Kelionės Lietuvoje

Daugiau nei 40 įdomiausių Lietuvos muziejų vaikams

Dažnam ne tik vaikui, bet ir suaugusiajam pasiūlymas apsilankyti muziejuose skamba ne itin viliojančiai – mintyse iškyla nuobodžios ekspozicijos, informaciniai stendai surašyti smulkiu vienodu šriftu ir bejausmiai gidai. Tačiau bendruomenė „Keliaujančios mamos®” tikina, jog šiuo metu Lietuvoje yra daugybė muziejų, kurie maloniai nustebins ir mažus ir didelius lankytojus, o apsilankę juose panorėsite atsivežti ten ir savo draugus.

Šiais metais daugybė šeimų ruošiasi keliauti po Lietuvą, tad planuodami maršrutą įtraukite į sąrašus ir žemiau pateiktus muziejus. Vis dėlto prieš vykdami pasiskambinkite į norimus aplankyti objektus – įsitikinkite ar jie veiks jūsų pasirinktomis dienomis ir ar šiuo metu nėra vykdomi renovacijos darbai.

Taip pat įvertinkite ir oro sąlygas, jei lankysite lauko ekspozicijas – gali reikti šiltų drabužių, patogios neperšlampamos avalynės. Jei keliaujate su kūdikiais pasidomėkite ar vieta yra tinkama pravažiuoti vaikišku vežimėliu arba pasiimkite nešioklę ar vaikjuostę – įsidėję kūdikį galėsite saugiai pasivyti vyresnėlius, noriai tyrinėjančius muziejų eksponatus.

Taip pat visada galite klausti rekomendacijų „Keliaujančių mamų®” grupėje fcebooke, šeimos noriai dalinasi savo patirtimi ir įspūdžiais.

VILNIAUS APSKRITIS

Žaislų muziejus (Vilnius)

Vaikai galės pamatyti ir išbandyti daugybę žaidimų, pažinti ir savo tėvų kartos žaislus. Ekspozicija įdomi ir mažiems, ir dideliems. Muziejų galima lankyti ir su ekskursija, kuri vedama pakankamai dažnai. Patalpose yra rengiamos specialios programos, galima jas išsinuomoti ir gimtadieniams.

Energetikos ir technikos muziejus (Vilnius)

Įsikūręs pirmojoje Vilniaus centrinėje elektrinėje. Su vaikais būtinai pakilkite į viršų – ten interaktyviose mokslo ekspozicijose spalvingi eksponatai iliustruoja įvairius technikos išradimus, demonstruoja fizikinius reiškinius ir procesus, ugdo lankytojų kūrybiškumą ir skatina norą eksperimentuoti. Vaikai gali imti, liesti, bandyti, sužinoti viską patys. Šios salės tęsinys yra trečiame aukšte, kur įrengtas protingas žaidimų kambarys.

Geležinkelio muziejus (Vilnius)

Jaunuosius lankytojus ypač sudomins salė, kurioje po stiklu įrengti žaislinių traukinukų miestai. O lauko ekspozicijoje galima įlįsti į įvairiausius vagonus, lokomotyvus, pasivažinėti motodrezina. Rengiamos ir edukacinės programos.

Karo technikos ir transporto skyrius (Vytauto Didžiojo karo muziejaus padalinys Vilniuje)

Galima įsiropšti į senovinius automobilius, tankus, autobusus ir kitą transporto techniką.

Iliuzijų muziejus (Vilnius)

Šioje vietoje iliuzijos persipina su mokslo išradimais ir menu: fizika ir optika eksponuojama kartu su mįslingais meno kūriniais ir klasikinėmis paslaptimis. Šią išskirtinę edukacinę patirtį praturtina interaktyvios pramogos — piešimas šviesa, šešėlių kūrimas ir nepamirštamos akimirkos pasaulyje aukštyn kojomis.

Europos parkas (Vilniaus r.)

Išsidėstęs 19 km į šiaurę nuo Vilniaus miesto centro. Parke eksponuojamos virš 100 skulptūrų. Per parka nutiesti maždaug 7 km ilgio takai, taip pat parką galima apvažiuoti čia nuomojamais kalnų dviračiais. Nors lankymo kaina nemaža, bet užtat eksponatus galima liesti, ant jų užsiropšti, pasidaryti nuotrauką, o tai tikrai patiks mažiesiems atradėjams.

Saugomų teritorijų nacionalinis lankytojų centras (Vilnius)

Skirtas sudominti lankytojus nacionaliniais ir regioniniais parkais, saugomomis augalų ir gyvūnų rūšimis, kraštovaizdžio ypatumais, skatinti savarankiškai keliauti ir atrasti mūsų krašto gamtos lobius. Įėjęs lankytojas pasijus tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys.

Valstybės pažinimo centras (Vilnius)

Čia ne tik susipažinsite su pateikiama informacija, bet ir technologijų pagalba žymėsite gražiausią šalies vietą, sudėlioti savo šeimos herbą, pamėginsite subalansuoti valstybės biudžetą. Specialioje parodoje-seanse didelės, ant sienų projektuojamos vizualizacijos, paveikūs garso takeliai sukurs skirtingų laikotarpių nuotaiką, žadins vaizduotę.

AJ Šokolado skulptūrų muziejus (Trakai)

Eksponuojama daugiau nei šimtas per pastaruosius metus meistrų sukurtų skulptūrų. Muziejuje įrengti keturi kambariai. Kiekviena salė – skirtinga.

KAUNO APSKRITIS

Lietuvos aviacijos muziejus (Kaunas)

LAM kolekcijoje beveik 20 tūkstančių eksponatų (tarp jų per 40 skraidymo aparatų). Didelių gabaritų orlaiviai bei Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos technika eksponuojama 2 ha ploto atviroje lauko aikštelėje. Čia rasite ir legendinės “muziejus organizuoja edukacinius užsiėmimus, skirtus įvairaus amžiaus moksleiviams, studentams, suaugusiems bei negalią turintiems asmenims.
Velnių muziejus (Kaunas) – velnių muziejuje saugoma per 3 tūkstančius velniukų – vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, suvenyrų, kaukių. Čia rengiamos parodos, organizuojamos šventės, ekskursijos bei edukacinės programos vaikams, lankytojai gali įsigyti originalių, šmaikščių suvenyrų.

Muziejus Atominis bunkeris (Kaunas)

Įkurtas 6 metrus po žeme – sovietmečio civilinės saugos slėptuvėje. Atominiame bunkeryje rasite išskirtinius technikos eksponatus. Bunkeryje gausu nešiojamų prietaisų, skirtų nustatyti radiacinę ir cheminę aplinką bei didelė apsisaugojimo priemonių nuo daugelio pavojų įvairovė.

Pogrindžio spaustuvė „ab“ (Kauno r.)

Tai vienintelė tokio tipo slėptuvė Lietuvoje, kurios per visą jos gyvavimo laikotarpį neaptiko sovietų saugumas. Iš čia pogrindiniai leidiniai po mūsų šalį pasklisdavo tūkstantiniais tiražais. Ten pamatysite autentišką paslaptingą pogrindį, naudotus įrenginius.

Liaudies buities muziejus (Kaišiadorių r.)

Vienas didžiausių (195 ha ploto) Europoje etnografijos muziejus po atviru dangumi. Išvysite šimtametes sodybas, malūnus, įvairias dirbtuves, žemdirbystės padargus, autentiškuose interjeruose pajusite laikmečio dvasią. Čia rasite ir įvairių veiklų – nuo amatų edukacinių užsiėmimų iki jodinėjimo žirgais.

KLAIPĖDOS APSKRITIS

Lietuvos jūrų muziejus (Klaipėda)

Vienas lankomiausių muziejų šalyje. Daugiausiai dėmesio sulaukia delfinų pasirodymai. Šiauriausiame Kuršių nerijos taške esančiame muziejuje taip pat rasite jūrų gamtos ir laivybos istorijos ekspozicijas, kurios nuolat pildomos. Eksponatai pateikiami inovatyviai, panaudojant naujausias technologijas.

Raganų kalnas Juodkrantėje (Neringos sav.)

Šviesiojoje dalyje prie plataus tako sutiksite žinomus pozityvius lietuviškų pasakų veikėjus, tačiau einant gilyn takas siaurėja, o personažai negatyvėja – čia slepiasi raganos ir velniai, Maršruto ilgis – 1,5 km, tad nesunkiai įveikiamas su vaikais. Šiandien Raganų kalnas – tai FB ir IG žvaigždė, vienas lankomiausių Vakarų Lietuvos turistinių objektų.

Laikrodžių muziejus (Klaipėda)

Ekspozicijoje yra per 1700 originalių bei retų laikrodžių ir rekonstrukcijų. Muziejuje organizuojamos lygiadienių ir saulėgrįžų šventės, kiemelyje vyksta įvairūs renginiai, o šeštadieniais ir sekmadieniais vidudienį kiemelyje galima nemokamai klausyti karilijono varpų muzikos koncertų.

ALYTAUS APSKRITIS

Šakočių muziejus (Druskininkų sav.)

Pirmasis ir vienintelis pasaulyje toks muziejus, eksponuojami lietuviško šakočio analogai, kepami užsienio šalyse. Ekskursijos metu galima sužinoti, kuo kitų šalių šakočiai skiriasi nuo lietuviškojo, taip pat pamatyti daugybę senovinių indų ir įrankių, naudotų šakočių gamybai. Čia eksponuojamas šakotis – Gineso rekordininkas, kurio aukštis net 3 m 72 cm.

MARIJAMPOLĖS APSKRITIS

Plaktukų muziejus (Vilkaviškio r.)

Muziejus Degučių kaime atidarytas 2018 m. ir yra antrasis toks muziejus Lietuvoje. Muziejuje šiandien yra apie 600 eksponatų. Plaktukai sunumeruoti, prie kiekvieno parašyta kilmės šalis ir paskirtis. Jų yra pačių įvairiausių: skirtas smulkiems darbams, akmenims tašyti, girnoms kalti, juvelyro plaktukas, teisėjo, mėsininko, baldžiaus ir t.t.

Bulvės muziejus (Šakių r.)

Muziejus turi tris aukštus, kiekvienas iš jų skirtas atskiroms ekspozicijoms. Pirmajame aukšte viskas skirta bulvininkystei nuo jos atsiradimo Europoje. Kitos ekspozicijos skirtos žemdirbiams ir agronomams. Šalia yra ir didžiulis paminklas bulvei – maitintojai.
Varlių namelis (Šakių r.) – lankantis Šakių rajone, Varlių namelį tikrai verta įtraukti į lankytinų objektų sąrašą, kadangi čia sukaupta varlių kolekcija tikrai nemenka – per 12 metų čia sukaupta daugiau nei 4 tūkst. eksponatų.

TELŠIŲ APSKRITIS

Žemaitijos kaimo ekspozicija (Telšiai)

Lankytojus čia pasitinka ir Lietuvos žemaitukų veislės arkliai. Muziejus siūlo įvairių edukacinių užsiėmimų, čia vyksta įvairios tradicinės šventės, klojimo teatro vakarai.

Šaltojo karo muziejus (Plungės r.)

Unikali vieta, kurioje galima pajusti sovietmečio dvasią. Muziejus supažindina lankytojus su Šaltojo karo įvykiais, jo grėsme Europos tautoms ir valstybėms, taip pat ir Lietuvai. Buvusio šachtinio paleidimo įtaiso statiniai ir įrengimai yra demonstruojami kaip realus ir apčiuopiamas istorinis įrodymas.

PANEVĖŽIO APSKRITIS

Kalėdinių žaisliukų muziejus (Panevėžio r.)

Kolekciją sudaro per 2 000 senų eglutės papuošalų ir atributikos. Panašaus muziejaus nėra ne tik Lietuvoje, tačiau ir kitose Baltijos šalyse. Muziejuje vykdomos edukacinės programos: „Pasakiškos Kalėdos“: „Kalėdų Senelis“, „Kalėdų atvirukai“, „Šiaudiniai eglutės žaisliukai“.

Lėktuvų muliažų muziejus

Įstros lėktuvų muziejus (Panevėžio r.) – vienintelis Lietuvoje lėktuvų muliažų muziejus po atviru dangumi bei aviacijos istoriją atspindinti vidaus ekspozicija. Eksponuojami kariniai naikintuvai, mokomieji naikintuvai bei sraigtasparniai, naudoti XXa. antroje pusėje. Yra galimybė apžiūrėti sraigtasparnį MI-8 iš vidaus, jame pasėdėti bei nusifotografuoti (iš anksto susitarus). Lauko ekspozicijoje leidžiama fotografuoti, rengti fotosesijas, filmuoti.

Senovinės technikos muziejus (Biržų r.)

Čia išvysite senovinių garo traktorių, traktorių, autobusų, sunkvežimių, spec. paskirties technikos, prieškarinių, bei tarybinių automobilių, motociklų, dviračių kolekcijas. Iš anksto užsakius galite išvysti garo traktoriaus užvedimą. Sodyboje veikia ir „Grūdo kelias“ – tai pažintinė-edukacinė ekskursija senovinėje sodyboje, kur galima pasigaminti ir savo kepaliuką. Ūkyje laikomi ir žvėreliai, tokie kaip elniai, danieliai, muflonai, alpakos, asiliukas, avys, ožkos, triušiai, naminiai paukščiai. Pramogų su vaikais čia užteks visai dienai.

Arbatinukų galerija (Biržų r.)

Kolekcijoje daugiau nei 400 eksponatų ir įkūrėjai pažymi, kad ekspozicija greitai auga.

UTENOS APSKRITIS

Angelų muziejus (Anykščiai)

Kolekcijoje per šimtas angelų: nutapytų, medinių, keramikinių, stiklinių ir visokių kitokių. Tiek daug sparnuotųjų pagalbininkų niekur kitur Lietuvoje nepamatysite, juolab kad ši ekspozicija yra nuolat pildoma. Čia vykdomi ir įvairūs renginiai. Vaikams iki 7 m. lankymas nemokamas.

Arklio muziejus (Anykščių r.)

Muziejuje pristatomi įvairūs amatai, lankytojai gali apžiūrėti audėjo, keramiko, duonos kepėjo, kalvio, juvelyro ir medžio drožėjo darbus. Už muziejaus teritorijos ribų lankytojai gali mėgautis jodinėjimu arkliais ar rogėmis ar suptis ant sūpynių.

Etnokosmologijos muziejus (Molėtų r.)

Muziejaus lankytojai pirmiausiai kviečiami į ekspozicinę galeriją, įrengtą kalno šlaite. Muziejuje galima paliesti meteoritą, pasikelti į 30 m. aukštyje esančią apžvalgos aikštelę ir pasigrožėti Aukštaitijos apylinkėmis. Žvelgiant pro saulės teleskopą ir dienos metu galima išvysti saulės ugnikalnius – protuberantus. Tai pirmasis Lietuvoje muziejus, veikiantis visą parą. Aplink muziejų kuriamas miško parkas.

Plaktukų muziejus (Ignalinos r.)

Pirmasis toks Lietuvoje. Muziejuje galima apžiūrėti apie 600 įvairiausių plaktukų.

Senovinės bitininkystės muziejus (Ignalinos r.)

Galima ne tik išvysti įvairiausių senovinių avilių bei bitininkystės įrankių, bet ir paragauti „Radvilų deserto“, nusilieti gryno vaško žvakę ar net pasinerti į medaus aromaterapiją! Muziejaus ekspozicijose sužinosite, kaip bitės buvo saugomos nuo meškų, išvysite mitologines bičių dievo ir deivės skulptūras, senoviškoje klėtelėje susipažinsite su augalais, kurie bitėms dovanoja medų.

Tiltiškių vandens malūnas – radijo muziejus (Zarasų r.)

Pagrindinis ir originaliausias muziejaus eksponatas – tai pats vandens malūnas, išlikusios originalios girnos, keltuvas ir autentiški vitražai. Didžiąją muziejaus dalį užima senoviškų radijo aparatų kolekcija. Apie pastatą įdomiai papasakos jums pats šeimininkas.

ŠIAULIŲ APSKRITIS

Šokolado muziejus (Šiauliai)

Įsikūręs senajame “Rūtos” saldainių fabriko pastate. Čia pasakojama apie pirmuosius Lietuvos šokolado fabrikus ir ilgiausiai šalyje veikiantį saldainių fabriką „Rūta“. Muziejuje netrūksta interaktyvių užsiėmimų: čia galima nusifotografuoti ir elektroniniu paštu išsiųsti savo nuotrauką ar sukurtą saldainių popierėlį draugams, pažaisti įvairių žaidimų. Užsisakę edukacinį užsiėmimą „Saldžioji laboratorija“, maži ir dideli lankytojai trumpam tampa šokolado meistrais. Šalia veikia istorinė „Rūtos“ saldainių parduotuvė ir kavinė.

Katinų muziejus (Šiaulių r.)

Unikalus tokio tipo muziejus visame Pabaltijyje. Čia galima pamatyti kačių statulėles, paveikslus, atvirukus, pašto ženklus, indus, žaislus, piešinėlius, knygas, netgi paskaityti eilėraščių apie kates. Muziejaus prieigose taip pat yra įkurtas ir gyvasis kampelis, kuriame gyvena įvairūs egzotiški gyvūnai. Muziejuje taipogi organizuojamos įvairios parodos, renginiai bei vaikų gimtadieniai.

Dviračių muziejus (Šiauliai)

Vienintelis specializuotas dviračių istorijai skirtas muziejus Lietuvoje. Čia dera tradicinės ekspozicijos ir naujausios technologijos, o kiekvienas lankytojas čia tampa aktyviu dalyviu.

Inkilų muziejus (Šiaulių r.)

Inkilai iškelti keliose gyvenvietės vietose, šalia įrengti 7 stendai, kuriuose pateikiama informacija apie inkilų iškėlimo zonas, aprašyti juose perintys paukščiai bei paaiškinta, kuriai paukščių rūšiai skirtas kiekvienas iškeltas inkilas.

Šiaulių geležinkelio muziejus (Šiauliai)

Muziejuje sukaupta apie 6000 eksponatų. Lauko ekspozicijoje lankytojus pasitinka siaurojo geležinkelio garvežys PT-4–153 ir plačiojo geležinkelio garvežys L–0106, vikšrinės traktorių, įvairių tipų drezinos, siaurojo geležinkelio vagonas ir kita technika. Lankytojus sudomina nutiesta kelio atkarpa ant metalinių pabėgių, iešmų perjungimo mechanizmas, mediniai ryšių ir elektros stulpai, daug kitų eksponatų.

Telefonijos muziejus (Šiauliai)

Čia rasite įvairiausių telefonų modelių, matysite kaip jie keitėsi per šimtmetį. Muziejuje organizuojamos apžvalginės ekskursijos, edukaciniai užsiėmimai skatins lankytojus būti ne tik stebėtojais, bet ir aktyviais dalyviais.

Policijos muziejus (Šiauliai)

Čia galite susipažinti su Lietuvos ir Šiaulių policijos atsiradimo istorija, apžiūrėti pareigūno uniformas, pasimatuoti neperšaunamą liemenę ar palaikyti skydą, „pasimatuoti“ antrankius arba patiems pasidaryti piršto antspaudą. Puiki idėja tėčio dienai su vaikais.

Fotografijos muziejus (Šiauliai)

Muziejuje įrengta moderni galerija, edukacinė erdvė ir fotolaboratorija, skaitykla ir informacijos centras, veikia leidinių ir suvenyrų krautuvėlė, atviroje stogo terasoje įrengtos vasaros kavinė ir miesto apžvalgos aikštelė su „camera obscura“.

Mečislovo Ežerskio lazdų muziejus (Kelmės r.)

Mečislovo lazdos sertifikuotos ir pripažintos tautinio paveldo produktu. Šiuo metu lazdų muziejuje eksponuojama 1200 lazdų. Čia eksponuojamos ir įvairaus dydžio gyvūnų ir paukščių skulptūros bei kiti medžio darbai.

Centų kambarys (Šiauliai)

Įkurtas Šiaulių universiteto bibliotekoje. Centų kambario įrengimui panaudota 157 tūks. 130 monetų, kurių bendra vertė – 3463 litai 69 centai (1003.15 €).

Kleboniškių kaimo buities ekspozicija (Radviliškio r.)

Galima užeiti į kaimo gyventojų sodybas, susipažinti su įvairiais darbo įrankiais, namų apyvokos reikmenimis – pajusti, kaip anuomet Lietuvos kaimeliuose gyveno mūsų senoliai. Šis muziejus-draustinis unikalus, nes gyvenimas čia nenutrūkęs – trys sodybos vis dar gyvenamos.