Balio sala su vaikais: patarimai ir rekomendacijos

„Keliaujančių mamų” ambasadorė Dovilė su šeima jau grįžo iš egzotiškos Balio salos, kurioje praleido dvi savaites. Kol įspūdžiai dar visiškai švieži, o Balis laikosi tarp vienų geidžiamiausių tolimųjų krypčių, Dovilė skuba pasidalinti su jumis kelionės akimirkomis, patarimais bei rekomendacijomis! 

Ilga kelionė lėktuvu: patarimai

Dovilės nuomone, pats patogiausias šiuo metu skrydis į Balį yra renkantis Turkish Airlines avia kompaniją, kuri į išsvajotąją salą skrenda tik su vienu sustojimu Stambule. Į kelionės kainą jau yra įskaičiuotas registruotas 30 kilogramų bagažas, maitinimas bei smulkios dovanėlės vaikams skrydžio metu. Skrydis bus sujungtas, todėl nereikės rūpintis lagaminų atsiėmimu bei iš naujo pereiti visas patikras. Atlikus bilietų registraciją internetu, paaiškėjo, jog 12 valandų skrydyje nuo Stamubo iki Denparaso, vienas suaugęs turės sėdėti atskirai. Vienos pasirinktos vietos orlaivyje kaina 29 eurai, todėl nusprendėme pataupyti ir šiaip ne taip apsikeitėme vietomis jau pačio skrydžio metu. Kita vertus, skrydyje atgal mums labai pasisekė – mums buvo pasiūlytos neišparduotos vietos pačiame lėktuvo priekyje (vienos vietos įprasta kaina 89 EUR), kur tikrai daugiau vietos kojoms bei galima papildomai užsisakyti vaikišką lovytę (tinkama vaikams iki 11 kilogramų, todėl mums neteko ja pasinaudoti).

Nors pačiame skrydyje buvome pasiruošę daugybę veiklų: žaisliukų, knygučių, žurnaliukų, užkandžiams šio pavasario atradimo –  pusrytainių ir kitų, iš tiesų visas vaikų dėmesys buvo koncentruotas į sėdynėse įmontuotus ekranus… Prireikė tik užkandžių, atsigerti bei čiulpiamų saldainių lėktuvui kylant bei leidžiantis.

Skristi su vaiku iki 2 metų nėra itin patogu, bet mes pasistengėme šią kelionę pasidaryti maksimaliai patogią, įsigydami pagalvėlę-transformerį. Ji ne tik puikiai pasitarnavo skrydžio metu, bet tapo vyresnėlio (kad ir kaip bebūtų keista) mylimiausia pagalve ir namuose! Iš tiesų, skrydžiai nelabai prailgo, viskas klostėsi gana neblogai. Visi turėjome progos nusnausti.

Norėdami visiškai nesijaudinti dėl vežimėlio sugadinimo oro uostuose, vežimėlį įdėjome į transportavimo krepšį. Na, tiesą pasakius, į krepšį įdėjome ne tik vežimėlį, bet ir pakuotę sauskelnių, kuprinę nešynę (kuri pravertė tose vietose, kur su vežimėliu praeiti buvo sudėtinga, pavyzdžiui Ubude). Tiek vežimėlio transportavimo krepšį, tiek ir kuprinę – nešynę išsinuomoti galima iš Šeimostogų.

