Daugelio svajonių šalies – Japonijos – pasirinkimas neabejotinai kelia klausimų – kaip tokiai tolimai kelionei pasiryžti su mažais vaikais? Toks sprendimas dažnai sulaukia dvejonių iš aplinkinių. Japonija, kaip kelionės kryptis, ilgai buvo Gretos ir jos vyro svajonių sąraše. Jau prieš kelerius metus, keliaujant į Sidnėjų, jiems pradėjo kirbėti mintis, kad sekantis nuotykis galėtų būti būtent Japonija. Tačiau laikas niekad neatrodė tinkamas – nėštumas, vaikų gimimas, pandemija. Tik šiemet, sumažėjus darbų intensyvumui, buvo priimtas sprendimas keliauti, nes, kaip sakoma, kartais reikia ne tik vaikų, bet ir drąsos tokioms kelionėms.
Domina tolimos kryptys? Su vaikais keliauti įmanoma ir į Vietnamą: Vietnamas su vaikais: Phu Quoc sala ar net Naująją Zelandiją: Naujoji Zelandija su vaiku: šeimos kelionė
Japonija su vaikais – pavergė visų mūsų širdis
Niekas negali geriau perteikti kelionės patirties nei pačios mamos Gretos pasakojimas. Štai kaip ji dalinasi savo mintimis ir prisiminimais apie šią įspūdingą kelionę į Japoniją:
„Kai pasirinkome kelionių kryptį Japoniją, bekalbant su draugais ir artimaisiais, pirmiausiai sulaukėme dviejų klausimų. Pirmas – ar keliausime be vaikų? Atsakant, kad su jais, sekantis klausimas – kaip sugalvojote keliauti taip toli?
Tad pradėsiu nuo pradžių, kad Japonija karaliavo mūsų svajonių krypčių sąraše jau netrumpą laiką. Pamenu skrydyje į Sidnėjų, su vyru sakėme, kad sekanti tolima kryptis galėtų būti Japonija. Bet atrodo nebuvo tinkamo laiko, nes jau bebūnant Australijoj buvau ankstyvame nėštume su pirmagimiu. Tuomet gimus Jonui, netrukus prasidėjo pandemija, gimė antras vaikas ir galiu drąsiai pasakyti – kad ne tik vaikus, bet ir drąsą tokiai kelionei, matyt, kad reikėjo paauginti.
Tad šiemet radus mažiau intensyvų darbų grafiką balandžio mėnesiui, su vyru nutarėme keliauti į Japoniją su dviem vaikais. Kelionę pradėjome planuoti ir nusipirkome skrydžio bilietus likus trims savaitėms iki išvykimo, tad iki pat kol nenusileidome Tokijuje, viskas atrodė dar taip netikra.
Vaikų amžius
Jonui suėjo 5-eri bebūnant Japonijoj, o Urtei suėjo 3 metai praėjus porai savaičių nuo grįžimo. Ir nors su tokiais mažais vaikais keliauti toli buvo nemenkas iššūkis, galiu drąsiai sakyti, kad Japonija yra tobula kryptis. Vienintelis minusas – atstumas.
Pliusai keliaujant į Japoniją su vaikais:
• Viešbučiuose už mažus vaikus nebuvo papildomo mokesčio.
• Transportas vaikams iki 6 metų – nemokamas, net ir keliaujant su Shinkansen traukiniu.
• Kavinėse, restoranuose maloniai mus priimdavo, atnešdavo vaikiškas lėkštutes, įrankius, kai kur – net ir puodelius su dangteliais, juk žinom, kaip vaikai lengvai viską išpila. O japonai tikrai praktiški ir vaikus mylintys žmonės, tad papildomas dėmesys jiems visuomet buvo skiriamas.
• Pramogų ir veiklos su vaikais pasirinkimas Japonijoje yra nesuvokiamai didelis, tad nuobodžiauti tikrai neteks.
Maršrutas ir kelionės trukmė
Mes keliavome 14 dienų. Tikrai per trumpas laikas viską pamatyti, bet tikrai verta, norint susipažinti su Japonija. Dėl ilgų skrydžių ir didelio laiko skirtumo, turėjome tik 12 naktų, nes kitas 2 naktis praleidome skrydžiuose. Skridome iš Vilniaus į Helsinį ir iš Helsinkio tiesiogiai į Tokyo.
Ką nuveikėme? Mūsų kelionės planas.
1 diena
Nusileidome Tokijuje, keliavome į viešbutį, jame įsikūrėme ir ėjome netoliese pavakarieniauti. Tai buvo mūsų pirmas kartas valgant skaniausią Wagyu jautieną!
2 diena
Tuomet sekančią dieną Tokijuje paskyrėme tyrinėjimams, aplankėme Hamarikyu Gardens, pasivaikščiojame po Ginzos rajoną ir keliavomę į vieną įspūdingesnių Pokemonų Centrų, esančių Shibuya rajone.
Pokemonų centrą aplankėme nebereikalo, mūsų mažieji yra dideli pokemonų fanai, tad kaip jau supratote, kelionės maršrutas tikrai buvo adaptuotas jiems.
Shibuya – tikrai ta vieta, kurią rekomenduoju aplankyti, pilnas gyvybės ir įvairių prekybos centrų rajonas. Jame taip pat rasite ir garsiausią perėją (Shibuya scramble crossing), kurią tikrai jau būsite matę iš pačių garsiausių filmų. Mes pasinaudojome proga ir nuėjome atisigaivinti į turistų dar labai neišgarsintą vietą, iš kurios panoramos atsiveria ir perėjos vaizdas. Pats įėjimas buvo mokamas, bet į kainą įėjo ir gėrimas. Tiesa, vaikams – nemokamai. Šią slaptą vietelę galite pasižymėti – Mag‘s Park Rooftop Shibuya Crossing. Dieną užbaigėme tolstant nuo Shibuya rajono ir turėdami nuostabią vakarienę – vėlgi su Wagyu BBQ.
3 diena
Trečią dieną paskyrėme Disneyland‘o aplankymui. Kadangi tam paskyrėme tik vieną dieną, pasirinkome DysneyWorld. Iš tiesų viską darėme labai atsipalaidavę, niekur nuo pat ankstyvaus ryto neskubėjome, atsikėlėm, papusryčiavome, susiruošėme ir iškeliavome. Dėl žmonių kiekio prie maisto pačiame Dysneyland‘e gali tekti laukti nemažai laiko, tad gerai, kad buvome apie tai pasiskaitę ir pasiruošę – pasiėmėme nedaug, bet įvairių užkandukų, kurie tikrai pagelbėjo. Pats Disneyland labai patiko, išbuvome iki pat pabaigos, tad matėme ir paradą ir fejerverkus, spėjome beveik viską išbandyti, tad buvo kupina įspūdžių diena ne tik vaikams, bet ir mums.
4 diena
Ketvirta diena buvo skirta palikti Tokyo ir keliauti į Osaką. Kelionei pasirinkome vieną greičiausių traukinių pasaulyje – Shinkansen. Jeigu keliaujant iš Tokyo į Osaką sėdėsite dešinėje pusėje prie lango, esant sėkmingai ir nedebesuotai dienai, kelionės metu netgi galite pamatyti Mount Fuji. Mums pasisekė tik iš dalies, nes buvo labai debesuota diena, tačiau Mount Fuji viršūnę matėme! Patikslinant – mačiau aš viena, nes vykome per pietų miegelio laiką, tad visa šeimyna miegojo. Atvykus į Osaką, įsikūrėme viešbutyje ir ėjome pasivaikščioti, patyrinėti šalia esantį rajoną bei vakarieniauti. Pasisekė, kad pirmą dieną netoli viešbučio radome garsiąsias Osakos žuvytes. Tai yra tokie pyragėliai su plikytu kremu arba raudonųjų pupelių kremu, kurias išbandyti buvau pasižymėjus savo „to do“ sąraše. Vakarą užbaigėme vėl labai įdomiam ir privačiame restorane su Wagyu jautiena.
