Europa, Kelionės Užsienyje, Klubo kelionės

Šeimų karavanas į Estiją – nėra blogo oro kelionėms kartu

Šių metų epideminiai iššūkiai privertė ieškoti naujų sprendimų daugelyje sričių, ypač turizmo sektoriuje. Vieną įdomiausių naujovių išbandė ir kartu su profesionalia gide Anita Špakauske pristato bendruomenė “Keliaujančios mamos” – lietuvių šeimoms, ištroškusioms kelionių, siūlomas neįprastas, bet smagus būdas keliauti su vaikais ir draugais. Ilgąjį savaitgalį 10 automobilių ekipažų, kuriuos sudarė 38 keliautojai, iš kurių net 17 vaikų, pradėjo analogų Lietuvoje neturinčią kelionę – šeimos važiuodamos karavanu per 4 dienas aplankė gražiausias Latvijos ir Estijos vietas!

„Ši kelionė parodė, kad veikdami kartu ir susitelkę galime pasiekti tai, kas atrodo neįmanoma, – taip apie įvykusį jau trečiąjį Šeimų karavaną pasakoja jo sumanytoja gidė bei kelionių vadovė Anita Špakauskė, turinti 15 metų patirties keliaujant ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.
Mes net neįtarėme, kad šis keliavimo būdas suvilios šeimas leistis į kelionę karavanu. Puikiai suprantame, kad taip keliaujama lėčiau nei vienu automobiliu, reikia derintis prie kompanijos. Tačiau kelių karavanų patirtis parodė, kad keliautojai yra bendruomeniški, nori kompanijos, tokios kaip jie patys ir leidžiasi į keliones automobiliu su šeima ir su nepažįstamais žmonėmis. Pats didžiausias šio karavano atradimas: vaikų laisvalaikis su kitų šeimų vaikais, kas leidžia tėvams atsipūsti po dienos, praleistos automobilyje su namiškiais. Be to, taip keliaujant, kelionė atsieina net pigiau nei panaši kelionė autobusu, o komfortas nepalyginamas.

Pirmoji diena

Šįkart šeimos leidosi į pažintinę-pramoginę kelionę po Estiją. Pakeliui užsukome į lankomas ir turistų pamėgtas vietoves kaimyniniame Latvijos pajūryje – Saulkrastę bei apžiūrėjome Vidžemės uolas paplūdimyje. Nustebino ne tik švara paplūdimiuose, bet ir pritaikyta infrastruktūra. Pirmoji nakvynė buvo pasirinkta jau Estijoje, netoli Pernu. Kempingas ant ežero kranto sužavėjo ne tik suaugusius, bet ir vaikus. Čia radome viską, ko reikia didelei kompanijai poilsiui prie vandens: puikiai sutvarkytą krantinę, virtuvėles, kepsnines, dušines ir tualetus.

Antroji diena

Antroji diena buvo skirta Saremos salai. Nors orai nelepino ir merkė lietus, tai nesutrukdė aplankyti Kaali meteorito, grožėtis Panga skardžiu ir ošiančia Baltijos jūra. Vaikams daugiausiai džiugesio suteikė Sorve švyturys, į kurį teko kopti net ir pučiant stipriam vėjui. Vaizdas iš viršaus buvo vertas atrakcijos. Nakvynei pasirinkome dar vieną kempingą, netoli Kuresarės, kuris buvo kiek kuklesnis, bet su puikiu priėjimu prie jūros bei plačiu paplūdimiu.

Trečioji diena

Trečiosios dienos vinimi tapo Rummu karjerų lankymas, kurio metu šeimoms teko pats didžiausias išbandymas – užkopti į dolomito kasyklų suformuotus kalnus. Užkopti norėjo visi – tiek dideli, tiek maži, tad vieni kitiems padėdami šią atkarpą įveikė visi.
Vakarui pasilikome viduramžių dvasia alsuojantį Talino senamiestį bei naktinį pasivaikščiojimą nauja uosto krantine. Vaikams didžiausias džiaugsmas buvo šokantys ir šviečiantys fontanai.

Kad kelionė neprailgtų, grįžimo dieną numatėme atrakciją vaikams – „Ahhaa“ mokslo centrą Tartu.

Maršruto objektai

Baltoji kopa Saulkrastėje

Tai smėliu užnešta smiltainio uola, esanti prie Inčupės žiočių. Lankytojų patogumui čia įrengta apžvalgos aikštelė, palei jūrą nuo Baltosios kopos iki Saulės tilto eina apie 3 km takas, nuo kurio atsiveria nuostabus vaizdas į jūrą. Kopos aukštis čia siekia 18 metrų.

Skardis netoli Latvijos – Estijos pasienio, Vidžemės klintis

Vidžemės regiono pajūris išsiskiria kranto įvairumu: čia išvysite tiek aukštas smėlio kopas ir smiltainio atodangas, tiek akmeningą pajūrį ir natūralias pajūrio pievas. Labiausiai lankytojus traukia maždaug 6 metrų aukščio skardis, kur kelių šimtų metrų atkarpoje atsidengia raudono smiltainio uolos su sekliomis abrazijos paveiktomis olomis, nišomis, grotomis ir kitais dariniais.

Pernu

Kurortinis miestelis laikomas Estijos vasaros sostine, kurioje, kaip teigiama apsilanko kiekvienas estas vasaros metu. Čia driekiasi ilgi, seklūs ir platūs paplūdimiai, puikiai pritaikyta infrastruktūra šeimoms su vaikais. Esant blogam orui yra galimybė apsilankyti šalia paplūdimio įrengtame vandens parke.

Iš PERNU vykstama į Virtsu uostą. Ten, įsigijus bilietą automobiliui bei keleiviams, keltu keliamasi į Muhu saloje esantį Kuivastu uostą. Ten yra lankomas Koguvos etnografinis kaimas* – pasižvalgoma sename ir unikaliame žvejų kaimelyje. Labiausiai žavi tokiems kaimams būdingos akmenuotos tvoros, apžėlusios kerpėmis ir kita augmenija. Tuomet ilgiausiu Pabaltijyje grįstu keliu-pylimu per Vaike Vain sąsiaurį iš Muhu pasiekiama Saremos sala.

Kaali meteoritinės kilmės ežeras

Vienas iš kelių atskilusio meteorito suformuotų ežeriukų, esančių šioje saloje. Manoma, jog tuo metu saloje jau gyveno žmonės, o meteorito smūgis turėjo prilygti atominės bombos sprogimui. Kaali ežeras – didžiausias iš kraterių (diametras siekia 110 metrų) ir aštuntas pagal dydį krateris pasaulyje.
Salos sostinė yra Kuresarė. Mieste rasite gražiai sutvarkytą, fontanais puoštą centrinę aikštę, senuosius Teismo rūmus, Rotušę, Svarstyklių namus, Kuresarės pilį – buvusią vyskupų rezidenciją.

Labiausiai susižavėjimo šūksnių vertas Pangos skardis salos šiaurėje. Stovint ant skardžio atsiveria panorama į Baltijos jūrą bei puslankiu riedančios bangos. Taip yra todėl, kad dugne skirtingais lygmenimis susiklojo uolienų dugnas, per kurį riedėdamos bangos įveikia lyg slenkstį. Šalia apžvalgos bokšto vaikus sudomino netradicinės supynės, ant kurių tilpo iki 6 vaikų vienu metu.

SÕRVE švyturys

52 metrų aukščio švyturys taip pavadintas dėl pusiasalio, kuriame jis stovi nuo 1960 m. XVIII amžiuje fiksuojamas pirmasis akmeninis bokštas, vėliau pastatytas švyturys, bet nugriautas Antrojo pasaulinio karo metu. Gražią bei saulėtą dieną bokštas kartu su žydru dangumi atspindi pagrindines Estijos vėliavos spalvas – žydra-juoda-balta. Nuo bokšto atsiveria panorama į iškyšulį bei dūžtančias priešpriešines bangas.

Rummu karjerai

Netoli Talino esanti vieta, kurioje iki Nepriklausomybės veikė kalėjimas ir jame kalintys kaliniai turėjo dirbti priverstinius darbus. Šalia kalėjimo buvo įkurtas karjeras ir kasamas dolomitas. Kasant šiuos mineralus susiformavo įspūdingi kalnai. Nuolat kylančius gruntinius vandenis išsiurbdavo didelio galingumo pompos. Estijai atgavus nepriklausomybę priverstinis darbas buvo uždraustas, dolomito kasybos sustojo. Kalėjimas buvo uždarytas, o atjungus vandens pompas karjero teritoriją greitai užtvindė vanduo, palaidojęs sausumos plotus ir pastatus. Vanduo čia yra labai skaidrus ir švarus, įšylantis iki 20 laipsnių, tad maudytis karštą dieną čia labai gera. Užkopti į šiuos kalnus yra sudėtinga su jaunesniais keliautojais. Kopimas reikalauja ištvermės, bet vertas dėl gražių vaizdų iš viršaus.

Apžvalginė ekskursija po Taliną automobiliu, kurios metu pravažiuojama pro Kadriorgo parką ir rūmus, Dainų slėnį, Piritos buriavimo centrą, Šv.Brigitos vienuolyno griuvėsius, Tarptautinis jūrų uostą.
Apžvalginės ekskursijos po senamiestį pėsčiomis metu aplankoma Tompea pilis, Domo katedra, apžvalgos aikštelės, nuo kurių atsiveria vaizdas į Talino įlanką ir senamiestį, toliau į žemutinį miestą keliaujama „Trumpąja koja“ pavadinta gatvele, aplankoma miesto rotušė, „bandelių“ skersgatvis, miesto amatininkų ir „juodagalvių“ gildijos pastatai, Nigulistės ir Olevistės bažnyčios, „Storosios Margaritos“ bokštas.

Estijos laivybos muziejaus padalinys – Hidroplanų uostas bei muziejus

Tai įdomus ir interaktyvus muziejus, nepaliekantis abejingų – nei vaikus, nei jų tėvelius. Kadaise buvusiuose angaruose pristatomos vandens ir povandeninio transporto istorijos. Čia ne tik galima įsėsti į istorinį submariną ar pakeliauti ledlaužiu, bet ir susipažinti su karine jūrų technika ar išbandyti įvairius simuliatorius – nuo nardymo iki skraidymo hidroplanu. Daugelis muziejaus eksponatų – interaktyvūs, papildyti kompiuterine grafika, vaizdo ir audio medžiaga.

Jagala krioklys

Netoli Lahema nacionalinio parko esantis krioklys. Susiformavęs ant kalkakmenio skardžio jis krenta 8 metrus žemyn. Esant lietingam sezonui krioklys pasiekia 50 metrų plotį, o žiemos metu apšąla varveliais ir yra mėgstamas fotografų bei gamtos mylėtojų.

Tartu senamiestis ir mokslo centras „Ahhaa“

Tartu visoje Europoje žinomas kaip seniausio universiteto miestu Estijoje, kadaise vadintu Dorpat. Iki šių dienų išliko įspūdingi senosios katedros griuvėsiai, rotušė su besibučiuojančių studentų porele, pirklių namai aikštėje, vienas jų pavojingai pasviręs lyg Pizos bokštas. Centre rasite vaikams su šeimomis pritaikytus parkus, gatves puošia skulptūros, o promenadoje palei upę rasite laivelius pasiplaukiojimui.

„AHHAA“ centras – tai vieta, kurioje lankytojai kviečiami susipažinti su juos supančiais reiškiniais interaktyviu būdu. Čia galima viską liesti, išbandyti. Derinant specialiuosius efektus ir erdvinį vaizdą, sukuriama neįtikėtina, kvapą gniaužianti realybės iliuzija. Čia lankytojams siūloma milžiniška energijos mašina (Niutono obelis), ypatingos technologijos Hobermano sfera, nuotykių liftas į žemės gelmes, didelis skruzdėlynas, mini laboratorijos, vaikų birža, mokslo parduotuvės ir daug kitų įdomių dalykų.

Šiek tiek faktų apie karavaną ir jo dalyvius:
Tai jau trečiasis turas, kurio dalyvių skaičius nuo kelių automobilių išaugo iki 10 ekipažų;
Šiame ture keliavo 38 turistai, iš jų 17 vaikų, ir 1 šuo,
Kartu praleidome apie 90 valandų,
Per 4 dienas nuvažiuota 1800 km,
Pamatytos lankomiausios Estijos vietos: Pernu pajūris, Muhu, Saremos salos, Talinas, Tartu ir daugybę kitų gamtinių objektų!
Akimirkas fiksavo FOTOPOLIS, kartu keliavo KELIAUJANČIOS MAMOS.