Nusileidome naujausiame Stambulo oro uoste

Vienas dalykas, kas nustebino, tai jo dydis! Nusileidus oro uoste, tikslią informaciją apie savo kito skrydžio vartus sužinosite tik iki skrydžio likus šiek tiek daugiau nei 1 valandai. Gali būti, kad nuo vienų iki kitų vartų nueiti jums užtruks apie 20 minučių. Na, o su vaikais, tai gali užtrukti ir dar daugiau! Antras dalykas, kas visiškai nustebino – tai kainos. Juk visi žino apie itin aukštą Turkijos infliaciją, lietuvius verlininkus, vykstančius apsipirkti prekių. Na, o štai oro uoste vieno kruasano kaina yra 12 eurų! Na, ir trečias nustebinęs dalykas buvo tas, kad šiame milžiniškame oro uoste nėra įmanoma nusipirkti sauskelnių! Grįžtant jų pritrūkome ir tikėjomės, kad Stambule pavyks nusipirkti. Išvaikščiojome visą oro uostą! Informacijoje sužinojome, jog vienintelė išeitis – tai specialiu telefonu skambinti į vaistinę, užsisakyti ir jums bus pristatyta! Taip ir padarėme. Sauskelnės buvo pristatytos už tikrai normalią kainą (apie 12 eurų už 30 vnt.).

Ką reikia žinoti tik atvykus į Balį?

Šiuo metu vykstant į Balį privaloma pilna skiepų nuo COVID vakcinacijos programa (vaikams iki 12 metų nėra būtina). COVID sertifikatų mūsų prašė Vilniuje oro kompanijos. Atvykus nereikėjo parodyti nei sertifikatų, nei specialios programėlės. Tik atvykus į oro uostą jums reikės pasidaryti vizą. Nieko papildomai turėti nereikia, tik 35 eurus vienam asmeniui. Atsiėmus lagaminus, reikia užpildyti specialią formą – deklaraciją apie savo bagažą (t.y. kiek vienetų turite, kur apsistosite ir pan). Tai padaryti galite likus kelioms dienoms internetu arba atvykus į vietą internetu, arba prie specialių kompiuterių. Jums bus sugeneruotas QR kodas, kurį privalėsite nuskenuoti.

Rekomenduojame oro uoste įsigyti SIM kortelę. Jos prireiks naudojatis taksi (Grab) paslaugomis ar internetui. Valiutos kursas oro uoste nėra pats geriausias, todėl rekomenduojame išsikeisti pinigų tik pačiai pradžiai. Vėliau visuomet nusiimdavome pinigus iš pinigų automatų (naudodavomės Swedbank kreditine arba Revolut kortelėmis, siūlančiomis patį geriausią kursą).

Kaip iš oro uosto nuvykti iki savo pirmosios nakvynės? Yra keli variantai: galite pasinaudoti jau minėta Grab programėle – tik užtruks, kol susivesite visus duomenis ir panašiai. Galite pasinaudoti jau oro uoste esančių ir savo paslaugas aktyviai siūlančių taksistų paslaugomis, bet greičiausiai permokėsite, nes tik atvykus nelabai orientuositės kainose. Todėl mūsų patarimas jums – iš anksto užsisakyti pervežimo paslaugą. Taip turėsite mažiau rūpesčių ir savo atostogas galėsite pradėti jau pačią pirmą minutę!

Rekomenduojamos aplankyti vietos Balyje

Balis visų pirma asocijuojasi su begale pačių įvairiausių šventyklų. Tiesa, ne visas, kurias norėjome galėjome pamatyti, nes taikėmės prie vaikų. Pavyzdžiui, norint nuvykti į „Dangaus vartus“ (Gate of Heaven), reikėjo keltis apie 5 valandą ryto arba atstovėti 2 valandų eilę. Todėl šią šventyklą praleidome. Labiausiai patikusios šventyklos: Tirta Gangga bei Ulun Danu Bratan. Balis neatsiejamas nuo nuostabiųjų ryžių laukų, juk ryžiai – pagrindinis baliečių maistas, tris kartus per dieną. Ryžių laukus yra tiesiog būtina pamatyti. Vieni didžiausių yra UNESCO saugomi Jatiluwih.

Visų išgirtas beždžionių miškas, asmeniškai mane daugiau baugino nei kėlė susižavėjimo. Beždžionės nėra draugiški gyvūnai – jos kandžiojasi, atiminėja daiktus ir visą miško kelią mes praėjome apsupti vietinės apsaugos, kuri buvo pasirengusi bet kuriuo metu jas atbaidyti. Koks Balis be paplūdimių? Mūsų rekomendacijos Semyniak paplūdimiams, į kuriuos patekti nereikia nulipti begalės laiptelių (kaip pavyzdžiui Uluwatu), yra patogūs, galima išsinuomoti gultus.

Apsilankėme ir Bali zoologijos sode. Esame matę daugybę zoologijos sodų, todėl labai didelio įspūdžio mums nepaliko. Žinoma, jame yra tokių egzotinių gyvūnų kaip drambliai, kengūros, lemūrai, šikšnosparniai, liūtai, tigrai. Už papildomą mokestį kai kuriuos gyvūnus galima pamaitinti. Krioklius Balyje taip pat privaloma aplankyti! Prie Ubudo yra vos keli kriokliai, kur vanduo dažnai susimaišo su smėliu ir atrodo purvinas. Daug įspūdingesni ir „švaresni“ kriokliai šiaurėje.

Kaip keliauti Balyje?

Balyje galima keliauti savarankiškai – išsinuomavus automobilį ar motorolerį. Nepamirškite, kad eismas Balyje yra visiškai chaotiškas (egzistuoja tik vietiniams suprantamos taisyklės). Eismas vyksta kairiąja puse. Policija Balyje yra korumpuota ir jų pagrindinis darbas tikrinti turistus: ar jie turi tarptautinius vairuotojų pažymėjimus ir išrašinėdami jiems baudas

Mes pasirinkome keliauti po šalį su vietiniu gidu, kurio klientai 99% yra lietuviai – tai Wayan Midun Bali. Jis nuoširdus, puikiai angliškai kalbantis žmogus. Pats augina 2 vaikučius, todėl labai gerai supranta keliaujančių šeimų poreikius, noriai dalinasi savo žiniomis, patirtimi ir viską suorganizuos. Keliaudama su šiuo žmogumi tiek daug sužinojome apie vietinių papročius, religiją, gyvenimo būdą. Kuo gyvena patys baliečiai, kaip vyksta jų vestuvės, laidotuvės ir kitos ceremonijos. Rekomendavo pačias geriausias vietas pavalgyti, jo patarti išbandėme ir valgėme pačius skaniausius ir įdomiausius vaisius. Wayan Midun žinojo, kuriuo metu į kokius objektus geriausiai vykti, pro kokius įėjimus įeiti, kad pamatytumėme gražiausius vaizdus ir išvengtumėme ilgų eilių! Tai be abejo buvo pats geriausias mūsų pasirinkimas!

Ką pasiimti keliaujant į Balį?

Nieko nenustebinsiu, tik dar kartą patvirtinsiu, kad apsauga nuo saulės yra MUST dalykas! Vaikams vežiausi su aukšta, net 50 SPF apsauga, sau ir vyrui 30 SPF (nors pati dažniausiai tepiausi stipriąją apsaugą). Kalbant apie veido odą, kuriai saulės spinduliai gali pridaryti daug žalos, pasidalinsiu tikru atradimu – tai mineralinė biri pudra (Jane Iredale), kurios sudėtyje JAU yra ir SPF apsauga. Be galo patiko, kad į kelionę neteko vežtis šepetėlio ir pudros atskirai – čia viskas jau integruota! Neužima daug vietos, lengvai ir greitai pasidengia. Man asmeniškai labai patiko, kad pudra maskuoja, bet veidas atrodo labai natūraliai. Tikrai rekomenduoju visoms keliaujančioms, norinčioms užmaskuoti, bet atrodyti itin subtiliai ir natūraliai mamoms!

Nakvynės vietų rekomendacijos bei kainos

Visus viešbučius užsisakėme iš anksto dar būdami Lietuvoje. Rekomenduojame rinktis viešbučius su jau įskaičiuotais pusryčiais. Taip sutaupysite laiko, nes nereikės ieškoti, kur čia užkąsti bei pamaitinti alkanus mažylius, be to, ir sutaupysite. Iš viso pakeitėme net penkias gyvenamąsias vietas. Tikrai negaliu sakyti, bet vietų keitimas išvargino, manau, kad keliaujant dvi savaites, 4 – 5 vietos yra optimalu. Išsirinkus norimus viešbučius, pigiausią pasirinktų viešbučių pasiūlymą rasti ir sutaupyti padėjo HotelsCombined puslapis, kuris palygina visas internete skelbiamas pageidaujamų viešbučių kainas.

Savo kelionę pradėjome nuo Semyniak miesto prie vandenyno. Kelias pirmąsias dienas tiesiog norėjosi adaptuotis prie pasikeitusio klimato bei laiko skirtumo. Apsistojome viešbutyje The Taman Ayu. Kambariai vidutinės klasės, tačiau su kondicionieriumi. Jeigu bus galimybė, prašykite kambario pirmame aukšte – bus patogiau keliaujant su vežimėliu. Baseinas nedidelis, tačiau yra papildomas vaikų baseinas. Jeigu norėsis pasportuoti – tai galėsite padaryti tikrai puikiai įrengtoje sporto salėje! Taip pat, šiame viešbutyje yra galimybė maistą gamintis pačiam (ar bent jau nusiplauti bei susipjaustyti įsigytus vaisius), todėl susidarė įspūdis, jog nemažai svečių čia apsistoję ilgesniam laikui. Man asmeniškai labai patiko didelis žalias sodas!

Ubude patartina nakvynės vietą rinktis centinėje dalyje (orientacija – kad Monkey Forest būtų netoliese). Tuomet lankomus objektus galėsite pasiekti pėščiomis.  Nakvynei pasirinkome šį viešbutį. Tai nedidelis, bet jaukus viešbutis ramioje gatvėje. Kiekvienas kambarys turi terasą, iš kurios matosi baseinas. Gera vakare, užmigdžius vaikus, susėsti ir pasidalinti dienos įspūdžiais (jei dar tam turite jėgų!). Viešbučio kambarys buvo tikrai didelis, su milžinišku šaldytuvu. Gausus pusryčių meniu, nors patiekalai mums nelabai patiko (čia jau kiekvienam pagal skonį).

Gyvenome ir Lambukui

priklausančiose vakarėliais, vėžliais ir baltu Karibų salų smėliu garsėjančioje saloje Gili Trawangan. Šioje saloje apsistojome viešbutyje, kuris nuo uosto nutolęs apie 30 minučių pėščiomis. Todėl, jei rinksitės nakvynę toliau nuo uosto, rekomenduojame pasisamdyti karietą. Gili T – tai vakarėlių sala, todėl mintis gyventi toliau nuo uosto atrodė logiška. Tačiau yra ir minusas – eiti iki pajūrio labai toli (na, visa sala yra 7 kilometrų dydžio, todėl nežinau ar žodis „labai“ čia vartotinas). Bet viešbučio personalas tiesiog nuostabus, maistas skanus, tad – spręsti palieku jums.

Na o štai šį viešbutį BŪTINAI rekomenduoju aplankyti visoms šeimoms! Mes, deja, jame apsistojome vos vieną dieną. Čia patiko viskas: nuostabus infinity baseinas su vaikams pritaikytu gyliu, labai skanus maistas, jaukūs balietiško stiliaus nameliai (įspūdingiausias tualetas), vaikų žaidimų erdvė, hamakas, didelė teritorija. Tikrai verta aplankyti ir pasilikti ilgesniam laikui. Taip pat turime ir patarimą: viešbutis nesiūlo nakvynės 4 asmenims, tačiau mes kreipėmės papildomai ir susimokėjome už papildomą pastatomą lovą, galėjome jame gyventi keturiese.

Paskutinėms nakvynėms Balyje pasirinkome viešbutį arti vandenyno. Pats viešbutis matosi, kad seniau išgyveno aukso amžių, tačiau dabar yra šiek tiek apleistas. Tikrai negaliu pavadinti jo netvarkingu, tačiau jau reikalauja remonto. Na, o viešbučio garden view – vaizdas į šiukšliną sodą. Bet viską atperka viešbutyje esantis baras, į kurį kas vakarą sugūža šimtai motoroleriais raitų porelių ar pavienių asmenų vien tam, kad gurkšnodami kokteilį, grojant šokio muzikai, infinity baseine galėtų pamatyti turbūt vieną gražiausių saulėlydžių savo gyvenime. Gyvenant šiame viešbutyje – ši paslauga nemokama kiekvieną vakarą. Privalau jus įspėti – nors vandenynas tarsi ranka pasiekiamas, iki jo teks leistis stačiais laipteliais, kur verda atskiras prekeivių ir banglentininkų gyvenimas. Ir būtent čia labiausiai pajutome potvynių ir atoslūgių magiją – atėję ryte, paplūdimio galite ir nerasti

Ar Bali sala pati tinkamiausia kryptis su vaikais?

Kad ir kaip labai man patiko Balyje, vis dėlto sakyčiau, kad ši kryptis nėra pati geriausia ir pritaikyta keliauti su vaikais. Žinoma, jog tinkamai pasiruošus, viskas yra įmanoma, bet palyginimui Tailandas yra tikrai labiau tinkama ir įdomesnė kryptis vaikams. Mane žavėjo unikalus, senovinis Ubudas, norėjosi prisėsti ir pamedituoti šventyklose. Keltis anksti ryte ir kopti į Baturo ugnikalnį. Užsiimti joga bei plaukioti banglente. Kasdien mėgautis masažais. Tačiau keliaujant su dviem vaikais, reikia prisitaikyti ir prie jų poreikių: kėlimasis anksti ryte ne pati geriausia dienos pradžia. Meditacija, joga, šventyklos? Juk jiems įdomiausi paplūdimiai ir baseinai. Be to, keliaujant iš vieno objekto į kitą, reikia ilgai ir nuobodžiai sėdėti automobilyje.

Taip pat, verta paminėti ir šiuo metu labai dažną negalavimą, kuris ištinka bene visus Balio turistus – tai Balio pilvukas („Bali belly“). Mums su vyru pavyko jo išvengti, tačiau vienas po kito su aukštomis temperatūromis, viduriavimu ir vėmimu krito mūsų vaikai. Tai nėra pavojinga liga, tiesiog sustabdo kelioms dienoms šiek tiek pailsėti ir atgauti jėgas prieš tęsiant kelionę toliau.

Kelionė į Balį buvo labai ilgai laukta ir išsvajota. Norėjau būtent aš, o ne mano vaikai. Nei kiek nesigailiu, kad važiavome ten visi kartu. Tai buvo nuostabus ir kartu nepaprastas nuotykis. Tačiau šiai dienai jau labai tvirtai žinau, aš čia dar grįšiu. Tik šį kartą kaip viena keliaujanti mama su tikslu pilnai pasinerti į balietišką gyvenimo būdą ir pajausti šalį visa širdimi ir visomis čakromis.

Dėkojame mamai Dovilei už išsamų pasakojimą!

Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais – lauksime jūsų laiškų el.paštu keliaujanciosmamos@gmail.com. Taip pat, kviečiame aktyviai dalintis savo kelionių nuotykiais su vaikais žymint Instagrame  @keliaujancios_mamos , kad mes jus pastebėtume ir galėtume pasidalinti su kitomis mamomis!

#kelionessuvaikais #balis #viesbuciai #viskasiskaiciuota #keliaujančiosmamos #lankytinosvietos #kelioniupatarimai #rekomendacijos #baliosala #bezdžionės #turkijoje  #egzotineskeliones #indonezija #reklama

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas