Ruošiantis #mamųkelionei į Laplandiją, teko priimti nemenką iššūkį. Kaip teisingai aprengti vaikus tikrai žiemišku oru? Kad nebūtų nei per karšta aktyviems vaikams, nei per šalta „šaltyšiukams”. O juk nusimato smagių žiemiškų pramogų ne tik mums Laplandijoje pas Kalėdų senelį, bet ir Lietuvoje atslinkus šaltukui. Todėl, manome, kad patarimai tema – vaikų apranga žiemą, ypatingai iš profesionalų, bus įdomūs ir JUMS, mūsų skaitytojams!
Aktualia informacija dalinamės facebook’e čia: „Keliaujančios mamos (užsienio grupė)”. Taip pat skaitykite: Laplandija: mamų kelionės su vaikais grįžta! , kur jau rašėme apie pagrindinius vaikų (o ir suaugusių) aprangos principus šaltu oru – SLUOKSNIAVIMĄ.
Vaikų APRANGA žiemą – pagrindiniai principai
Jei trumpai pasikartojant, sluoksniuoti aprangą – rinktis tokius drabužius, kurie atliktų svarbiausias funkcijas. Dažniausiai yra įvardijami trys sluoksniai:
- sluoksnis – skirtas drėgmei nuo kūno patraukti (rinkomės merino vilnos termo komplektą: marškinėlius ilgomis rankovėmis ir kelnytes, aišku, rožinės spalvos 😀 );
- sluoksnis – skirtas šilumai (tinkamiausia – flisiukai, o kadangi labai nemėgsta maunamų per galvą, tai pasirinkome su užtrauktuku per visą ilgį. O ir atsitraukti patogiau, nei nusivilkti, jei kartais pasidaro per karšta);
- sluoksnis – apsaugai nuo oro sąlygų! (Šiuo metu pas mus karaliauja princesės ir vienaragiai, tad žaismingas WeeDo dizainas buvo išsirinktas mažosios keliautojos, o vėjo pralaidumo ir atsparumo drėgei funkcijų reikalavimus maksimaliai atitiko Unido Gold neperšlampamas modelis)
Kokia turėtų funkciškai būti vaikų apranga žiemą, kaip teisingai sluoksniuoti, kokias medžiagas rinktis siekiant išvengti prakaitavimo ir sušalimo – plačiau skaitykite paspaudę ČIA ankstesniame straipsnyje.
AVALYNĖ – svarbiausi aspektai
Neperšlampama avalynė
Čia, veikiausiai, per daug nėra ko ir pridurti. Nebent pamėginti kiek išaiškinti, KOKIA ta avalynė bus neperšlampama. Įprastas metodas: spręsti iš išorinio audinio – nebėra labai tikslus. Dažniausiai neperšlampamumas slypi viduje – membranoje. Membraninę konstrukciją sudaro trys dalys: išorinis audinys, membrana bei pamušalas.
- Išorinis audinys. Dažniausiai yra gaminamas iš sintetinių pluoštų ir odos. Oda – labai patvarus pluoštas, turintis kiek daugiau natūralaus atsparumo drėgmei. Sintetinis pluoštas laimi savo lengvumu, lankstumu ir itin paprasta priežiūra.
- Noriu priminti, kad pagrindinis ginklas prieš drėgmę – membrana. Membrana primins tarsi kojinę, paslėptą tarp išorinio audinio ir pamušalo. Membrana – ne guma, ji geba ir kvėpuoti. Ką tai reikšia? Tai reiškia, kad koja nebus visiškai uždaryta. Galimybė išgarinti dalį drėgmės – privalumas, kuris neleis kojoms kaisti taip smarkiai, kaip su guminiais batais. Kai kada, avalynės priekinė dalis yra specialiai gumuojama. Tai prisideda prie papildomos apsaugos nuo drėgmės bei lengvesnės priežiūros, patvarumo. Gumuota priekinė dalis paverčia avalynę lyg visureigiu, kuriuo galima žengti nesidairant, spardant kiekvieną sniego gabalą ore ar ant žemės. Gera savybė, kuri, deja, atima dalį žavesio, kvėpavimo ir lankstumo.
- Pamušalo audinys. Suteiks jaukumo kojai. Taip pat, pasirūpins ir greitesniu drėgmės garinimu. Beje, žieminės avalynės pamušalas gali būti ir flisinis, kailiuko imitacija ir t.t. Tai yra skirta geresniam šilumos išlaikymui, tačiau šiokie pamušalai kiek prailgina drėgmės išlaikymą bate. Panašiai, kaip ir kalbant apie džemperius: kuo storesnis flisnis džemperis – tuo daugiau šilumos jis sulaikys, bei tuo ilgiau džius.
Avalynė su pašiltinimu
Avalynė su pašiltinimu žiemos kelionėms – nepamainomas privalumas. Užpildas – tai, kas rūpinsis šiluma. Dauguma žiemai skirtų modelių tarp membranos ir pamušalo audinio turės užpildo. Kaip striukės. Tas užpildas bus skirtas šilumai išlaikyti. Dauguma gamintojų, beje, nurodo rekomendacines temperatūras. Norėčiau priminti, kad tokie bandymai atliekami simuliacijose, laboratorijose, o ne Laplandijoje… Matuojamas yra užpildo gebėjimas išlaikyti šilumą. Vėlgi, kiekvienas mes esame savotiški. Vienam kojos šąla visuomet, o kitas ir žvarbią žiemą su kedais vaikštinėja. Temperatūrų rodmenys tikrai galėtų būti žyme, kuri nusako, jog avalynė yra skirta žiemai. Šaltai žiemai.
Aukštas aulas
Kodėl? Kad į pusnį įlipus nebūtų baugu prisemti sniego. Žinoma, čia ir kelnių užduotis, tačiau avalynė auštu aulu yra kur kas praktiškesnė žiemą. Tiesa, ir šilumos kiek daugiau sulaiko.
Gilesnis protektorius
Kaip ir renkantis žiemines padangas automobiliui, taip ir renkantis avalynę žiemai, reiktų atkreipti dėmesį į avalynės protektorių. Kuo jo raštas “grubesnis” ir gilesnis, tuo daugiau potencialo ir stabilumui, sukibimui su paviršiais. Tiesa, tai priklauso ir nuo gumos mišinio. Tačiau kokybiški gamintojai tuo pasirūpina savaime. Guma yra kiek kibesnė.
Avalynės dydis
Koks tas dydis turi būti? Matuojantis su jau storesne, šilta kojine turėtų likti apie 0,7-1cm vietos. Čia dabar, sezono pradžioje. Jeigu jau viduryje sezono – 0,4-0,6cm. Esmė – batai negali būti tip top. Jeigu avalynės viduje pirštai remsis į bato galą – kojos šals. Dauguma gamintojų vaikiškos avalynės matavimą paverčia pramoga: ištraukus vidinį paduką, galima rasti šypsenėlių, linijų, pirštukų įspaudų ir kitokie dalykėlių, kurie palengvins tinkamo dydžio nustatymą. P.S. daugiau nei 1cm didesnių batų taip pat siūlytume išvengti.
Pavyzdinės rekomendacijos vaikiškai avalynei
Avalynės pasirinkimas visada priklausys ir nuo vaiko pėdos ypatumų. Na, pavyzdžiui, mūsų mažosios keliautojos Vasaros: pėda yra su ganėtinai aukšta keltimi, o tai tikrai apriboja pasirinkimo galimybes.
1. REIMA SAMOYED
Tikrai labai vertas dėmesio modelis, planuojant keliones į šaltus kraštus. Avalynės konstrukcija užtikrina neperšlampamumą. Aulas – tikrai pakankamai aukštas, kad vaikas galėtų mėgautis pusnimis be baimės „prisemti“, ypač šiuos batus suporavus su kombinezonu ar žieminėmis kelnėmis. Viduje – gausus kiekis pašiltinimo. Tiesa, pašiltintas vidpadis bus mielai apipavidalintas tam, kad atrasti vaikui tinkamiausią dydį. Paprašykite parduotuvėje jį ištraukti įsivertinimui. Protektorius šio modelio yra gana gilus.
Koks gi minusas? Sakyčiau, jog ši pora bus kiek sunkesnė palyginus su kitomis alternatyvomis.
2. ROPE TOW (dvi spalvos)
Tai tikrai yra populiariausias visų laikų vaikiškas žieminis batas Hiatus parduotuvių tinkle. Buvo žiemų, kai išleisdavome ištisas darželio grupes būtent su šiuo avalynės modeliu. Kodėl? Na, nes jie visureigiai. Sniego batai. Neperšlampami, tvirti, patikimi, o svarbiausia – labai šilti. Kas pasikeitė? Atsirado labai daug gražių batukų vaikams, tad šie liko tik tikriems nuotykių ieškotojams.
Šis modelis yra itin lengvas, tačiau kiek standesnis. Esant galimybei – labai patarčiau pamėginti.
3. POLAR BEAR / POLAR WOLF
Šie yra tie gražesni batukai, kurie išstūmė ROPE TOW nuo vienvaldės žieminių batų pakylos. POLAR WOLF ir POLAR BEAR – lengvi, minkšti, patogūs ir šilti žieminiai batai. Jack Wolfskin prekinis ženklas kuo puikiausiai išnaudoja savo TEXAPORE membraninę konstrukciją tam, kad avalynei suteiktų neperšlampamumą. Tiems, kurie ieško vienos avalynės viskam (darželiui/mokyklai, pasivaikščiojimams, kalnams, miestui, teatrui ir t.t.), šie batai – laimėtojai.
Tiesa, nors šis modelis itin universalus, anie du modeliai labiau atspindi „visureigių“ tipažą. Šis modelis yra kiek minkštesnis, tad gerai sustingusi senio besmegenio koja (?), t.y. apatinis rutulys – gali būti iššūkis, spardytis mėgstančiam vaikinukui ar panelytei.
KOJINĖS
Šalia avalynės aš iš karto paminėsime ir kojines. Pamenate, minėjome, kad medvilninis džemperis ar marškinėliai – ne itin sveikintinas pasirinkimas? Taip yra ir su kojinėmis. Medvilninės kojinės ar apatinės kelnės sulaikiusios drėmę ilgai jos nepaleis. O tai šaltyje reikš – šaltį. Juokingai skamba. Labai labai rekomenduočiau merino vilnos ir poliesterio mišinį. Visgi, jeigu kojos yra labiau link “šalančios” pusės – merino vilna, o jeigu link “prakaituojančios” – poliesteris. Abiejų pluoštų miksas – itin universalu. Kelionei į Laplandiją galima (gal geriau tiktų žodis “reikėtų”) rinktis šiltesnes žygiams skirtas kojines arba slidinėjimo kojines. Jos puikiai atlieka abi šias funkcijas. Sušlapti kojas galima arba dėl iš išorės patekusios drėgmės, arba dėl ilgai džiūstančių kojinių. Tai va. Norėtume pridurti, kad, kelionėje ar pasivaikščiojime merino vilna yra tinkamesnis pasirinkimas už įprastą vilną dėl savo jaukumo ir džiūvimo greičio.
“Sausos pėdos – laimingos pėdos” – sako didieji žygeiviai, o mažieji žygeiviai iš jų mokosi!
Rekomendacijos kojinėms:
Aptarėme jų privalumus, tad dabar patys pasirinkimai.
1. HIKING STRIPE
Šis modelis bus skirtas vaikams, kurie mėgsta bėgti, lėkti, eiti, kristi, kilti, leistis ir visaip kitaip: pirmyn, atgal, viršun ir apačion. Kojinės pritaikytos žygiams, puikiai dorojasi su drėgme, turi pakankamai paminkštinimų ties pirštais ir kulnu tam, kad suteiktų komforto veiksme. Šis modelis turės kiek mažiau šilumos, palyginus su tuo, kas laukia toliau.
2. SUKSEE
Tai yra slidinėjimo kojinės. Gaminamos iš sintetinių pluoštų bei merino vilnos. Šį modelį labiau taikyčiau tiems pasyvesniems vaikams, arba kiek pasyvesnėms veikloms. Kodėl? Tiesiog, prieš tai aptartas modelis, mano supratimu, bus patogesnis aktyvesnėms veikloms. Šis – šiltesnis.
Yra ir daugiau modelių, tokių kaip: Saapas, ar Jack Wolfskin SKI MERINO sock, kurios taip pat galėtų atsidurti šiame sąraše.
Vienintelis prašymas – išvenkite medvilnės! Šilti batai gali tapti per šiltais užėjus į patalpą atsigerti arbatos, o kojai sušilus, sušlapus, o vaikui ir vėl išbėgus į lauką – problematiška situacija, kuri, veikiausiai, baigsis šąlančiomis kojomis.
Šiltos APRANGOS AKSESUARAI
Dar šiek tiek dėmesio skirsime aksesuarams. Ypač tiems, be kurių – sudėtinga žiemą. Į kelionę pas Kalėdų senelį derėtų pasirinkti:
- Kepurę. Būtų geriausia, jeigu kepurė ties ausimis būtų neperpučiama. Visgi, jeigu teks lėkti elnių tempiamomis rogėmis – vėjas bus smarkus!
- Kaklo mova. Kaklo mova yra kiek patogesnė šaliko versija. Ir dažnu atveju, kiek artimiau prie kaklo priglundanti. Kaklo apsauga, savaime – viena svarbiausių dalių. Daug šilumos „išbėga“ pro kaklą.
Vietoje movos ir kepurės galima rinktis ir vadinamąjį „šalmuką“ – tas vientisas daikčiukas: ir kepurė, ir šalikas – viename! - Pirštinės. Na, apie pirštines galiu kiek daugiau papasakoti.
Pirštinių išorinis audinys – svarbus. Pirštinės gali būti labai malonios ir minkštos, tačiau visiškai neapsaugoti nuo drėgmės. Tokių tokioje kelionėje – vengčiau. Ypatingai, jeigu vaikas mėgausis sniegu. O jis tikrai mėgausis.
Pirštinių užpildas ir pamušalas. Pirštinės gali turėti užpildo. Kaip striukės. Kuo daugiau užpildo – tuo daugiau šilumos. Taip pat pirštinės gali turėti šiluma besirūpinantį pamušalą: flisą, šilumą atspindinčią medžiagą, kailiuką. Atsižvelkite į tai renkantis pirštines. Puikias pirštines vaikams siūlo tiek Didriksons, Columbia, Reima, tiek ir Legowear, WeeDo ar Jack Wolfskin prekiniai ženklai.
Vasarai pasirinkome kepurės modelį labiau pagal spalvą nei pagal pašiltinimą, nes kombinezono kapišonas, tikimės, apsaugos ir nuo vėjo, ir nuo šalčio. Bet jei rinktis kepurytę, kai viršutinė apranga kapišono neturi ar vaikas nenori jo dėtis, tai imtume tokią rekomenduotą su pašiltinimu ir bumbulu 😉 Būtų kiek daugiau apsaugos ausims. Žinoma, galima ir daugiau žvilgtelti į el. parduotuvę. Bet dairykitės kiek šiltesnės.
Jeigu kiltų papildomų klausimų ir norėtumėte pasikonsultuoti – visada galite klausti tiek parduotuvėse dirbančių konsultantų, tiek ir HiatusLT – apranga aktyviam laisvalaikiui Facebook ar Instagram platformose, kurias, mes taip pat sekame!
Už išsamius profesionalius patarimus renkantis tinkamus rūbus nuoširdžiai dėkojame Vytautui iš www.hiatus.lt ir visam draugiškam kolektyvui!
Įdomu detaliau pamatyti, ką išgirdę patarimus renkamės mes? Kokia vaikų apranga žiemą pasirūpinome – daugiau pasidalinsime „Keliaujančių mamų” Facebook ir Instagram.
Kas norėtų pas Kalėdų senelį sutikti Kalėdas ar Naujus metus?
„Keliaujančios mamos” neorganizuoja kelionių, tik palaikome draugiją, dalinamės kelionės kaštais, kur eina sutaupyti vykstant kartu. O kelionių organizavimą paliekame profesionalams. Galite sau ir vaikams pasidovanoti tikrai vieną iš įsimintiniausių prisiminimų su kelionių organizatoriumi INTERLUX TRAVEL.
SPAUSK ČIA ir rinkis savo kelionę į Laplandiją lėktuvu ar autobusu!
#kelioniupatarimai #laplandija #rubaivaikamsziema #hiatus #keliaujanciosmamos #kelionessuvaikais #mamukeliones #ziemineapranga #patarimai #rovaniemi #kaleduseneliokaimas #naujametineskeliones #kelionesperziemosatostogas #interluxtravel #kaledineskeliones REKLAMA
Nuotraukos: „Keliaujančios mamos”