Regyklos ir atodangos: Olandų kepurė

Gražiausios atodangos ir regyklos Lietuvoje

Keičiantis sezonams, primename neužmiršti galimybės pasigrožėti Lietuvos gamta, itin turtinga įvairiais gamtos objektais, kurie atrodo įspūdingai visais metų laikais. Tad šį kartą Keliaujančios mamos siūlo apžvelgti gražiausias regyklas ir atodangas Lietuvoje.

Taip pat skaitykite straipsnį apie TOP100+ Lietuvos muziejų čia: Idėjos, ką veikti su vaikais? Lankome MUZIEJUS: TOP 100+

Vilniaus apskritis 

Pučkorių atodanga

Neabejotinai, kai išgirsti žodį „atodanga“, pirmiausiai į galvą ateina būtent Pučkorių pavadinimas. Ir ne veltui – tai aukščiausia Lietuvoje atodanga, siekianti 65 metrus. Pavilnių regioniniame parke esanti atodanga yra puikiai pritaikyta turistams : įrengti mediniai takai, platūs laiptai, terasos, pavėsinės. Istorijos mėgėjai galės išvysti ir tarpukario laikotarpio Lenkijos kariuomenės paveldą: apkasus, tranšėjas, gelžbetoninį bunkerį.

Plikalnio atodanga

Tai antra pagal dydį Lietuvoje esanti atodanga, dešiniajame Neries krante priešais Vingio parką, kurioje atsiveria miesto panorama.

Ausiutiškių regykla

Elektrėnų savivaldybėje esanti regykla su panoraminiu vaizdu į Nėries upės slėnį. Galima ne tik grožėtis, bet ir pasinaudoti šalia esančia laužaviete su kepsnine, įrengti ir pikniko stalai su suolais.

Verkšionių regykla

Nuo Neries skardžio atsiveria nuostabus vaizdas, yra kavinė pavalgyti.

Paneriškių regykla

Ši regykla – išskirtinė ne tik dėl kvapą gniaužiančių vaizdų: regioninio parko miškų, plataus Neries vingio, salų upės vagoje. Čia taip pat gausu retų, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų.

Staškinės ežero regykla

Sirvėtos regioniniame parke (Švenčionių raj.) įrengta 14 m. aukščio regykla. Ežeras itin vingiuotas, krantai aukšti, apaugę medžiais, tad nuo regyklos galima grožėtis ypatingais vaizdais.

Kauno apskritis

Jiesios (Rokų) atodanga

Nepaprastai vaizdinga ir vertinga moksliniu atžvilgiu Jiesios atodanga skaičiuoja net 75 000 metų! Tokių unikalių, kelis ledynmečius apimančių atodangų yra vos trys Baltijos šalyse. Kauno pakraštyje išlikusi atodanga yra privažiuojama automobiliu, o ją apžiūrėti galima įrengtu pažintiniu taku.

Kalniškių konglomeratų (Žiegždrių) atodanga

Ties kairiuoju Kauno marių krantu išlikusi atodanga, savo pavadinimą gavo dėl kadaise užlieto Kalniškės kaimo (dabartinė Kauno marių teritorija), o konglomeratas – tai į kietą uolieną surišto smėlio, žvyro ir gargždo sluoksnis. Unikali ir dėl to, kad tai vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje galima aptikti į varveklius panašias stalaktitų užuomazgas. Atodanga yra Žiegždrių geologinio tako pabaigoje.

Mergakalnio atodanga ir regykla

Tai pati aukščiausia Kauno marių atodanga, kurią itin mėgsta iškylautojai ir fotografai. Čia galima pasivaikščioti stačiais šlaitais vedančiais takais, iškylauti, pasigrožėti retais paukščiais. Patogiausia atvykti automobiliu, tačiau kelią (apie kelis šimtus metrų) iki atodangos teks įveikti pėsčiomis.

Nevėžio regykla

Kėdainių rajone, Surviliškyje įrengta regykla leis grožėtis Nevėžio upės slėniu. Taip pat įrengta poilsiavietė ir beždžionių tiltas.

Balbieriškio atodanga

Visai šalia kelio Prienai – Alytus. Nuo apžvalgos aikštelės galima matyti Nemuno vingį, šilais apaugusius krantus, o tolumoje iki horizonto driekiasi Buktos miškas. Tai – viena iš populiariausių fotosesijų vietų. Net 1700 m besidriekianti atodanga atveria ledynmečio palikimą. Plika akimi puikiai matosi ledynmečio nuogulų storymė ir tortą primenantys juostuoto molio sluoksniai, vadinami varvomis. Atvykti patogiausia automobiliu, įrengta stovėjimo aikštelė.

Škėvonių atodanga

Škėvonių atodanga yra viena žinomiausių kvartero amžiaus uolienų atodangų Nemuno slėnio šlaituose. Ji įtraukta ir į vertingiausių Šiaurės Vakarų Europoje geologinių objektų sąrašą. Gražiausias vaizdas – leidžiantis saulei, tuomet skirtingi uolienų sluoksniai nusidažo vaivorykštės spalvomis. Patogiausia atvykti automobiliu, jį galima palikti stovėjimo aikštelėje prie restorano. Pažintinis takas nėra žiedinis, tad reikia nusiteikti grįžti atgal juo arba plentu. Dėmesio – takai nėra pritaikyti vėžimėliams!

Klaipėdos apskritis

Dyburių atodangos regykla

Tai viena įspūdingiausių Minijos upės slėnyje esančių atodangų, kurios aukštis siekia 33 metrus.  Joje galima pamatyti trijų skirtingų apledėjimų nuogulas, ledyno suklotus uolienų sluoksnius.

Marių mergelio atodanga

Kuršių nerijos nacionaliniame parke, Parnidžio kraštovaizdžio draustinyje išlikusi atodanga skaičiuoja 5000 metų. Mergelis – tai dumblas, kuris, kaip natūrali trąša buvo naudojamas kopų apželdinimui ir gyventojų daržams.

Dauginčių atodanga

Dauginčių atodanga yra viena iš lankytinų vietų, kurias galima aptikti vaikštant Šilpelkės miško pažintiniu taku. Šalia tekanti Minijos upė suformavo nuostabų peizažą, kuris dar yra vadinamas lietuviškąja Šveicarija.

Meškos galvos kopos regykla

Meškos galva vadinama aukščiausia apylinkės (35,7 m) kopa. Ant jos įrengta regykla, nuo kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į jūrą ir marias. Šis pavadinimas jau randamas senuosiuose vokiškuose žemėlapiuose, o jis greičiausiai prigijo dėl kalvos panašumo į meškos galvą.

Olando kepurės skardžio regykla

Viena lankomiausių vietų Pajūrio regioniniame parke. 24 metrų virš jūros iškilusi parabolinė kopa yra nuolat ardoma Baltijos jūros, taip smėliu „maitindama“ Palangos ir Girulių paplūdimius. Skardis yra apaugęs pušų ir ąžuolų sengire, taip pat įveisti ir kiti medžiai, įrengtos regyklos ir poilsiavietės.

Šiaulių apskritis

Dengtilčio atodanga

Atodanga driekiasi Dubysos vingio dešiniajame krante. Jos ilgis – apie 100 metrų, aukštis – iki 8 m. Atodangoje matyti ledyno tirpsmo vandenų suklostytų smėlio ir kitų nuogulų sluoksniai. Įrengta atokvėpio aikštelė.

Raudonskardžio geologinė atodanga

Atodangoje yra matomi paskutiniojo ledlaikio metu susiformavę ledyniniai dariniai – rausvaspalvės morenos sluoksniai. Nuo Raudonskardžio atsiveria slėnio panorama, kurioje matyti kelių terasų lygmenys.  Prie atodangos yra įrengta atokvėpio aikštelė su 4 vietų automobilių stovėjimo aikštele, 2 suoliukais ir 1 informaciniu stendu.

Žagarės atodanga

Sutvarkyta ir lankymui pritaikyta Žagarės atodanga siūlo apžiūrėti išlikusią 200 metrų ilgio dolomito sienelę, kuri buvo žinoma dar nuo XIX amžiaus. Dolomitas čia buvo kasamas rankomis ir naudojamas krosnims kūrenti.

Panevėžio apskritis

Murmulių atodanga

Labai vaizdinga Murmulių atodanga yra Nevėžio kairiajame krante, Krekenavos regioninio parko teritorijoje. Atodangos aukštis 9 m, ilgis palei upės vagą – 60 m. Atodangoje atsidengia rudai raudonas Nemuno (paskutiniojo apledėjimo) ledyno Baltijos stadijos paliktas moreninis priemolis.

Marijampolės apskritis

Pašešupio parko regykla

Vaikščiodami po Pašešupio parką nepraeikite pro dar vieną puikią pažintinę ir poilsinę erdvę – regyklą. Šalia ramiai tekančios Šešupės įkurdinti stilizuoti kubo formos suoleliai. Tai vieta, kur galima prisėsti ir pasigrožėti Šešupės slėniais, vandens čiurlenimu ir žaviai plaukiojančiais vandens paukščiais. Ši zona – puiki vieta relaksacijai ar pamokoms vaikams apie gamtą, o čia pat įrengtame informaciniame stende rasite informaciją apie Pašešupio parką ir vieną gražiausių upių – Šešupę.

Utenos apskritis

Variaus atodanga

Tai Variaus upelio paplautas beveik 15 m aukščio skardingas dešinysis šlaitas. Atodangos ilgis palei Variaus upelį yra apie 26 m. Variaus atodangos kvartero storymei būdingos ledyno sustumtos ir suraukšlėtos nuogulos. Variaus atodangos apatinėje dalyje slūgsantis anglingas kvarcinis smėlis susiklostė apatiniame miocene (maždaug prieš 5 milijonus metų), o virš jo esantis ir žiedadulkių neturintis baltas kvarcinis smėlis susisluoksniavo gerokai vėliau – vėlyvajame Pleistocene (maždaug prieš 12 tūkstančių metų) ar net kvartero pradžioje (dabartiniame Žemės vystymosi periode). Tai geologinis gamtos paveldo objektas.

Daumantų atodanga

Tai unikali, tris geologinius sluoksnius atverianti atodanga. Nuo maždaug 300 metrų ilgio ir 27 metrų aukščio stataus dešiniojo Šventosios upės šlaito atsiveria įspūdingas gamtovaizdis. Čia įrengti laiptai, takai, apžvalgos aikštelė, pastatyta prieplauka, sutvarkyti du iš žemių trykštantys šaltiniai. Upės šlaite galima patogiai apžiūrėti slūgsančius uolienų sluoksnius: devono, neogeno bei kvartero – prepleistoceno ir pleistoceno, susiformavusius maždaug prieš 1,8 – 0,8 milijonus metų.

Mikierių atodanga

Dėl savo nepaprasto vaizdingumo traukianti ir turistus, ir mokslininkus, atodanga įsikūrusi Šventosios upės slėnyje, Anykščių rajone. Upė labai vingiuota, plati, vietomis jos vingiai net baigia susijungti.

Tauragės apskritis

Pagramančio atodanga

Pagramančio regioniniame parke galima pamatyti net 15 atodangų! Pagramančio atodanga yra viena didesnių, esanti kairiajame Akmenos upės krante. Jos ilgis siekia 203 metrus, o pasigrožėti vaizdais galima įrengtose aikštelėse.

Rambyno kalno regykla

Rambynas daugeliui žinomas dėl savo etnokultūrinio paveldo. Aukščiausioje kalno vietoje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria vienas iš 10 gražiausių Lietuvoje panoraminių vaizdų.

Atodangų ir regyklų sąrašas išties begalinis. Jos gali būti lankomis ne tik šiltuoju sezonu – ypatingi vaizdai laukia visada. Tad, kol gamta dovanoja pačias gražiausias spalvas, skatiname aplankyti šias nepaprastas vietas ir pasidalinti savo įspūdžiais su Keliaujančių mamų bendruomene!

Žinote daugiau regyklų, atodangų, pažintinių takų Lietuvoje, kurie verti dėmesio?

Parašykite mums keliaujanciosmamos@gmail.com

#apzvalga #patarimaimamoms #regyklos #atodangos #regykloslietuvoje #pramogos #savaitgalioideja #poilsissuseima #apzvalgosaiksteles

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas