Vaikų pilvukų bėdos kelionėse, ar įmanoma jų išvengti?

Kokia dažniausiai baimė aplanko ruošiantis kelionei su vaikais? Mes galėtumėm išskirti dvi pagrindines, tai kad vaikas visos kelionės metu verks ir kad susirgs. Pirmoji baimė dažniausiai nepasiteisina, o štai antroji tampa beveik kiekvienos kelionės ir atostogų dalimi. Bet ar įmanoma išvengti pilvuko skausmų, apsinuodyjimų ir sugadintų atostogų? Gydytojai tikina, kad problema yra kompleksinė, tad ir spręsti ją reikia plačiau.

Mūsų bakterijos ir kiti mikroorganizmai

Kiekvieno žmogaus organizme bakterijos ir kiti mikroorganizmai užima svarbią visos sistemos dalį. Vos vienoje mikroskopu matomoje ląstelėje yra apie 10 skirtingų mikroorganizmų, tad visame žmogaus kūne jų yra nesuskaičiuojama galybė. Mikrobiota (bakterijų ir kitų mikroorganizmų kūne visuma) atlieka labai svarbias funkcijas. Ji prisideda prie mūsų imuninės ir nervų sistemos reguliavimo, susijusi su širdies ir kraujagyslių būkle. Tad nieko keista, jog sutrikus jos veiklai, sutrinka ir bendra žmogaus sveikata.
Vaikų ligų gydytoja, vaikų alergologė-pulmonologė Dr. Indrė Plėštytė – Būtienė pažymi, kad blogų bakterijų nėra. Problemos prasideda tada, kai kurios nors jų rūšies staigiai padaugėja ir išsiderina natūralus mikrofloros balansas. Tada dažnai prasideda virškinimo sutrikimai, atsiranda refliuksas, bakterijos įtakoja net ir kūdikėlių diegliukus.

Kodėl kelionėse taip dažnai sutrinka vaikų pilvukai?

Taip gali atsitikti ir kelionių metu, kai vaikai iš įprastos jiems aplinkos ir įprastų bakterijų staiga susiduria su daugybe naujų mikroorganizmų oro uostuose ir stotyse, ragaudami vietinį maistą, maudydamiesi baseinuose ir jūrose. Keliaujantiems tėvams puikiai žinomos tokių „naujų pažinčių” pasekmės – vaikai gali viduriuoti, juos gali pykinti, skauda pilvuką. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad čia ypač vaikų tyko ir sekantis pavojus – nusilpus organizmui lengviau pasigauti ir kvėpavimo takų bei kitas infekcijas.

Ar įmanoma išvengti pilvuko problemų kelionės metu?

Jei žinote, kad vaikas su šeimos nariais leisis į tolimesnę kelionę ir jos metu sunku bus užtikrinti tinkamą įprastą mitybą, higieną, oro sąlygas, specialistai rekomenduoja prieš kelionę ir jos metu pavartoti probiotikų. Šie papildys vaiko mikrobiomą tinkamomis natūraliomis bakterijomis ir nepaliks vietos svetimiems virusams. Mamos šiam tikslui dažniausiai rekomenduoja Biogaia lašiukus mažyliams arba kramtomąsias tabletes jau paaugusiems vaikams. Šis natūralus papildas mažajam žarnynui padovanoja atitinkamą kiekį Lactobacillus reuteri Protectis bakterijų. Šios bakterijos natūraliai aptinkamos žmogaus organizme, todėl yra ir unikaliai prie jo prisitaikiusios ir jau daugelį metų laikomos naudingomis nuo pat gimimo. Specialistai ramina ir tuos, kurie bijo, jog papildomos bakterijos gali sudaryti bakterinį perteklių. Žmogaus organizme yra tokia daugybė įvairių rūšių mikroorganizmų, kad rekomenduojama dozė lyg „lašas jūroje” tik minimaliai papildo bakterijų ūkį, kad visa sistema veiktų sklandžiau.

Užtenka probiotikų?

Vis dėlto, kaip sako Dr. Indrė Plėštytė – Būtienė, vien tik gerųjų bakterijų vartojimas neužtikrins organizmo apsaugos, visos mums draugiškos bakterijos turi būti maitinamos, nes kas iš to jei pirksime kokybiškų bakterijų, jeigu jos patekusios į žarnyną tiesiog mirs ten iš bado! Geriausias sąlygas mūsų bakterijoms sukuria subalansuota mityba, o dažniausiai jas lepinti reiktų skaidulomis. Ypač dabar, vasaros metu, nepagailėkime mūsų ir vaikų mikrobiomai šviežių daržovių ir vaisių, pradžiuginkime save ir savo žarnyną ir natūraliai raugintais produktais.

Tad į ką atkreipti dėmesį keliaujant?

  • ar šalyje, į kurią keliaujate, yra tai vietai būdingų bakterijų, virusų, parazitų, galinčių sukelti viduriavimą? Galite to klausti ir „Keliaujančių mamų” grupėje, kur tėvai visada noriai pasidalins savo įžvalgomis apie konkrečios vietos sanitarinę būklę, maisto kokybę ir galimus užkratus;
  • vadovaukitės taisykle: jei nuo šviežių vaisių ir daržovių nėra galimybės nulupti žievelės, geriau tokių produktų visai nevalgyti;
  • prieš vartodami vandenį virinkite arba pirkite iškart geriamąjį vandenį uždarytuose buteliuose;
  • prieš vykdami į kelionę profilaktiškai stiprinkite ypač jautrią vaikų mikrobiomą daug skaidulų turinčiu maistu, papildykite žarnyną ir natūraliomis bei vaistinėmis gerosiomis bakterijomis.

Keliaujant Lietuvoje gerųjų bakterijų gali prireikti ne visada – jei vaikas yra sveikas, jo mityba yra tinkamai subalansuota ir nerodo jokių virškinimo pakitimų, tai bakterijų nebūtina vartoti papildomai. Vis dėlto jei vaikas nereguliariai tuštinasi, jam pučia pilvelį, skauda, jeigu liežuvio spalva pakito, pasireiškia refliuksas, be abejo gydytojai rekomenduos gerąsias bakterijas. O jeigu atsitiko taip, kad mažasis ligoniukas vartojo antibiotikus, tai gerąsias bakterijas reikėtų vartoti ne savaitę, o net kelias savaites, kol pilnai atsikurtų organizmo mikroflora. Visą tą laiką gerosios bakterijos turėtų būti „maitinamos” ir subalansuotu skaiduliniu maistu.

PARUOŠTUKAS

Naujausi įrašai

PRISIJUNK!

Didžiausią Lietuvoje keliautojų su vaikais bendruomenę gali rasti ir prisijungti patogiausiose socialinėse platformose.
Turi klausimų – KLAUSK! Nori pasidalinti patirtimi – RAŠYK mums! Turi idėjų – SUSISIEK!

Instagram
YouTube
LinkedIn
Meniu