5 diena
Penktą dieną paskyrėme Universals Studio Osaka. Žinot, turėt vaikų, tai tarsi bilietas į vaikystę ir pateisinama priežastis ką nors smagaus nuveikti. Mes su vyru kartu lankėmes Universals Studio LA ir mums tikrai labai patiko, tad su vaikais – tai puiki galimybė turėti turiningą dieną visai šeimai.
Iš tiesų, Universals gal net labiau patiko mums nei DysneyWorld, o ir Jonas mums pritarė. Bet gal dėl to, kad mūsų vaikai jau neauga vien su Disney filmukais ir pasakomis kaip mes.
Sunkiausiai buvo tai, kad lankėmės šeštadienį ir keliavome sezono metu, tad buvo tikrai labai daug žmonių. Laukimo laikas visur buvo nemenkas, kai kur siekė ir 120 min, bet VIP bilietų jau nebuvo galima įsigyti. Bet nustebino mūsų „be 5 min“ trimetės Urtelės kantrybė – jei jau pasiryžo kažkur eiti, kantriai laukė eilėje ir valandą. Žinoma, kaip ir visur, vaikams nusifotografuoti ir paliesti savo herojus – buvo didžiausia pramoga. Taigi,bet jei lankysitės Osakoje ilgesniam laikui – būtinai aplankykite ir Universals Studio.
6 diena
Šeštą kelionės dieną, rytą pradėjome Osakoje, tuomet per pietus įsėdome į traukinį ir nuvykome į netoliese esantį Naros miestą – ten, kur elniukai tiesiog gyvena laisvai. Gera pramoga vaikams – daug vietos išsilakstyti, galima nupirkti specialių sausainių ir tuos elniukus pamaitinti.
Bet jei atvirai, kiek girdėjau teigiamų atsiliepimų, kad tai ta vieta, kurią reikia aplankyti – man nepaliko jokio nepamirštamo įspūdžio. Elniukai įpratę būti maitinami, kartais netgi pasidaro agresyvūs ir patys griebia tuos sausainius. Prisėdus ant suoliuko suvalgyti ledų, taip pat iš karto prisistato ir bando ledų paragauti. Kaip ir visi dalykai, jei į gamtą įsikišame mes, žmonės, netrukus tą grožį sugadiname, turistų daug ir nėra ko kitko tikėtis iš elniukų.
Beje, kalbant apie Wagyu jautieną, pietums pasiemėme tiesiog ant gatvės pardavinėjamus Wagyu iešmelius ir Wagyu „sušiu“ (tiesiog Wagyu jautiena ant suspausto ryžio burbuliuko). Nenuvylė nei kiek, net sakyčiau mūsų gerai išsilaksčiusiai šeimynai, tai buvo tiesiog wow!
Grįžę iš Naros miesto, vakarą praleidome Osakos Bay rajone, kuriame yra daug veiksmo, daug maisto, daug šurmulio, bet mums labai patiko. Netikėtai surizikavome ir gerokai nuklydę nuėjome į labai nedidelį restoranėlį, kuris netikėtai nustebino ir tapo viena iš geriausių vietų, kurioje vakarieniavome. Mūsų nuostabai pagyvenęs šefas ne tik puikiai kalbėjo angliškai, bet ir turėjo ir platų Wagyu jautienos pasirinkimą. Dar iki šiandien paklausus vaikų, kas labiausiai patiko Japonijoje, jie iš karto pažiūrėję vienas į kitą vieningai atsako – mėsytė.
7 diena
Septintą dieną papusryčiavę Osakoje, susikrauname daiktus ir keliaujame į oro uostą, kadangi kitą kelionės dalį nusprendėme praleisti vienoje iš Japonijos salų, esančių pietuose – Okinawoje. Skrydis truko apie 2,5 valandos ir atskridus dar apie 1,5 valandos važiavome autobusu iki viešbučio, kuris lokacijos prasme keliaujant su vaikais galėjo būti arčiau, tačiau kitomis dienomis keliaujant, visur buvome padoriu atstumu. Taip pat viešbutį rinkomės, kuris turi savo paplūdimį ir vandens pramogų. Okinawoje praleidome iš viso 5 naktis.
8 diena
Sekančią dieną tiesiog leidome sau veikti viską ir kartu nieko, t.y. – ilsėtis. Kadangi mūsų pasirinktas viešbutis buvo didelis ir turėjo nuostabų paplūdimį, baseinus ir įvairias pramogas, tiesiog likome jo teritorijoje, maudėmės, valgėm, tyrinėjome povandeninį gyvenimą. Per pietus ir vakarienei ėjome pasivaikščioti ir išbandyti vietinius restoranėlius. Tokios dienos tikrai reikėjo atgauti jėgas nuo intensyvaus keliavimo.
TOP10 populiariausios pramogos ir veiklos Japonijoje su vaikais:
- Tokijas Disneyland (1-dienos pasas čia)
- Tokijas: Disney Sea (1-dienos pasas čia , Disneyland negalioja)
- TeamLab Planets TOKYO: Skaitmeninio eno muziejus (Įėjimo bilietas čia) – atraskite skaitmeninio meno instaliacijas iš šviesų, garsų ir skirtingų medžiagų, kurios džiugins visus penkis pojūčius.
- Osaka: Universal Studios ( 1 arba 2-dienų pasas čia) – čia jūsų lauks Haris Poteris, Mario, Pakalikai ir kiti mylimi personažai. Netinka nėštukėms ir vaikams iki 3 metų.
- Tokijas: Hop-On Hop-Off – apžvalgos autobusas po žymiausias vietas. Bilietus rasi čia.
- TOKYO SKYTREE® – aplankykite aukščiausią Japonijos statinį ir mėgaukitės Tokijo miesto vaizdais iš TOKYO SKYTREE® apžvalgos aikštelių. (Įėjimo bilietas čia, patekimui į „Tembo Galleria“ reikalingas papildomas bilietas).
- Kiotas (Kyoto): Arbatos ceremonija tradiciniame arbatos namelyje – išmokite patys pasigaminti tikros japoniškos arbatos.
- Kiotas – čia galima rasti ne tik UNESCO pasaulio paveldą, bet ir kitas įdomias vietas. Kartu su vaikais aplankykite bambukų giraitę, budistų šventyklą, pasigaminkite matcha, užsukite į beždžionių parką ir pamatykite makakas. Užsisakyti šią ekskursiją galite čia arba savarankiškai patyrinėti Kiotą HOP-ON autobusu (bilietai čia).
- Tokijas: Fuji kalnas, Kawaguchi ežeras, Oshino Hakkai (1-dienos kelionė) – iš panoraminio lynų tako ir nuo 1075 metrų aukštyje esančios apžvalgos aikštelės atsiveria nepakartojama Fudzi kalno ir Kawaguchi ežero panorama. Grožėkitės didingais Fudžio kalno vaizdais bei jo atspindžiu ramiame Kawaguchi ežero vandenyje, Oshino Hakkai grožiu ir aštuoniais krištolo skaidrumo šaltiniais.
- Tokijas: Sumo – tai patirtis numeris 1, kurią gyvai savo akimis nori pamatyti kiekvienas atvykęs į Japoniją! Pasigrožėkite sumo šou, surengtu taip, kad juo galėtų mėgautis tiek suaugusieji, tiek vaikai. Sužinokite apie sumo imtynių taisykles ir ritualus, stebėkite sumo imtynininkus, kai jie kovoja ringe prieš jus. Mėgaukitės vištienos karštu puodu ir kitais japoniškais patiekalais, kuriuos ruošia buvę imtynininkai. Nusifotografuokite su sumo imtynininku ir gaukite suvenyrų rinkinį! Bilietą rasi čia. Netinkama vaikams iki 1 metų.
9 diena
Trečią dieną Okinawoje turėjome ypatingą šventę – mūsų Jonui suėjo 5! Tad leidome Jonui dėlioti dienos planus. Pirmas pageidavimas buvo prisipūsti balionus ir žinoma – baseinas. Tad visi maudėmės, išdykavome baseine ir nusprendėme vykti į American Village kompleksą, kuriame buvo daug amerikietiškos kultūros, didelis restoranų ir pramogų pasirinkimas bei paplūdimys. Tad vaikai sėkmingai nusnaudė, kol keliavo iki American Village ir jiems atsibudus pradėjome viską tyrinėti, vaikai netgi greitai išsimaudė. Tuomet ėjome ieškoti ypatingos vietos, kur Jonas galėtų užpūsti gimtadienio žvakutes. Ta vieta tapo San Fransisco cafe. Na, o pilni įspūdžių ir prieš grįžtant į viešbutį, radome tikrai nuostabią vietą vakarienei. Žinoma – ir vėl su Wagyu jautiena, bet taip pat ir su šviežiai keptomis jūros gėrybėmis. Ten turbūt vertinant kainą ir kokybę buvo mūsų vieta nr. 1, nes maistas buvo tiesiog dieviškas.
10 diena
Kitą dieną Okinawoje nusprendėme dar pakeliauti ir nuvykome į Šiaurinėje salos dalyje esantį „Okinawa Churaumi Aquarium“.
11 diena
Priešpaskutinę dieną Okinawoje praleidome tikrai įspūdingai. Kadangi viešbutyje buvo galimybę užsisakyti įvairių pramogų už papildomą mokestį, bet ne visos jos tinkamos tokiems mažiems vaikams, pasirinkome pusdienio išvyką su laivu. Ryte atsikėlę užkandome, susitikome su grupe, išsirinkome nardymo kostiumus ir sėdome į laivelį, kuris mus nuplūkdino į netoliese esančią mažą salą. Kadangi sala yra negyvenama, labai maža ir tarp uolų, tai puiki vieta paviršiniam nardymui. Tad kelionės vienas iš tikslų ir buvo, atvykus, išplaukti valandai panardyti.
Vyras išplaukė su grupe toliau, o aš su vaikais likau. Kaip jau ir sakiau, vaikai Japonijoje yra tikrai labai mylimi, kol aš plukdžiau Urtę, instruktoriai man padėjo, paplukdė Joną, pašėrė žuvytes, kad vaikai geriau jas pamatytų, atnešė jūros žvaigždes pačiupinėti, vaikams įspūdžių buvo tikrai labai daug. Vėliau grįžus grupei, instruktorius greit ir man liepė plaukti jam iš paskos tolyn į jūrą, pamaitino žuvytes, tad spėjau ir aš jas apžiūrėti iš taip arti, kad galėjau jas ir paliesti. Po nardymų, turėjome laisvą laiką patyrinėti salą ir tuomet mus apie ją apvedžiojo, papasakojo, supažindino su jos gamta ir paruošė šviežiai pagamintus pietus. Tad grįžom į viešbutį tik po pietų jau pilni įspūdžių ir geriausių emocijų bei patirčių. Dieną užbaigėme su dar maudynių, masažais ir nevykusia vakariene viešbučio restorane. Turbūt tai vienintelė vieta buvo, kur tikrai likom nusivylę, bet po tokios dienos – jau net ir nesureikšminome.
12 diena
Atsikėlėme, praleidome šiek tiek laiko paplūdimyje, atsisveikinome su šia nuostabaus grožio sala ir susidėję daiktus išsiruošėme į oro uostą, laukė skrydis atgal į Tokyo. Atskridome labai vėlai, tad beliko tik pernakvoti netoli oro uosto esančiame viešbutyje.
13 diena
Paskutinė diena Japonijoje, mūsų skrydis atgal į Helsinkį buvo tik apie 23 valandą, tad mes dar išnaudojome paskutines valandas Tokyo ir nuvykome į teamLab Planets muziejų. Šį muziejų pasižymėkite, tikrai įdomi patirtis, o interaktyvios instaliacijos labai patiko ir paliko įspūdį ne tik mums, bet ir vaikams. Mes pro viską du kartus ėjome, nes vaikai tiesiog nenorėjo iš muziejaus išeiti. Kainas ir bilietus į muziejų galite rasti čia. Šiek tiek apsipirkome ir keliavome į viešbutį pasiimti daiktų ir į oro uostą.
Ką galėjome daryti kitaip?
• Būtų pravertę turėti tarptautines teises, nes Okinawos saloje su vaikais, automobilis būtų suteikęs lengvesnį ir greitesnį keliavimą, būtume spėję daugiau pamatyti, laisviau pasiderinti keliavimą.
• Gal sekantį kartą, skrydžiui į Tokyo pasirinkčiau Haneda oro uostą, nes arčiau centro (mes atskridome į Naritą), ypatingai, kai Finnair, oro bendrovė su kuria skridome, skrenda į šiuos abu oro uostus.
• Pritrūko vienos dienos apsipirkimui. Nors to nemėgstu daryti ir dažnai iš kelionių grįžtų be jokių ypatingų pirkinių (tiesiog noriu keliauti ir mėgautis, o nepraleisti laiką parduotuvėse), bet Japonija yra ta šalis, kuri turi tokių keistai įdomių dalykėlių, kuriems ir vieno papildomo lagamino turbūt nepakaktų. Visgi – šiek tiek gailiuosi, kad to nepadarėme, bet gal kitą kartą.
Tad turbūt tik šie du dalykai, ką daryčiau kitaip. Dar norėjau rašyti, kad reikėjo pabūti ilgiau, bet dabar galvoju, sutikčiau į Tokyo sugrįžti, kad ir kelioms dienoms, nes nepaisant kad kelionė tolima ir ilga, bet tai šalis, į kurią visa mūsų šeima svajoja sugrįžti ir dar kartą.”
Kaip susiruošti į Japoniją su vaikais ir ką pamatyti spėjo Gretos šeima, galite pamatyti šiame reels video (spausk čia), o išgirsti platesnį LIVE pasakojimą kviečiame čia.
Kaip mes džiaugiamės, kad šeimos nepabijo tolimų šalių bei ilgų skrydžių. Ačiū mamai Gretai už savo mintis, kelionės dienoraštį ir patarimus. Daugiau teisinių patarimų ne tik apie keliones galite rasti čia, nes Greta yra ne tik keliaujanti mama, bet ir patyrusi teisininkė. Tad nebijokite keliauti!
Dalinamės tikromis patirtimis
Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:
- Klausimams-atsakymams-diskusijoms „Keliaujančios mamos (apie užsienį)” facebook grupėje.
- Jūsų laiškų su kelionių pasakojimais keliaujanciosmamos@gmail.com
- Taip pat, kviečiame aktyviai dalintis savo kelionių nuotykiais su vaikais žymint Instagrame @keliaujancios_mamos
- Nenori praleisti naujų kelionių istorijų, nuolaidų patogesnėms kelionėms ir kvietimų pramogauti ar keliauti kartu? Užsisakyk „Keliaujančios mamos” naujienlaiškį čia (spausk ir užsisakyk įkvėpimą kelionėms čia).
Straipsnyje minimos nuorodos gali vesti į partnerystės puslapius.