Egiptas – tai ne tik įspūdingi piramidžių vaizdai ir auksinės dykumos smėlis, bet ir spalvingas povandeninis pasaulis, rytietiškos prieskonių kvapais alsuojančios turgavietės bei kultūra, turinti tūkstantmečius siekiančias tradicijas. Tačiau ruošiantis kelionei natūraliai kyla klausimai: ar šalis saugi, ką verta pamatyti, kokios kainos ir kur geriausia paragauti vietinio maisto? Sudarėme 10 dažniausiai užduodamų klausimų sąrašą, kuris padės pasiruošti kelionei ir jaustis užtikrintai Egipte!
Mamų patikrintos kelionių kryptys Europoje: Mamų patikrintos kelionės rudenį: TOP 5 kryptys Europoje
Nori konkretaus pasiūlymo SAVO šeimai, kurį parinks patyrusios turizme dirbančios mamos? Siųsk mums UŽKLAUSĄ čia (kada, kur, su kokio amžiaus vaikais ieškai kelionės).
10 pagrindinių klausimų apie Egiptą:
Į klausimus atsako mama Agnė, gyvenanti Egipte.
1. Ar Egiptas saugus?
Turistinėje zonoje taikoma griežta apsauga. Atvykus matysite daug policijos patikros punktų, patruliavimą keliuose. Policija nuolatos kontroliuoja vietinių asmenų elgesį, vairavimą, jų dokumentus (vairuotojų teises, darbuotojų licencijas ir pan.). Rekomenduojama saugotis kaip ir kiekvienoje šalyje. Venkite pasivaikščiojimų pavojingose zonose, moterims rekomenduojame vilkėti padorią aprangą vietinėse vietose ir saikingai vartokite alkoholį.
2. Ką veikti Egipte? Kokia atostogų trukmė tinkamiausia?
Jeigu norite aplankyti visas populiariausias vietas Egipte, tai gali užtrukti apie mėnesį. Paprastai rekomenduojama atostogauti 2 savaites, mažiausiai 10 dienų.
Pateikiame populiariausias lankytinas vietas Egipte:
1. Kairas;
2. Luksoras;
3. Asuanas;
4. Beduinų kaimai;
5. Jūros tripai;
6. Juodoji, baltoji dykuma;
7. Alexandrija;
8. Masažai, akvariumas, delfinariumas;
9. El Gouna;
10. Salama, spalvingasis kanjonas;
11. Dahab…..
Ir dar daug kitų…
3. Ką valgyti Egipte?
Tradiciniai patiekalai (nurodyti arabiški pavadinimai, nes vertimas ne visuomet yra teisingas):
Ful Medames, Tamiya, Koshari, shawarma, kebab ir kofta, pigeon, baklava, feteer meshaltet, baba ganoush, mahshi, besarah, Alexandrian kebdah, Sayadiyah žuvis, hawawshi, kanafeh, Umm ali, basbousa, saldžiosios bulvės.
„Ful Medames“ yra tradicinis egiptiečių patiekalas, gaminamas daugiausia iš fava pupelių. Pupelės yra lėtai verdamos ir paprastai pagardinamos tokiais ingredientais kaip česnakai, alyvuogių aliejus, citrinų sultys, kmynai ir kartais čili pipirai. Jis dažnai patiekiamas su duona (pvz., pita) ir gali būti papildytas tokiais ingredientais kaip kietai virti kiaušiniai, pomidorai ar petražolės.
,,Tamiya’’ Egipte reiškia populiarų keptą užkandį, panašų į falafelį. Jis gaminamas daugiausia iš maltų fava pupelių (nors kartais taip pat naudojami avinžirniai), sumaišytų su žolelėmis, svogūnais, česnakais ir prieskoniais, tokiais kaip kmynai ir kalendra. Iš mišinio formuojami nedideli paplotėliai arba rutuliukai, o po to kepama iki traškios ir auksinės rudos spalvos.
,,Koshari’’ yra tradicinis egiptiečių patiekalas, gaminamas iš ryžių, lęšių, makaronų ir avinžirnių derinio, sumaišytų kartu su aštriu pomidorų padažu ir traškiais keptais svogūnais. Tai populiarus, sotus ir sotus patiekalas, dažnai laikomas Egipto nacionaliniu maistu.
„Shawarma“ Egipte reiškia populiarų gatvės maistą, gaminamą iš plonais griežinėliais supjaustytos mėsos, dažniausiai vištienos, jautienos ar ėrienos, pagardintos prieskonių mišiniu ir verdamos ant vertikalios keptuvės. Mėsa lėtai kepama, kai ji sukasi ant iešmo, o kepant nuskutami ploni griežinėliai.
Egipte kebabas ir kofta yra populiarūs ant grotelių kepti mėsos patiekalai: Kebabas: tai reiškia marinuotos mėsos, paprastai ėrienos arba jautienos gabaliukus, kurie yra susmulkinti ir kepti ant atviros ugnies. Mėsa dažniausiai pagardinama tokiais prieskoniais kaip kmynai, kalendra ir česnakai, suteikiant jai kvapnų, dūminį skonį. Kebabas dažnai patiekiamas su ryžiais, duona ar daržovėmis. Kofta: Kofta gaminama iš maltos mėsos (dažniausiai ėrienos arba jautienos), sumaišytos su prieskoniais, svogūnais ir žolelėmis. Iš mišinio formuojami paplotėliai arba iešmeliai ir kepami ant grotelių. Kofta paprastai pagardinama česnaku, kmynais ir kalendra, o jos tekstūra yra sultinga, švelni. Paprastai jis patiekiamas su ryžiais, duona ar salotomis.
,,Pigeon’’ Egipte balandis (vietoje žinomas kaip „hamam“) reiškia tradicinį ir populiarų patiekalą, kai balandžiai įdaryti ryžių, žolelių ir prieskonių mišiniu, o paskui skrudinami arba kepami ant grotelių. Patiekalas laikomas delikatesu ir dažnai patiekiamas ypatingomis progomis arba prabangiuose restoranuose.
Baklava Egipte reiškia populiarų ir saldų pyragą, gaminamą iš plonos, sluoksniuotos filo tešlos sluoksnių, įdarytų smulkintais riešutais (pvz., graikiniais riešutais, pistacijomis ar migdolais) ir pasaldinta sirupu arba medumi. Tešlos sluoksniai kepami iki auksinės spalvos ir traškumo, o po to užpilami kvapniu sirupu, pagamintu iš cukraus, vandens, kartais citrinos ar rožių vandens.
Feteer Meshaltet yra tradicinis egiptietiškas pyragas, susidedantis iš kelių tešlos sluoksnių, dažnai lyginamas su dribsnių, sviestiniu picos ar pyrago variantu. Tešla ištepama sviestu, tada sulankstoma, kad susidarytų traški ir minkšta tekstūra. Feteer Meshaltet gali būti patiekiamas tiek saldus, tiek pikantiškas.
„Baba Ganoush“ Egipte reiškia populiarų padažą arba užkandį, pagamintą iš skrudintų baklažanų. Baklažanai sudeginami, kol suminkštėja, tada nulupami ir sutrinami. Paprastai jis maišomas su tahini (sezamo pasta), česnaku, citrinos sultimis, alyvuogių aliejumi ir prieskoniais, pavyzdžiui, kmynais. Rezultatas – glotnus, dūminio skonio, kreminis padažas.
„Mahshi“ Egipte reiškia tradicinį patiekalą, kai įvairios daržovės, tokios kaip cukinijos, baklažanai, paprikos ir vynuogių lapai, yra įdarytos ryžių, žolelių ir prieskonių mišiniu. Kartais į faršą dedama maltos mėsos (dažniausiai ėrienos ar jautienos).
,,Besarah’’ Egipte reiškia tradicinį patiekalą, daugiausia gaminamą iš maltų fava pupelių, žolelių ir prieskonių, dažnai sumaišytų iki vientisos, kreminės konsistencijos. Patiekalas paprastai gaminamas naudojant tokius ingredientus kaip svogūnai, česnakai, kalendra ir kartais žalios daržovės, pavyzdžiui, špinatai. Jis gali būti patiekiamas karštas arba šaltas, dažnai mėgaujamas su egiptietiška duona.
,,Alexandrian kebdah’’ Aleksandrijos kebda (arba arabų kalba Kebdah Iskandrony) yra populiarus egiptiečių patiekalas, ypač susijęs su Aleksandrijos miestu. Jį sudaro jautienos kepenėlės, virtos su prieskonių, svogūnų, česnako ir kartais čili pipirų mišiniu. Kepenys paprastai troškinamos, kol suminkštėja ir gali būti patiekiamos su įvairiais priedais, įskaitant duoną, ryžius ar salotas.
,,Sayadiyah fish’’ Sayadiyah žuvis yra tradicinis Egipto patiekalas, ypač populiarus pakrantės regionuose, įskaitant Aleksandriją ir Port Saidą. Tai kvapnus žuvies patiekalas, pagamintas iš žuvies (dažniausiai raudonosios snaperio ar kitos baltos žuvies), pagardintas tokiais prieskoniais kaip kmynai, kalendra, česnakai ir kartais ciberžolė. Žuvis paprastai patiekiama ant ryžių guolio, dažnai virta su karamelizuotu svogūnu ir aromatinių prieskonių mišiniu, sukuriant pikantišką, šiek tiek saldų skonį.
Hawawshi Egipte reiškia populiarų ir kvapnų gatvės maistą, dažnai apibūdinamą kaip egiptietišką įdarytos pitos ar mėsos sumuštinio variantą. Jį sudaro pita duona, įdaryta maltos jautienos arba ėrienos, svogūnų, paprikų ir įvairių žolelių bei prieskonių, tokių kaip česnakai, kmynai, kalendra ir kartais čili, prieskonių mišiniu. Tada įdaryta duona kepama arba kepama ant grotelių, todėl išorė tampa traški, o mėsos įdaras išlieka sultingas ir kvapnus.
„Kanafeh“ Egipte reiškia populiarų ir skanų desertą, gaminamą iš susmulkintos filo tešlos arba manų kruopų tešlos, padengto saldinto sūrio (pvz., mocarelos) arba suteptos grietinėlės įdaru, o po to kepamas iki auksinės spalvos ir traškumo. Iškepus mirkoma kvapnaus cukraus sirupe, pagardintame rožių ar apelsinų žiedų vandeniu.
,,Umm Ali’’ yra tradicinis egiptietiškas desertas, dažnai laikomas duonos pudingo rūšimi. Jis gaminamas sluoksniuojant sluoksniuotos tešlos arba duonos gabalėlius su pieno, cukraus ir grietinėlės mišiniu ir kepant iki auksinės spalvos ir burbuliukų. Desertas dažnai gardinamas riešutais (pavyzdžiui, migdolais ar pistacijomis), razinomis, o kartais ir kokoso užuomina.
„Basbousa“ Egipte reiškia populiarų saldų pyragą, kurio pagrindą sudaro manų kruopos, mirkomas cukraus sirupe. Tortas gaminamas iš manų kruopų, miltų, jogurto ir cukraus mišinio, kuris suteikia jam tankią, bet drėgną tekstūrą. Iškepus jis apipilamas kvapniu sirupu, pagamintu iš cukraus, vandens, o kartais ir citrinos ar rožių vandens, suteikiant pyragui saldumo ir drėgmės.
4. Ar Egipte karšta?
Egipte gali būti labai karšta, ypač vasaros mėnesiais. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais daugelyje šalies dalių temperatūra gali pakilti virš 40 °C (104 °F).
Tačiau pakrantės zonose, tokiose kaip Šarm el Šeichas, Hurgada ir Aleksandrija, dėl vėjuotumo temperatūra paprastai būna žemesnė. Dykumose dieną gali būti itin karšta, tačiau naktį temperatūra gerokai nukrenta.
Rekomenduojama išlaikyti hidrataciją ir apsisaugoti nuo saulės, ypač vasarą.
Tinkamiausia oro temperatūra yra balandžio, gegužės ir spalio mėnesiais. Nuo lapkričio iki kitų metų kovo mėnesio temperatūra yra tinkama ir šis laikotarpis yra laikomas turizmo sezonu Egipte.
5. Kokios banko kortelės priimamos Egipte?
*Visa – Visa kortelės paprastai priimamos daugumoje bankomatų, parduotuvių ir internetinių platformų Egipte.
*Mastercard – Mastercard taip pat plačiai priimama bankomatuose, viešbučiuose ir parduotuvėse.
*„American Express“ – nors ir nėra taip plačiai pripažįstama kaip „Visa“ ir „Mastercard“, „American Express“ vis dar priimama daugelyje didesnių viešbučių, restoranų ir įmonių didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Kairas ir Aleksandrija.
*Diners Club – Rečiau paplitęs, bet vis dar priimamas kai kuriuose viešbučiuose ir aukščiausios klasės įstaigose.
Be to, daugelis Egipto bankų išduoda vietines korteles, tokias kaip „Meeza“, kurios naudojamos šalies viduje bankomatuose ir mokėjimams Egipte. Tačiau tarptautiniams sandoriams geriausia rinktis „Visa“, „Mastercard“ ir „American Express“.
6. Ką turėtumėte daryti, jeigu buvote apgauti?
Galite kreiptis į vietos valdžios institucijas: jei buvote apgauti ir manote, kad tai būtina, galite pranešti apie įvykį vietos policijai. Egipte policija paprastai reaguoja, ypač turistinėse vietovėse. Turėsite pateikti išsamią informaciją ir įrodymus (čekius, nuotraukas ir kt.), kad pagrįstumėte savo ieškinį.
Jeigu sukčiavimu patyrėte didelių finansinių nuostolių, galite susisiekti su savo šalies ambasada arba konsulatu. Jie gali patarti, padėti vietos valdžios institucijoms arba padėti iškilus rimtesnėms problemoms.
Jeigu buvote apgauti naudojant kredito kortelę, susisiekite su banku ar kortelės teikėju ir praneškite apie problemą. Jie gali blokuoti operacijas ir pasiūlyti grąžinti pinigus, atsižvelgiant į sukčiavimo pobūdį.
Taxi Egipte: Susitarkite dėl kainos iš anksto. Taip pat kainas iš anksto susitarkite ir su gatvės pardavėjais.
7. Ar Egipte priekabiaujama prie merginų?
Nors Egiptas yra populiari turistų lankoma vieta, svarbu žinoti apie galimą priekabiavimą, ypač moterims, keliaujančioms vienoms. Deja, priekabiavimas gali įvykti viešose vietose, ypač perpildytose vietose, pavyzdžiui, turguose, turistinėse vietose ar judriose gatvėse. Tačiau patirtis gali labai skirtis priklausomai nuo vietos, paros laiko ir konkrečių aplinkybių.
Renkites kukliai: Egiptas yra konservatyvi šalis, o kuklus rengimasis (dengiant pečius, dekoltė ir vengiant trumpų sijonų ar šortų) gali padėti išvengti nepageidaujamo dėmesio. Turistų lankomose vietovėse aprangos kodai gali būti laisvesni, tačiau vis tiek verta rengtis konservatyviai.
Naudokite patikimą transportą: rinkitės oficialias reguliuojamas taksi ar pavėžėjimo programas, pvz., „Uber“ ar „Careem“, kurios gali pasiūlyti daugiau saugumo nei sustabdyta taxi mašina gatvėje.
Daugelis moterų keliauja į Egiptą nepatirdamos priekabiavimo, tačiau visada išmintinga žinoti apie lankomą aplinką ir imtis atsargumo priemonių savo saugumui užtikrinti.
8. Kainos Egipte?
Kainos Egipte gali labai skirtis priklausomai nuo jūsų buvimo vietos, paslaugos ar produkto tipo ir nuo to, ar esate turistinėje, ar vietinėje vietovėje. Pateikiame kainų, kurių galite tikėtis už įvairias prekes ir paslaugas, apžvalgą:
Apgyvendinimas:
Nebrangus viešbutis / nakvynės namai: 10–30 USD už naktį.
