Vasara Kipre su šešiamete dukra – tai ne tik iššūkis dėl karščio, bet ir nuostabi galimybė pailsėti bei pasimėgauti saulės ir jūros teikiamais malonumais. „Prieš kelionę girdėjome įvairių nuomonių apie subtropinį karštį ir jo poveikį vaikams, todėl rimtai svarstėme, ar verta keliauti su mažąja keliautoja. Vis dėlto, atidžiai pasiruošę – įsigiję maudymosi aprangą su SPF 50 apsauga, saulės kremus ir kitus būtinus reikmenis – nusprendėme leistis į nuotykį.” – dalinasi savo įspūdžiais Kiprą atradusi Agnės Kiškytės-Rarivanės šeima.
Apie Kiprą anksčiau pasakojo šioje saulėtoje saloje su šeima gyvenanti mama Laima, paskaityti galite čia Saulėtas Kipras su vaikais.
Kipras liepą su šešiamete
„Po Kipro supratau, kad mums reikėjo ne dar vienų gerų vitaminų, o SAULĖS. Daug saulės ir jūros. Pietų saulės!” Taip pasakojimą pradeda mama Agnė, neišsigandusi gasdinimų karščio bangomis Europoje ir išvykusi į Kiprą su šeima.
„Iki kelionės būtent saulė ir karštis kėlė daug nerimo, girdėjau įvairių nuomonių – „nuo kaitros vaikas ims dusti“, „ekstremalus karštis“, „nudegs iki pūslių“… Rimtai svarstėme, ar keliauti su dukra, ar dviese su vyru, nes subtropinio karščio mažoji keliautoja nebuvo patyrusi. Todėl domėjausi, apsirūpinau priemonėmis: maudymosi apranga su spf 50 apsauga, kaklą dengianti kepurė, kremai nuo saulės, žinoma, medicininių preparatų krepšys nuo visokios rūšies blogumų.
Daug nerimo dėl karščio
Iki skrydžio vis tiek nerimavome dėl karščio, ypač kai mūsų šešiametė ir šiaip nemėgsta skysčių. Paklausiau Keliaujančių mamų facebook grupėje, kaip jų vaikai ištveria karštį. Iš keliolikos atsakymų tik dvi mamos drąsino – važiuokit, viskas bus gerai. Viena iš tų mamų susirašinėjant suteikė daugiau informacijos, mat atostogaudavo Kipre per karščius su gausia šeima. Jos patirtis buvo puiki. Motyvavo ir grupelė artimiausių optimistų, kurie juokaudamiesi sakė – „juk ir ten gyvena vaikai“. Dar labiau nudžiugome, kai iš vienos lietuvės, gyvenančios mūsų pasirinktoje vietovėje sužinojome, kad apsistosime vienoje vėsiausių Kipro vietų.
Taigi liepos 14 d. išskridom visi kartu iš Kauno į Pafosą. Savaitei apsistojome Pėjos (Peyia) kaimelyje (arti Pafoso miesto, 30 min. automobiliu). Per booking.com‘ą radome patrauklų pasiūlymą – 3 kambarių apartamentus pirmoje linijoje su vaizdu į jūrą. Automobilį nuomojome iš anksto per booking.com. Viskas vyko labai sklandžiai.
Maudynės Viduržemio jūroje – pramoga visai šeimai
Nuo pirmos dienos mums viskas patiko: nauji vaizdai, skoniai, potyriai akims ir kūnui, o kur dar visai nauja patirtis – vairavimas kaire puse.
Derinome ramias ir aktyvesnes atostogų veiklas. Visgi maudynės Viduržemio jūroje mums buvo viena geriausių pramogų! Pliuškendavomės po kelias valandas, jūra šilta kaip arbata (27 laipsniai), skaidri. Turėjome pripučiamų plaustų – iš pradžių tik dukrai, o paskui ir mes neatsispyrėme šiai vandens pramogai. Beveik visuose paplūdimiuose yra gultai (vienur mokami, kitur ne). Daugiausiai laiko leidome artimiausiame (5 min. mašina) Pėjos kaimelio Coral Bay paplūdimyje – nuosaikiai gilėjantis krantas, smėlis, kuris yra tamsesnis nei Baltijos krantuose. Temstant paplūdimys žavėjo dar kitaip – matydavome kaip viename krante leidžiasi saulė, kitame kyla mėnulis. Saulė leidžiasi greitai ir ganėtinai anksti. Grįžę terasoje stebėdavome pilnaties mėnulį – kiek jis tądien nutolęs, kaip apšviečia jūrą. Šie gamtos reiškiniai kūrė nekasdienišką atostogų nuotaiką.
Kasryt prieš akis jūros horizonto vaizdas – lyg masažas smegenims. Matai žydrą tolį, girdi jūros ošimą, kvėpuoji Viduržemio jūros druskas, kurios vakarojant terasoje susimaišydavo su maloniu plumerijos (žydintis augalas) aromatu iš kaimynų sodo.
Pėja – ieškantiems ramesnio poilsio, šeimoms su vaikais
Pėja, dar vadinama Mažoji Britanija – jaukus Kipro kaimelis, ramesnį poilsį mėgstantiems žmonėms, šeimoms su mažais vaikais. (Apsistojimo variantų Pėjoje galite rasti per Booking.com čia) Pagrindinėje gatvėje, kuri atgyja sutemus, daug restoranų, kavinių, suvenyrų parduotuvėlių, netgi pinamos afrikietiškos kasytės! Jei kas pinsitės pas pynėją Sophia, perduokite linkėjimus nuo Sofijos iš Lietuvos. Mūsų dukrai labai patiko – antrą savaitę vaikšto su spalvota šukuosena.
20-30 min. atstumu nuo Pėjos centro yra Pafoso zoologijos sodas, kuriame pamatėme daug paukščių, įspūdingo dydžio liūtą, dramblį ir kitus retus gyvūnus.
Nuomotu automobiliu pakeliavome po tolimesnes Pafoso vietas. Pamatėme kitokį kalnuotą Kiprą. Pietų šalies Troodo kalnai išties skiriasi nuo anksčiau matytų Islandijoje, Slovakijoje, Gruzijoje. Kipre nematėme kalnų upelių, tačiau juose alsuoja tikra vasara – kvepia pušimis, svirpia cikados. Tiesa, nuo važiavimo kaire puse Troodo kalnų serpentinais gaminosi adrenalinas ir kitos chemijos (nuo pykinimo padėjo specialios pastilės), nors greitis ir nedidelis. Kalnuose daug kelio ženklų su įspėjamaisiais ženklais sumažinti greitį. Į tokią dienos išvyką verta pasiimti užkandžių ir daugiau vandens.
Keliaudami po kalnus atokvėpiui stodavome pakelės kaimeliuose, kur siaurose gatvelėse įsikūrusios jaukios kavinukės, suvenyrų parduotuvės. Įsimintinas kalnų aukštumose įsikūręs Kykkos vienuolynas, dar toliau Troodo kalnų aukščiausia vieta – Olimpo kalno viršukalnė. Pakeliui stojome vyninėje su gražiu vaizdu. Joje galima įsigyti ne tik vyno, bet ir vietinio alyvuogių ar rožių aliejaus.
Kažkiek matėme vietinio gyvenimo, o jis, kaip vienas ten gyvenantis britas sakė – „no stress, no rush“. Beje, Pėją mėgsta britai, švedai, vokiečiai, norvegai, sutikome ir vieną tautiečių šeimą, nors lėktuvas į Pafosą buvo pilnutėlis.
Maistas. Skanus ir įvairus tiek kavinėse, tiek renkantis gaminti patiems. Pėjoje yra prekybos centras, kuriame radome visko, ko reikia ir norėjosi. Kainos panašios kaip ir Lietuvoje, kai kas pigiau, kai kas brangiau. Vakarieniavome restorane su erdve vaikams žaisti – išties patogu, mat vaikai net ir svetimomis kalbomis greit randą bendrų veiklų. Restoranuose verta paragauti vietinių mėsos, sūrio patiekalų, ypač musaką.
Prie karščio prisitaikėme
Ir visgi kaip su nerimu dėl karščio? Dukra prisitaikė geriau nei tikėjomis. Nuolat raginome gerti vandens (iš pradžių gėrėme stalo, paskui prisiminėme, kad geriau mineralinis vanduo), jo visur su savimi turėjome. Kad išgertų pakankamai skysčių, sugalvojome atrakciją – dukra gamindavo mums gėrimus su vietiniais vaisiais, beje, jie labai skanūs. Papildomai gėrėme elektrolitus (mums tiko tik tablečių forma), valgėme arbūzus, melionus, tačiau stengėmės saikingai mėgautis, nes juose daug cukraus. Keliaudami rinkomės sveikesnius užkandžius, taigi su pilvais jokių problemų neturėjome. Prieš kelionę dukrai nupirkau užkandžių dėžutę, ji labai pasiteisino dienos išvykose, skrydžio metu. Iš jos valgydavo ir agurką, ir morkas, o tai irgi skysčių šaltinis.
Vieną dieną, kai taip gerai sekėsi, išvykoje pamatę gražią pakrantę sumanėme pasimaudyti per saulės piką, tai tądien dukra pasijuto negerai, nežymiai pakilo temperatūra. Laimei, greit atsigavo. Gavome pamoką, kad saulės pikas – ne juokas, todėl kitas dienas 11–16 val. stengdavomės nevaikščioti lauke arba tik pavėsyje. Ką veikdavome? Keliavome mašina (su puikiai veikiančiu kondicionieriumi), trumpam stodavome pamatyti lankytinas vietas, gamindavomės pietus, buvome ir prekybcentryje (visur veikia kondicionieriai). Toks režimas mums labai tiko.
Kur gamta, ten šiek tiek adrenalino
Ar buvo dar kas nors, kas mus nustebino? Buvo. Pasirodo, salos klimatas labai tinkamas mažiems driežiukams ir tarakonams. Matėme, gaudėme – pirmas kartas išgąsdino, antras – nebe. Beje, jie yra ganėtinai dideli, kitos rūšies nei mūsiškiai, dažniau pasitaiko vilose. Patarimas – ramiai reaguoti ir nepalikti jokių maisto likučių, taip pat išeinant uždaryti visus langus. Dabar šis prisiminimas mums kelią juoką.
Taigi sudėjus visas patirtis, pamatytas vietas, laiką kartu, sugrįžome pailsėję, pasikrovę naujų jėgų. Kaip visada kelionėje dar labiau pažinome vienas kitą, mokėmės derinti skirtingus poreikius. Man atrodo, kad dukra kelionėje visada paauga. Gal kad skatiname ją pačią eiti ir klausti (pvz., kiek kainuoja ledai), įsitraukti į veiklas, sprendimus. Šįkart jai labai patiko telefonu kurti vaizdo reportažus, kuriuose ji pasakojo, ką mato, kur važiuojame. Dabar smagu pažiūrėti.
Tad visiems linkiu keliauti – kad pailsėtumėte, atrastumėte iš naujo save, artimuosius ir nuostabius pasaulio kraštus!
Mūsų šeimos patarimai, ką verta turėti keliaujant su vaiku per karščius:
– Visada visur turėti vandens; užkandžių – jei keliaujate į ilgesnę kelionę. Jei kelionė tolesnė, į kalnus – turėti vandens gerokai daugiau nei atrodo reikės. Užkandžių dėžutė (joje ne tik vaisiai, bet ir daržovės, sveikesni sumuštiniai). Iš Lietuvos vežėmės šaldymo elementą (dėjome į mini šaltkrepšį) – taip turėjome visos dienos išvykoje užkandžių.
– Elektrolitai. Tikrai veikia ir būtini. Mums geriausiai patiko ir patogiausi tablečių forma (miltelius bandėme kelių rūšių, netiko dėl skonio savybių, matuoti kiekius buvo nepatogu).
– Pastilės, ledinukai nuo pykinimo. Mums patiko mėtinės, verta turėti keliaujant po kalnus, plaukiant laivu, pasiėmėme iš Lietuvos ir pirkome vietinėje vaistinėje.
– Paplūdimio apranga su spf apsauga, saulės kepurės, akiniai nuo saulės – būtinai. Kepurės gali būti ir kelios, kaip ir maudymosi kostiumėliai. Prieš kelionę verta išsirinkti tikrai patogius, kad vaikas noriai nešiotų.
Beje, dėl saulės. Mums pasirodė, kad Kipre ji kitokia – geltonesnės šviesos ir ne taip spigina, todėl po saulės piko norėjosi būti be saulės akinių.
– Kremas nuo saulės. Naudojome SPF50, turėjome kelių rūšių (veidui, kūnui), tepėme atviras kūno vietas; maudantis prioritetą teikėme aprangai su spf apsauga dėl patogumo.
– Pripučiami plaukiojimo plaustai. Jų tikrai norisi jūroje, kelis vežėmės, vietos užima nedaug, todėl galima pasiimti iš Lietuvos arba įsigyti vietos prekybos vietose.”
Kur apsistoti Kipre?
Pėja – Coral Bay – Pafosas – Ayia Napa – Larnaka
Dalinamės tikromis patirtimis
Jeigu ir jūs norite papasakoti apie savo keliones su vaikais, visada laukiame:
- Klausimams-atsakymams-diskusijoms „Keliaujančios mamos (apie užsienį)” facebook grupėje.
- Jūsų laiškų su kelionių pasakojimais keliaujanciosmamos@gmail.com
- Taip pat, kviečiame aktyviai dalintis savo kelionių nuotykiais su vaikais žymint Instagrame @keliaujancios_mamos
Nuorodos gali vesti į partnerystės tinklapius.