Laplandija: patarimai kaip nuvykti ir ką veikti?

Kalėdos stebuklų ir svajonių išsipildymo metas! Šį gruodį „Keliaujančios mamos” pasirinko stebuklingą kryptį – į Laplandiją pas tikrą Kalėdų senelį.  Kaip mums sekėsi sutaupyti kelionėje į vieną brangiausių Europoje šalių? Ar patiko vaikams? Ką veikti Kalėdų senelio kaime ir kiek tai kainuoja? Užsakyti pramogas internetu ar pasikliauti sėkme nuvykus? Kaip apsirengti, kad nesušalti? Laplandija mūsų akimis ir praktiniai išbandyti patarimai – šiandienos straipsnyje.

Taip pat skaitykite: kaip pasiruošti aprangą vykstant į Laplandiją Vaikų apranga žiemą: specialisto patarimai ir kaip ruošėmės bei ką planavome šiai kelionei mes Laplandija: mamų kelionės su vaikais grįžta!

Savarankiška kelionė pas Kalėdų senelį

Skrydis

Kaunas-Helsinkis-Kaunas (įsigijome bilietus savaitgaliui mama+vaikas už 118 eur tiesiogiai iš Ryanair). Tiesa, artėjant skrydžiui bilietai kitomis panašiomis datomis dar ir pigo, bet čia jau loterija. Mūsų patarimas – jei matote protingą kainą, įsigykite bilietus bent mėnesį iki skrydžio.

Oro uoste, tradiciškai #mamųkelionėms, susitikome su kitomis mamomis ir vaikais. Kadangi skridome savaitgaliui, registruoto bagažo neturėjome. Kaip Kauno oro uostui įprasta, greitai praėjome patikrą. Skirtingai nuo Vilniaus oro uosto, kur vaikams yra paruošta veiklų, Kaune mus visada gelbėja įvairūs pasiimti į kelionę užsiėmimai. Vaikiški žurnaliukai su priedais lydėjo visos kelionės metu ir vaikams (4-9 metų, galite pavartyti ir online čia) buvo puikus užsiėmimas. Ačiū leidyklai „Flintas”, kuris vis įdeda dovanų į #mamųkeliones vaikams, visada pasiteisina. Pasiteisino ir piešimo mini planšetė  (už šį atradimą dėkingi @seimostogos), kiti žaidimukai neužimantys daug vietos, bet padedantys nukreipti vaikų dėmesį ir sutrumpinti kelionės laiką. Pats skrydis buvo labai trumpas, kiek virš valandos. Kylant ir leidžiantis vaikams nuo ausų užgulimo ir skausmo turėjome čiulpinukų ir, kaskart pajautus užgulant ausis sau, nepamirškite pasiūlyti vaikams gurkštelėti vandenuko. Arba įsigykite specialius ausų kištukus apie kuriuos rašėme anksčiau.

Diena Suomijos sostinėje – Helsinkyje

Nusileidome Helsinkyje 12 val. dienos, tad iki vakaro 19 valandos, kol laukėme traukinio į Rovaniemi, turėjome daug gražaus laiko pasižvalgyti po Suomijos sostinę. Lygiai taip pat skrydžio namo dieną – turėjome dar vieną laisvadienį. Viešas susisiekimas Helsinkyje labai paprastas: aparate pasirenkate nusipirkti vienkartinius bilietus, kurie galioja tiek vietiniams traukiniams, tiek autobusams apie pusantros valandos (kaina suaugusiam 4,20 eur, vaikams nemokamai). Sėdome į traukinį iki Helsinkio centro. Ką gi aplankėme?

Korkeasaari zoologijos sodas

Įsikūręs saloje, netoli Helsinkio centro, patogiai pasiekiamas autobusais iš centrinės stoties (500 arba 510 ir tada kelios stotelės su nr.16). Galioja tas pats bilietas su kuriuo vykstate iš oro uosto iki centro. Šiame zoologijos sode  rasite virš 150 rūšių gyvūnų nuo stambiųjų tigrų, bizonų, meškų (šios , tiesa, nematėm, miegojo…) iki roplių, bezdžionių ir tropinių paukščių bei vabzdžių. Trumpas reels filmukas iš kelionės į ZOO čia.

Senato aikštė, Helsinkio katedra ir Kalėdinė mugė.

