Kelionė į Kroatiją

Kelionė į Kroatiją – viskas ką reikėtų žinoti kiekvienam keliautojui

Sienos po truputį veriasi, todėl Keliaujančios mamos žvalgosi po Europą ir svarsto kur čia pavyks nulėkti šią vasarą? Šiandien mes svajojame apie kelionę į Adrijos perlą – Kroatiją. O kas geriau papasakos mums apie Kroatiją, jei ne ten įsikūrusi ir gyvenanti mama Augustė.

Kelionė į Kroatiją – viskas ką reikėtų žinoti kiekvienam keliautojui. Labai išsamus straipsnis su daugybę rūpimų atsakymų, todėl skaitom ir kuriam planus!

Kroatija – tūkstančio salų šalis

Kokie vaizdiniai prieš akis jums iškyla, kuomet išgirstate žodį Kroatija? Svaiginančio žydrumo Adrijos jūra, įspūdingi kalnai, salų gausybė ir nepakartojamo grožio paplūdimiai? Taip, jūs visiškai teisūs. Būtent tokia Kroatija yra įvairiapusiška, turinti ką pasiūlyti kiekvienam poilsiautojui. Patys tuo įsitikinome ir galime patvirtinti, nes jau antrus metus su šeima gyvename šioje įspūdingos gamtos šalyje ir mėgaujamės gyvenimu Splito mieste.

Jau eilę metų, nebijantys iššūkių mūsų tautiečiai su šeimomis, ryžtasi keliauti automobiliais iš Lietuvos pasimėgauti atostogomis prie Adrijos jūros. Naudodamiesi proga, jog apsigyvenome Kroatijoje kuriam laikui, suskubome sukurti tinklalapį www.weliveincroatia.com ir ten dalintis informacija bei savo patirtimi apie nuostabių gamtos peizažų nestokojančią šalį.
Taigi, atsižvelgdami į žmonių užduodamus klausimus mūsų facebook’o ir instagram’o paskyrose bei savo dar neilgą gyvenimišką patirtį čia, nutarėme parašyti straipsnį ir pasidalinti įžvalgomis/patarimais, ką turėtų žinoti žmogus, pirmą kartą keliaujantis į Kroatiją.

Kelionė į Kroatiją

Visa Kroatija vienoms atostogoms?

Nors Kroatija iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nedidelė šalis (pagal plotą ji netgi mažesnė už Lietuvą), tačiau neapsigaukite: ji yra labai ilga ir iš šiauriausio šalies taško pasiekti Dubrovniką jums reikės įveikti daugiau nei 700 km. Turėdami atostogų tik savaitę, geriau net nebandykite apkeliauti visos Kroatijos. Nuoširdžiai patariame apskritai pasirinkti vieną Kroatijos regioną, t.y. Istriją (Kroatijos šiaurinis pusiasalis) arba Dalmatiją (Kroatijos pietinė dalis prie jūros), ir neskubant aplankyti tame regione lankytinas vietas ir pasimėgauti jūra.

Jei visgi esate suplanavę kasdien lankyti vis kitą objektą, tuomet rinkitės pietinę Kroatijos dalį prie jūros ir darykite dienos išvykas. O dar geriau, jei per savo atostogas apsistosite bent dvejose skirtingose vietose. Taip nereikės važinėti didesnių atstumų, norint kažką aplankyti.

Kelionė į Kroatiją

Kada geriausia keliauti į Kroatiją?

Liepos ir rugpjūčio mėnesiai Kroatijoje yra sezono topas – turistų gausos, aukštesnių kainų ir karščio prasme. Kur kas daugiau malonumo turėsite, jei Kroatiją lankysite pavasarį ir rudenį. Balandžio, gegužės mėnesiais oras jau maloniai šiltas (dažniausiai), tik žinoma dar jūra ne tokia įšilusi. O rugsėjis ir spalis išvis idealus laikas. Šilta, turistų kur kas mažiau, jūra įšilusi – tiesiog pasaka!

Na o jei gulėjimas paplūdimyje prie jūros nėra jums pirmenybė atostogaujant ir labiau domitės architektūra, parkais ir kitais lankytinais objektais, galite apsvarstyti Kroatiją netgi žiemą. Temperatūra dažniausiai siekia +13-14 laipsnių, o šviečiant saulei atrodo ir dar šilčiau. Ir svarbiausia, nebus turistų minios ir paslaugų kainos kur kas mažesnės!

Kelionė į Kroatiją

Vandens ir oro temperatūra Kroatijoje

Kroatija yra keliose klimato zonose. Šiaurinė dalis yra kontinentinėje zonoje, kurioje būdingi vakarų ir vidurio Europos orai, – ir pietinė dalis priklauso Viduržemio jūros klimatui, kurioje vyrauja šiltesni ir saulėti orai. Vasaros sezono metu abejose klimato juostose vyrauja karšti orai, tačiau kontinentinėje dalyje kur kas dažniau sutinkamas lietus, be to flora ganėtinai žalia. Na o pietinėje dalyje, labiau vyrauja sausesni orai, lietus būna retai, ir tai dažniausiai škvalas, po kurio vėl pragiedrėja.

Gegužės mėnesį galima tikėtis karštų vasariškų orų, 22° – 28°c, birželį ir rugsėjį 25° – 30°c, liepą – rugpjūtį karščiausi orai 27° – 38°c. Spalį dar galima mėgautis iki 24° – 25° c laipsnių temperatūra. Pietinėje šalies dalyje žiemos sezono metu oro temperatūra dieną 9° – 14°c laipsnių šilumos.
Jūros vandens temperatūra irgi priklauso nuo metų laiko. Pavasarį bus šalčiau – gegužės mėnesį 17° – 20°c. Birželį 20° – 22°, liepą, rugpjūtį ir rugsėjį 22° – 25° c. Na o spalį po truputį vėsta iki 19° – 22°.

Kelionė į Kroatiją
Nakvynė ir apgyvendinimas Kroatijoje

Su apgyvendinimu viskas gan paprasta: pačios populiariausios rezervacijų platformos – tai Booking.com ir Airbnb. Kroatijoje labiausiai paklausūs apartamentai, o viešbučių, su įvairiais maitinimo paketais, pasiūlymų kiekis šiek tiek ribotas. Viešbučių, pritaikytų šeimoms, yra nedaug, tačiau privalumas, jog jie dažniausiai įsikūrę šalia miestelio, o ne kaip Egipte ar Turkijoje, kur nieko aplink nėra.
Kam aktualu kempingai, jų čia yra nemažai, tačiau jie ganėtinai brangūs, bet tvarkingi, dažniausiai ant jūros kranto. Vienas žinomiausių Kroatijoje netoli Zadaro “Holiday Resort Camping” (https://www.zaton.hr/en/camping) – mega kempingas, didžiulis poilsio kompleksas, patenkantis tarp 30 geriausių Europos kempingų. Jei keliaujate su vaikais, čia jiems tikrai patiks.

Ką vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Iš tikrųjų labai sunku išskirti pagrindines vietas, kurias privalu pamatyti lankantis Kroatijoje, nes tiek Kroatijos šiaurėje, tiek pietuose apstu kvapą gniaužiančių vietų. Na bet nepaminėti Plitvicos ežerų nacionalinio parko būtų nuodėmė. Tai tarsi Kroatijos vizitinė kortelė. Bent kartą gyvenime tikrai reikia pamatyti šį gamtos rojų su milžiniškais kriokliais ir permatomu ežerų vandeniu. Keliaujant su mažais vaikais, rekomenduojame parke naudoti nešioklę. Su vežimėliu būtų problematiška, dažnai tektų panešti ir laviruoti tarp turistų minios.

Ką vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Dubrovnikas – Adrijos jūros perlas, kuris dažnai nepalieka abejingų. Miestas tvirtovė, juosiamas storo mūro gynybinės sienos, vienas iš įspūdingiausių Kroatijoje. Laipteliai, siauromis gatvelėmis vedantys aukštyn ar žemyn, vieni stačiausių. Ypač Dubrovnikas išgarsėjo dėl jame filmuoto serialo “Games of Thrones”. Tikrai vertas apsilankymo nors kartą, tačiau labiausiai galėsite šiuo miestu-tvirtove pasimėgauti ne sezono metu.

Ką vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Dar norėčiau paminėti vieną vietą, kurią patariame aplankyti keliaujant po Kroatiją, tai – Biokovo nacionalinis parkas. Pasimėgauti Adrijos jūros, salų, Dalmatijos pakrantės užburiančiais vaizdais iš 1762 m aukščio, argi ne nuostabu? Juo labiau, jog į pačią viršūnę galite užvažiuoti automobiliu.

Kelionė į Kroatiją

Na ir kaip gi be Splito. Antras pagal dydį Kroatijos miestas prie jūros, kuriame šiuo metu mes gyvename. Pasaulyje nėra jokio kito miesto, pastatyto buvusiuose Romėnų rūmuose. Diokletiano rūmai dabar tapo dalimi Splito senamiesčio, kuriame įsikūrė restoranai, parduotuvės, kavinės, o rūmų teritorija apima net 4 hektarus. Kiekvieną kartą vaikščiodami po senamiestį vis dar negalime atsižavėti juo.

Ką vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Kroatijos salos

Kai kurie žmonės mano, jog salos labai egzotiškos, neišvystytos ir šiek tiek laukinės. Iš dalies yra tame tiesos. Kroatijoje yra 1246 salos, iš jų tik 48 apgyvendintos, tačiau būtų naivu tikėtis, jog jas galima paprasčiausiai apvaikščioti. Salos, tokios kaip Hvar, Brač, Korčula, Krk ir kitos, yra didelės, apgyvendintos, jose yra keliai automobiliams ir ten vyksta įprastas gyvenimas kaip ir žemyninėje dalyje. Taip pat į jas kursuoja keltai ir greitaeigiai katamaranai. Tokioms saloms pažinti reikia kelių dienų , tačiau galima rasti ir privačių turų, kurie nuplukdys jus į kelis populiariausius objektus skirtingose salose.

Kroatai patys sako, kad gražiausi vaizdai atsiveria keliaujant jūroje jachta. Tai taip pat populiaru poilsiautojų tarpe. Internete rasite įvairių tinklapių su jachtų nuoma, su ar be kapitono. Jachtos yra pritaikytos gyvenimui, jose yra miegamos vietos, įranga gamintis maistą, tualetas ir dušas, todėl jums nereikia ieškoti apartamentų. Vakare įplaukiate į vieną iš uostų, kurių netrūksta Kroatijoje, ar tiesiog užsiinkaruojate pakrantėje ir praleidžiate naktį.

Jachtų dydžiai yra įvairūs: keturvietės, šešiavietės, aštuonvietės ir didesnės. Kainos priklauso nuo sezono. Pavyzdžiui, 14 metrų jachta, kurioje telpa iki 10 žmonių, liepos – rugpjūčio mėnesiais 7 dienų nuoma kainuoja apie € 3000, kitais mėnesiais ir pigiau. Tačiau tai ne galutinė kaina. Jeigu pageidaujate kapitono, dienai jis kainuos apie € 100-€ 120. Papildomai skaičiuokite kuro išlaidas, uostų rinkliavas, kitas išlaidas. Tad dar maždaug € 1500 drąsiai reikėtų nusimatyti. Taigi, 9 žmonėms (dešimtas kapitonas) jachta kainuoja apie € 4500. Vienam žmogui apytiksliai € 500. Gana neblogai, atsižvelgiant į tai, jog jachta yra tiek transporto priemonė, tiek gyvenamoji vieta.
Keliaujant su mažais vaikais, už papildomą mokestį jachtą galite apjuosti specialiu tinklu dėl saugumo.

Kroatijos valiuta ir kainos

Nors Kroatija yra Europos Sąjungoje, tačiau ne Euro zonoje. Nacionalinė jų valiuta – Kuna (€ 1=7,40 Kn). Geriausia visuomet turėti grynų pinigų, nes ne visur yra galimybė atsiskaityti kortele. Beje, niekur nesikeiskite keitykloje turistų zonoje, senamiestyje ir pan, nes ten kursas labai prastas. Pavyzdžiui, Splito centro ribose keityklos siūlys € 1=6.90 Kn. Jeigu keisite € 800 ir daugiau, tuomet keitykla taikys geresnį kursą, € 1 = 7.36 Kn.

Kelionė į Kroatiją

Kokia kalba pavyks susikalbėti?

Kroatijoje beveik visur puikiai susikalbėsite angliškai, net dažnas senjoras kalba šia kalba. Taip pat dažnas kalba vokiškai, itališkai. Na, o jeigu jūs nekalbate angliškai, tačiau turite rusų kalbos žinių, tai gali jums padėti suprasti apie ką yra kalbama arba rašoma, tačiau patys kroatai tikrai nesupras, jeigu bandysite kalbėti rusiškai.

Rūkymas Kroatijoje

Nemeluosim, dėl rūkymo kultūros čia, atvykus iš Lietuvos, ištiko lengvas šokas. Lietuvoje mes pripratę, kad vietinius rūkant net žaidimų aikštelėse. Lauko kavinėse mums dažnai šiek tiek pagadina nuotaiką prie gretimo staliuko atsisėdęs “rūkalius”, nors mes ir esame su vaikais.

Kroatijos kainos

Kaip jau užsiminėme anksčiau, sezono metu (nuo birželio antros pusės iki rugpjūčio pabaigos) kainos yra aukščiausios: apgyvendinimo, įvairių turų ir pramogų, automobilių nuomos. Paslaugų kainos ne sezono metu ir sezono dažnai skiriasi net perpus.
Kalbant apie maisto kainas prekybos centruose – kainos panašios kaip ir Lietuvoje, kai kas net šiek tiek brangiau.
Papietauti konoboje (tavernoje, smuklėje) keturių asmenų šeimai reikėtų skaičiuoti maždaug apie 50 – 60 eur. Na o restorane, žinoma, dar šiek tiek daugiau.

Kelionė į Kroatiją

Taksi paslaugos

Taksi paslaugos Kroatijoje labai brangios, ypatingai iš oro uosto iki miesto. Tiesa, Zagrebe jos žymiai pigesnės lyginant su kitais miestais.
Uber pavežėjimo paslauga kur kas pigesnė ir ištįsus metus veikia Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Zadare, Rijekoj, Puloj ir Rovinje.
Bolt pavežėjimo paslauga taip pat veikia Kroatijoje ištįsus metus Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Rijekoje, Zadare, Puloje ir Šibenike.

Kokia kavą gersime?

Čia nerasite tokių vietų kaip kad pas mus “Vero cafe”, “Caffeine” ir pan. ir nenusipirksite didžiausios stiklinės šaltos kavos su visokiais „pribombasais”. Kroatijoje kava yra ritualas, kultūra. Ji skirta ne tik tam, kad tiesiog išgerti kavą dėl žvalumo ir lėkti toliau, bet ji yra priežastis susitikimams su draugais, ilgiems pokalbiams ar tiesiog maloniam laikraščio skaitymui. Tad čia yra labai daug “caffe bar”, kur tiesiog tiekiami šilti ir šalti gėrimai ir nieko daugiau. Beje, kava išties čia skani ir kainuoja apie € 1, 30, be to dažniausiai patiekiama su stikline šalto vandens.

Taip pat drąsiai galite atsinešti į kavos barą iš kepyklėlės nusipirktų gardumynų ir mėgautis jais su kava. Niekas nieko nesakys ir nelieps susipakuoti bandelių. Čia taip įprasta.

Kokią kavą gersite?

Ar saugus vanduo Kroatijoje?

Vanduo iš krano Kroatijoje yra saugus. Kavinėje, bare ar kur apsistosite – pildykitės savo gertuves nesibaimindami.

Ko nepamiršti įsidėti į lagaminą?

Turbūt jau ne kartą teko girdėti, jog Kroatijoje daugiausia paplūdimiai yra akmenuoti ir uolėti. Tad vandens batai jums tikrai nepamaišys.
Jei turite akvalangą su vamzdeliu – būtinai įsimeskite į lagaminą. Tikrai norėsis pasidairyti žydrame Adrijos jūros vandenyje.

Akiniai nuo saulės, kepurė ar skrybėlė, apsauginis kremas nuo saulės ir patogi avalynė– turbūt net nereikia sakyti, jog privalomi daiktai vykstant atostogauti, kur saulė labai kaitri.

Kelionė į Kroatiją

Ar Kroatija tinkama keliauti su mažais vaikais?

Pasirinkę Kroatiją savo atostogoms su vaikais tikrai nesuklysite – tiek su kudikiais, tiek su ūgtelėjusiais vaikais. Šioje šalyje vaikai labai mylimi: vietiniai jiems šypsosi ir kalbina. Be to, viskas čia yra: puikus oras, gamta, jūra, parkai, švieži vaisiai ir daržovės ir, žinoma, gellato.

Tačiau prakalbus apie patogumus vaikams, turiu šiek tiek nuvilti: labai retai, kur kavinėje/konoboje rasite vystymo stalą ir maitinimo kėdutę. Pakeisti sauskelnes kuo puikiausiai galite vežimėlyje ar kažkur ant suolelio, kreivų žvilgsnių tikrai nesulauksite. Taip pat kuomet jūsų vaikas padarys kavinėje šiokią tokią netvarką ant stalo, taip pat būsite suprasti, personalas nevartys akių ir nereikš pasitenkinimo. Na bent jau mums niekad to neteko patirti.

Kroatija su mažais vaikais

Daugelyje Kroatijos miestų ir miestelių su vežimėliu pravažiuosite, tačiau kai kuriuose yra nemažai laiptų, pavyzdžiui Dubrovnike, Šibenike. Nepamirškite, kad vasaros sezonu dažnai teks laviruoti ir tarp turistų minios.

Žaidimų aikštelių rasite kiekvienam miestelyje ar net kaimelyje, dažnai yra netoliese paplūdimių. Kai kuriose aikštelėse įranga gana sena, bet dauguma aikštelių yra atnaujintos.

Kaip jau minėjau, dauguma Kroatijos paplūdimių yra akmenuoti: vienur akmenukai stambesni ir nugludinti, kitur labai smulkūs, panašūs į žvyrą, tačiau yra šiek tiek ir smėlėtų paplūdimių. Pasirūpinus reikalinga vandens avalyne ir žaislais mažiesiems, jie galės puikiai leisti laiką ir akmenuotame paplūdimyje, nebūtina ieškoti specialiai smėlėto.

Kroatija su mažais vaikais

COVID-19 ir kodėl Kroatija 2020 TOP atostogų kryptis

Kroatija gana panašiai tvarkėsi su korona virusu kaip ir Lietuva. Tik karantinas čia buvo šiek tiek griežtesnis: buvo draudžiama išvykti iš registruotos gyvenamosios vietos daugiau nei 3 savaites, keltis į salas, kurį laiką nebuvo jokio viešojo transporto. Skaitoma, jog šalis išvengė didelio viruso protrūkio.

Karantinas Kroatijoje jau pasibaigęs, bet žinoma rekomendacijų laikomasi. Tad Kroatija jau po truputį įsileidžia turistus. Taip pat jų nereikalaujama izoliuotis. Nors šiais metais visi Ryanair iš Lietuvos skrydžiai į Kroatiją buvo atšaukti, tačiau nevengiantiems ilgesnių kelionių su automobiliu – galimybė turėti puikias atostogas ne tik Lietuvoje, nes:
• Kroatija yra puikioje geografinėje padėtyje. Artimiausias saulėtas kurortas prie Adrijos jūros nuo Lietuvos yra būtent Kroatija, kurią lengviausiai pasieksite automobiliu.
• Automobilis šiai dienai yra saugiausia priemonė keliauti, išlaikant saugų atstumą ir taip apsisaugant nuo korona viruso.
• Automobilis yra “lanksti” transporto priemonė, į jį galite sėsti bet kada, kai tik atsidaro visos sienos ar panaikinami bet kokie apribojimai. O įvedant apribojimus vėl, nesunkiai sėdate į jį ir važiuojate namo į Lietuvą. Dar geriau, jeigu važiuojate su kemperiu, taip sumažinate visas rizikas kontaktuoti su bet kokiais asmenimis.
• Dėl sumažėjusio turistų skaičiaus šį sezoną, Kroatija turės didesnį pasirinkimą apgyvendinimui, todėl atsiranda tikimybė, jog paskutinę minutę nesunkiai rasite, kur apsistoti šioje šalyje. Be to, kitų paslaugų, tokių kaip jachtų nuomos, įvairių turų, aktyvių pramogų, kainos gali būti šiek tiek mažesnės.

Kroatija su mažais vaikais

Ir pabaigai…
Na tikiuosi ši informacija padėjo Jums susidaryti įspūdį apie Kroatiją ir, jei dar to nepadarėte, įtraukti į norimų aplankyti šalių sąrašą atostogoms su šeima. O jei planuojant kils klausimų, nesidrovėkite mums parašyti (@weliveincroatia), galbūt galėsime patarti ar pasidalinti savo patirtimi.

Kelionė į Kroatiją

Smagių ir saugių visiems kelionių!

Dėkojame Augustei už tokį naudingą ir išsamų pasakojimą “vietinės“ mamos akimis, o detalesnę informaciją, kaip reikia važiuoti automobiliu iki Kroatijos ir ką reikia žinoti dėl COVID-19, rasite jų puslapyje.

Apie Kroatiją taip pat rašėme – Labai spontaniška ir ekonomiška kelionė automobiliu iki Albanijos.

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas