Kruizai su vaikais: mamų patirtys ir kelionių eksperto patarimai

„Keliaujančios mamos” nepailsta keliauti ir atrasti vis naujų būdų pažinti pasaulį. Kruiziniai laivai šiuo metu vėl pilnutėliai ir populiarūs, o kruizai su vaikais gali tapti nepamirštamais vaikystės atsiminimais. Tad kviečiame skaityti mamų įspūdžius iš kruizų ir, galbūt, patiems leistis į nuostabias bei nepamirštamas keliones jūroje.

Kiek anksčiau kalbinome 3 vaikų mamą, lietuvaitę, dirbančią kruizinių laivų statybos įmonėje, įsikūrusioje nedideliame Prancūzijos mieste Saint-Nazaire: Kruizinio laivo prabanga tapusi kasdienybe O šiandien kviečiame paskaityti apie realias patirtis: ar kruizai su vaikais patogu, ar yra ką  veikti su skirtingo amžiaus vaikais, o gal kruizai  skirti tik senjorams? Mitus apie kruizus pirmiausia paneigia žinomas kelionių ekspertas.

Kruizas. Kataro sostinė Doha. „Keliaujančios mamos” nuotrauka

Kelionių ekspertas apie kruizus su vaikais

Kelionių ekspertas Rimvydas Širvinskas-Makalius, kuris pats neseniai grįžo iš kruizo po Norvegijos fjordus, sklaido mitus, jog tokios kelionės netinkamos šeimoms su vaikais.
„Kelionių kainos prabanga spindinčiais, milžiniškais, pramogų pilnais laivais gali kainuoti tiek pat, kiek ir atostogos populiariausiuose kurortuose. Mitas, jog kelionės kruizu labai brangios lieka tik mitu. Pavyzdžiui, keliaujant dviem suaugusiesiems ir vienam arba dviem vaikams iki 12 m., kai visi asmenys apgyvendinami vienoje kajutėje, vaikams kelionės kaina siekia tik apie 140 € (uosto mokesčiai)”, – paaiškina kelionių ekspertas.

Kitas populiarus mitas, kad tokias keliones renkasi dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės. Tad ką ten veikti šeimoms su vaikais? „Iš tiesų, kruiziniai laivai – tai tie patys viešbučiai, siūlantys įvairiausias pramogas. Čia veikia ir vaikų klubai, ir baseinai, skirti mažiesiems. Kai kuriuose laivuose būna įrengti net atskiri aukštai, skirti vien vaikų pramogoms”, – nebe pirmą kartą šį mitą paneigia R. Širvinskas. „Be to, galima keliauti į ekskursijas, kur viskuo bus pasirūpinta. Kasdien lauks naujas uostas – nauja pramoga. Jeigu kiek dvejojate, pirmoms kelionėms galite pasirinkti artimesnius, pavyzdžiui, Viduržiemio jūros kruizus, o kai jau patys įsitikinsite, koks tai patogus ir įdomus keliavimo būdas, be abejonės, galėsite leistis ir į nuotykius už Atlanto”, – pataria Makalius.

Mamų patirtys kruizuose

MSC Merraviglia laivu po Viduržemio jūrą

Mama Monika pasakoja apie šiais metais gegužę įvykusią savo šeimos kelionę kruiziniu laivu. „Keliavome šeši suaugę ir du vaikai (beveik dvejų ir penkerių metų). Kruizą pirkome savarankiškai, įlipimo stotelė Barselona. Kadangi neradome pigių bilietų tai dienai, rinkomės skrydį iš Rygos į Barseloną dieną anksčiau ir ten nakvojome. Taip sutaupėme bei ramiai apžiūrėjome miestą. Laivas kas rytą atplaukdavo į uostą ir vakare išplaukdavo, todėl dienos metu išlipus skirtinguose miestuose, naudojomės turistiniais traukinukais ar autobusais. Krante laikas ribotas, o pamatyti norisi daug. Tad mums tai pasirodė geriausias būdas išvysti lankomiausius objektus, o vėliau, jei likdavo laiko, pasivaikščioti savarankiškai”.

Įlaipinimas greitas ir sklandus. Registruojantis atvykus  fotografuojamas veidas, vėliau kiekvieną kartą įlipant ir išlipant skenuojama kortelė ir pagal nuotrauką tikrinama. Kortelė – svarbiausias dokumentas viso kruizo metu. „Pirmas įspūdis buvo nepakartojamas. Lyg 20 aukštų daugiabutis ant vandens. Viskas labai apgalvota, personalas profesionalus, malonus. Beje, kruizai nepalaiko arbatpinigių politikos, jų duoti negalima, perkant kelionę kruizu arbatpinigiai įskaičiuojami į kainą. Kelionę galima pirkti su viskas įskaičiuota arba dalimis. Mes pirkome be alkoholio paketo.

Maitinimas pagrindiniame savitarnos restorane įskaičiuotas į kainą, restoranas veikia 24 val
per parą, maistas įvairus. Taip pat jums bus priskirtas staliukas laivo restorane, jo numeris ir
jūsų vakarienės laikas užrašytas ant kortelės ir nesikeis visos kelionės metu. Turėsite savo padavėją, galėsite užsisakyti iš kasdien vis kito meniu” – dalijasi įspūdžiais Monika. Laive yra daug kitų restoranų: japonų, amerikiečių, indų, kinų, veganų ir t.t. Tik jie visi kainuoja papildomai. Kaip ir šokoladinės, kavinukės ar ledainės.

Apie kajutes: „Kadangi keliavome aštuoni asmenys, ėmėme dvi kajutes. Abi su balkonu, tik priešinguose laivo šonuose – vieną su vaizdu į jūrą, o kitą su vaizdu į sausumą. Tik norint pasivaikščioti vieniems pas kitus, reikėjo nemažą lanką apeiti. Abi kajutės turi privalumų. Smagu matyti besišvartuojantį laivą kasryt skirtinguose uostuose, bet ir jūros begalybė sėdint balkone užburia. Kajutės keturvietės – didelė dvigulė lova ir išskleidžiama sofa į dviaukštę lovą. Kajutės tvarkomos 2-3 kartus per dieną”.

Pramogos. „Du kartus per vakarą vyksta pasirodymai teatre, vietos rezervuojamos programėlėje arba registratūroje. Kai tik laivas atsišvartuoja nuo kranto, rekomenduoju įjungti telefoną skrydžio režimu. Nes jūroje prisijungus prie palydovinio ryšio, gali nemaloniai nustebinti telefono sąskaitos. Jei naktį sunku iškęsti be interneto, laive wi-fi ryšį galima nusipirkti, parai kainuoja apie 20€. Viršutiniame laivo aukšte yra vandens čiuožyklos, laipiojimas lynais (čia reikia sportbačių). Taip pat laive yra treniruoklių salė, krepšinio salė, vakarais vyksta šokiai. Prie pagrindinio baseino visą dieną vyksta užsiėmimai. Yra vaikų žaidimų kambarys, vyresniems vaikams yra paauglių kambariai, ten galima žaisti video žaidimus, žiūrėti filmus ir pan.”.

MSC laivu po Norvegijos fjordus

Į kelionę kruiziniu laivu su kūdikiu išsiruošusi mama Milda sutiko papasakoti savo įspūdžius: „Gimus mažylei ir artėjant vasarai, supratom kad labai norisi keliauti, nes mūsų šeima be kelionių negali. Poilsis “guliu ir valgau visą dieną” ne mums, todėl nusprendėme išbandyti kruizą. Esu seniau porą kartų plaukusi, dėl šios priežasties jaučiausi užtikrinta dėl kelionės. Tai puikus būdas keliauti
su kūdikiais ir ūgtelėjusiais vaikais. Laive daug veiklos, krante – gražios vietos, kurioms pasiekti gali tekti susiplanuoti poros savaičių kelionę automobiliu. Žinoma,  automobiliu keliaujant turi pasirūpinti stotelėmis poilsiui, maistui ir panašiai, o laivas tarsi geras viešbutis, kuris dar ir keliauja kartu su tavim”.

Pirmam kartui Mildos šeima rinkosi artimesnį kruizą, kad būtų kuo trumpesnis skrydis. Plaukė iš Kopenhagos (tiesioginis skrydis iš Kauno). Kelionė truko 7 dienas (2 dienos jūroje, visos kitos įvairūs mieli miestukai). „Plaukti kruizu, nereiškia, kad sėdi kajutėje nuo stotelės iki stotelės. Laivas tarsi mažas miestas, kuriame verda labai įdomus ir smagus gyvenimas. Kas vakarą vyksta šou programos.

Maitinimas: galima vakarieniauti restorane, kuriame tave aptarnauja, arba eiti į bendrą švediško stalo valgyklą, kurioje visko kiekvienas ras pagal savo skonį. Minusas – gėrimų politika, taip vadinami gėrimų paketai, kurie perkami papildomai. Vienas paketas skirtas vienam žmogui, bet kajutėje gyvenantys turi pirkti abu. Jie gana brangūs, tad jei planuoji išgert į dieną po kelis limonadus ar porą vyno, tai tikrai neapsimoka. Valgykloje yra geriamo vandens talpos iš kurių nuolat pildydavome gertuves. Taip pat galima gerti kavą ir arbatą, kuri įskaičiuota į kruizo kainą.

Kita rekomendacija dėl apgyvendinimo pasirinkimo – kajutė su balkonu. Žinoma, vidinės kajutės kaina daug mažesnė, bet kruizas yra apie vaizdus ir čia negalima taupyti. Mes anksti ryte gerdavome balkone kavą ar arbatą, kol mažylė miegodavo ir stebėdavome neapsakomo grožio vaizdus” – prisimena keliautoja.

Pramogos plaukiant su vaikais nuo 3 metų dar smagiau, nes laive yra ne vienas vaikų klubas, siūlantis įvairiausių pramogų: vandens parkas, šou, žaidimai. Kartu plaukė ir šeimos 17 metų paauglys, kuriam labai patiko ir taip pat surado, ką veikti laive. O tokio amžiaus jaunimui tikrai sunku įtikti 🙂
Mildos šeimai labai patiko kruizas, todėl netrukus vėl laukia ilgas skrydis į Majamį ir kelionė jau po
Karibų jūrą, o ateityje ir kiti kruizai, nes tai labai patogus ir gana ekonomiškas keliavimo būdas su vaikais.

MSC BELLISSIMA laivu po Arabijos jūrą

„Keliaujančių mamų” įkūrėja Vilma Vainorė su dukra išbandė kruizą po Arabijos jūrą ir Persijos įlanką. „Sausio mėnesiui rinkomės kruizo kryptį taip, kad nereikėtų skristi itin toli, bet oras būtų ne žiemiškas”. Skridome į Dubajų (Jungtiniai Arabų Emyratai). Maršrutas: iš Dubajaus į Abu Dabį, po to į privačią salą Sir Bani Yas, Katarą, toliau į Omano valstybę (sostinę Muskatą ir dar vieną miestą Khasabą) ir atgal į Dubajų. 8 dienos saulės, pramogų ir naujų šalių pažinimo” – pasakoja Vilma. Tačiau ne visada viskas vyksta pagal planą – kaip itin reta JAE, orai pasitaikė nepalankūs. Dėl audringos jūros laivas pirmą parą prastovėjo Dubajaus uoste prie krantinės, tad Abu Dabio nepamatėme… Bet turėjome papildomą dieną pažinti Dubajų.

Oras nesutrukdė mėgautis kelione, nes kruizinis laivas – tai visas miestas ant vandens! Mano akimis, kruizinis laivas atitinka mažų mažiausia 4*, o greičiausia net ir visas 5* lyginant su viešbučių kategorijomis.

Check-in’as į laivą ne ką paprastenis nei oro uoste. Pasai kruizo laikotarpiui paimami, vietoje jų išduodamos išmanios kruizo kortelės, kurios atstoja ir kajutės raktą, ir mokėjimo kortelę laive, ir išlipimo/įlipimo dokumentą, ir interneto kodus. Vaikams laive uždedama apyrankė su barkodu.  Mūsų kajutė buvo 9-ame aukšte, rekomenduotina rinktis ne žemiau, kad dalinai vaizdo neužstotų gelbėjimo valtys. Iš viso laive 18 aukštų, bet labai daug liftų, tad net esant keliems tūkstančiams keleivių, ypatingai eilių nebuvo” – prisimena „Keliaujančių mamų” įkūrėja. Kajutės puikiai įrengtos, tvarkingos (valoma po kelis kartus dienoje!), gana erdvios (mes ėmėme su balkonu), dušinės ir WC išblizginta. Švara ir tvarka 10 balų. Arbatpinigių palikti nebūtina, nes jie įtraukti į sąskaitą (10€ dienai suaugusiam žmogui).

Maitinimas. Pusryčiai, pietūs ir vakarienės laive įskaičiuoti, savitarnos baras veikia beveik visą parą, a la carte vakarienės vyksta nustatytu metu pasirinktuose restoranuose. MSC BELLISSIMA laive galėjome mėgautis 12 skirtingų restoranų ir 20 barų (pradedant ledų, šokolado barais, baigiant sushi). Norintys tik pavalgyti, nesukant galvos apie dresskodą ir restoraninę atmosferą, gali praktiškai visą parą rinktis savitarnos bufetą. Pasiūla milžiniška, yra atskiras meniu vegetarams, vaisių, desertų ir pagal įvairius skonius paskirstytų pasirinkimų. Ir tikrai skanu. Gaivieji gėrimai, kava, arbata nemokami. Vaikams ir šeimoms yra atskira erdvė arba galite rinktis vietas kur tik širdis geidžia. Mažiausiems – maitinimo kėdutės, kurių visada matėme laisvų, tad jų pakankamai.

Vakarienės A la carte vyksta tuo pačiu metu priskirtuose restoranuose. Meniu kasdien vis kitas, pasirinkti galima iš 4 starterių, 4 karštų ir 4 desertų. Gėrimai vakarienės metu mokami, jei neturite įsigiję gėrimų paketo (20€ dienai suaugusiam asmeniui, bet negalima įsigyti atskirai, jei pvz kajutėje gyvena 2 suaugę, tai arba perka abu, arba nei vienas. Na, mes nepasigedome, kas norėjo prie vakarienės vyno, galima įsigyti atskirai” – patirtimi dalijasi Vilma.

Pramogos. Kas vakarą vyksta nemokama pramoginė programa teatre. Taip pat galima buvo stebėti pasaulinio garso „Cirque du Soleil“ šou. Tiesa už papildomą 30 eurų mokestį. Vaikus ir ne tik juos traukia smagus vandens parkas ant laivo stogo, baseinai ir daugybė gultų. Kiekvieną dieną įspūdingame kruize galite mėgautis įvairiomis pramogomis: sportas, spa, video žaidimų erdvė, vaikų kambariai, šokių pamokos, gyva muzika, vakarėliai prie baseino ir daugybė kitų. Dauguma pramogų nemokamos. Skirtingo amžiaus vaikams siūlomas užimtumas: nuo kūdikių kambarių, kur vaikučiai gali būti su tėveliais, šiek tiek didesnių vaikų miniklubai iki paauglių šokių, sporto, video žaidimų.  O didžiausias privalumas – kol miegate, Jūsų „viešbutis ant vandens“ plaukia vis į naują uostą!

Kiekvienam uoste vykome į ekskursijas. Tiesa, laive jos gana brangios, todėl Dubajuje smagiai paekskursavome su ten gyvenančia lietuve stiuardese Živile (ačiū jai!). Omane išlipę į krantą nusisamdėme visai dienai uoste stovėjusį taksistą-gidą. Tad taip pat pamatėme nemažai – gėrėme arbatą mečetės viduje, vykome į vietinį turgelį, pasivažinėjome  šiek tiek ir po neturistinį Omaną. Katare pirkome ekskursiją laive, į kurią vykome autobusu. Keliauti kruiziniu laivu tikrai labai patiko ir su vaikais tai yra labai patogu.

Karibų kruizas MSC laivu

Mama Diana dalijasi įspūdžiais iš kruizo po Karibų jūrą. „Skrydžiui iš Vilniaus į Majamį rinkomės
Finnair dėl optimalaus kainos santykio. Esame skridę su šiomis avialinijomis į Niujorką, likome patenkinti bendru aptarnavimu. Į miestą, iš kurio išplaukiama į kruizą rekomenduojama atvykti dieną prieš kruizą. Mes atvykome keliomis dienomis anksčiau, tad turėjome laiko pasidairyti po Majamį ir Majamį Byčą. Prieš kruizą skaičiau daug informacijos, kurią publikavo jau keliavusieji, bet vis tiek buvo daug klaustukų.

Jei lėktuvo bilietus pirkau savarankiškai, pasirinkto MSC kruizų kompanijos kruizo man pačiai nusipirkti iš Lietuvos nepavyko – reikėjo agentūros tarpininkavimo. Kaina nuo to nepakito, taip pat gavau visapusišką pagalbą ir informaciją. Iš MSC kruizų svetainės išsirinkom variantą, su juo kreipiausi į agentę. Sumokėjome avansą, po to likusią dalį. Iš karto pirkome ir gėrimų paketą.
Į kainą įeina ir privalomasis COVID draudimas, ir uosto mokesčiai. Mes pasirinkom vieną iš
naujausių laivų – MSC Seashore. Rekomenduoju renkantis kruizą atkreipti dėmesį į laivą, nes kai kurie yra tiesiog paprastesni ir senesni.

Dėl pandemijos įlaipinimas vykdomas laipsniškai. Gavome el. laišką su paskirta valanda. Palikome lagaminus nurodytoje vietoje. Paklausė, ar turime covid testą.  Mūsų turėtas (atliktas prieš skrydį į Majamį) jau nebetiko, tad lipant į laivą pirmiausia atliko greitąjį antigenų testą. Nemokamą. Tada patikra kaip oro uoste – rankinio bagažo patikra peršviečiant lagaminą, keleivio patikra. Perėjome į salę, kur laukėme greitųjų testų atsakymų (čia buvo neramiausios 20 min.). Pagaliau mes laive – einame į pagrindinį atriumą, čia mus sutinka keli darbuotojai, sveikinasi, akys mums plečiasi, burnos žiojasi iš nuostabos nuo bendro vaizdo, nes atriumas spindi, mirga, laiptai nukloti svarovskinėmis pakopomis, per tris aukštus, skamba muzika, aplink visi laimingi.

Pirmas darbas įlipus į laivą – laive esančiame aparate – bankomate susieti su kruizo kortele savo kreditinę arba į kruizo kortelę įnešti berods 250 dolerių sumą (skaičių tiksliai nepamenu, mes naudojame kreditinę). Ir perkant visas papildomas paslaugas laive, viskas apmokama Kruizo kortele. Prieš išbandant kelionę kruiziniu laivu, žiūrėjau kruizų „maniakų“ (JAV t.y. labai populiari pramoga) filmuotus patarimus, įsigijau juosteles kruizo kortelių patogiam nešiojimui ir t.t. Man juostelė su dėkliuku kruizo kortelei nešiotis pravertė, vyrui – visiškai ne. Bet kortelė yra būtina visada ir visur – be jos neišeikite iš kajutės.

Susiradę savo kajutę (pirkome kajutę su balkonu) grožėjomės iš balkono vaizdais į Majamį. Per TV kajutėje privaloma išklausyti saugos mokymus. Po mokymų reikia nueiti į nurodytą vietą, kuri yra paskirta susirinkimo vieta atsitikus nelaimei ar pan. Dar prieš kruizą į telefonus parsisiunčiame MSC programėlę, kurioje yra visa reikiama informacija apie kruizo paslaugas, renginius ir t.t.  Kiekvieną kruizo dieną laive pilna renginių, maždaug apie 40 pasiūlymų. Būdavo žmonių kurie net nelipdavo į krantą. Kiekvieną vakarą kajutėje ant lovos rasdavome sekančios dienos išsamią programą.

Maitinimas. Bistro pilna žmonių. Maisto pačiam dėtis neleidžiama, viską įdeda personalas. Truputį primena turkišką AI viešbutį, tad viską randame. Vakarieniauti galima bendrame bistro restorane arba eiti į priskirtą restoraną, kuriame yra kiekvienam priskirtas staliukas. Restorane vakarienės patiekalai bus rafinuotesni, kitokie, nei bendrojoje valgykloje, aptarnauja padavėjas. Jei nepatinka paskirtas staliukas, galima paprašyti, pakeičia į kitą. Laive gausu barų, tiek viduje, tiek lauke – ten teikiami įvairiausi kokteiliai. Be pagrindinio vakarienės restorano dar yra specializuoti restoranai – už papildomą mokestį: kepsnių, meksikietiško maisto, sušių ir jūros gėrybių. Gėrimų paketą galima įsigyti ir laive. Beje, internetas kruize mokamas, kaina 30 dol už 1 parą. Likus 2 paroms iki kelionės pabaigos – interneto kaina 15 dol už parą.

Kruizo maršrutas: Bahamai (Nasau sala) – diena jūroje – Puerto Rikas – Dominyka – diena jūroje –
Ocean Cay (privati MSC sala). Išlipimas į uostus galimas ir savarankiškas, arba laive perki ekskursiją. Ekskursijų kainos prasideda nuo 40 dolerių. Yra ekskursijų skyrius, ten teikiama labai plati informacija. Mes lipome į visus uostus, pirkome ekskursijas laive dėl patogumo, nereikia baimintis, kad pavėluosi grįžti į laivą. Beje, pavėlavus grįžti – laivas tikrai nelaukia, išplaukia.

Veikla laive: degintis prie baseino, dalyvauti šokių pamokose, pilates, dalyvauti rankdarbių pamokose, linksmintis vandens parke, vaikštinėti po laivo erdves, parduotuves, sporto bare žiūrėti ekranuose varžybas, yra krepšinio aikštelė, yra formulės simuliatorius, boulingo simuliatorius, tiro simuliatorius, ir t.t. Vakarais vyksta šou pasirodymai, baruose groja gyva muzika, vyksta diskotekos. Vyksta teminiai vakarai: vieną vakarą buvo Baltoji vakarienė – visi laivo keleiviai rengėsi baltai. Kitą vakarą buvo GALA vakarienė – kuomet rengėmės vakarines sukneles. Žinoma, niekas nėra privaloma, buvo žmonių, kas nepaisė jokių temų, rengėsi patogiais rūbais ir tiek. Vakarais laive jausdavosi šventiškumas. Ten kiekvienas vakaras – šventė, linksmybės. Laive vakarai vėsoki, tad patarimas turėti ir ilgas kelnes ir kelis dailesnius megztukus. Diena jūroje – gultų prie pagrindinio baseino yra mažiau nei norinčių pasideginti, tad jei norisi gauti – teks anksčiau atsikelti. Bet yra pilna gultų deniuose laivo šonuose, ten ir ramiau ir yra jacuzzi.”

Kruizinių kelionių idėjos

Smagių visiems kelionių išbandant naują ar  pamėgtą keliavimo būdą!

Jūsų kelionių draugės„Keliaujančios mamos” . Nepamiršk mūsų žymėti savo instagram storiuose @keliaujancios_mamos – pasidalinsime Tavo kelionėmis su kitomis mamomis!

#kruizai #kruizassuvaikais #kruizineskeliones #kruizaiseimoms #kruizupasiulymai #mamupatirtys #atsiliepimai #realiospatirtys #kelioniupasiulymai #partneryste #reklama

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

YouTube
LinkedIn

Mūsų parduotuvės asortimentas