Vidutinės klasės viešbutis: 40–100 USD už naktį 3–4 žvaigždučių viešbučiuose.
Prabangus viešbutis: $100+ USD už naktį aukščiausios klasės viešbučiuose ar kurortuose.
Maistas:
Gatvės maistas / užkandžiai: 1–3 USD už tokias prekes kaip falafelis, shawarma ar koshari.
Įprastas restoranas: 5–10 USD už patiekalą vietiniame restorane.
Vidutinės klasės restoranas: 15–25 USD už trijų rūšių patiekalą vienam.
Vakarietiškas greitas maistas (pvz., McDonald’s): apie 5–7 USD už patiekalą.
Transportas:
Viešasis transportas (autobusas arba metro): apie 0,5–1 USD už kelionę Kaire.
Taksi kaina (pradinė): apie 1–2 USD su papildomais mokesčiais, priklausomai nuo atstumo.
„Uber“ arba „Careem“: paprastai prasideda nuo 2 USD iki 3 USD už trumpą kelionę, didėjant priklausomai nuo atstumo.
Tarpmiestinis autobusas / traukinys: autobusų bilietai iš Kairo į Luksorą ar Aleksandriją gali svyruoti nuo 5 USD iki 15 USD ekonomine klase, o traukinių kainos gali skirtis, bet taip pat yra apie 10–20 USD už standartines sėdimas vietas.
Atrakcionai ir veikla:
Įėjimo į Gizos piramidės mokestis: apie 10–20 USD už bendrą įėjimą, su papildomais mokesčiais už lankymąsi specialiose vietose (pvz., Didžiosios piramidės viduje).
Įėjimas į muziejų (pvz., Egipto muziejus Kaire): apie 5–10 USD už įėjimą, nors specialūs eksponatai gali kainuoti daugiau.
Dienos kelionės: organizuojamos ekskursijos, tokios kaip Luksoro ar Nilo kruizai, gali svyruoti nuo 40 USD iki 100 USD vienam asmeniui, priklausomai nuo paketo.
Apsipirkimas:
Suvenyriniai daiktai: Kainos gali labai skirtis. Pavyzdžiui, smulkūs suvenyrai, tokie kaip šalikai, papuošalai ir tradiciniai daiktai, gali svyruoti nuo 3 USD iki 10 USD, o aukštesnės kokybės daiktai (pvz., papirusas ar rankų darbo amatai) gali būti brangesni.
Vietiniai produktai (pvz., prieskoniai, kvepalai): tikimasi sumokėti apie 5–20 USD.
Kitos išlaidos:
Vanduo buteliuose: apie 0,50 USD – 1 USD už 500 ml butelį.
SIM kortelė (vietiniai mobilieji duomenys): apie 5–10 USD už turistinę SIM kortelę su tam tikrais duomenimis.
Masažas / SPA gydymas: Pagrindinio masažo kainos gali svyruoti nuo 10 USD iki 30 USD, priklausomai nuo vietos.
Bendrosios pastabos:
Turguose ir su gatvės prekeiviais įprasta derėtis, todėl drąsiai derėkitės, ypač jei esate labiau turistų lankomoje vietovėje.
Valiuta: Egipto svaras (EGP) yra vietinė valiuta. Bankomatai yra plačiai prieinami, ir daugelis vietų priima kredito korteles, ypač tokiuose miestuose kaip Kairas ir turistinėse vietovėse.
9. Kur įsigyti vizą Egipte?
*Visa on Arrival (VoA)
Tinkamumas: Daugelio šalių piliečiai, įskaitant JAV, JK, Kanadą, Australiją, daugumą Europos Sąjungos šalių ir kitas, gali gauti vizą atvykstant į pagrindinius Egipto oro uostus (Kairo, Šarm el Šeicho, Hurgados ir kt.). Kaina: apie 25 USD už vienkartinę turistinę vizą. Trukmė: paprastai galioja 30 dienų. Procesas: atvykę į oro uostą už vizą galite sumokėti vizų kasoje prieš tęsdami imigraciją.
*E-Visa (internetinė viza)
Daugiau nei 70 šalių piliečiai, įskaitant JAV, JK, Kanadą ir daugumą Europos šalių, gali kreiptis dėl e. vizos. Kaina: apie 25 USD už vienkartinę vizą. Trukmė: Galioja 30 dienų. Procesas: Pateikite paraišką internetu per oficialų Egipto elektroninių vizų portalą (https://visa2egypt.gov.eg/). Turėsite užpildyti internetinę formą, įkelti paso kopiją ir sumokėti mokestį. Elektroninė viza bus atsiųsta į Jūsų elektroninį paštą, kurią turėsite atsispausdinti ir parodyti atvykę.
10. Ar Egipte reikia duoti arbatpinigių?
Arbatpinigiai arba „baksheesh“ yra įprasta praktika Egipte ir paprastai vertinama, nors ne visada privaloma. Manoma, kad tai būdas parodyti dėkingumą už gerą paslaugą.
Įprasti restoranai: įprasta palikti maždaug 5–10% arbatpinigių nuo sąskaitos, jei aptarnavimo mokestis dar neįskaičiuotas. Jei įskaičiuotas aptarnavimo mokestis, už gerą aptarnavimą galite palikti papildomą nedidelę sumą.
Aukštesnės klasės restoranai: Prabangesnėse vietose tipiškas 10-15% arbatpinigių, vėlgi, priklausomai nuo aptarnavimo kokybės.
Arbatpinigių stiklainis: kai kuriose mažesnėse kavinėse ar užkandinėse gali būti arbatpinigių stiklainis, kuriame galite palikti arbatpinigius.
Kambarių tvarkymas viešbučiuose: kambariniams galite palikti maždaug 10–20 EGP (maždaug 1–2 USD) už dienos darbą.
Taksi vairuotojai: nors arbatpinigių davimas nėra privalomas, kainos apvalinimas arba papildomas 5–10 EGP (apie 0,30–0,60 USD) mokėjimas yra vertinamas.
„Uber“ / „Careem“: šios paslaugos paprastai nesitiki arbatpinigių, bet vis tiek galite palikti nedidelę sumą, jei paslauga buvo atlikta gerai.
Už privačią ekskursiją ar ekskursiją su gidu 10–20% kelionės kainos yra įprasta arbatpinigių suma gidui. Jei tai grupinė kelionė, gidui galite palikti apie 50–100 EGP (apie 3–6 USD) nuo vieno asmens.
Vairuotojai: jei vienos dienos kelionei naudojatės vairuotoju, paprastai tikimasi 50–100 EGP (3–6 USD) arbatpinigių.
Gatvės pardavėjai: arbatpinigių nesitikima, bet galite suapvalinti kainą arba duoti nedidelę sumą, jei manote, kad paslauga buvo atlikta gerai.
Viešose vietose (pvz., prekybos centruose ar turistų lankomose vietose) dažnai yra tualetinio popieriaus prižiūrėtojų. Įprastas nedidelis 1–5 EGP (apie 0,06–0,30 USD) arbatpinigių.
Arbatpinigių mokėjimas yra neprivalomas, tačiau paprastai vertinamas ir vertinamas kaip būdas paremti darbuotojus, ypač paslaugų sektoriuje, kur atlyginimai gali būti maži.
Daugiau informacijos apie Egiptą rasite ir facebook grupėje Egiptas, ekskursijos lietuviams. Visiems jaukių ir šiltų atostogų Egipte!
Nori individualaus kelionės pasiūlymo savo šeimai? Parašyk užklausą mums čia.
Šioje kelionėje mums pasiteisino šie dalykai:
Dalinamės tikromis patirtimis
Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:
- Klausimams-atsakymams-diskusijoms „Keliaujančios mamos (apie užsienį)” facebook grupėje.
- Klausimams-atsakymams-diskusijoms Keliaujančios mamos (apie Lietuvą) – poilsis, pramogos, įdomybės!
- Taip pat kviečiame aktyviai dalintis savo kelionių nuotykiais su vaikais žymint Instagrame @keliaujancios_mamos
- Keliaujančios mamos
Nuorodos straipsnyje gali vesti į partnerystės puslapius.