Kelionės Lietuvoje, Mamos pataria

Gražiausios atodangos ir regyklos Lietuvoje

Regyklos ir atodangos: Olandų kepurė ruduo regyklos rudenio vaizdai takai rudeni atodangos rudeni rudens vaizdai

Keičiantis sezonams, primename neužmiršti galimybės pasigrožėti Lietuvos gamta, itin turtinga įvairiais gamtos objektais, kurie atrodo įspūdingai visais metų laikais. Gražiausios rudenėjančios Lietuvos vietos, be abejo, yra miškuose ir prie vandens telkinių. Tad šį kartą Keliaujančios mamos siūlo apžvelgti gražiausias regyklas ir atodangas Lietuvoje, paklaidžioti parkais ir pažintiniais takais.

O kol lepina gražūs rudeniški orai sudalyvaukite ir įdomiuose Helovyno bei moliūgų renginiuose: Siaubo parkai ir šviečiančių moliūgų renginiai arba pasirinkite vieną iš daugelio pažintinių takų ar parkų Lietuvoje, kurių sąrašą patogiai rasite tiesiog Google Maps „Keliaujančios mamos” gide čia (nepamirškite išsisaugoti sąrašo ar mus pasekti ir ten).

Google Maps zemelapio gidas Takai ir parkai

Google Maps gidas takai ir parkai

O kad būtų dar įdomiau, kviečiame nepamiršti savo naujausiais įspūdžiais pasidalinti Google Maps ar Keliaujančios mamos (apie Lietuvą) – poilsis, pramogos, įdomybės! grupėje, kad dar daugiau šeimų pasiektų nešališka, kuo daugiau mamų patikrinta informacija. Tai pradedame dalintis idėjomis.

siltukai_kelionems_siltukai_rankoms_siltukai_kojoms

Šildukai rankoms ir kojoms

Vilniaus apskritis: 

Pučkorių atodanga (spausk ir keliauk)

Neabejotinai, kai išgirsti žodį „atodanga“, pirmiausiai į galvą ateina būtent Pučkorių pavadinimas. Ir ne veltui – tai aukščiausia Lietuvoje atodanga, siekianti 65 metrus. Pavilnių regioniniame parke esanti atodanga yra puikiai pritaikyta turistams : įrengti mediniai takai, platūs laiptai, terasos, pavėsinės. Istorijos mėgėjai galės išvysti ir tarpukario laikotarpio Lenkijos kariuomenės paveldą: apkasus, tranšėjas, gelžbetoninį bunkerį.

Plikalnio atodanga (spausk ir keliauk)

Tai antra pagal dydį Lietuvoje esanti atodanga, dešiniajame Neries krante priešais Vingio parką, kurioje atsiveria miesto panorama.

Ausiutiškių regykla (spausk ir keliauk)

Elektrėnų savivaldybėje esanti regykla su panoraminiu vaizdu į Nėries upės slėnį. Galima ne tik grožėtis, bet ir pasinaudoti šalia esančia laužaviete su kepsnine, įrengti ir pikniko stalai su suolais.

Verkšionių regykla (spausk ir keliauk)

Nuo Neries skardžio atsiveria nuostabus vaizdas, yra kavinė pavalgyti.

Paneriškių regykla (spausk ir keliauk)

Ši regykla – išskirtinė ne tik dėl kvapą gniaužiančių vaizdų: regioninio parko miškų, plataus Neries vingio, salų upės vagoje. Čia taip pat gausu retų, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų.

Staškinės ežero regykla (spausk ir keliauk)

Sirvėtos regioniniame parke (Švenčionių raj.) įrengta 14 m. aukščio regykla. Ežeras itin vingiuotas, krantai aukšti, apaugę medžiais, tad nuo regyklos galima grožėtis ypatingais vaizdais.

 

Kauno apskritis:

Jiesios (Rokų) atodanga (spausk ir keliauk)

Nepaprastai vaizdinga ir vertinga moksliniu atžvilgiu Jiesios atodanga skaičiuoja net 75 000 metų! Tokių unikalių, kelis ledynmečius apimančių atodangų yra vos trys Baltijos šalyse. Kauno pakraštyje išlikusi atodanga yra privažiuojama automobiliu, o ją apžiūrėti galima įrengtu pažintiniu taku.

Kalniškių konglomeratų (Žiegždrių) atodanga (spausk ir keliauk)

Ties kairiuoju Kauno marių krantu išlikusi atodanga, savo pavadinimą gavo dėl kadaise užlieto Kalniškės kaimo (dabartinė Kauno marių teritorija), o konglomeratas – tai į kietą uolieną surišto smėlio, žvyro ir gargždo sluoksnis. Unikali ir dėl to, kad tai vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje galima aptikti į varveklius panašias stalaktitų užuomazgas. Atodanga yra Žiegždrių geologinio tako pabaigoje.

Mergakalnio atodanga ir regykla (spausk ir keliauk)

Tai pati aukščiausia Kauno marių atodanga, kurią itin mėgsta iškylautojai ir fotografai. Čia galima pasivaikščioti stačiais šlaitais vedančiais takais, iškylauti, pasigrožėti retais paukščiais. Patogiausia atvykti automobiliu, tačiau kelią (apie kelis šimtus metrų) iki atodangos teks įveikti pėsčiomis.

Nevėžio regykla (spausk ir keliauk)

Kėdainių rajone, Surviliškyje įrengta regykla leis grožėtis Nevėžio upės slėniu. Taip pat įrengta poilsiavietė ir beždžionių tiltas.

Balbieriškio atodanga (spausk ir keliauk)

Visai šalia kelio Prienai – Alytus. Nuo apžvalgos aikštelės galima matyti Nemuno vingį, šilais apaugusius krantus, o tolumoje iki horizonto driekiasi Buktos miškas. Tai – viena iš populiariausių fotosesijų vietų. Net 1700 m besidriekianti atodanga atveria ledynmečio palikimą. Plika akimi puikiai matosi ledynmečio nuogulų storymė ir tortą primenantys juostuoto molio sluoksniai, vadinami varvomis. Atvykti patogiausia automobiliu, įrengta stovėjimo aikštelė.

Škėvonių atodanga (spausk ir keliauk)

Škėvonių atodanga yra viena žinomiausių kvartero amžiaus uolienų atodangų Nemuno slėnio šlaituose. Ji įtraukta ir į vertingiausių Šiaurės Vakarų Europoje geologinių objektų sąrašą. Gražiausias vaizdas – leidžiantis saulei, tuomet skirtingi uolienų sluoksniai nusidažo vaivorykštės spalvomis. Patogiausia atvykti automobiliu, jį galima palikti stovėjimo aikštelėje prie restorano. Pažintinis takas nėra žiedinis, tad reikia nusiteikti grįžti atgal juo arba plentu. Dėmesio – takai nėra pritaikyti vėžimėliams!

penki-sezonai-nuolaida

Pasiimk savo nuolaidas!

Prisijungti prie „Keliaujančios mamos” Klubo visada gali čia ir gauk ne tik nuolaidas, bet ir kelionių drauges bei linksmybes kartu su vaikais!

Klaipėdos apskritis:

Dyburių atodangos regykla (spausk ir keliauk)

Tai viena įspūdingiausių Minijos upės slėnyje esančių atodangų, kurios aukštis siekia 33 metrus.  Joje galima pamatyti trijų skirtingų apledėjimų nuogulas, ledyno suklotus uolienų sluoksnius.

Marių mergelio atodanga (spausk ir keliauk)

Kuršių nerijos nacionaliniame parke, Parnidžio kraštovaizdžio draustinyje išlikusi atodanga skaičiuoja 5000 metų. Mergelis – tai dumblas, kuris, kaip natūrali trąša buvo naudojamas kopų apželdinimui ir gyventojų daržams.

Dauginčių atodanga (spausk ir keliauk)

Dauginčių atodanga yra viena iš lankytinų vietų, kurias galima aptikti vaikštant Šilpelkės miško pažintiniu taku. Šalia tekanti Minijos upė suformavo nuostabų peizažą, kuris dar yra vadinamas lietuviškąja Šveicarija.

Meškos galvos kopos regykla (spausk ir keliauk)

Meškos galva vadinama aukščiausia apylinkės (35,7 m) kopa. Ant jos įrengta regykla, nuo kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į jūrą ir marias. Šis pavadinimas jau randamas senuosiuose vokiškuose žemėlapiuose, o jis greičiausiai prigijo dėl kalvos panašumo į meškos galvą.

Olando kepurės skardžio regykla (spausk ir keliauk)

Viena lankomiausių vietų Pajūrio regioniniame parke. 24 metrų virš jūros iškilusi parabolinė kopa yra nuolat ardoma Baltijos jūros, taip smėliu „maitindama“ Palangos ir Girulių paplūdimius. Skardis yra apaugęs pušų ir ąžuolų sengire, taip pat įveisti ir kiti medžiai, įrengtos regyklos ir poilsiavietės.

Šiaulių apskritis:

Dengtilčio atodanga (spausk ir keliauk)

Atodanga driekiasi Dubysos vingio dešiniajame krante. Jos ilgis – apie 100 metrų, aukštis – iki 8 m. Atodangoje matyti ledyno tirpsmo vandenų suklostytų smėlio ir kitų nuogulų sluoksniai. Įrengta atokvėpio aikštelė.

Raudonskardžio geologinė atodanga (spausk ir keliauk)

Atodangoje yra matomi paskutiniojo ledlaikio metu susiformavę ledyniniai dariniai – rausvaspalvės morenos sluoksniai. Nuo Raudonskardžio atsiveria slėnio panorama, kurioje matyti kelių terasų lygmenys.  Prie atodangos yra įrengta atokvėpio aikštelė su 4 vietų automobilių stovėjimo aikštele, 2 suoliukais ir 1 informaciniu stendu.

Žagarės atodanga (spausk ir keliauk)

Sutvarkyta ir lankymui pritaikyta Žagarės atodanga siūlo apžiūrėti išlikusią 200 metrų ilgio dolomito sienelę, kuri buvo žinoma dar nuo XIX amžiaus. Dolomitas čia buvo kasamas rankomis ir naudojamas krosnims kūrenti.

Panevėžio apskritis:

Murmulių atodanga (spausk ir keliauk)

Labai vaizdinga Murmulių atodanga yra Nevėžio kairiajame krante, Krekenavos regioninio parko teritorijoje. Atodangos aukštis 9 m, ilgis palei upės vagą – 60 m. Atodangoje atsidengia rudai raudonas Nemuno (paskutiniojo apledėjimo) ledyno Baltijos stadijos paliktas moreninis priemolis.

Marijampolės apskritis:

Pašešupio parko regykla (spausk ir keliauk)

Vaikščiodami po Pašešupio parką nepraeikite pro dar vieną puikią pažintinę ir poilsinę erdvę – regyklą. Šalia ramiai tekančios Šešupės įkurdinti stilizuoti kubo formos suoleliai. Tai vieta, kur galima prisėsti ir pasigrožėti Šešupės slėniais, vandens čiurlenimu ir žaviai plaukiojančiais vandens paukščiais. Ši zona – puiki vieta relaksacijai ar pamokoms vaikams apie gamtą, o čia pat įrengtame informaciniame stende rasite informaciją apie Pašešupio parką ir vieną gražiausių upių – Šešupę.

Utenos apskritis:

Variaus atodanga (spausk ir keliauk)

Tai Variaus upelio paplautas beveik 15 m aukščio skardingas dešinysis šlaitas. Atodangos ilgis palei Variaus upelį yra apie 26 m. Variaus atodangos kvartero storymei būdingos ledyno sustumtos ir suraukšlėtos nuogulos. Variaus atodangos apatinėje dalyje slūgsantis anglingas kvarcinis smėlis susiklostė apatiniame miocene (maždaug prieš 5 milijonus metų), o virš jo esantis ir žiedadulkių neturintis baltas kvarcinis smėlis susisluoksniavo gerokai vėliau – vėlyvajame Pleistocene (maždaug prieš 12 tūkstančių metų) ar net kvartero pradžioje (dabartiniame Žemės vystymosi periode). Tai geologinis gamtos paveldo objektas.

Daumantų atodanga (spausk ir keliauk)

Tai unikali, tris geologinius sluoksnius atverianti atodanga. Nuo maždaug 300 metrų ilgio ir 27 metrų aukščio stataus dešiniojo Šventosios upės šlaito atsiveria įspūdingas gamtovaizdis. Čia įrengti laiptai, takai, apžvalgos aikštelė, pastatyta prieplauka, sutvarkyti du iš žemių trykštantys šaltiniai. Upės šlaite galima patogiai apžiūrėti slūgsančius uolienų sluoksnius: devono, neogeno bei kvartero – prepleistoceno ir pleistoceno, susiformavusius maždaug prieš 1,8 – 0,8 milijonus metų.

Mikierių atodanga (spausk ir keliauk)

Dėl savo nepaprasto vaizdingumo traukianti ir turistus, ir mokslininkus, atodanga įsikūrusi Šventosios upės slėnyje, Anykščių rajone. Upė labai vingiuota, plati, vietomis jos vingiai net baigia susijungti.

Tauragės apskritis:

Pagramančio atodanga (spausk ir keliauk)

Pagramančio regioniniame parke galima pamatyti net 15 atodangų! Pagramančio atodanga yra viena didesnių, esanti kairiajame Akmenos upės krante. Jos ilgis siekia 203 metrus, o pasigrožėti vaizdais galima įrengtose aikštelėse.

Rambyno kalno regykla (spausk ir keliauk)

Rambynas daugeliui žinomas dėl savo etnokultūrinio paveldo. Aukščiausioje kalno vietoje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria vienas iš 10 gražiausių Lietuvoje panoraminių vaizdų.

Atodangų ir regyklų sąrašas išties begalinis. Jos gali būti lankomis bet kuriuo sezonu – ypatingi vaizdai laukia visada. Tad, kol gamta dovanoja pačias gražiausias spalvas, skatiname aplankyti šias nepaprastas vietas ir pasidalinti savo įspūdžiais su Keliaujančių mamų bendruomene!

Žinote daugiau regyklų, atodangų, pažintinių takų Lietuvoje, kurie verti dėmesio? Pasidalinkite savo aplankytais čia – papildykime galeriją.

 

Dalinamės idėjomis ir tikromis patirtimis

Visada laukiame jūsų minčių, pasidalinimų ir kelionių patirčių:

keliaujancios mamos_didziausia keliaujanciu seimu bendruomene lietuvoje

#apzvalga #patarimaimamoms #regyklos #atodangos #regykloslietuvoje #pramogos #savaitgalioideja #poilsissuseima #apzvalgosaiksteles