Skirtingose ​​aikštės pusėse rikiuojasi Senato pastatas, Helsinkio universitetas, prekybininkų namai. Laiptų viršuje – balta prabangi Šv. Mikalojaus katedra, o priešais ją pačiame centre – paminklas Aleksandrui II. Gruodį Senato aikštėje šurmuliuoja Kalėdinė mugė. Pastatyta vaikiška nemokama karuselė, kurioje mielai vaikystės džiaugsmus prisimena net suaugę. Karuselė nemokama, bet kaskart reikia stotis į gana netrumpą eilę.

Apžvalgos ratas SkyWheel

40 metrų aukščio, visiškai netoli nuo Senato aikštės, tad puikiai matosi pagrindiniai miesto architektūriniai statiniai. Supatės apie 12 minučių, 3-4 ratai. Grupei apsimoka imti šeimos bilietus. Kainos čia.

  • Šalia apžvalgos rato yra įsikūrusi ir pirtis su lauko baseinais. Atrodė labai smagiai, norėjome, bet… neišdrįsome 😀  O be reikalo, nes pasirodo šilto vandens baseinas ir vaikų baseinas šildomi iki 27°C ištisus metus. Darbo valandas ir kainas rasite čia.
Suomijos gamtos istorijos muziejus Luomus

Tai Helsinkio universiteto tyrimų centras,  vienas iš trijų pagrindinių Suomijos nacionalinių muziejų. „Luomus” kolekcijose yra botaninių, zoologinių, geologinių ir paleontologinių egzempliorių iš viso pasaulio, kurie naudojami moksliniams tyrimams biologijos ir geologijos srityse, taip pat edukaciniais tikslais. Muziejus išsidėstęs per 4 aukštus: pirmajame gyvūnų griaučių ekspozicija, antrame – gyvūnai iškamšų pavidalu,  trečiame – dinozaurų ir kitų priešistorinių gyvių skeletai ir rekonstrukcijos. Na, labai įspūdingas, tikrai! Taip pat pasiekiamas pėsčiomis nuo Senato aikštės ar geležinkelio stoties.

Traukinys pas Kalėdų senelį

Helsinkis-Rovaniemi-Helsinkis – naktinis traukinys, atstojęs mums viešbučius ir tapęs vaikams papildoma atrakcija.  2 mamoms arba šeimai keliaujant kupe su vaikais į Rovaniemi ir atgal į  Helsinkį kainavo 428 eur. Bilietus galite įsigyti čia. Vaikams iki 10 metų ir neužimant papildomos lovos – nemokamai. Tai dalinantis perpus mums ir kajutės kompanjonams – mamai su vaiku – kainavo 214 eur jau į abi puses. Traukinio kupe  ėmėme su wc į vieną pusę, nes į kitą pusę tokių kupe laisvų jau nebebuvo. Bet yra tvarkingi ir erdvūs bendri vagono tualetai.

Taigi, skrydis ir traukinys mamai su vaiku kainavo 332 eurus. Skrydžių kainos svyruoja, traukinių – ne, bet traukiniuose sparčiai mažėja kupe su lovomis miegojimui. O tai vykstant su vaikais tikrai svarbu, nes važiuojama visą naktį. Dalis mamų, norėjusių prisijungti mūsų kelionės datomis pavėlavo prisijungti – nebegavo laisvų kupe traukinyje. Tad rinkosi kitas datas arba transporto priemones. Traukiniu gali vykti ir Jūsų automobilis, jei iki Helsinkio atvykstate juo.

Kaip atrodo traukinys viduje, galite pamatyti trumpame mūsų instagram reel filmuke ČIA. Traukinys tikrai modernus, reguliuojamas šildymas, viskas švaru ir tvarkinga, kupe padėti rankšluoščiai ir nemokami vandens buteliukai. Jei norite pavalgyti – drąsiai tai galite padaryti vagone -restorane. Traukinys atvyksta apie pusvalandį iki išvykimo laiko, galite ramiai susirasti savo vagoną ir įsikurti jame. Kontrolierius praeina visą traukinį jau jam pajudėjus.

Rovaniemi 

Į Rovaniemi atvykome 7:30val., laiku kaip numatyta pagal grafiką. Esame girdėję, kad traukiniai, būna ir vėluoja, net po porą valandų. Tik išlipus iš traukinio, Rovaniemi stoties pastate yra įsikūręs labai šaunus restoraniukas, kuris siūlo pusryčių bufetą. Labai REKOMENDUOJAME juo pasinaudoti, nes visur kitur valgyti bus tikrai brangu. O čia galite valgyti už fiksuotą kainą viską, ką norite. Kaina suaugusiam 10,90 eur, kaina vaikui 7,90 eur. Sočiai užkandus, pasirūpinus WC reikalais, tik išėjus į kiemą – Jūsų lauks autobusai į Santa Village! Jie kursuoja gana dažnai, kaina suaugusiam 3,5 eur, vaikui virš 4 metų – 2 eur. Važiuoti apie 20 minučių. Kaip vykimas pas Kalėdų senelį atrodo autobusu, kur jis gyvena ir ką veikia, galite pažiūrėti čia.

Santa Village:
Aplankėme oficialią Kalėdų senelio rezidenciją.

Vaikams tikrai patiko. Einant rezidencijos koridoriais, galima pro rakto skylutes stebėti ką veikia senelio padėjėjai elfai, kaip rūšiuojamas Kalėdinis paštas, grožėtis dovanų kalnais.  Apsilankymas pas Kalėdų senelį yra nemokamas, bet…  Jei norite, kad vaikui būtų įteikta dovanėlė (minkštas žaisliukas ir pora mielų smulkmenėlių), tai kainuoja 28 eur. Čia susitikimas su seneliu yra filmuojamas, fotografuojamas (savo fotoaparatais ir telefonais fotografuoti neleidžiama). Išeinant galite apžiūrėti nuotraukas ir video. Galite jų neužsakinėti, bet jei norėsite, prisiminimai kainuos: spausdintinė didelė nuotrauka voke 35 eur; skaitmeniniame formate 5-8 nuotraukos ir video, kuriuos galite parsisiųsti su kodu metus laiko – 75 eur; spausdintinė nuotrauka+skaitmeninis formatas 95 eur.  Išeinant iš senelio rezidencijos, galite įsigyti lauktuvių, suvenyrų, išsiųsti atvirlaiškį su antspaudu. Mūsų video galite pamatyti čia. Ar verta? Spręskite patys 🙂

  • Visai šalia yra ir pastatas (dešiniau) su kitu Kalėdų seneliu, kur galima fotografuoti savo telefonais ir fotoaparatais nemokamai. Pas šį senelį jau laukė didžiulė eilė, tai nebeužėjome palyginti… Ir sutikti lietuviai minėjo, kad dovanėlės ten visiškai simbolinės (nors, vėlgi, mokamos).

Per Santa village miestelį eina poliarinis ratas kurio ribą žymi ryškūs stulpai. Ją peržengus, atsiduriama tikrojoje Šiaurėje. Suprantama, pasidaryti nuotrauką šioje vietoje yra tiesiog būtina. Dar viena atrakcija – pamojuoti savo artimiesiems per LIVE kamerą štai čia.

!Patarimai: pasiimkite vaikams nemokamas rogutes, bus lengviau ir smagiau judėti po Santa Village. Daiktus galite palikti saugykloje, kaina 5eur. Na, ir jei reikalingi žemėlapiai – juos rasite infocentre.

Pasivėžinome haskių ir elnių traukiamomis rogėmis.

Svarstėme užsisakyti šias pramogas internete, bet nusprendėme surizikuoti ir pabandyti viską išbandyti jau vietoje. Šis sprendimas, bent mums, pasiteisino. Internetu dažniausiai siūlomi ilgesni turai, su vykimu į fermas, pasakojimais, tačiau pats važiavimas trunka panašiai 1-2 km, nebent renkamasi ilgesni pvz 10 km turai. Atitinkamai kainos auga renkantis ilgesnį turą. Nors ir šiaip šios patirtys tikrai ne iš pigesnių.

Haskiai:

Santa Village kaime yra dvi vietos kur galite jais pasivažinėti. Artimesnė (Husky park) mums nepasiteisino visiškai. Vien įėjimas į parką kainuoja 10 eur. Ten galite pamatyti haskius, pasivaikščioti. Pravažiavimas 400 m trasa – 35 eur suaugusiam ir 17 eur vaikui. Apsikabinimai su haskiu 5 eur plius… Atstovėjus eilę ir priėjus prie kasos atsirado užrašas „sold out”, nes rezervuojamas tik tam tikras skaičius važiavimų dienai. Įėjom pasivaikščioti po parką, bet tai buvo prasčiausiai išleisti 10 eurų. Užtrukom neilgai.

Paėjus kairiau, vos kokį 100 metrų, yra 2 km haskių trasa, jurta kur vaišinama arbatomis ir sausainiais, ugniakuras sušilti ir pasikepti zefyriukų. Kaina panaši (45 eur suaugusiam ir 35 eur vaikui virš 3 metų). Pavienius lankytojus priima pravažiuoti tarp didesnių užsakytų grupių. Laukiant savo eilės, išklausėme ir pasakojimus apie haskius, jų rūšis, važiavimų ypatumus. Šunimis šeimininkai rūpinasi, neleidžia jiems perkaisti, matosi, kad šunys patys nekantrauja išbėgti į trasą. Šis važiavimas mums ir vaikams  padarė įspūdį. Naturalios arbatos iš uogų ir sausainiai jurtoje skanūs, užeikite būtinai!

Elniai:

Atvykę į Santa village, pačiame miestelyje tikrai rasite elnių, kuriais pravažiuosite apie 400 m  su vadeliotoju.  Kasoje nusiperkate bilietus (mama ir vaikas virš 3 metų 18+14=32 eur). Mums užteko, tikrai. Kažkiek neprognozuojami gyvūnai pasirodė, ypač elnias su vienu ragu, ant kurio „užtaikėme” laukdami gyvoje eilėje. Nes, kaip tyčia, matėme video iš praėjusių metų kaip jis užšoko ant priekyje važiuojančių rogių su žmonėmis.

Dar viena atrakcija tiems, kam smagu pralėkti sniegu – sniegomobiliai. Galite rasti pagal garsą 😀 Kaina – 22 eurai vaikui, trasa neilga, valoma, važiuojama su šalmais.

Santa Park

Įsikūręs visai netoli nuo Santa village (apie 2 km). Pėsčiomis su vaikais gan toloka, tad galima važiuoti autobusu arba taksi (mes pasiėmėme taksi-mikriuką 4 suaugę  ir 4 vaikai sumokėjome 20 eur). Santa park sumokate už įėjimą (42 eur suaugusiam ir 36 eur vaikams nuo 3 iki 12 metų), bet viduje užsiėmimai ir atrakcijos jau nemokamos. Sudalyvavome elfų dirbtuvėlėse gaminant atvirukus, puošiant imbierinius sausainius, pražengėme poliarinio rato ribą po žeme, kurioje krenta dirbtinis sniegas, užsukome į ledo kambarį, važiavome traukinuku per nykštukų dirbtuves, grožėjomės elfų akrobatų įspūdingu šou. Yra ir baras pavalgyti, tik užsidaro anksti, 16 val. Santa Park viskas vyksta uždaroje patalpoje, rūbus galite palikti rūbinėse, daiktus (kuprines, lagaminus) mielai pasaugos paprašius kasoje. Grįžti iš Santa Park tiesiai į Rovaniemi galite autobusu, kaina ta pati mama plius vaikas 5,50 eur (suaugęs 3,5+2 eur).

!Patarimas: labiau ieškantiems žiemos pramogų lauke siūlome daugiau laiko skirti Santa Village. Jei lauke būtų labai šalta – viduje Kalėdų dvasios ieškokite Santa Park. Beje, jei planuojate grįžti į Rovaniemi autobusu, tai geriau daryti iš Santa Park, nes į Santa Village autobusas atvažiuoja iš Santa Park jau beveik pilnas, rizikuojate netilpti.

*Buvome planavę lankytis ir RANUA zoologijos parke, bet kadangi Zoo aplankėme Helsinkyje, tai ten nebevykome. Be to, buvo nemažai atsiliepimų, kad daug ten gyvenančių gyvūnų miega žiemos miegu arba yra neaktyvūs, todėl nevisada matomi.

Oras ir apranga Laplandijoje

Mums atvykus oras buvo tobulas: – 4 laipsniai šaltuko, vėjas vos jaučiamas (išskyrus tuomet kai švilpia ausyse lekiant rogėmis 🙂 , pasnyguriavo. Jutiminė temperatūra siekė -7-9 laipsnius. Todėl puikiai pravertė kremas nuo šalčio su sviestmedžių aliejumi tiek vaikams, tiek mamoms. Ir nors tepėmės juo veidus, vakarais skruostai švietė sveiku raudoniu.

Vis dėl to – tai tikra  Šiaurė, kurioje būna ir -20 ar net ženkliai žemesnė temperatūra. Helsinkyje sutikti jau išvykstantys lietuviai minėjo, kad prieš savaitę jiems lankantis Rovaniemyje buvo -18… Todėl pasirūpinti tinkama apranga ir kitokia apsauga nuo šalčio tikrai reikėtų. Vietoje, tiesa, yra nuomojama speciali kombinezoninė apranga ir batai, kad nebūtų šalta lekiant kinkiniu per sniegynus. Bet mums neprireikė 🙂

Kas aprangoje pasiteisino, o kas ne?

Pagrindiniais aprangos principais, kuriais vadovaujantis aprengtas vaikas nesušals ir Šiaurėje dalinomės čia: Vaikų apranga žiemą: specialisto patarimai. Už išsamius profesionalius patarimus renkantis tinkamus rūbus nuoširdžiai dėkojame Vytautui iš www.hiatus.lt Pasinaudojant profesionalų patarimais ir pagalba, mes taip pat buvome pasiruošę. Dalinamės savo praktiniais pastebėjimais.

Sluoksniavimas:

taip, stengiamės rengtis taip, kad būtų galima tiek rūbus esant reikalui nusiimti, tiek papildyti. Rinkomės tam tinkamas medžiagas. Apatiniam sluoksniui – termoapranga su merino vilna (vaikui ir mamai). Antram sluoksniui – flisiniai džemperiukai (vaikui ir mamai, svarbiausia – ne medvilniniai, kad nesulaikytų drėgmės šaltyje). Kadangi oras buvo neypatingai žvarbus, bet drėgnokas, tai dukrytei Vasarai dar šį sluoksnį papildžiau liemene. Bet man pačiai flysiuko ir neprireikė, jis pragulėjo kuprinėje visą kelionę, nes jaučiausi pakankamai šiltai. Ir trečias viršutinis rūbų sluoksnis:

Vasara sulaukė begalės komplimentų ir pagyrimų visos kelionės metu dėl WeeDo kombinezono dizaino. Aišku, smagu ir jai dėl to, ir mamai, bet rinkomės šį kombį ne vien dėl grožio. Svarbiausia buvo tai, kad šis šis kombinezonas  gana nestoras, turi patogias petnešas, kai reikia pusiau nusimauti, yra neperpučiamas ir neperšlampantis. Kombis turi  ne tik prisegamą uodegą, bet ir slaptą užtrauktuką, kai prispiria tualeto reikalai. Labai pasiteisino kelionės metu, kai tenka greituoju ieškoti tualetų užbėgant iš lauko trumpam į prekybos centrą ar kavinę. Mamą gelbėjo šilta pūkinė neperpučiama ir vandeniui atspari striukė.

Aksesuarai:

Kepurės: vaikams visiems be išimties pasiteisino „šalmukai”. Turėjome ir kepurę, kaklo apsaugą su lipuku, bet… „Šalmukai” tokiomis sąlygomis yra pasirinkimas numeris vienas. Užtat kepurės ir striukių gobtuvai pasiteisino mamoms 🙂 Tikrai plika galva nerekomenduojame sėsti į kinkinį.

Batai ir kojinės: nors klausėme profesionalų patarimų, rinkomės šiltus nešlampančius batus, dėjome į juos specialius žieminius vidpadžius, rinkomės specialias kojines žygiams, su vilna, bet kojos vaikams prakaitavo ir drėko… Dar būtų ir šalę, jei ne išsigelbėjimas – šildukai! Jie šildė lauke dieną, o traukiny, kol miegojome, palikdavome juos batuose, kad jie garintų drėgmę per naktį. Veikia 5-8 valandas. Šildukų neprireikė suaugusiems, kelionei pasirinkus tinkamus žiemos sąlygoms batus. Konkrečiai šiai kelionei buvo pasirinkti Texapore technologiją turintys Jack Wolfskin batai, tikrai buvo šilta (kas man, net namie nuolat šalančiomis kojomis – ypač svarbu), o ir modelių įvairiausių yra, kaip sakant, pagal skonį.

Pirštinės: būtinos. Vaikams turėjome vilnones kumštinukes, reikalui esant movėme ant viršaus neperšlampančias.

Reziumuojant kelionę, galime drąsiai sakyti – Laplandija ir vizitas pas Kalėdų senelį patiko ir vaikams, ir mamoms. Tai tikrai nėra viena iš pigiausių krypčių, bet ir čia įmanoma sutaupyti protingai planuojant. O įspūdžiai vaikams lieka neišdildomi!

LAPLANDIJA: Kalėdos ir Naujų metų sutikimas

Jei nepasitikite savo jėgomis dėl savarankiškos kelionės net perskaitę mūsų kelionės įspūdžius, visada tai galite patikėti profesionaliam kelionių organizatoriui INTERLUX TRAVEL. Pasitikrinti kelionių į Laplandiją datas ir pasiūlymus galite čia:

#laplandija #kelionessuvaikais #keliaujanciosmamos #mamukeliones #rovaniemi #kaleduseneliokaimas #haskiai #pasivazinejimassuelniais #naujametineskeliones #kelionesperziemosatostogas #rubaivaikamsziema #patarimai #hiatus #interluxtravel #kaledineskeliones #keliaujamsuvaikais #seimukeliones #kelioniupatarimai #reklama

 

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas