvės, „Duonos kelio” edukacija su Daugėliškio krašto bendruomene, meditacinė arbatos ceremonija su lnesa Remeikaite. Apyrankių rišimas su tautodailininkų Breidokų šeimyna, molinės bitės lipdymas su keramike Jolita Bužinskiene, metalo kalvystė bitininkystėje su Raimondu Žieviu, meteorologija pagal bites su Aušra Mačiulyte, trano fotodirbtuvės su Pauliumi Mudėnu, kūrybinės-eduakcinės veiklos vaikams su Simona Ševčenkaite ir Pauliumi Briedžiu, vaško edukacija su Gabriele Grabiene, edukacija „Medus kepiniuose“ su Virginija Duksiene.
Mokslinės/pažintinės paskaitos muziejaus kluone ir bityne:
14.00 – Paskaita. Lektorius – prof. dr. Audrius Beinorius” „Apie bites ir madhu (medų, midų) Indijos kultūroje”. (Muziejaus kluone)
15.00 – Paskaita/sveikatos edukacija: lektorius – vaistažolininkas, dr. Marius Lasinskas „Gydomoji vaistažolių galia“. (Muziejaus kluone)
16.00 – Lektorius hum. moksl. dr. Vytautas Tumėnas ,,Bičių pasaulio simbolika lietuvių ornamente”
15.00 – 19.00 Paskaita/edukacija/bitininkų mokymai, interviu spaudai: tarptautinis lektorius, dr. Stefan Stangaciu (Romania) „Pasaulinė patirtis gydant bičių produktais“ Muziejaus kluone ir bityne.
15.00 – 15.30 Medaus kiemas. „Išmaniojo” avilio pristatymas bei medaus skonio naujiena “kreminis medus”, parodomasis medaus sukimas stikliniame medsukyje ir šviežio “prezidentinių” bičių medaus vaišės, bičių motinos paieška su muziejaus bitininku Mindaugu Bridžiumi. (Prie muziejaus svirno)
Edukaciniai pažintiniai žygiai:
13.00 – Edukacinis pažintinis žygis. „Etnografiniai kaimai Bitininkystės muziejaus apylinkėse“. Lektorė/vedlė etnoarchitektė dr. Aistė Andriušytė,.
14.00 – Patyriminis-edukacinis „Miško maudynių“ seansas ir „Gamtos poezijos dirbtuvės“ su sertifikuota gide Mila Monk.
15.00 – Pažintinis edukacinis žygis “Grybų pasaulis“. Lektorė/gamtos edukatorė Aurelija Plūkė.
Profesionalaus meno rezidencijų įsikūrimas:
13.00 Menininko Eugenijaus Raugo autentiškos muzikos „Dusių dainos“ pristatymas
Menininko Ramūno Vaitkaus „Kitapusė” šaržų piešimo kūrybinės dirbtuvės
Tekstilininkės-menininkės Silvijos Juozelskytės performansas „Linas bitininkystėje”
20.00 – Festivalio uždarymo apeiga su Gediminu Žiliu.
Renginį ves laidų vedėja, menininkė/kūrėja Juventa Mudėnienė.
SVARBU
Dėl eismo saugumo prašome atvykstančius automobiliais į šventę važiuoti per Ginučius iš šventės – per Kirdeikius.
Renginį finansuoja Ignalinos rajono savivaldybė.
Renginį organizuoja Asociacija Stripeikių krašto bendruomenė ir Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija.
P.S. renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama.
Kokias veiklas norite išbandyti kartu su „Keliaujančios mamos”?
Dalinkitės savo siūlymais čia arba parašykite mums į Facebook bei Instagram.
#lietuvosgamta #baidares #laikassuseima #plaukimas #kaveikti #gamtoje #seima #baidaresignalinosrajone #bitininkyste